Druhé dieťa - ťažké rozhodnutie v zložitej situácii

beejay
10. sep 2012

Ahojte...

Asi je to už otrepaná téma, aj som toho dosť prečítal v nádeji, že natrafím na nejaký názor, ktorý ma pobudí k správnemu rozhodnutiu, ale žiaľ nič. Tak teda opíšem konkrétne našu dilemu – snáď bol niekto z vás v podobnej situácii.

Máme čoskoro trojročného, veľmi aktívneho synčeka, ktorý je už týždeň škôlkarom. Manželke končí v októbri materská. Na jar tohto roku sme sa rozhodli, že chceme druhé bábo. Aj sa nám podarilo, tešili sme sa, lebo už od začiatku sme to chceli tak, aby šla manželka z jednej materskej na druhú. Žial manželka v júni potratila  Tak sme si chceli dopriať trochu času na psychickú regeneráciu a v auguste sme znova začali „pracovať“ na bábätku. Na prvý raz sa ale nepodarilo. Tak sme chceli skúsiť teraz v septembri... Začali sme mať obavy, či sa to podarí, tak sme radšej dali malého do škôlky aby si zvykal – ak by sa náhodou v októbri skomplikovala situácia, kvôli manželkinej práci, odkiaľ sme dostávali informácie, že sa rapídne zhoršuje situácia, prepôštanie, predčasné dôchodky, mamičky nebrali späť po materskej atď. Tak sme boli presvedčení, že aj manželka pochodí rovnako – aj nám to vyhovovalo, keďže chceme druhé bábo. Čo čert nechcel, minulý týždeň zavolali manželku z práce na pohovor. Manželka tam išla s presvedčením, že si prevezme dohodu o ukončení prac. Pomeru – aj sa tešila. Ja som však mal zlé tušenie, že nám volačo prekríži naše plány. A stalo sa... Manželku chcú späť, a dokonca na tú istú pozíciu s tým, že bude mať ešte o čosi lepšiu robotu, ako keď odchádzala. Manželka to s radosťou aj smútkom prijala...

Doma teraz nevieme, či sa máme tešiť alebo smútiť. Ďalší príjem príde vhod, keďže sme sa teraz nasťahovali do nového domu a na krku máme hypotéku. Nie sme však nároční a vyžili by sme aj z môjho príjmu, sice s odranými ušami, ale dá sa to.

Ešte máme vždy čas zmeniť rozhodnutie... Aký je váš názor na túto situáciu? Odmietnuť ponuku a pokračovať s druhým bábom... alebo prijať ponuku a druhé mimino odložiť. Počas toho obdobia si trochu prilepšíme, dáme do poriadku dvor a potom šup druhé bábo – keď sa podarí. Manželka má 30, ja 28, takže ak prijme prácu, tak s druhým bábom počkáme asi maximálne rok.... Každý vie, že aké zložité je pre mamičku nájsť si prácu, resp. vrátiť sa do pôvodnej ... Situácia na pracovnom trhu nie je ružová, ale to každý vie.

Čo sa týka väčšieho vekového rozdielu medzi súrodencami – toho sa neobávam, keďže mám o 6 rokov mladšieho brata a dá sa povedať, že sme mali super detstvo, vychádzame úplne super, a to sme nielen bratia, ale aj kolegovia 

Uff, ale som sa rozpísal... Snáď som vás neunudil...

minami
10. sep 2012

Ahoj, ja teda neviem, ale mam pocit, ze si si odpovedal aj sam.... Na manzelkinom mieste by som pracu nedomietla, nakolko podla vsetkeho este nie je tehotna, a ked sa vam zadari, tak z prace odide. V kazdom pripade nemate co stratit, len ziskat...

trinka
10. sep 2012

@beejay 😀 zlate- ved je to na Vás ako sa rozhodnete. Nam sa druhe babo pritrafilo a teda chvilku mi trvalo kym som sa s tým zmierila. Nevymenila by som ju samozrejme za nic na svete ale je vzdy lepsie veci naplanovat a dohodnut sa s manželkou. Co by si priala ona. Ci ist do práce ale tehulkovať. Samozrejme sa treba pripraviť na to, že ak ste dali synčeka do skolky, tak može byt chorlavejsi, kym si zvykne a tak manželka bude s nim doma. Porozprávajte sa a ujednoťte si co chcete. 😉 Držím palce!

lila69
10. sep 2012

@beejay Myslim ze by bol dobry napad keby manzelka chodila chvilku do prace - pride na ine myslienky, dostane sa medzi ludi, aj peniazkov bude viac a pocas tejto doby investujte do domceka a pripravujte sa na prichod dalsieho dietatka. Ste este obaja mladí, nemusite sa ponahlat kvoli veku a kazda odlozena korunka bokom sa Vam pocas dalsej materskej zide.

