Ísť bývať na samotu?

zuzanajamriskova
19. feb 2020

Ahojte. Mame moznost kupit dom s prekraaasnym pozemkom. Bol to vzdy nas sen mat dvor zahradu domcek a vsetko okolo toho. Jediny problem je v tom ze je cca 2km od najblizzsej dediny. V podstate uz je to skor laz..chaluparska oblast. Trvalo tam byvaju asi 4rodiny. Mame 3 male deti 11,7a 2 roky. V okoli ziadne deti nebyvaju. Starsi chodia doskoly tu v meste kde byvam. To je cca 15km od toho domu. Vedeli by sme ich vozit rano pred a po robote. Jedine co nas ale odradza ze by tam deti nikoho nemali. Ak ked moje dve starsie mam v striedavej starostlivosti. Takze tyzden su u otca tam kde aj teraz byvame a tyzden u nas. Viem ze konecne rozhodnutie je na nas no hladam niekoho kto zije takto mimo alebo sa tiez rozhodol odstahovat mimo mesti. Klady...zapory...ci to nelutuje. Dakujem za kazdy postreh a aby som dodala urcite bude treba druhe auto a ja som velmi slaby sofer🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

acmvm
20. feb 2020

Ono vsetko zavisi aj od povahy cloveka a postoju k praci. Mozes sa zavriet v dome takisto ako v bytovke, o nic sa nestarat. Ale pozor, stale sa nieco pokazi, bude treba opravit, natriet, pokosit. V kuse clovek bude musiet nieco robit.
Ale ten dom, ku ktoremu je video na prvej strane, nie je ziadna vyhra. Velky dvojposchodovy dom, z takych mladi utekaju, pretoze nechcu byvat s rodicmi a rodicia zostavaju sami a placu, ze taky dom financne neutiahnu. Takych domov je po dedinach vela, spustnutych, dole byvaju stari a vrchne poschodie chatra. Naklady na energie a na udrzbu su obrovske.
Druhy pozor, ten dom ma obrovsky pozemok, to nie je, ako niekto predtym pisal 400m2 zahradka, to je velke gazdovstvo, na ktorom budete hrdlacit. Teraz si myslis, ze nie ale casom uvidis, len kosit to budete hodiny. Casom budete chciet nieco chovat a postupne zistite, ze od rana do vecera sa venujete gazdovstvu.

tinapa
20. feb 2020

@zuzanajamriskova No keď hovoríš, že ťa to bude mrzieť ešte dlho, tak ešte porozmýšľajte nad tým.. Nedaj sa odradiť.. Tvoja situácia je odlišná od ostatných tu. Aby si fakt roky neľutovala, že si sa dala odradiť.
No ak ste si to už všetko zvážili, urob za tým hrubú čiaru a viac sa tým nezaoberaj, lebo najhoršie sú tie pochybnosti potom, či si urobila dobre...žiadne rozhodnutie nie je zlé, je to len tvoje, resp. vaše rozhodnutie.

fokuska
20. feb 2020

@zuzanajamriskova A nebola by ta pani majitelka ochotna dohodnut sa na prenajme? Ze by ste si to vyskusali na isty cas, aj ona by mozno bola rada, ze dom nechatra, aj vy by ste to zazili na vlastnej kozi. Ak zistite, ze to nie je pre vas a ze ani deti si nezvykli, tak najom ukoncite, ak vas to naopak presvedci, tak dom odkupite.

Ked pises, ze majitelke predaj nesuri a nepotrebuje na tom silou mocou zarobit. Tak prenajom mi znie ako fajn kompromis.

karolinakr
20. feb 2020

Dobry napad, prenajat a chodit tam na vikendy

deginko
20. feb 2020

No za mňa nie,možno až keď deti budú sebestačné a s vodičákom...to je síce pekné,že muž má prácu o ceste do školy a zo školy...ale teraz tie deti budú odkázané NATO ísť rovno zo školy domov na samotu,žiadny ľudia kamaráti,s kým sa tam budú baviť a behať po vonku stále iba sami!a keď niekedy budú chcieť po škole ostať so spolužiakmi? ísť sa baviť?ísť do mesta po vyučovaní do cukrárne na zmrzku tak čo?? budete čakať na nich v meste alebo doma...a potom nonstop k dispozícií kefy sa dieťa ozve,že chce ísť domov..lebo budove spojenie je iba 3krat za deň...vy im detstvo a celé dospievanie vlastne zariadite,aby vyrastali sami...v puberte budú chcieť na disko baviť sa...a vy budete do rána čakať kým zavolajú,že už teda chcú ísť domov....ono predstava bývania v dome je fajn krásna...ale není to len o Tom,že ráno zavexiem do školy a poobede vyzdvihnem.Inak som za bývanie na dedine v dome,ale musí tam byť tá busova dostupnosť,aby tie deti mali aj život..a nie iba utekať po škole domov...

