Dvojgeneračné bývanie - dobré skúsenosti

101lucia
20. jan 2016

Prave riesime spolocne byvanie s mojimi rodicmi. Chceme spolocne kupit dvojgeneracny dom. Viem ze vela ludi ma s dvojgeneracnym byvanim zle skusenosti. Ja tiez kedze sa chceme stahovat prec od svokrovcov. Hlavny problem je alkoholizmus svokra a paranoja oboch svokrovcov + neprajni surodenci. Co ale ak su ludia tolerantni a maju spolu dobre vztahy? Moji rodicia su velmi obetavi a chapavi. S muzom vychadzaju velmi dobre a beru ho ako svojho syna a on k nim ma tiez velmi dobry vztah. Sme v takej situacii ze sme prisli na vela pozitiv ktore nam prinesie dvojgeneracne byvanie s mojimi rodicmi. Pomozu nam s detmi a neskor mi im kedze uz aj oni maju svoj vek. Prisli sme na to ze ak chceme slusne byvat v dobrej lokalite tak by sme to sami len tazko zvladli po financnej stranke. Chceme kupovat spolu, takze by tam nikto nemal mat pocit ze je votrelec, Dom bude napisany na vsetkych rovnakym dielom a pravidla si urcime uz vopred. Premyslame aj nad samostatnym vchodom. Moji surodenci nam tiez praju. Nie ze by som mala pochybnosti ale chcela by som vediet ci su aj pripady kedy naozaj funguje taketo spolunazivanie ak si odmyslite male nezhody ktore su v kazdych rodinach. Mate dobre skusenosti?

101lucia
autor
22. jan 2016

@luciferkax tiez sa u nas bordelu na dvore nebojim. Mame radi poriadok, my aj rodicia. predstavujeme si krasny zeleny travnicek a kvietky.

101lucia
autor
22. jan 2016

@eludka ved steny niesu z kartonu a vrzgajucu potel nemame. Otec je polohluchy a mama ta nevnima ked si vedla sused pusta hudbu...tak asi sotva by pocula toto. Ved to musi mat clovek usi nastrazene aby vobec pocul ze sa v byte nad nim niekto miluje...no ak nepocitam tych ktori si to rozdavaju pekne nahlas...a presne ako sa tu uz spominalo. Ked mas deti tak aj kvoli nim musis byt trosku zdrzanliva nie? Ci pri detoch to tak nevadi?

luciferkax
22. jan 2016

@44janica44 jeeeej tak to máš super, môj svokor je ešte stará škola, všetko sa zíde, všetko sa dá opraviť :D :D a tak máme plný dvor.. : D:D

luciferkax
22. jan 2016

@101lucia tak ja v tom prípade nevidím problém :D :D

101lucia
autor
22. jan 2016

@luciferkax ozaj a ten bordel na dvore poznam tiez. U nas je to hroza. Vsade dajake plechy, droty..pretym boli aj zajace a tie zajacince boli teda otrasne...tam dajaka polepana budka, v druhom rohu zas dalsia. Sliepky mali tiez budku. Hroza...teraz je to uz trosku lepsie lebo zajace uz niesu a sliepky maju novy kurin..no tie slepacince po dvore mi pekne lezu na nervy. Neprejdes po dvore aby si do dajakeho nestupila, Kolesa na kociku su vecne od tych hovien. Ked decko spadne tak mozem vsetko prat. Mozno je fajn mat doma cerstve domace vajcia ale tak za to mi to nestoji. Urcite nikdy nebudem chciet sliepky.

bejbinka
22. jan 2016

@cecil36 Vies co, treba ist het z tejto temy, ako to tu citam...tu su slnieckarky, my a nam podobne so zlymi skusenostami im to tu kazime a otravujeme ich, vsak ked im to vyjde plus pre ne, ked nie...o par rokov, ked si zmenia nicky, im budeme mozno este aj radit, ako von zo slamastiky. 😀

101lucia
autor
22. jan 2016

@bejbinka ja sama mam zle skusenosti takze si odpust taketo poznamky na moju adresu. Uz viac krat som tu pisala preco som tuto temu zalozila..tak ked vas to tak stve ze niekomu to moze fungovat a rad sa o svoje pozitivne skusenosti podeli tak ano...radsej si dajte odchod a neprispievajte k tejto teme. Ja osobne tu nepotrebujem citat provokativne poznamky a posmesky na adresu tychto zien ktore to myslia vazne. Je mi uprimne luto takych ludi co si myslia ze len oni pojedli vsetku mudrost sveta a ako ziju oni tak musia aj ostatni. Dobru noc.

