Je chyba vo mne alebo v manželovi?
Ahojte potrebujem sa trosku "vyrozpravat" a "vypocut" si nestranny nazor lebo neviem ci je chyba vo mne alebo v manzelovi. Takze od zaciatku. Pred manzelstvom to bol jeden uzasny chlap. Poznali sme sa 6 rokov no zili sme spolu rok. za ten rok by som mu ruky nohy bozkavala... Kazdy kto ho poznal tak sa ma pytal ze ked moj muz vypije ze ci mi to nevadi, ci nerobi cirkus atd. Samozrejme ze ked vypil tak bol anjelik isiel si pekne lahnut a na druhy den fungoval.No po svadbe sa otocil o 180 stupnov. Ked vypil tak to zacalo byt neskutocne hovado... Nadavky pouzival take, ktore ani ja nepoznam.... Narodil sa nam syn.... Aby mohol ist pit tak si vymyslel ze maly nie je jeho zobral sa na 3 dni a potom po 3 dnoch prisiel akoby sa nic nestalo.... Syn sa nam narodil k tomu vsetkemu predcastne ale chvala bohu je vsetko ok. Potom mal syn krstiny a vtedy nastal neskutocny zlom. Zobrali ho policajti lebo ma napadol, bol vyhosteny z bytu, skoncil na psychiatrii tam mu diagnostikovali poruchu osobnosti a alkoholizmus🙈bral mesiac tabletky vzorne chodil 2 mesiace ku psychiatricke a nepil.... Po 3 mesiacoch sa zase zobral isiel zase chladtat..... Ale prisiel normalne domov a lahol a spal... Potom o 2 mesiace mal narodeniny tak samozrejme sa ozral jak take hovado.... Zase boli u nas policajti zasr bol vyhosteny z bytu.... Zobrala som ho domov pod podmienkou ze sa nedotlne uz ani piva.... Suhlasil.... Presiel mesiac a samozrejme uz zabudol na dohodu.... Chcel ist opekat a ledze chvalabohu vsetky financie mam na svojom ucte tak som to zatrhla lebo som vedela ze to nedopadne dobre tak panko je urazeny lebo som jak hitler v sukni a on sa citi ukrivdeny ze mu vsetko zakazujem.... Ja viem preco.... Na vianoce dostal novy telefon za 160 a co urobil? Predal ho aby mal na chlast.... Ja neviem... Co som taka skrz maleho alebo preco ho este drzim doma... Nechapem... Ked sa ozere tak to vie cela bytovka.... Cela vytovka je v pozore.... Najhorsie na tom je to ze posledny krat ked chlastal tak tyzden na to bola u nas socialka... Ale samozrejme nic nezistili lebo moje dieta aj ked je male ma vsetko a este aj to co nepotrebuje ma... Neviem ci je fakt vo mne chyba alebo v tom mojom dementovi.... 🙈
Stručné zhrnutie
- Opakované opilstvo sprevádzané agresiou v domácnosti bolo v diskusii popísané ako kombinácia alkoholizmu a „PORUCHA OSOBNOSTI - IMPULZÍVNY TYP“, pričom muž absolvoval hospitalizáciu na psychiatrii a už mal policajné zásahy.
- Navrhované riešenia v diskusii zahŕňali urgentné protialkoholické liečenie alebo liečebňu, nastavenie ultimáta „liečenie alebo rozchod“ a v prípade neúspechu podanie návrhu na rozvod a žiadosť o zverenie dieťaťa do opatrovníctva matky.
- V diskusii sa uviedlo, že sociálne služby („socialka“) raz zasiahli po incidente, ale podľa príspevku nič nezistili, pričom opakované zásahy polície a verejné opíjanie spôsobovali hanbu pred susedmi.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa pozná diagnóza poruchy osobnosti spojená s alkoholizmom?
A: V príspevku bola v papieroch uvedená formulácia „PORUCHA OSOBNOSTI - IMPULZÍVNY TYP“ a psychiatrička údajne v dokumentácii označila problém aj ako „alkoholizmus“, pričom muž bol podľa diskusie hospitalizovaný na psychiatrii.
Q: Aké kroky odporúčali diskutujúci pri opakovanom násilí a alkoholizme partnera?
A: Diskutujúci navrhovali urgentné protialkoholické liečenie alebo liečebňu, nastaviť ultimátum „liečenie alebo rozchod“ a v prípade neefektivity podať návrh na rozvod.
Q: Môže polícia alebo psychiatrická starostlivosť zasiahnuť pri domácom násilí spôsobenom pod vplyvom alkoholu?