bdalibor
20. feb 2020

@zuzanajamriskova na dôchodku určite. Ale s deťmi rozhodne nie. Bola by to pre vás čistá samovražda....

modrava
20. feb 2020

@bdalibor ono, v 65ke sa ist starat o take pozemky a stary nezatepelny dom so starou strechou tiez nic moc. z mojho pohladu je to idelane pre 45-50 rocnych ludi s dospelymi detmi a najlepsie pracujucich z domu na nete

larisalarisa
20. feb 2020

Radšej skúsiť , ako neskôr ľútovat.

blabla22
20. feb 2020

@zuzanajamriskova Ahoj, necitala som si vsetky reakcie, ale moj pohlad na vec- pre mna by bol najdolezitejsi faktor urcita strata "slobody" deti. Jasne, teraz kym su male, aj tak nikam same nechodia a vlastne vsetko co sa da casovo naplanovat sa zvladne- skola, kruzky, presny cas vyzdvihnutia a odvezenia naspat domov. Lenze treba mysliet na to, ze dokym deti nebudu mat vodicak a auto k dispozicii, cely ich zivot bude o tom, ze musia mat vsetko naplanovane prakticky na minutu- tym padom uplne stratia moznost nejakych spontannych stretnuti s kamaratmi a podobne..kolkokrat sme si povedali s babami po skole ze ideme napr este na kavu, len tak, na hodinku, pripadne sme si s kamoskou napisali ci nejdeme na chvilu pred bytovku pokecat (boli sme z jedneho sidliska)- tieto veci podla mna patria k tomu -nast veku, a blbe je, ze vlastne keby ste byvali takto na samote, ziadne taketo sponatnne rozhodnutia skoro neprichadzaju do uvahy, vsetko proste musi byt naplanovane, inak sa nedostanu domov..je to do velkej miery zväzujuce.. moze sa stat, ze deti, ktore mate s exmanzelom v striedavej st. nebudu mat velku motivaciu chodit na ten tyzden k tebe ked budu mat okolo 15rokov..

hefo
20. feb 2020

(diskusiu som nečítal) Podľa mňa na samotu jedine vtedy ak OBAJA majú túžbu starať sa sebestačne o aké také hospodárstvo, sú vytrvalí a ochotní fyzicky tvrdo makať okolo domu aj keď sa im nebude až tak chcieť. Inak to bude len trápenie. A šoférovaniu sa v tom prípade nijako nevyhneš!

hencurka27
20. feb 2020

@zuzanajamriskova nádhera určite áno... a prajem vám všetko dobré hlavne nech sa vám tam dobre býva

karolinakr
20. feb 2020

Praveže pre decka by to bolo najlepsie- 2 týždne u tatka v bytovke, 2 týždne v dome na samote- mali by to ako rekráciu

korra
21. feb 2020

@zuzanajamriskova za seba ano 😉 idealne riesenie pre vsetkych uplne neexistuje, deti malicke nebudu vzdy. Som dedinske dieta, bohuzial, relativne blizko BA. Volakedy bolo bezne, ze sa cestovalo autobusom, vlakom (ja aj mnoho deti uz od zakladnej skoly). Pritom tie spoje huste neboli a na trebars vlak som to mala 2km pesky. Dnes je situacia taka, ze kam kuknes domy, torty na 4-5 arovych ofrckoch, cesty hotova katastrofa, aut hadam aj viac ako tych domov, sice skolka, skola, lekar atd "pod nosom" ale s detmi uz poriadne nieje kam vybehnut, kruzky ak su, aj tak treba cestovat do miest okolo. Volakedy sme byvali na predposlednej ulici v dedine. Cize vybehnut na prechadzku mimo bola otazka minutky. Dnes sme uz obstsvany z kazdej strany, vidiek ako taky tu uz pomaly neexistuje. Novoprichodzi (ano, najdu sa aj vynimky) jednoducho nerespektuju nic a tahaju sem mestske maniere (nerozumiem, preco nezostali potom v meste). Mat tu (financnu) moznost, ideme prec urcite a to ja som dost viazana na miesto (rodicovsky dom, tu som sa narodila). Problemy budu asi vsade, vzdy moze vzniknut nejaky diskomfort. Vela veci clovek aj tak riesi za pochodu. A vies ako sa vravi... kto sa boji, nech nejde do lesa 😉 podla tvojich prispevkov, mam pocit, ze uz viac menej rozhodnuta si, ked nevyjde tento, mozno vyjde iny... A soferovanie, to chce len vozitko a skusat a jazdit a pojde to len taky fukot! Drzim palce! 😉😁

