Financie mojich rodičov

12. júl 2023

Ahojte, obraciam sa na vás s problémom ohľadom podelenia financií mojich rodičov. V podstate ak ten problém mám zhrnúť: sú spolu 30 rokov a majú jeden účet. Čiže mamina aj otcova výplata chodí na ten jeden (z toho sa platia účty, sporenie atď). No lenže jediný kto má prístup ku tomu účtu je mama. Ona má aplikáciu v mobile aj platobnú kartu. Môj oco nemá nič. On dostáva "vreckové" mesačne asi 70€ a na nejaké nákupy čo chodí, tak mu mama nechá doma hotovosť. No a tu prichádza ten problém. Oco už má na to nervy, že on zarobí tisíc+ € mesačne a normálne prispieva (t.j. že nie je žiadny alkoholik ani gambler, že by mama musela stražiť účet pred ním) a že z tej výplaty nič nevidí a niekedy sa stále musí pýtať mamy, aby mu už tie peniaze dala na nákupný potravín atď. (on už to berie ako žobraznie).
Čo by ste poradili? Ja si myslim, že by si mal proste ísť vybaviť druhú kartu od účtu do banky a normálne platiť kartou. Že keď bude niečo potrebovať, tak proste zaplatí... Lenže mama akosi na to nechce pristúpiť a keď som sa jej pýtala, že prečo nie, tak mi povedala, že on predsa nevie platiť kartou. Neviem no, ja keby že som vydatá a s manželom mám účet a chodia mi tam všetky peniaze, tak si neviem predstaviť, že by som ku nemu nemala prístup 🤔
Čo myslíte vy?

katkami123
13. júl 2023

@cacianka
Je to ekonomické tyranie a manipulácia, keďže nemohol ísť s kamarátom na bycikel, lebo mu na to odmietla dať jeho vlastné peniaze a ostal doma, pri jej zadku.

cacianka
13. júl 2023

@katkami123 máš pravdu, ale on nedostal dovolenku z práce

0kristina0
13. júl 2023

Posli otca za mamou s tym, ze ak mu neda spravit kartu k uctu, zriadi si vlastny, kde mu bude chodit vyplata a neuvidi ani euro.

katkami123
13. júl 2023

@cacianka
Aha, ale dala mu aj tak tie peniaze?

ildiko36
13. júl 2023

@elizabet173 mas pravdu ale ked je clovek zaľúbený a ste spolu 11r koho napadne že na stare kolena sa zbalní, uz som si myslela že si užil v zivote a mali sme pekny vztach..az kým som neprisla na to že ma podvadza

mara66
13. júl 2023

Tak ten stav trvá už tak dlho, že mama si zvykla mať všetko pod kontrolou a nevie si to predstaviť ináč. Treba jej povedať, že v prípade, že by sa jej nebodaj niečo stalo, tak otec bude mať veľmi obmedzené možnosti niečo urgentne riešiť. Treba ju vyplašiť, pretože sa jej to môže vypomstiť.

marseillefan
13. júl 2023

Tvoj ocko je nesvojprávny? Nemusí sa na nič pýtať mamy. Môže si otvoriť svoj vlastný účet a výplatu presmerovať tam. A z výplaty môže nadeliť mame koľko treba. Vybavená vec, nepotrebuje na žiadne povolenie.

cacianka
13. júl 2023
domkakvet
14. júl 2023

Tazko uz nieco menit po tolkych rokoch, myslim, ze teraz je uz na to neskoro, ked ze tvoja mama je na to tolke roky zvyknuta, zmena sa jej pacit nebude.