A: V diskusii polícia už raz zasahovala a muž bol vyhostený z bytu; diskutujúci odporúčali volať políciu pri násilí a využiť urgentnú psychiatrickú starostlivosť pri ohrození.
Q: Čo urobí sociálka pri hlásení rodiny s opakovanými opitími incidentmi?
A: V príspevku sociálka raz prišla, ale podľa autorky „nič nezistila“, lebo dieťa malo hračky a „všetko“; diskutujúci radili kontaktovať sociálne úrady opakovane pri ďalších incidentech.
Q: Ako riešiť právne záležitosti ako rozvod a zverenie dieťaťa?
A: V diskusii sa uvádzalo podať návrh na rozvod, riešiť zverenie dieťaťa do opatrovníctva matky a zabezpečiť výživné; jedna komentujúca spomenula, že originál rozvodovej žiadosti už raz podala do podateľne súdu.
Q: Aké vzdelávacie zdroje a materiály odporúčali diskutujúci na pochopenie spoluzávislosti a alkoholu?
A: Diskutujúci odporúčali knihu „Jak si lide hraji“ (spomenutá aj vo forme PDF na uloz.to) a knihu „Dospělé děti alkoholiků“, pričom jedna komentujúca uviedla aj webovú adresu zachytka.sk ako zdroj pre krízové situácie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mužove opakované opilstvo spojené s agresiou a hospitalizáciou je v diskusii považované za vážny problém (alkoholizmus + porucha osobnosti).
- Riešenia, ktoré väčšina odporúčala, sú protialkoholické liečenie/liečebňa alebo rozchod/rozvod s právnym riešením zverenia dieťaťa.
- Opakované policajné zásahy a verejné opíjanie sú v diskusii vnímané ako riziko pre psychiku dieťaťa.
Sporné názory
- Niektorí považujú hlavnú chybu za na strane muža (alkoholik a agresor), zatiaľ čo iní pripisujú zodpovednosť aj žene za to, že mu stále dáva ďalšie šance.
- Niektorí diskutujúci tvrdia, že dieťa situáciu vníma a bude to mať následky, iní akceptujú tvrdenie, že dieťa „nič nevidelo ani nepočulo“ počas incidentov.
Otvorené otázky
- Zmení sa partner dlhodobo po absolvovaní liečenia, alebo ide o chronický stav bez trvalej zmeny?
- Zasiahnu sociálne služby efektívne pri opakovaných incidentech, keď vonkajšie príznaky domácnosti naznačujú stabilitu (hračky, zabezpečenie dieťaťa)?
Spomenuté značky a firmy
zachytka.sk, uloz.to, Sunar
Spomenuté produkty a metódy
PORUCHA OSOBNOSTI - IMPULZÍVNY TYP, alkoholizmus, protialkoholické liečenie, liečebňa, psychiatrická hospitalizácia, ultimátum „liečenie alebo rozchod“, rozvod, zverenie dieťaťa do opatrovníctva, výživné, kniha "Jak si lide hraji", kniha "Dospělé děti alkoholiků"
Miesta a osoby
žiadne
@janickacrazy kazdy a jeden clovek vypije.... Nech mi nikto nehovori ze nie.... Pred svadbou aj ked vypil tak si isiel lahnut ako kazdy normalny clovek... Nerobil cirkus nerobil krik.... Vyspal sa a na druhy den fungoval.... Po svadbe akokeby utalo.... Ked ovona alkohol net mu rady... Keby som vedela ze ake dokaze byt hovedo tak tem svadba dieta rodina ani naznakom nepadne....
@alexandra9337 ono ani sa nemusíš snažiť, sily ťa časom opustia sa s ním hádať, zakazovať mu, pekne to pojde do peňazí a aj keď na Sunar nebude, pivko musí byť
Ty musíš pochopiť myséĺ "narkomana" droga na 1.mieste, potom všetko ostatné
Keď láska k tebe mu nezabránila, alebo nenakopla ho aktívne svoj stav riešiť, už to pojde len dolu kopcom
A dlhodoby alkoholizmus spósobuje impotenciu a to len začnú hádky, ked sa budeš od neho odťahovať
On ma este nejaku diagnozu, totalne slabu vóĺu
No nezavidím ti..
