Financie mojich rodičov

12. júl 2023

Ahojte, obraciam sa na vás s problémom ohľadom podelenia financií mojich rodičov. V podstate ak ten problém mám zhrnúť: sú spolu 30 rokov a majú jeden účet. Čiže mamina aj otcova výplata chodí na ten jeden (z toho sa platia účty, sporenie atď). No lenže jediný kto má prístup ku tomu účtu je mama. Ona má aplikáciu v mobile aj platobnú kartu. Môj oco nemá nič. On dostáva "vreckové" mesačne asi 70€ a na nejaké nákupy čo chodí, tak mu mama nechá doma hotovosť. No a tu prichádza ten problém. Oco už má na to nervy, že on zarobí tisíc+ € mesačne a normálne prispieva (t.j. že nie je žiadny alkoholik ani gambler, že by mama musela stražiť účet pred ním) a že z tej výplaty nič nevidí a niekedy sa stále musí pýtať mamy, aby mu už tie peniaze dala na nákupný potravín atď. (on už to berie ako žobraznie).
Čo by ste poradili? Ja si myslim, že by si mal proste ísť vybaviť druhú kartu od účtu do banky a normálne platiť kartou. Že keď bude niečo potrebovať, tak proste zaplatí... Lenže mama akosi na to nechce pristúpiť a keď som sa jej pýtala, že prečo nie, tak mi povedala, že on predsa nevie platiť kartou. Neviem no, ja keby že som vydatá a s manželom mám účet a chodia mi tam všetky peniaze, tak si neviem predstaviť, že by som ku nemu nemala prístup 🤔
Čo myslíte vy?

maranco
12. júl 2023

Autorka
Mesačné výpisy z účtu mu pravidelne ukáže/pošle na mail, aby vedel ako sú na tom, čo koľko platili, koľko majú zostatok spoločných peňazí? Má vôbec prehľad o financiách?
Ak to mama tají aký mu uviedla dôvod? Pýtal si pozrieť účet, pohyby?
Veď keď mu "netreba" kartu lebo s ňou "nevie" narábať, ale čítať a počítať ešte zvládne aby pravidelne pozeral výpisy.

suzitok
12. júl 2023

@konikmodry111 presne, alebo už má niekde ďaľší byt/dom kúpený, keď mužova výplata je 1000+

sovica
12. júl 2023

Uf, tak toto je silná káva. @autorka, je mi Tvojho otca úprimne ľúto. On sa tak dlho prispôsoboval, až si na to zvykol a už nemá odvahu sa svojej manželke postaviť. Tú odvahu by ale mal ihneď nabrať (podpor ho v tom) a mal by si založiť nový účet, na ktorý mu bude chodiť výplata. Nauč ho robiť s IB a nech teda každý mesiac prepošle mame na účet polovicu platby za nájom, inkaso, potraviny a drogériu a ostatné si nechá na svoju potrebu, oblečenie, koníčky a šetrenie na dovolenky. Súhlasím s vyjadreniami vyššie, že je ekonomicky týraný muž. Zarába peniaze, ale nič z nich nemá a nemôže s nimi disponovať😨 Chápem, že sa cíti, ako žobrák, keďže si musí od manželky SVOJE peniaze doslova žobrať. Obdivujem, že to tak dlho vydržal. Musí byť fakt frustrovaný. Však to je na slučku.
Píšeš, že Tvoja mama má pocit, že dva rozdielne účty hneď znamenajú rozvod alebo čo... Ja mám skôr pocit, že toto, čo Tvoja mama s Tvojim otcom "stvára" je dôvod na rozvod. Ak nikde nechodia (dovolenky, výlety, wellness), tak na tú novú kúpeľňu už musí mať dávno našetrené. Čo tam chce mať, zlaté kohútiky? Však takýmto spôsobom obaja len "prežívajú" a nežijú normálny život😠

ahhola
12. júl 2023

Prosím ta, helfni mu s tým účtom. Nech príde v deň výplaty domov s kartou od účtu a zakričí z dverí... Výmena financmajstra😃
30 rokov som posielal ja tebe, odteraz budeš ty mne.

