Je hriech nechcieť dieťa?

edo64
28. apr 2016

Pripadám si ako netvor vhodný do pekla lebo nechcem dieťa. Žena je z toho vykoľajená, robí mi scény a výčitky ale ja sa na to necítim. Na tomto fóre je, argumentuje tu vašimi výrokmi často a mňa by zaujímalo či je jej odsúdenie mňa názorom všetkých žien alebo len jej výmyslom.

charlie1980
28. apr 2016

@bridgetfidget Pretoze ma 20.r anilen nenapadlo, ze raz budem matkou. V 14.r som chcela mat zvierata miesto deti, v 25.r iba chlapa, v 30.som sa zacala nad materstvom zamyslat a v 33.r som prvykrat rodila. A vobec by ma nenapadlo, ze budem dokonca dvojnasobnou matkou. Patri to k prirodzenemu vyvoju cloveka-v tomto pripade zeny-buducej matky. Ci ty si bola zrela fyzicky aj dusevne uz v 20r a nazory si nikdy nemenila? Fer-nefer, je to prirodzena tuzba zeny. Skor-neskor.

charlie1980
28. apr 2016

Plus....ma ju teraz akoze drzat nasilu, lebo to bol nefer? Tam pomoze iba rozchod, nech si kazdy ide za svojim stastim.

gagik
28. apr 2016

ja by som chlapa ktory nechce mat so mnou dieta nechcela a zena co by vymenila dieta za chlapa je asi uplne na hlavu.

bridgetfidget
28. apr 2016

@charlie1980 tvoj argument nie je dostatocny, nazor zmenila ona, to, ze je to pre zenu prirodzene, beriem, pre vacsinu zien ano- ale to nie je jeho chyba, ked to nevedela a neratala s tym ona, preco by s tym mal ratat on? Preco MA on trpiet pre jej zmenu nazoru a mysliet si, ze je Netvor? Ak ona zmenila nazor a chce dieta, treba ukoncit vztah a hladat buduceho otecka, a nie nutit partnera, Aby zmenil aj on nazor, Len preto, ze co si kedysi povedali, pre nu uz neplati. Podraz od neho by to bol vtedy, ak by tato otazka nebola vydiskutovana vopred.

A ano, ja som deti vzdy chcela, este pred dvadsiatkou, a este stale som boj nevzdala 🙂 a raz ich mat budem; ale chapem, ze nie kazdy to MA rovnako (ja som napriklad nikdy nebola namakko z vidiny svadby, a nakoniec svadba bola 🙂)

sardinka335
28. apr 2016

@edo64 ak sa na to pozeráme biblickými očami, očami viery, tak ano, nie je v poriadku vyslovene odmietať deti - deti su vnímané Bohom biblie ako pozehnaním, manzelka je opísana ako ,,plodonosný vinič,, a zena, ktorá nemala deti velmi trpela. Takze z cirkevneho hladiska je to hriech - odmietať zivot. Samozrejme BOh nam dava slobodnu volu, dieta je dar nie právo - takze dar je možné aj odmietnuť. Ak si mal cirkevny sobáš a vstupoval si do manzelstva s tým, ze odmietaš deti, tak si zavrhol dolezitý bod manzelstva a to je potomstvo. Kazdopadne nepíšeš ake su dovody prečo sa ,,necitiš,,. Ak deti vyslovene nechceš a ona chce tak to bude uz vzdy problém medzi vami - neviem si predstavit s takym muzom zit, ktorý nechce dieta, odmieta ak ja dieťa chcem ....Je to na vas, vykomunikovat si to.

bridgetfidget
28. apr 2016

@charlie1980 nie, praveze ju nema drzat, ja som vyrozumela, ze ona chce aj udrzat si partnera, aj s nim dieta- a to nepojde, rozhodnutie je na nej, co nie je fer by bol jej natlak na sucasneho muza- to, ze ona zmenila nazor, beriem, ale nemoze chciet, Aby ho aj on zmenil- snad som sa vyjadrila jasne ;) tiez zastavam nazor, ze rozchody je pre nich naj, aj som pisala, ze nepoznam par, co taketo nieco ustal

reni1512
28. apr 2016

@edo64 je trosku sebecke ze ty dieta mas a jej dopriat nechces, ved je zena, tuzi po tom co je prirodzene...skoro kazda z nas chce vlastne dieta...Je na zvazeni potom ci zotrvat vo vztahu, ja by som teda urcite cuvla na jej mieste. Laska-nelaska..z toho nic dobre nebude v buducnosti. Mala o tom vediet, ze mas taky postoj. A nie, ty nie si divny, ty si chlap 😀

emilia25
28. apr 2016

Ja som malá 20 a prve moje otázky na mojho muža bolo deti a rodina muz mal 30.zhodli sme sa dokonca aj v počte 4 deti.o 2 a pol roku spolužitia prišla táto otázka aj k naplneniu tak isto svadba dnes preslo uz desst rokov pocet detí nám bol dopristy.neviem si fskt predstaviť mať v tychto základných otázkach iny názor a stale sa trápiť vzdy ked vidim deti.