cawes
21. feb 2020

@simca06022011 tak pozri my mame tiez novostavbu, 2roky, zalezi aj na tom kolko clovek investije, ake materialy atd. Musim povedat nas dom neni na Slovensku. Mne nejde o to ci novostavba alebo zrekonstruovany je to v podstate jedno, ale ak by som sa ja mala prestahovat na lazy tak by to muselo byt uz nieco ine. Toto mi pride ako stary velky dom, ako vravis kurenie no pri sk cenach plynu?
Niekde na samore u lesika?

cawes
21. feb 2020

@zuzanajamriskova ano ja chapem ze teba ucaril, a kazdy mame iny vlus iny nazor. Ty si sa pytala ja som odpvedala to nema nic o uvazovani slovakov. Jednoducho si zvaz vsetky pro a proti napis na papier a uvidis. My sme tak byvali tri roky, pri lesiku. Nikde nic. Ano uzasne to ticho, lesy atd. Priroda. Hm super kym som nemala operovane koleno a musela 6tyzdnov lezat z malym dietatom bez moznosti nakupu. Prostw za mna je toto strasne minus ked naozaj v dedine nic nie je. A aj co sa prostredia tyka odstahujes sa k lesiku kde nic neni ale na kazdy nakup beries auto.

karolinakr
21. feb 2020

Dneska su ludia velmi narocni

, henten dom vyzera ako palac s velkym pozemkom.Kazdy rozmaznany chce podlahove kurenie na dedine v lese a mramorove kachlicky v kupelni
Pamatam si u babky nemala kurenie a radiatory, iba piecku v jednej izbe, blatove steny ziadne zateplenie, bojler a 0°C v izbe v zime, obrovska duchna a boli to najkrajsie prazdniny v mojom zivote.
Moj tatko otužilec od narodenia, ked sa prestahovali do bytovke pri otvorenom okne v zime odokryty spava

l.Raz v zivote som ho videla choreho 3 dni mal PNku za cely zivot
Takze chapem doba sa zmenila ale zas netreba prehanat a henten barak povazovat za barabizňu, je priestorny a to by zas mne vyhovovalo, mam rada velke priestory a ten bratislavsky vzduch by som za cerstvy vymenila hneđ

zuzanajamriskova
autor
21. feb 2020

@cawes dom je uplne v poriadku je tam vsetko vymenene od rozvodov okna podlahy odizolovane kurenie nove aj ked nie podlahove a strecha 2007robena. Velkostou nam vyhovuje kedze mame dokopy s partnetom 4 deti a urcite este jedno planujeme. Ale ano zvazili sme to a ponuku sme odmietli aj ked nas to mrzi a ja sa s tym nejak nejdem zmierit ale ano kvoli detom. Nechcem ich odtrhnut od cicilizacie a kamaratov. No moze sa stat aj to ze raz mi to budu praveze vycitat ze sme mohli mat dom s velkym pizemkom kde mohli stavat alebo mat kazdy vlastnu izbu. No nikto nevie co nas caka. Je to tazke rozhodovanie.

modrava
21. feb 2020

@cawes kurenie isto nie plynove, kto by to tam tahal... tusim bolo v inzerate, ze tuhe palivo

kittykat22
21. feb 2020

@zuzanajamriskova nemyslim si. Moj manzel je z 3 deti a ked mal 4 roky prestahovali sa z mesta na dedinu. Presne ako pises, aby mal kazdy vlastnu izbu. Kazdy z nich isiel na gympel - samozrejme dochadzali vsetci traja 4 roky, vysku straivli na intraku, a na dedinu sa nikdy nevratili. Kazdy zije v inom state 😀 v inom meste. Svokra ostala na obrovsky dom sama. Ja viem, ze je tam ta vidina pozemku, slobody - ale tu potrebuju deti tak do 10-12 rokov. Potom zacinaju socialne zit, dochadzat pomaly do skol, a urcite uvitaju, ze nebudu musiet o 5 rano vstavat ale chrapat do 7.ej

cawes
22. feb 2020

@zuzanajamriskova pozri daj na svoj vnutorny pocit. Ak chcete ten dom tak do toho chodte. Vy tam bidete zit, a ak to detom nevadi tak preco nie