Financie v manželstve
Dobrý večer, ženy. Prišla som sa asi len posťažovať, resp. opýtať sa ako by ste to riešili vy. Som na RD s 1,5 ročnou dcérou, staršie 2 deti chodia do škôlky ( chodia ako chodia stále sú doma lebo sú choré ) manžel pracuje. Jeho plat je cca 2700€. On zaplatí školku ( na konci roka mu trištvrte vrátia ) inkaso a dá mi ako kedy, cca na mesiac 100-150€. Ja mám len RD(nižší). A tu nastáva problém, stále mi vykrikuje, že z toľkých peňazí musím vyžiť ( potraviny, drogéria, plienky, Nutrilon mlieko pre všetkých troch a zimných mesiacoch veľa miniem na lieky) jemu ostane cca 1500 €, ktoré minia na hlúposti, doslova hlúposti, ale sú to jeho peniaze. Ja už neviem. Včera mi vykričať, že mi nedá nič. Dostal 4 000(zdravotník) z z tých peňazí som nevidela nič! Teraz dostane dane , zasa si bude žiť jak pán a my ako žobrác. On drahé veci, ja si nakupujem v sekacoch, on najdrahšie telefóny, hodinky... Ja ? Čínsky šit! Deti tak isto, topánky z bazárov, oblečenie detto .Viem mám ísť do roboty ...ale keď mu poviem, čo s detmi, tak jeho to nezaujíma... Hovorím od začiatku roka boli dokopy možno mesiac v škôlke, dať ich nemám kde ... Ako to riešiť?
Stručné zhrnutie
- Ekonomické týranie v manželstve sa prejavuje tým, že partner so mzdu cca 2700 € rozdeľuje nerovnomerne a dáva partnerke na domácnosť len 100–150 € mesačne, pričom zároveň minie tisíce eur na vlastné potreby (v diskusii uvádzané príjmy a jednorazové čiastky: 4 000 € z práce zdravotníka, daňový bonus uvádzaný v rôznych príspevkoch ako 420 € alebo plný bonus 140 € na dieťa).
- Legálne dostupné riešenia spomínané v diskusii sú: podať súdny návrh na určenie výživného na deti a na manželku počas trvania manželstva, žiadať predbežné opatrenie na zverenie detí a využiť právnu poradu/CPP na bezplatnú pomoc pri podaniach.
- Praktické kroky odporúčané v diskusii zahŕňajú zhromaždiť bločky a výpisy z účtov (napr. z aplikácie George), dokumentovať príjmy partnera (výplatné pásky), presunúť prídavky/daňový bonus na seba ak je to možné, a pripraviť plán odchodu (miesto bývania, pracovný plán, podpora rodiny).
Najčastejšie otázky
Q: Ako požiadať o výživné na deti a na manželku počas trvania manželstva?
A: Podajte návrh na súd o určenie výživného; súd podľa diskusie pri žiadosti vyžiada podklady o príjmoch a môže riešiť výživné aj počas manželstva, právnu pomoc poskytuje CPP alebo právna poradňa.
Q: Aké doklady sa majú pripraviť pred podaním návrhu na výživné?
A: Zhromaždite výpisy z bankových účtov, bločky za nákupy a lieky, výplatné pásky partnera a doklady o výdavkoch na deti; viaceré príspevky odporúčali tiež kópie faktúr a foto nákupov ako dôkazy.
Q: Kto môže poberať daňový bonus na dieťa a kedy?
A: V diskusii sa uvádza, že daňový bonus náleží osobe, ktorá má príjem; kým matka nemá vlastný príjem, podľa viacerých príspevkov sa bonus neprenesie automaticky na ňu, pričom na internete sa spomína plná výška 140 € na dieťa (diskutujúce uvádzali aj sumu 420 € v konkrétnom prípade).
Q: Môžem získať predbežné opatrenie na zverenie detí a kedy sa rozhoduje?
A: Diskutujúca terapeutka uviedla, že predbežné opatrenie na zverenie detí a príspevok na ich výživu môže súd rozhodnúť rýchlo a že súd musí podľa príspevku rozhodnúť do 30 dní pri takomto návrhu.
Q: Ako riešiť presun prídavkov alebo ďalších dávok na matku?