alaguema
28. apr 2016

@sardinka335 dieťa je dar, súhlasím a dar sa dá odmietnuť len keď ti ho niekto dáva. Teda ak by bola žena už tehotná. Títo dvaja ale ani nevedia, či vôbec spolu deti mať môžu, takže o žiadne odmietanie daru v tomto prípade nejde. Žilo množstvo ľudí, ktorí nemali deti a dali svetu veľké veci. Taký Leonardo da Vinci nemal potomstvo a určite sa nedá povedať, že by bol jeho život márny. Okrem toho, tento pán už jedno dieťa má.

misel0806
28. apr 2016

@edo64 ked nechces dieta nutit ta nemoze nik ,,,no dufam ze raz zmenis nazor... A preco sa na to necitis??? A keby sa uz nahodou stalo ze ste zamiesili co by si spravil???? Hmmm😊

sardinka335
28. apr 2016

@alaguema pozri, otazka bola ,,je hriech nechciet dieta?,, Z hladiska Biblie a viery to je hriech - odmietať zivot vo forme detí, bodka, punktum.

Pre neveriacich je to samozrejme ina tema. Suhlasim, ze dieta nie je podmienka kvalitne prezitého zivota (ak deti mat nemozem, mozem zivot prezit aj tak plnohodnotne) Da Vinci - o nom sa špekuluje všeličo, aj to ze bol homosexuál, jeho najoblubenejším ziakom bol Salai o ktorom sa tiez špekuluje, ze bol predlohou k známenu obrazu Mona Lisa.
Tento pán dieta má, ona s nim išla do vztahu s tým, ze on jej povedal, ze dieta nechce, takze vedela do čoho ide ale ako kazda naivka si myslí, ze ,,aaale ved on časom zmeni nazor,,. Toto je tak zavažna otazka vo vztahu, ze ak ona neustupi a nezmieri sa s tým, tak šťastie nenajde.

anatalia77
28. apr 2016

Myslímsi,že každý človek má právo zmeniť názor(patrí to k asertívnemu desatoru),tak zrejme dôjde k rozchodu. Aspon ja by som volila rozchod.

fajciarkakokotov
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
saurian
28. apr 2016

moj nazor - k otazke ci je to "hriech" odpovedat neviem, neviem ake mate vierovyznanie a nemam ani nastudovane konkretne nabozenstvo. v podstate je to kazdeho osobna vec.
ale - ak ste sa tak dohodli pred svadbou, bolo to fer. clovek vsak casom moze zmenit nazor, aj v takych zasadnych otazkach, ktovie ci ho tvoja zena zmenila alebo len dufala ze ho zmenis casom ty.
v kazdom pripade - toto je tak zasadny nazorovy rozkol, ze jednoducho by mala prist debata ci ostat spolu, ak ano - jeden z vas sa musi prisposobit tomu druhemu. a aj tak nie je isty vysledok, ci to ustojite. ak sa jeden vedome neprisposobi, jednoznacne je na mieste rozchod, fungovat to nemoze.

miluna777
28. apr 2016

Ja by som sa vykašľala nato, či je to hriech. Otázka rodiny a detí by mala byť jasná partnerom pred svadbou a spoločným majetkom - lebo potom je to len veľká tragédia. Sama mám v okolí opačný prípad - on chcel, ona nie a tak sa on prispôsobil. Teraz im je obom ku 40ke a jemu sa tísnu slzy do očí zakaždým, keď vidí kočík.
Nie je to pre každého životná téma. Niekto keď zistí, že je partner neplodný, okamžite balí kufre. Iný nie. No to, či nám príroda nadelí, si nevyberáme. Odhodlanie založiť rodinu už áno. Podľa mňa si musíte spolu sadnúť a ujasniť si priority. Ak v žiadnom prípade už nikdy deti nechceš a vieš to, a zároveň ak sú pre ňu deti životne dôložité, že si bez nich nedokáže predstaviť život, mali by ste sa rozísť. Fakt. Pretože nie je smútnejší pohľad ako na pár, v ktorom jeden deti chcel a druhý nie a každý sa pred nimi musí krotiť, aby ani len slovíčkom nezmienil dieťa, lebo jeden má hneď v momente depku a druhý je nasratý.

stardust
28. apr 2016

@edo64 ked nechces, tak nechces. Bolo by od teba fer dat jej moznost mat dieta a ked uz nie s tebou, tak s inym.