bejbinka
22. jan 2016

@101lucia Neboj, uz sem nebudem prispievat, ani to tu citat...len poznamka, si velmi vztahovacna, tak snad si si to spolocne byvanie dobre premyslela...aj vzhladom na tuto Tvoju vlastnost, ktoru tuna prezentujes. Dobru noc aj Tebe, odchadzam. 🙂

staronova
23. jan 2016

Musím sa prispievateľky zastať. Zadala už v názve príspevku, že chce počuť iba pozitívne skúsenosti. /Zlé zažila, či zažíva/ Tak neviem, prečo do nej vrtáte, s tým, že o pár rokov tu bude písať.... Fakt sme iba zlí ľudia? Nemôže to niekde aj fungovať? Nemôže byť medzi dvomi generáciami pokoj a láska? Myslíte si, že všetci si v domoch s rodičmi lezú na nervy? Ste presvedčené, že nikde si vzájomne nepomáhajú? Ze, keď rodičia opatria vnúčatká, pomôžu......že je to vypočítavosť mladých? Určite už teraz viete, že nebudete na starobu potrebovať pomoc, prípadne zomrieť v náručí svojich detí, doma a nie v penzione na opustenej izbe, pretože každý sa po celý život hral na svojom piesočku? Nechápem prečo ju nenecháte rozmýšľať pozitívne. Sú tisíce, státisíce domov pre dve generácie, kde si žijú v kľude. Samozrejme musia prispievať k tomu obe strany. Netreba už viacej písať. Je to každá rodina iná. Nedá sa žiť podľa poučky, ale dá sa všetko riešiť za pochodu. Samozrejme s pochopením, uznaním, pomocou, úsmevom aj podakovaním.

44janica44
23. jan 2016

@staronova presne si to vystihla. I kef idem do dvojgeneracneho byvania vedla domu - susedia zhodou okolnosti moja maju dvojgeneracne a mladi uz riesia vlastne - dovod - stary pan je cely zivot alkoholik a mladeho nemal od zaciatku rad - v tomto pripade by ma to ani nenapadlo. takze ziadna slnieckarka nie som.

A presne si to vystihla s tou starobou kedze rodicia sa o mna starali 20 rokov preco by som ich ja nemohla doopatrovat? Mama pred par rokmi prekonala rakovinu som rada ze ju este mam aj ona sa na zivot pozera inak a nebude si zivot kazit hadkami o blbostiach. Tiez si neviem predstavit ze by som rodicov strcila niekde do starobinca kedze by som byvala inde a nemala by som na nich cas lebo ked mate sa postarat o dve domacnosti vzdialene x km je to velmi narocne

katarinapekna
23. jan 2016

@101lucia dievčatko,ak vo virtualnom svete nevieš akceptovať iné, ako tvoje názory, tak más vyriešený tvoj problém a ďalšia debata je zbytočná. S touto tvojou povahovou črtou o nejaký čas zozeries rodičov aj s topánkami, v lepšom prípade oni teba😀 si strašne naivná,agresívna a príliš mladá na to,aby si vedela o čom je život. Toto je virtuálny svet,kde si každý môže písať čo chce a kolko chce, tak sa s tým zmier😀

lalitagopi
23. jan 2016

@101lucia a hlavne, často zabudame na to, že to čo učime svoje deti, aky vzor im ukazujeme, tak presne podla takych vzorcov budu zit oni a vztahovat sa k nám ked uz my budeme v postaveni tych starych (podla mnohych nechcenych) rodicov.
sme donedavna boli 4 generacni, zili snami aj babka a jej sestra - a to posledne obdobie bolo veru nárocne. ale opustli svet v rodinnom kruhu. ja praveze nechápem , ak osoby vobec nemyslia nato ze jedneho dna ich rodicia budu stari a nebudu schopni sa o seba postarat. co potom. a nakoniec aj my...
@staronova

101lucia
autor
23. jan 2016

@katarinapekna nevies o mne nic ani kolko mam rokov a aku mam povahu tak si daj pohov. Ja reagujem na tvoje agresivne pripomienky ktorymi sa tu snazis kazdeho urazat. A viem ze to robis v kazdej teme ktoru navstivis. Asi si potrebujes vynahradit nejake svoje mindraky zo sukromneho zivota ked sa spravas na internete takto. Tak neviem kto je tu agresivny. Ja prijmem iny nazor ak ma hlavu a patu a nie taketo primitvne poznamky ktorymi sa tu prezentujes ty.

101lucia
autor
23. jan 2016

@lalitagopi presne tak. Ja si uvedomujem ze uz moji rodicia niesu najmladsi. Byvaju od nas daleko a rada by som ich mala pri sebe blizsie a uzit si ten cas s nimi a hlavne aby si ten cas s nimi uzili moje deti. Aby ich mohli poznat a mali na co spominat ked uz tu nebudu.