A: Niektoré príspevky radia požiadať o presun prídavkov a daňového bonusu na svoj účet; v diskusii sa však spomínalo, že pri niektorých dávkach môže byť potrebný podpis oboch rodičov alebo zverenie detí matke, preto sú v tejto veci rozdielne postoje.
Q: Akú sumu výživného môžem očakávať pri príjme partnera cca 2700 €?
A: Diskutujúce odhady sa rôznia; v príspevkoch sa uvádzalo, že súd by mohol určiť minimálne ~500 € mesačne na deti v niektorých prípadoch, ale konkrétna suma závisí od dokazovania príjmov a výdavkov a rozhodnutia súdu.
Q: Kde získať bezplatnú právnu pomoc pri podaní návrhu na výživné?
A: Viaceré príspevky odporúčali obratiť sa na CPP alebo miestnu právnu poradňu, pričom niektoré ženy v diskusii získali informácie u advokáta zadarmo cez formuláre a odporúčali podať žiadosť o právnu pomoc.
Závery z diskusie
Zhoda
- Výživné na deti je možné žiadať aj počas trvania manželstva a súd pri návrhu zvyčajne vyžiada podklady o príjmoch.
- Zhromažďovanie dôkazov (bločky, výpisy z účtov, výplatné pásky) je odporúčaný praktický krok pred súdnym konaním.
- Právna pomoc cez CPP alebo právnu poradňu a konzultácia s advokátom bola v diskusii odporúčaným prvým krokom.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že daňový bonus ide len tomu, kto má príjem, iné tvrdia, že ho možno presunúť na matku za určitých podmienok; v diskusii sa uvádzali oba pohľady.
- Odhady možnej výšky výživného sa líšili; niektoré príspevky očakávali „smiešne“ sumy, iné spomínali minimálne ~500 € mesačne ako realistické.
Otvorené otázky
- Koľko presne výživného prisúdi súd pri oficiálnom príjme 2 700 € a akých dôkazov bude potrebovať pre konkrétne číslo?
- Ako presne sa rozdelí majetok a hypotéka, ak je hypotéka zúžená a započatá pred manželstvom (otázka právneho posúdenia BSM v konkrétnom prípade)?
Spomenuté značky a firmy
CPP,Lidl,Dedoles,Modrykonik.sk,George
Spomenuté produkty a metódy
Nutrilon,plnotučné mlieko,antikoncepčné tabletky,iPhone,bloky (bločky),výpisy z banky,výplatná páska,hypotéka,BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov),výživné,určenie výživného,predbežné opatrenie na zverenie detí,zverenie detí,daňový bonus,rodinné prídavky,OČR,CPP,banková aplikácia George
Miesta a osoby
Španielsko,Izrael,Nika Macinská
Ty a deti nemôžete žiť z niekoľko desiatok eur a pánko si bude užívať... U nás je to tak ze mam kartu k manželovmu účtu aj ja, aj jeho údaje na internet banking, mam jeho stravovacíu kartu a on je rád že sa nemusí starať o nákupy, lebo to z duše nenávidí a mame všetci ravnakym dielom... Ste manželia financie sú spoločné, nie jeho... A môj je ešte taký zlatý, ze vždy keď mu príde výplata páska na mail, tak mi to prepošle...nikdy v živote som takýto problém nemusela riešiť...samozrejme o drahších veciach sa vždy vopred dohodneme, ale bežné veci ako oblečenie alebo topánky pre deti som bez problémov kupovala aj bez jeho vedomia a nikdy som si za to nevypocula žiadne hundranie... Akurát teraz som s nim riešila nákupy oblečenia pre syna, lebo nám vyrástol skoro zo všetkého oblečenia, behom asi 2 mesiacov narástol neskutočne, tak som s nim riešila, ze mu treba nakúpiť komplet všetko nové... Od ponoziek až po čiapky, tak sme na druhý deň sadli do auta a nakúpili všetko čo bolo treba a samozrejme kúpilo sa aj dievčatám niečo, aby im nebolo ľúto, ze nič nedostali a ja som do stala nový ruksak a slnecne okuliare, lebo som sa pri nich pristavila a poobzerala si to... Pred asi dvoma týždňami som zo srandy povedala, ze chcem iphone, co si myslíš? Áno mam ho doma, ale keďže mi iphony voľáko nesedia, tak sa najstaršia vytesuje z nového telefónu, pravidelne chodievame z deťmi na výlety... Takže ty to daj pekne na súd... Na toto co mam doma ja a moje deti máš právo, ako jeho zákonita manželka, aj ty aj VASE deti
@ukulela pracuje pravdepodobne ako lekár v nemocnici, takže mal by mať oficiálne príjmy... a áno, môže byť 😉
No to je total idiot,povedz mi prečo si s ním máš tri decka???!,ja toto nechápem čo to je za kreaturu
Nejdem ta sudit preco si s takym muzom ... peniaze su iste jeho, ale jeho su aj deti predsa ..a aj ty si jeho zena ... mali by ste to co mate zdielat spolocne ... drzim palce, nech sa to zmeni v prospech teba a deti !!!