pepinka25
10. sep 2012

@beejay Ahoj nie je to otrepana fraza ja s priatelom sme v tej istej situacii zmenil zamestnanie chvilu bolo fajn ale potom ho nezavolali mesiac do prace tak si nasiel druhu chodieval na tydnovky teraz mi to vyhovuje takto ma pracu a je snami to odlucenie bolo tazke aj pre mna aj pre maleho,maly nam zacal teraz chodit do skôlky a mne sa ozvali biologicke hodiny nechcela som druhe tak skoro chcela som ist pracovat tiez ta financna situacia nie je ruzova ale su aj horsie pripady a preziju tak som teraz zacal rozmyslat ze by sme sa skusili posnazit o druhe babo nech to je jednym vrzom lebo nastupit do prace a za 3 mesiace treba otehotniem a odidem?pri orvom tehotenstve som mala rizikove tak by som nechcela pokusat osud.U vas by som asi neriesila nic a isla na vec nejako bolo a nejako bude kariera pocka a kde nie najde sa ine miesto

sante81
10. sep 2012

@beejay mam o rok viac ako tvoja zena, syn nastupil pred tyždnom do skôlky a ja som mala ist do práce, byvame v novom rodinnom dome a na krku hypotéka, tuto dilemu som riesila zhruba pred rokom či pôjdem do práce alebo na matersku a rozhodnutie bolo také ze dnes ma dcéra uz skoro 3 mes a som stastna ze ju mam, aj s tym prijmom aky poberám uz 4 roky a dalsie 3 budem, takze ja by som nečakala, do práce nech nastupi a snazit sa o druhé babo môzte aj niekolko mesiacov, mozno to potrvá len mesiac, a zostane tehotna. tiez by nám padlo vhod mat môj príjem a len 1 dieta, viac by sa toho okolo domu dokončilo, ale druhé dieta uz nepotrebuje kočík, postielku, aj veci su po prvom, nie su az také vydavky ako boli na začiatku. a takto mi odrastu, pôjdu do skoly skôlky, a ja nastupim do práce.rozhodnutie je ale na vás

pepinka25
10. sep 2012

@sante81 presne tak 🙂

barny
10. sep 2012

nech nastupi do prace, snazit sa mozete, babo sa hned podarit nemusi, zatial budete ma aj druhy prijem a ked otehotnie, a bude druhe mimi bude aj narok na matersku 😉

marecek1
10. sep 2012

@beejay moja rada: aby manželka nastúpila do zamestnania.
píšeš, že v októbri jej končí materská: "zadariť" sa vám nemusí hneď teraz v septembri, môže vám to trvať mesiac - dva - pol roka..... a to by manželka bola len tak bez práce doma, a čakala mesiac čo mesiac či jej test neukáže dve čiarky? zvlášť keď píšeš, žeby sa vám peniažky hodili...
pracovať predsa môže aj ako tehotná - ak nebude mať zdravotné problémy...

cammille
10. sep 2012

@beejay ved podla man to, ze manzelku chcu nazad do prace, je super sprava, a nie smutna 😅 ako pisu baby, este nie je tehotna, pracu nech samozrejme vezme, mozno sa podari babo hned, ale moze to trvat aj rok, a len tak trcat doma a cakat na tehotenstvo....uz len z toho by som sa zblaznila 😖 😝 v praci pride na ine myslienky, a okrem toho nejake tie drobne navyse sa vzdy zidu, nie ? 😉 drzim vsak palce, nech sa babo podari co najskor 😉

zuzana76
10. sep 2012

aj ja si myslim,ze manzelka by mala vziat pracu, kedze este ani tehotna nie je, nieco odpracuje za vyssi plat a potom aj materska bude z ineho vypocitana

fuuuha
10. sep 2012

...cakat nezamestnana doma na to, ci som otehotnela a ked nie, tak........smutno.....a takto sa z mesiaca na mesiac dostavat po d vacsi a vacsi tlak......nezda sa mi to ako dobra cesta. Skor naopak..toto je cesta do pekla....nervozita, nechut sa milovat.....do toho jeden plat sa ti odrazu bude zdat mensi a mensi (pisem obrazne)......nieeeee......Mala by ist do prace. Jednoznacne.

sisaha
10. sep 2012

@beejay Ja tam nikde problem nevidim. Otehotnenie môže trvať aj rok, dva, dovtedy bude nezamestnana? Nech nastupi do zamestnania, snazit sa môžete aj popri praci jej praci..