Normalne mu daj ultimátum - ja+dieťa a liečenie alebo rozchod definitívny- to by ho mohlo nakopnúť
Ak chces zit spokojny zivot bez strachu, tak nie je inej cesty ako rozvod. Ano, aj moj otec bol super chlap, ked 5 dni do mesiaca nepil. Ostatne nas chcel zabit. Ty si myslis, ze dieta nevnima, vnima viac ako si myslis, aj pocuje. Mohla by som ti tu napisat tisice veci, ktore robil moj otec, ale viem, ze ak ho nechces opustit, nepomoze ti to a ja radsej nechcem spominat. Tak nadalej volaj kazdy mesiac,potom tyzden, potom kazdy druhy den policiu,az ju raz nebudes moct zavolat, lebo budes lezat v kaluzi krvi bez pohnutia. V tom lepsom pripade, v tom horsom to bude tvoj syn. Ale vsak socialka nic nezistila, lebo ma hraciek habadej. Otras. Spamataj sa a vykasli sa na neho.
@alexandra9337 kiežby vám prišiel poriadny šek za tie výjazdy policajtov. Lebo si asi myslíte, že policajti nemajú čo robiť. Oboch vás dvoch vyfackať. A nedivím sa, že nejaký anonym poslal na vás sociálku. Snáď to neurobil poslednýkrát
@alexandra9337 ako dlho ste sa pred svadbou poznali? a ako intenzívne? raz za týždeň ste sa videli alebo ste už aj spolu žili?
@alexandra9337 a kde máš dieťa, vtedy, keď sa ožere. Veď píšeš, že o tom vie celá bytovka.
@perdulka7 bože, rýchlo som čítala, tak som aj zabudla 😀
@alexandra9337 no zvláštne. žeby sa za rok spolužitia neprejavil? asi sa dobre pretvaroval. z rozprávania mojej mamy viem, že chodila (nežila) s otcom takmer 2 roky. bol (alebo sa aspoň tváril) abstinent. ani len pivo... a po svadbe hotová katastrofa. a dodnes je to veľký problém a boli ťažké, veľmi ťažké časy, hlavne pre nás deti. ak máš syna čo i len trochu rada, mala by si to ukončiť :(
@alexandra9337 nie je pravda,ze pred svadbou taky nebol. Musel byt aj vtedy,len si to nevidela. 6 rokov sa clovek nevie pretvarovat a hlavne v opitosti sa nedokaze ivladat. Alebo sa mu nieco prihodilo,co ho trapi. Nema strach alebo nie je niecim ponizeny? Toto chce razne riesenie. Bud liecebna alebo rozvod. Pre pana pises,ze dieta ma vsetko. S prepacenim ma hovno akurat tak traumu na cely zivot. Nema zaklad lasku rodicov,milujucu rodinu,ved toto vsetko na nom zanecha obrovske nasledky na psychike a nemysli si,ze ked je malicky,tak tk nevnima. Velmi to vnima
Boa naco si s takym chlapoooom 😡😡😡😡 ako.aj.moj.obas ide k susedovy daju si pivo pospievaju v garazi ale nikdy namna nezdyhol ruku a to vie ze by som netolerovala!!!Ale podla mna tvoj muz je chrapun..sorry
"Zobrali ho policajti lebo ma napadol, bol vyhosteny z bytu, skoncil na psychiatrii tam mu diagnostikovali poruchu osobnosti a alkoholizmus" myslím že toto stačí na to aby si od neho odišla 🙂
@alexandra9337 každý kto ho poznal vedel, že má problém s alkoholom - len ty si si za 6 rokov nič nevšimla. V živote nikdy by mi nenapadlo len tak z ničoho nič sa hociktorej kamošky pýtať, či jej chlap nevystrája keď si vypije. Teba sa to viac ľudí pýtalo a tebe nič nedocvaklo. On sa po svadbe nezmenil, len sa prestal pretvarovať, veď už ťa mal istú.
Byť tebou riešim rozvod a jeho liečbu. Po absolvovaní liečby môže byť stále dobrým otcom, ale ako partner by u mňa skončil. Akurát, že ty ho stále obhajuješ a ospravedlňuješ, takže mu dáš znova šancu a znova a znova...
Odíď, už len kvôli tomu synovi....muž sa nezmení, vidíš kedykoľvek vás vymení za fľašu....daj synovi pekný život bez hádok....
@alexandra9337 každý človek určite nepije, máš úplne skreslené predstav, toto presne tvrdia alkáči, že však všetci pijú, nie, nepijú, moj muž si dá možno 3x do roka 2 deci vína, ked je nejaká oslava, aj to vačšinou ideme autom, takže si nedá nič, jeho otec bol alkoholik a nikdy nechcel byť ako on, mal hrozné detstvo pri nom, toto chceš pre svoje dieťa? napadol ťa, ked si bola 3 mesiace po porode? no dakujem pekne, ked ťa toto neodradilo od života s ním, tak asi je ti zbytočné dačo hovoriť
Kazdy si je strojcom svojho stastia.