Postupne čítam diskusiu a musím sa znovu vyjadriť, 1. by ma ani neho mu ukazovať, ze na co minam 2. 420e určite dostáva v plnej sume a viem to, lebo môjmu manželovi tiež vyšiel plný DB na 3 deti, takže ta odrbava
Ty si na jeho debilne spravanie zvyknuta, ale pozor, je to patologicke spravanie. Mas doma psychopata a ty si ekonomicky tyrana zena
Ak je toto naozaj pravda, cudujem sa ze mas s nim 3 deti, takeho debila by som si nezobrala a ak ta motivoval dom a ze je zdravotnik neviem
Toto nie je manzel! To je len spolubyvajuci.
V manzelstve su veci spolocne...tak ako deti, tak aj peniaze. To co je za odroň, ze vlastnej rodine a detom neda peniaze na jedlo a oblecko? Plat ma taky, ze waw.
Ty do ziadnej prace nemusis a nemas co ist pri 1,5r dietati! Naco chcel rodinu a deti, ked sa o ne nechce starat?
Posli ho pekne krasne so zoznamom veci na nakup, nech on nakupi, aby videl ake su ceny.
Vypytaj si co dostava danovy bonus na deti aspon. Ale ja by som sla do výživného na deti a na manzelku.
Baby tu vela pisu ze to nemozebyt pravda. Bohuzial v okoli mam pary kde je to tak isto. Len malokto sa s tym zdoveri. Proste muz dobre zaraba a peniaze su jeho. A milostivo vydeluje manzelke par drobnych. Je to realita ktoru ani ja nedavam ale ano, takto viacere rodiny funguju. Mojej kamaradke muz este aj podla stitku gugli ci vec stala tolko ako tvrdi. Mala som aj kolegynu kt ked chcela peniaze, urobila nakup v Lidli a po par dnoch vratila aby mala cash o kt muz nevie. Fakt veeela ludi tak funguje.
Preboha to čo nakúpite za 200€ pre 5ludi na mesiac? Toľkokrát som minula na veľkonočný nákup a teda nič moc tam nebolo..
Bože žena ty kde si dala rozum?? S takýmto úbožiakom lakomcom by som jednala nasledovne. Za celý mesiac by som mu odložila bloky, nech si pozrie. A keď by sa neumudril a nedal by viac peňazí, ok. Idem si dať súdne peniaze na deti. Nemilosrdne! A pri prvej príležitosti by som sa pakovala keby deti podrástli a mohla by som nastúpit do práce. Ach ale ty si asi jedna z tých nepoučiteľných, s takým mužom si 3 deti spraviť 🤦
Ahoj autorka, nebudem ti hovorit, ze preco si to neriesila hned pri 1.dietati, ci nema milenku alebo je to "iba"egoisticky k.kot.
Ty si pekne podaj ziadost o vyzivne na manzelku a na deti. Nemusite sa rozvadzat na to, aby ti platil vyzivne na teba a deti.
no mozno bude pre niekoho tato tema trolovina ale poznam jednu osobu ktora to tak mala ale vzdy verila, ze on odklada na dom a ked deti potrebovali zimne bundy musela si pozicat od mamy a veru po case sa rozviedli , bol zo lakomec ktory si kazdy den po praci kupil 5 piv a oni jedli polievky s chlebom aby jej to vyslo... no lubila ho a nakoniec sa jej otvorili oci..