mima4
10. sep 2012

@beejay
ahoj, zalezi co chce tvoja manzelka, ci pracovat alebo mamickovat. To je to podstatne. Ale treba mysliet na to, ze dalsou materskou sa jej sance na trhu prace a moznosti realizacie znacne znizia. Pokial jej to neprekaza a nema ziadne taketo ambicie, tak sa snazte o druhe babo.

m.i.r.i
10. sep 2012

jednoznacne nastupit do prace..urcite je to super sprava, ze ju takto chcu spat...po dlhych rokoch len na materskej sa zenam praca hlada velmi tazko...uz teraz si myslela, ze ju prepustaju, ked bude doma 6 rokov vkuse, bude to este tazsie..strata pracovnych navykov atd..ja si myslim, ze urcite nech nastupi do prace, peniazky vam urcite dobre padnu, maleho mate v skolke, mozete cakat choroby..ja osobne inak by som aj s otehotnenim este chvilku pockala, kym maly prekona prve skolkarske choroby, ked je zena k tomu tehotna, je jej zle a doma chore dietatko tiez to nie je bohvieco..ste este mladi, ako vravis, ani vekovy rozdiel by nevadil, mozno by som pockala aj rok..a potom uvidite ako sa zadari..a nevies, ak by sa podarilo aj skor, tak sa potesite...je to len na vas samozrejme, ja pisem len taky moj pocit..podla mna ste nahodou v super situacii.. 😉

katarina_k11
10. sep 2012

@beejay Z mojej vlastnej skúsenosti🙂)): tiež som očakávala, že ma na pôvodnú pozíciu do práce nebudú chcieť a plánovali sme druhé mimi. Tiež sa nám, žiaľ, podarilo počas prvej materskej jedno potratiť... S manželom sa nám nedarilo a povedali sme si, že nebudeme tlačiť na pílu - čo čert nechcel - moje miesto sa uvoľnilo a nastúpila som do práce a po dvoch týždňoch v práci som zistila, že som tehotná... s malou dušičkou som šla za šéfom - na šťastie, prijal to dobre a ja som sa po 7,5 mesiaci v práci vrátila domov na druhú materskú.🙂 Pre mňa to bola aspoň na pár mesiacov fajn zmena, kedže prvý synček bol a je náročné dieťa (kedže pracujem v kancelárii - ja som si tam zrazu pripadala ako na dovolenke! - kto to vymyslel ten hlúpy názov, že materská "dovolenka"!🙂)). Netráp sa - dopadne to najlepšie ako môže. 😉

sissy27
10. sep 2012

@beejay jednoznačne by som brala prácu, a s bábom počkala, dnes ženy bežne otehotnievajú a rodia aj po 35. roku, nevidím dôvod stresovať, že manželka má "už" 30 a teda max. do roka aby otehotnela, lebo potom bude neskoro? Ja budem mať pomaly 33 a vôbec nie som v strese, že na druhé dieťa by bolo neskoro, veď niektoré ani len prvé v tom veku nemajú...

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alex31
10. sep 2012

@beejay ... ostat v praci a prijat ponuku ktoru uz druhykrat urcite nedostane .... babetko moze prist aj neskor .... ako tu uz bolo spomenute ... tehotna este nie je a co ak sa zadari o rok, dva tri alebo aj neskor .... dovtedy ma sediet doma na zadku a kazdy mesiac nervozne robit testy ci uz je to tu alebo nie ???? nakoniec ako sa hovori ... cim sa clovek viac snazi tym to ide pomalsie .... v praci bude vyrovnana, myslienkami inde .... a ked to pride riesit situaciu - pracu, matersku a ine veci az potom .... a ruku na srdce komu dnes ponuknu len tak pracu a k tomu este maminke vracajucej sa z materskej a vobec MAMINKE ???!!! ja verim tomu ze vsetky veci co sa udeju maju v nasom zivote vyznam, nic sa nedeje len tak. .. len niektore pochopime az casom .... mozno je to aj Vas pripad .... asi to tak ma byt ... tak preco to odmietat ???? a mysliet na to co by bolo ak by bolo ....

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
10. sep 2012

@dominika1988 absolútny súhlas...tiež som podľa nadpisu čakala neviemakú tragédiu a toť situácia, za ktorú by hocikto dal neviem čo, aby bola práca, bývanie, zdravé dieťa a ešte aj miesto v škôlke preň... veď druhé dieťa môže byť o rok, dva, tri, nič neutečie, akurát ubudne z hypotéky 😎

sissy27
10. sep 2012

@beejay inak úprimne, nepoznám v dnešnej dobe nikoho normálneho, kto by chcel ostať nezamestnaný s dieťaťom a hypotékou na krkou a ešte sa snažiť o ďalšie dieťa... tie tri roky ok, potiahneš ty, ale čo potom, myslíš, že ako sa budú o ženu zamestnávatelia trhať, keď bude mať v životopise napísané posledné tri roky materská?? a hypotéku bude treba splácať, aj jesť, aj bývať, aj deťom školu platiť...