milota164
28. apr 2016

ked niekto nechce dieta a uvedomi si to pred tym ako ho splodi tak nech ho nema...

kika_21
28. apr 2016

@edo64 Také bych byla z toho nešťastná-jako Vaše žena. Když Vás má ráda a chce dítě, tak je to bezvýchodná situace. Já bych byla nucena takového muže opustit. Nedovedu si představit život bez dětí. I když bych na Vás třeba vzpomínala, odešla bych a měla děti.

paris3
28. apr 2016

@edo64 asi ste nemali svadbu v kostole, ze? lebo ak ano, tak to hriech je. dokonca myslim, ze manzelstvo by bolo neplatne.
inak to je na dvoch ludoch. ona asi bola zamilovana, ak pristala, ze nechce dieta. alebo nechapem, ako to moze niekto tak s istotou tvrdit.
podla mna vztah, ked zena tuzi po dietati a muz nechce, nema buducnost. zial 😒

whitecat666
28. apr 2016

@edo64
1. Určite nie si netvor len preto, že už nechceš dieťa! Ja síce deti zbožňujem, no viem, že deti nie sú pre každého, lepšie deti nemať ako sa im potom nevenovať... 😉
2. Od tvojej ženy je naozaj nefér, že ti to vyčíta, pretože pred svadbou vedela, že ďalšie dieťa nechceš.
3. Nemožeš jej ale ani ty vyčítať, že na deti zmenila časom názor a zrazu ich chce (nemôže za to, že sa u nej táto potreba prebudila neskôr).
4. Čudujem sa, že by chcela dieťa s tebou aj keď vie, že ty ho nechceš 😨 . Na jej mieste by som sa s tebou rozišla a našla si niekoho rodinne založeného. To vôbec nemyslím v zlom 🙂 . No ona po dieťati pravdepodobne túžiť neprestane až do kým ho nebude mať a neviem si predstaviť, že aj keby ťa presvedčila na to aby ste ho nakoniec mali, ako by ste všetci potom spolu ďalej fungovali. Ak vieš už teraz (a jedno dieťa už máš, takže vieš dobre čo to obnáša), že nie si stavaný na kočíkovanie, neskôr chodenie po preliezkach a výhradne baby friendly miestach, tak budete mať medzi sebou neprekonateľné rozdiely v záujmoch a nakoniec sa aj tak s najväčšou pravdepodobnosťou rozídete lebo jej bude vadiť, že sa dieťaťu nevenuješ a nepomáhaš jej s ním.

felycity
29. apr 2016

@edo64 myslím, že netvor nie si, každý sme nejaký a ja poznám ženy, ktoré nechceli mať dieťa, ale napísal si, že žena je z toho vykoľajená, takže predpokladám, že ste manželia a otázka v tejto chvíli znie, vedela o tom už predtým než vstupovala do zväzku s tebou, že nechceš mať dieťa? Napísal si, že vedela, takže v tomto prípade si bol úprimný a ona možno naivne čakala, že sa to zmení,ale ak si jej to vopred povedal tak netvor nie si....treba si ešte raz v pokoji sadnúť, vysvetliť... a povedať si čo ďalej.... 😒

miriam11
29. apr 2016

@edo64 pokial si jej vopred nepovedal, ze dieta vo vasom spolocnom zivote vobec neplanujes, tak sa jej necudujem, ze robi sceny. Musi byt nestastna. Neviem, skus to prehodnotit este.

jabadaba
29. apr 2016

@edo64 takto, preberali ste otazku deti pred svadbou? Ono je to totiz jedna zo zasadnych veci, v ktorej treba mat jasno nez sa pusti niekto s partnerom ci partnerkou dalej zivotom. Pokial si pred svadbou zene nakukal, ze deti chces, potom je velmi nefer tvoje terajsie stanovisko. Ty sam vies najlepsie ako a ci vobec ste toto riesili. K samotnemu nazvu temy - hriech nechciet dieta nie je. Obzvlast v dnesnej dobe, ked clovek sleduje akym smerom sa svet ubera...ale...plati vyssie napisane - vsetko je zalezitost dvoch ludi a ich feroveho pristupu voci sebe navzajom.