Chcela som prelusknut vsetky 4 strany, ale zastavila som sa na tom, ze mu musis ukazat pohyby na Georgovi. Si robis srandu? Ty si nesvojpravna? Pan muzstva zaraba ako kral, ty si na RD a este mu musis dokladovat vydavky? Ked som bola na RD a muz tahal financie, tak som narabala so spolocnymi financiami ako rovnocenny partner. Kristova noho by ma nikdy nenapadlo si pytat od muza peniaze, ved su NASE.
A TY SA CUDUJES, ZE PANKO KOSELE PO 20EURI KUPUJE KED SETRI NA VAS? DALSI CO HO MA ASI ZLATEHO VYKLADANEHO DIAMANTMI, INAK SI NEVIEM VYSVETLIT TO TRETIE DECKO S CHUJOM
Sam na dovolenke. Vy uz davno nezijete spolu, len si si to nevsimla. Cim ta ten clovek ocaril? Aspon detom by mohol dopriat. Rozvod, poziadat o primerane vyzivne a zacni sa sama starat o seba. Niekedy to s druhym nejde, musis sama. S tym treba vzdy pocitat, ze to z nejakeho dovodu nevyjde.
Už dávno by som mala podané o výživné na deti aj manželku za trvania manželstva. Buď sa uvedomí, alebo pôjde papa a výživné budeš mať tak či tak. Ale kde si na takého dementa prišla ozaj neviem
dvakrát sám na dovolenke?? mozes k tomu napísať niečo viac? lebo buď je to pekná blbosť cela tato téma aby sa tu klikalo a zvyšovala sa návštevnosť alebo….
A on má aj nejaké dobré vlastnosti? Mám susedku, ona mala takéto hovädo doma. Musela všetko robiť okolo domácnosti, detí , mať povinne sex niekoľkokrát denne, jej dával drobné a ešte jej aj vyčítal na čo niektoré veci deťom kúpila (základné potraviny). Ale to som sa o nich dozvedela až po rozvode. Začal obrabat aj jej kamarátku,tak to jej už konečne začalo vadiť. Jedna rozumná žena inak, proste ona bola taká zaľúbená že toto dokázala tolerovať. Veľmi držím palce, nech sa ti podarí od neho odísť co najskôr. A že si takýto človek ešte vyberie prácu v zdravotníctve.. A jeho rodičia čo, vedia o tom ako ťa zdiera? Či on je nejaký mamickin miláčik na ktorého sa nič zlé nesmie povedať? A Georgea by som mu už viac neukázala ak ti neukáže on najprv svojho. Veľa síl prajem. Určite sa s tým zdôver aj nejakým kamoškam, rodine, či pdychologicke.. Nech získaš takú tú mentálnu podporu, aby ťa už ďalej nedokázal tak ľahko manipulovať.
Sviniar hnusny!Takto by som nezila s 3 detmi.Dceru do jasli,vrat sa do roboty,poziadaj o bonus,zo zakona ho musis ked si zamestnana dostavat ty a zacni dostojne sit.Nie na hentakeho zebraka byt odkazana.Sa moze hanbit.
@podmostom áno , jeho mama ho v Tom podporuje. Bol čas kedy som mala jeho kartu , ale potom mu ona povedala, že nech mi ju zoberie lebo veľmi vyskakujem ( keď som mala kartu musela som všetko dokladovať, bločky z nákupov som mu hneď fotila a posielala do sms) čiže on pocuvol mamičku akartu mi zobral
@kristinka92 raz bol v Španielsku za bratrancom a druhýkrát bol na 2 týždne v Izraeli, ale stále sa vyhovára, že to nebola dovolenka ale púť 🫣 a zrovna pár dní dozadu mi hovoril, že ide zasa do Španielska

To čo je za hovädo s prepacenim? Deti spolocne si urobit to ano, ale aby mali taku istu zivotnu uroven s matkou ako ich otec to uz nie hej? Kde na tych muzov chodite pre Boha? Toto jedno nepochopim. A este k to u manzelia. Su to tak isto tvoje prniaze ako manhelove a nie Ze ty budes po sekacoch chodit…