Inak mam pocit, ze je z nej slušná gemblerka a tatko netuši ani ň, koľko kúpeľni pregembli la.

ada12345
12. júl 2023

No mne sa to nezda, ze by za tolke roky, co mama setri a nic nemina este nemala nasetrene na novu kupelnu ci inu rekonstrukciu. Mal by si otec ozaj preverit kolko na tom ucte je, ci nahodou peniaze zahadne nezmizli a preto nikam nechodia a dostava smiesne vreckove.

mamusa123456789
12. júl 2023

Vlastný účet a výplatu posielať naň

andreatytler
13. júl 2023

@lienka.7 Smutne.
Tvoj ex mal tiez nejake take napady ze ti chcel pridelovat peniaze... ze sa to naucil od mamy?

adriannasvk
13. júl 2023

Nech si otec zriadi svoj ucet,prehlasi cislo uctu na personalnom, aby mu chodila vyplata tam,nech si da trvaly prikaz na mamin ucet,kde jej bude prispievat na domacnost...vobec by som s nou nediskutovala, len sucho oznamila,ze mam svoj ucet a mesacne jej poslem napr. 500 eur na vydavky. Bodka...moja svokra je presne takato ale svokor dostava vreckove ovela mensie....ma cez 80,nikde nikdy nebol,lebo svokra o vsetkom rozhoduje,setri ako besna...neviem na co...asi do truhly...🙄

suzitok
13. júl 2023

Pravdepodobne ste tu väčšina mladšie ročníky, ale voľakedy to vôbec nebolo ojedinelé, že muži odovzdali žene všetky peniaze do posledného centu a muž v podstate bol úplne bez a pýtal každú korunu, poprípade mal vyčlenené vreckové. . V 50 až 80-tych rokoch takto žilo 8 z 10 rodín. Veľa z nich si to prenieslo až dodnes a nič na tom nemenili, keď tak žili roky a mali to zaužívané systémom, ktorý bol vtedy bežný.

ema22270
13. júl 2023

Nie je to v poriadku, ak nema nejake sklony ku gamblerstvu, ako pises, urcite podpor otca, nech si vybavi svoju kartu. Preco by mal zobrat o svoje peniaze 🤔

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ema22270
13. júl 2023

Fuha, no toto je strasne, ze nemoze ist ani sam na vylet s kamosom, lebo nema peniaze... lebo mu mama neda z jeho vyplaty. Na jeho mieste by som to riesila radikalne. (Bud si bude hospodarit so svojimi peniazmi on, alebo by som sa aj rozviedla) ..

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ema22270
13. júl 2023

Napisem este jedno k tomu, ano aj mne da to zda ako tyranie. Aj taketo financne tyranie existuje. Tak skus sa s mamou aj ty porozpravat narovinu, co ti k tomu povie.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cacianka
13. júl 2023

@letfenixa 👍🤦

0silvia0
13. júl 2023

@suzitok ja som rocnik 1974 a u nas doma u rodicov to fungovalo tak, ze vyplata (samozrejme hotovost) sa dala do suflika v obyvackovej stene a odtial sa podla potreby bralo. Ci otec, ci mama.
Ked uz mali zalozene ucty, to som uz doma nebyvala, neviem ako to maju podelene, kazdy ma svoj ucet.
A stari rodicia sa nikdy za peniaze nehadali, dedkovi z jednej strany sa sypali stale peniaze mimo vyplaty, cize mal dedko stale svoj cash. Dedkovci z druhej strany sa mali vo velkej ucte, tam by si babka nikdy nedovolila vydelovat dedka na haliere, taketo praktiky som si nikdy nevsimla.
Ale mozno to tak fungovalo pri pijanoch, ak by zena neskonfiskovala vyplatu, chlap by vsetko prepil a to sa kedysi pilo dost.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majulino
13. júl 2023

@suzitok VÚB mi vpohode ako disponentke vydala kartu bez manžela. Moja sa zlomila.

majka1921
13. júl 2023

Fuuuuha. Je mi luto tvojho otca. On je uz v stave rezignovania po tolkych rokoch, potreboval by podporu ako sa mame vzopriet. Mas aj nejakych surodencov? Normalne by ste sa mali vsetci (alebo len ty) porozpravat s mamou, zastat sa otca. Aj jej pohrozit, ze to co robi je forma tyrania. Ak neustupi, spravit to co tu bolo poradene - zobrat otca do banky, nech si zriadi svoj ucet a tam necha posielat vyplatu. Co by spravila mama? No mozno bude chvilu sa oduvat, trucovat, ale treba vydrzat.

lula313
13. júl 2023

A toľkokrát tu bolo omielane, že manzelia by mali mat spoločný ucet. Vlastný bankový ucet predstavuje nenormalnu slobodu. Mat kontrolu nad vlastnými výdavkami.