101lucia
autor
23. jan 2016

@bejbinka ze som vstahovacna? Tak este jedna poznamka pre teba a koncim: Daj si ruku na srdce a napis ze tvoja poznamka ,,tu su slnieckarky,, nebola myslena na mna a na ostatne zeny v tejto teme. Ja som si toho preskakala v zivote uz dost a taketo pomenovanie ma uraza. A myslim ze niesom jedina.

katarinapekna
23. jan 2016

@101lucia 😀😀😀 jasné jasne,prežila len nadhľad si na ceste prezitia stratila😀 ups....😀

101lucia
autor
23. jan 2016

@katarinapekna a ty si zas slusnost a uctu k druhym nikdy nepoznala. Skoda namahy na teba...ty si uz stratena. katarinapekna mozno si pekna... ale pekna....

katrinka8
23. jan 2016

@lalitagopi - ja si nemyslím, že keď mladá rodina s malými deťmi cíti potrebu súkromia, že odmieta rodičov a a priori z toho vyplýva, že nebude ochotná im pomáhať či sa v starobe o nich starať. Podľa mňa sú to diametrálne odlišné životné situácie - vytvárať si vlastný domov, kde sa všetci cítia dobre (či už sami alebo s rodičmi), a riešiť životnú situáciu, kedy sa treba starať o rodičov. Otázne je aj to, ako a koľko potrebujú pomoc - niekedy je to naozaj len v štádiu toho, že stačí odbehnúť a pomôcť s nákupmi, upratovaním a pod. Niekedy je situácia taká, že potrebujú celodennú pomoc (ako to riešia ľudia, ktorí napr. pracujú? Odídu z práce, aby sa starali celodenne o nevládneho rodiča?...) Tiež je rôzne, kedy rodina dospeje do takéhoto štádia (má malé deti, väčšie deti, odrastené deti, sú deti, ktoré doopatrujú rodičov pracujúci, dôchodcovia?...) Nič nie je čierno-biele. Proste človek obvykle rieši situácie tak, ako sa mu v živote vyskytnú s menším či väčším ohľadom na blízku či vzdialenejšiu budúcnosť. Čo niekde funguje, inde nemusí 😉

katrinka8
23. jan 2016

@lalitagopi - my to,napr. máme v rodine - kým som sa narodila, moji rodičia bývali vo veľkom dome u starých rodičov (otcových rodičov), samostatný vchod mali, súkromie atď. Moja stará mama vtedy ešte pracovala, starý otec už bol na dôchodku. Napriek tomu sa odsťahovali do bytu na "opačný koniec mesta" - niežeby sa nemali radi alebo čo, vtedy sa byty ešte prideľovali, tak dostali byt na novom sídlisku. Proste chceli žiť sami. A napriek tomu starí rodičia chodili k nám, pomáhali našim s nami - vodili nás zo škôlky, keď naši boli v robote, strážili, keď sme boli malinkí, mama s nami chodila ku nim do záhrady, neskôr keď už potrebovali pomôcť, tak sme tam zase my chodili, najskôr cez víkendy, neskôr, keď ochorel starý otec, tak ocino z roboty tam každý deň zašiel. Keď starý otec umrel, stará mama bola pár mesiacov u nás, v paneláku. Kým naši neprerobili dom, a potom sa tam presťahovali. Bývajú s ňou. Ale tiež vravia, že čo budú robiť, keď už sa sa stará mama pominie a im ostanú len 2 príjmy a obrovský, viacgeneračný dom? Či to zvládnu finančne živiť, taký kolos. Proste nie je to sranda. Zas bude iná životná situácia, bude ju treba inak riešiť.
Napr. moja stará mama teraz, keď má 90 rokov, hovorí, že nechápe, načo jej otec staval taký domisko. Ale že taká bola doba, tak sa žilo, a teraz je to na oštaru. Proste ľudia aj situácie sa menia - vekom.

lalitagopi
23. jan 2016

@katrinka8 suhlasim s tym co píses, vsade su ini ludia iná situácia iné okolnosti iná nálada... 🙂

lucinka37
5. mar 2018

Ahojte, baby rada by som sa k tejto teme pripojila, co sa tyka toho tie c uz v takýchto domoch byvate, ako mate riesene vchody?u nas by bola aj moznost 2 vchodov ale stale mame jeden spolocny a spolocnu predsien. no chcela by som vlastny vchod nakolko vsetko ostatne mame svoje. len neviem ako to vyriesit, mohli by ste mi prosim pomoct,ako to mate? Vdaka 🙂

tomas97
28. jún 2021

@101lucia ako ste sa nakoniec rozhodli?

sono2
28. jún 2021

@101lucia tak potom načo sa pýtaš, keď to bude také super???

enusamt
28. jún 2021

@tomas97 to sa nedozvieme uz.. Zruseny profil 🙂