Moj priatel, ked si sem tam ide sadnut s kamaratmi, tak sa zabavi, dobre naje, da za poharik vina a potom sa tesi domov. My si s malou spravime babsky vecer, rozmazname sa zmrzlinou alebo speci dobrotou a pozrieme nejaku rozpravku, alebo sme dlhsie na ihrisku. Potom si v pohode citame v posteli a potom v pohode zaspime. Ked priatel pride, tak skusi, ci este nespim a ked nie vyrozprava mi ako bolo, da sa doporiadku, prituli sa a spime.
Teraz sa nechvalim. Naschval som ti to popisala, aby si vedela, ze toto, co prezivas ty a raz bude aj tvoj syn, to je v mojom ponimani HOROR, ktory by som nikdy doma netolerovala. Pre teba je to nie celkom jasne, ci je to ok. Ba dokonca si myslis, ze ty si za situaciu zodpovedna, lebo uz nie si harpia. Lebo ty to zatial este zvladas a budes zvladat stale viac, lebo nikdy to nebude "take zle". To je ako ked varia zabu a zaba nevyskoci.
Poznam komunitu liečebnych alkoholikov. Pokial nechce prestat sam a neuvedomuje si problem, tak sa aj na hlavu môžeš postavit a mihalnicami podopierat nezmenis ho ani ty ani dieťa.
Tvrde ultimátum - do konca mesiaca ani kvapka a urgentne liečenie. Inak rozvod.
Ale nedavam tomu velku nadej, lebo uz je alkoholom tak zdevastovany ze ma aj psychicke problémy a to nikdy nebude dobre.
Medzitym si ries zverenie maleho do tvojej opateri, výživné, co môžeš aj do rozvodu a veľmi silno zvažuj rozvod. Kľudne si napis navrh a capni na stol nech vidí ze ide do tuhého.
Kludne aj podaj, lebo kym dojde k pojednavaniu ubehne dlhy cas, mozes aj poziadat o odrocenie na pol roka a potom bud stiahnut alebo dokoncit.
Tvoj syn všetko vnima, nasava a berie si priklad, ze taky môže byť aj on. Čím dlhsie to budes odkladat tym viac vas bude okolie odsudzovat a syn sa bude trápiť
Chyba je v obidvoch - on je alkoholik čo bol aj pred svadbou len si to nechcela vidieť .. a aj v tebe lebo si to neskončila hneď v začiatkoch. Nech urobí čokoľvek dobre a prospešné pre rodinu je to alkoholik a to nezmení iba ak by sám veľmi chcel
@janickacrazy nemyslela som to tak ze sa oziera kazdy a jeden clovek ale ze vypije....alkohol je pre ludi inak by ho nevyrabali ale vsetko sa da s mierou.... No on bohuzial to nevie... Ked zacne nema konca kraja....
@cacianka uz dostal papiere na rozvod na stol a roztrhal ich..... Na jednej strane hej rozvod na druhej strane ked mu dam pred oci papiere tak on ich roztha....
@alexandra9337 to čo je za argument že alkohol je pre ľudí inak by ho nevyrabali? Aj tvrdé drogy patria do tejto kategórie? U nás je bohužiaľ alkohol nestastne tolerovaný v spoločnosti, ale opíjať sa nie je v poriadku.
@alexandra9337 pozerám že máš len 26 rokov, veď si ešte mladučká a riešis takéto veci 😢 a nie je pravda že dieťa to nevníma
@alexandra9337 trhat moze kolko chce, original je uz v podatelni súdu.
Aj môj ex to urobil, 16.6.2001 som podala.
Nepije každý.ja iba 2x ročne maly pripitok a moj terajší 28r nič.ani rumovu pralinku
@dskjhfdlkdjhl asi tak. Vystihli ste to v jednej vete a viac ktomu netreba dodať!
@alexandra9337
@alexandra9337 neverím ti, keď píšeš, že dieťa toho nie je svedkom, že nič nepočuje.
Ale hlavne, že celá bytovka o tom vie, ale tvoje dieťa zázrakom nie
@zuzka1117 tvrde drogy vyrabaju LEGALNE? myslim ze nie... Tak ako pisete ALKOHOL JE NA NENASTATIE TOLEROVANY.... Je to metla ludsrva...

@karolinakr zo zaciatku som bola taka "harpia" tak asi mal vtedy este najaky respekt... Ked som otehotnela tak som zmakkla... Ja to vidim na sebe.... Len uz asi nevratim to aby mal nejaky '' respekt" predomnou...