mircalla
29. apr 2016

@edo64 Keby ste obaja nechceli dieta, je to v pohode. Ked jeden chce a druhy nie, nechapem, naco ste sa brali - vas vztah je potom odsudeny na zanik, toto ste si mali vyjasnit vopred. Tvoja zena bude s tebou nestastna. Rozhodne ste si to mali vyjasnit pred svadbou. Mne keby niekto povedal, ze nechce dieta, tak je koniec.
Obaja partneri na tuto temu musia byt zajedno, ak je to nie - musia mat takyto nazor obaja

lauricka
29. apr 2016

@edo64 Je to priatelka alebo manzelka? Vie, koho si brala za manzela. Vedela, ze sa vydava za chlapa, ktory nechce deti? Toto malo byt jasne pred svadbou a mali ste s tym byt obaja uzrozumeni a dohodnuti, ako budete viest spolocny zivot. Ak ste sa dohodli, ze deti nebudu, tak smola. Ak zmenila nazor a deti chce, nuz tak asi bude musiet zmenit aj partnera. Nie, nemusi kazdy mat deti.

marina24
29. apr 2016

nie ,nie je to hriech a nie si za netvora,prečo by áno?
každý máme na deti iný názor,niekto ich chce,niekto nie.poznám mnoho párov,čo jeden z nich nechcel dieťa a žijú spolu.
ale potom,ked žena chcela,a vedel si o tom,načo ste sa brali ?lebo bude len frustrovaná,nič viac..a ty potom tiež a skončíte to...alebo otehotnie poza tvoj chrbát,a budeš ju ty nenávidieť.

mysga
29. apr 2016

Kdesi tu je spomenuté, že dohoda bola, že deti mať nebudú. Ale len zbežne som to tu kukla.

1. Bezdetná žena, ktorá nemá cez 40 a povie, že nikdy nechce deti - neverila by som jej. Človek mení priority, ja som tiež chcela dieťa najskôr po 30tke a zrazu sme sa s partnerom dohodli, že 25 rokov stačí :D Je iné, keď je žena po rozvode, s nejakými predošlými deťmi, alebo už za zenitom a celý život nechcela deti... Ale normálnej mladej žene by som to neverila.

2. Ak ty nechceš deti a svoj názor si nezmenil - teda, držíš sa dohody - je to problém manželky. Vedela, do čoho ide, mala očakávať sklamanie. Mrzí ma to za ňu, ale mala premýšľať.

3. Nerobte si deti pokiaľ jeden chce a druhý vyslovene nikdy nie. To ešte nedopadlo dobre.

Každopádne to zmysel zrejme nemá, je to príliš zásadná otázka ovplyvňujúca úplne celý život. Nie je to ako nezhodnúť sa, či v kuchyni bude dlažba alebo plávačka...

mircalla
29. apr 2016

@mysga ano, to, ze zmeni nazor zena, byva casto - treba s tym ratat....u mna to bolo tiez neskor
skoro kazda zena deti chce, maloktora ich nechce
ked mal taky nazor muz, pravdepodobnost zmeny jeho nazoru je u neho mensia ako u zeny, vacsinou to je tak, ze muz v tom ma jasno - dieta alebo nie, zena - niekedy zrejme ano, hoci zatial sa na to neciti...toto rozhodnutie dozreje u velkej vacsiny, ze to dieta chciet bude

alaguema
29. apr 2016

@sardinka335 tak ale biblia nie je jediná svätá kniha na planéte a kresťania nemajú monopol ani na boha, ani na pravdu 🙂 Takže vhodnejšia by bola asi formulácia, že podľa kresťanov to je hriech. Sú aj iné učenia, ktoré majú na vec iný názor. Tie bulvárne špekulácie o Leonardovej orientácii...samozrejme, trochu pikantérie sa do médií a filmovej produkcie nesmierne hodí všakáno. Ja som čítala o ňom dosť kníh, aj celkom serióznych a mne skôr pripadal ako asexuál, človek, ktorého jeho genialiata držala v celkom iných, než telesných sférach. Sú proste ľudia, ktorí zasvätia život vede, umeniu, alebo proste iným veciam, než je rodinný život. Napokon, v tejto téme si vaša cirkev opäť raz protirečí (teda ak je to pravda, že nemať deti je hriech), lebo pozná celibát, pozná rehoľný život...To sú tiež ľudia, ktorí odmietli mať deti. Ale to je asi ok, keď na oplátku zasvätili život cirkvi a nie niečomu inému 😉
Ale ok...toto nie je téma o cirkvi. S tým zvyškom, čo si napísala, súhlasím. V takej zásadnej veci je zhoda nevyhnutná. S tým, že ona nemusí ustúpiť. Môže ustúpiť jeden z nich. Alebo si ona môže nájsť iného muža, ktorý deti chce.

sono2
29. apr 2016

@alaguema on sa práve pýta či to je hriech. Tak logicky mysli nejaké náboženstvo. Asi neveriaci neriešia hriechy. Takže, je to otázka viery. Nechapem, prečo stále protirečíš sardinke. Veď napísala, ako je to z pohľadu hriechu veriaceho. Má pravdu. Nechapem preco ateisti nerešpektujú veriacich a používajú spojenia vaša viera atď. Veď je to smiešne.