0silvia0
13. júl 2023

@lula313 za normálnych okolností je v pohode aj spoločný účet, keď sú obaja rovnocenní, normálni a obaja majú karty a vedia komunikovať. Nie takto že jeden sedí na peniazoch a druhému vydeľuje vlastné peniaze. Správne je to tak, ako tým konkrétnym dvom vyhovuje. Tuto pánovi to nevyhovuje, ale asi nemá gule sa s manželkou porozprávať, toto je veľmi smutné.

katka700
13. júl 2023

@suzitok Ono to bolo bežné aj kôli tomu že výplaty nič moc a bolo spoločensky akceptovateľné že chlap išiel každý deň po robote do krčmy a domov došiel ožratý. Keby ženy nedržali financie tak chlap za týždeň pre**be celú výplatu a deti nemajú čo jesť
Dnes je už iná doba a uvedený model pre väčšinu ľudí nevhodný.
Môže byť že jeden z páru nevie hospodarit ale aj to sa dá riešiť že po vyplatení účtov a sporení sa zvyšné peniaze rozdelia a každý s nimi disponuje ako uzná za vhodné.
Autorka to čo zažíva tvoj otec nie je normálne.
Vážne je tá kúpeľňa v tak zlom stave že celé roky nie je na výlety? Chápem keď sa šetrí kôli hypo a napríklad sa par rokov nejde k moru. Ale prerábať funkčnú kúpeľňu a úplne sa vzdať zážitkov mi príde choré.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilke
13. júl 2023

Podľa toho, čo píšeš, sa rodičia brali pomerne mladí. Mama si už zvykla so všetkým gazdovat sama. Teraz po dlhých rokoch a pri jej panovacnej povahe chápem, že nechce nič meniť... Mimochodom, za detstva ste chodili na rodinné dovolenky? Či nie je okrem šetrenia aj taký domased, a preto všetko odmieta. Inak mne sa to nejaví ako šetrenie, ale už skôr ako lakomstvo.

suzitok
13. júl 2023

@majulino lebo si už vydanú predtym mala, čiže suhlas k vydaniu a pouzivaniu tam bol

cacianka
13. júl 2023

@suzitok áno, bolo to tak, že v drvivej väčšine hospodárili ženy, ale : vždy sa o peniazoch hovorilo, čo treba platiť pravidelne, koľko si treba pripraviť na opravu/výmenu/nákup niečoho drahšieho, koľko je ušetrené do rezervy , koľko chýba na auto...
v tejto rodine nejako absentuje rovnocenný prehľad o stave financií, otec to mal riešiť už dávno, matka mala priemerne aspoň raz za mesiac spraviť prehľad príjmov výdavkov, úspor, obaja si mali sadnúť a riešiť. Obaja sú na vine, matka tají a otec držal hubu...
Keby mňa rodičia zatiahli do takéhoto stavu, povedala by som obom do očí , slušne a tvrdo , čo si myslím, ako to môžu napraviť, a ak by matka odmietla vysvetliť prečo takto tají a upiera otcovi prehľad financií, z fleku idem s ním do banky, pomôžem vybaviť účet, kartu a naučím ju otca používať. otec si v porácu už aj sám nahlási zmenu čísla účtu, alebo mu ten papier napíšem.
Zaváňa mi to matkiným klamstvom, ekonomickým týraním...

katkami123
13. júl 2023

Takze tvoj otec si ani vlastné zarobené peniaze nemôže užiť na jednu jedinú dovolenku, lebo jeho vlastne peniaze mu matka nedá. Vrchol všetkého je, že nakoniec na tú dovolenku na bicykle s kamarátom ani nešiel, to mu naozaj tvoja matka tie peniaze nedala? To je riadna fúria panovačná a tvoj otec je chudák. Nikdy nikde v živote nepôjdu, nebudú mať žiadne zážitky, lebo potom by si už tak nemohla rozkazovať. Samozrejme, že “nevie robiť s karou” je len taká trápna výhovorka z jej strany, lebo len musela niečo povedať, lebo potom by ho už nemohla takto manipulovať skrz financie, keby mal vlastnú kartu, to je tu všetkým jasné. Chodia im vôbec výpisy z účtu, vie vôbec tvoj otec, koľko majú nasporené a či to zodpovedá reálnej sume, koľko by tam malo byť?

Pomôž otcovi v babke založiť si vlastný účet. Nech si matka rozkazuje so svojim, zarobeným.

zuzana76
13. júl 2023

@cubo2 ale zastane, vzdy sa treba zastat nevinneho

anjelicek26
13. júl 2023

Otec potrebuje nazbierat odvahu sa jej postavit a uz to, ze "musi" zbierat odvahu hovori o tyranej a zastrasovanej osobe...cim sa mu vyhraza? Rozvodom? Cely zivot zabije "setrenim" a nic si neuzije, su to stale mladi ludia, este minimalne 10-15 rokov budu pracovat, to akoze zo svojich penazi nic neuvidi? Prosim zajdi tam s nim kludne dnes, vypiste papiere, je to otazka par minut.