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
digysa
10. sep 2012

@beejay Hajde do roboty....manzelka nie je stara, ty si este mladsi...nic nestratite, iba ziskate...

beejay
autor
11. sep 2012

Dobre ranko damy! Včera som už nejako nemal čas reagovať. Potešil som sa, keď som uvidel, že koľko názorov pribudlo 🙂
Toto sme presne potrebovali - takéto jednohlasné nakopnutie🙂. Za to všetkým ďakujem!

V podstate naše sklamanie a váhanie vyplýva z toho, že o bábo sme sa už snažili a už sme boli úplne v tom, že bude druhé, keď tu paff – dobrá správa, ktorá nám ale prekazila náš plán. Plus k tomu výčitky svedomia, že pravdepodobne uprednostníme prácu pred bábom, čo sme nikdy nechceli.

Trochu to komplikuje aj fakt, ktorý som zabudol spomenúť – firma (kde pracovala-pracuje manželka) robí akúsi komplexnú reorganizáciu (ako som písal ešte na začiatku – prepúšťajú, posielajú na predčasné dôchodky atď), keďže chcú manželku späť, tak to chcú riešiť radikálne. Chcú prepustiť niekoľko zamestnancov z jej úseku – tým jej uvoľnia miesto.

V tejto situácii by bolo nekorektné k zamestnávateľovi, ak by po dvoch troch mesiacoch oznámila, že je tehotná a odchádza na materskú a pritom zamestnávateľ bol schopný urobiť všetko pre to, aby sa mohla vrátiť na pôvodné miesto. Nechcem, aby sa takýmto ťahom u zamestnávateľa definitívne odpísala a tým už nebude mať absolútne šancu sa vrátiť po druhej materskej. Preto bude teda asi nutné počkať dlhšiu dobu – pol roka, rok alebo viac... Práve toho „viac“ sa obávame. Druhé chceme mať hneď, ako to bude možné. Nemám tušenia, po akej dobe to zamestnávateľ zoberie korektne... To asi ukáže čas .

minami
11. sep 2012

Kdesi v prvom prispevku si pisal, ze by vam nevadilo, keby bol aj vacsi vekovy rozdiel medzi detmi. Mozno by som si teraz so snazenim dala pauzu (myslim to tak, ze sa nebudete snazit otehotniet za kazdu cenu), ale keby sa zadarilo aj "neplanovane", tak co, evidentne po tom babatku tuzite, tak to budete brat ako osud. Nechajte to na volnobeh a co ma byt, to bude... 😉 Keby musela ist aj po pol roku na matersku, zamestnavatel to pochopi, urcite!

mima4
11. sep 2012

@beejay pdla mna v pohode mozete so snazenim pockat aj tri roky... naco sa niekam hnat. Okrem toho manzelka nemusi byt dlho na materskej... a tym sa uplne vylucit z moznosti mat normalnu pracu zodpovedajucu jej vzdelaniu a kvalifikacii.

sissy27
11. sep 2012

@beejay myslím si, že ak počkáte rok či dva s druhým dieťaťom, tak naozaj vo vašom prípade nič nezmeškáte - vek u vás absolútne nie je problém, aj vekový rozdiel medzi deťmi by vám nevadil, trošku sa finančne pripravíte na ďalšie a v neposlednom rade si aj manželkino telo oddýchne po tom, čo sa stalo v júni (myslím, že aj lekári odporúčajú aspoň pol roka počkať) a po roku či dvoch sa isto ani zamestnávateľ nebude cítiť nejako oklamaný...

beejay
autor
13. sep 2012

Díky vám za názory a povzbudenie. Teraz je už v podstate všetko rozhodnuté a máme pokojné svedomie. 🙂

ivet37
13. sep 2012

cauko mate to tazkeale manzelka nech pracuje a odkladajte si peniazky rozdiel medzi detmi je vpohode ale ak by sa nahodou zadarilo mat babenko by ste neomietali v dnesnej dobe nieje iste zamestnanie ale je aj problem ak manzelia chcu mat dieta nedari sa im aj roky dala by som tomu volny priebeh pracovala by som a ked by sa podarilo tak by ste boli stastna rodinka

andryskam
13. sep 2012

Já být na místě vaši manželky, vrátím se do práce a pokoušíme se o další miminko. Ono nemusí přijít hned a mezitím si přijdete na nějaké ten peníz navíc 😉 A co se týče toho, že manželka potratila, tak věřte, že všechno zlé je k něčemu dobré 😔