Je moja sestra nespravodlivá v hodnotení darov?
Povedzte mi či len preháňam alebo čo si myslieť.. Boli sme u mamy na oslave narodenín a zároveň tam oslavovala aj moja sestra. Každej sme dali do obálky po 40€ a každej kyticu.
My máme s mužom tri deti takže sme na túto dobu väčšia rodina a nemohli sme si dovoliť dať aj mame po 100eur a ešte aj sestre 100eur. Akože sestra nás ešte ohovorila u známych že sme jej dali len 40€. Keď som oslavovala ja 30tku,tak mi mama dala 35€ k narodeninám,asi viac nemala nemohla a nikdy som na to nepoukazovala a sestra mi na 30tke ani nebola takže mi nedala nič,len mi popriala v sms.
Stručné zhrnutie
- V diskusii sa uvádzalo, že bežná suma daru do obálky pri rodinných oslavách bola 40 €, pričom niektorí považovali 40 € za primerané a iní za nedostatočné.
- Viacerí diskutujúci spomenuli, že hostiteľka môže v pozvánke výslovne požiadať o finančnú hotovosť namiesto kytíc, bonboniér alebo poukážok, a takéto želanie by malo ovplyvniť výber daru.
- Navrhované riešenia zahŕňali: darovať symbolický dar ako fľašu vína, orchideu alebo Toffifee, dať do obálky sumu 5–50 €, neprísť na oslavu, alebo vopred komunikovať očakávania ohľadom darov.
Q: Ako reagovať, ak hosť v pozvánke žiada finančnú hotovosť namiesto kytíc?
A: V pozvánke sa v diskusii uviedol konkrétny príklad: formulácia „nenosiť kytice ani bonboniéri ani poukážky do parfumérie ani masáže, že by chcela finančnú hotovosť“; odporúčania boli buď poslať hotovosť podľa možností (napr. 40 €), priniesť symbolický dar, alebo sa ospravedlniť a neprísť.
Q: Koľko peňazí je bežne prijateľné dať na rodinnú oslavu?
A: V diskusii mnohí považovali 40 € za úplne v poriadku, niektorí uvádzali, že pri pohostení je primerané dať minimálne 50 €, zatiaľ čo iní odporúčali symbolické obálky 5–10 € alebo dar v hodnote do 10 €.
Q: Môžem neprísť na oslavu, ak nemám peniaze na dar?
A: Viacerí radili, že ak niekto nemá na dar, je legitímne oslavu vynechať; alternatíva v diskusii bola prísť s malým gestom (torta, fľaša vína, orchidea) alebo poslať menšiu obálku.
Q: Je v poriadku dať len kyticu namiesto peňazí, keď hosť žiadal hotovosť?
A: Názory sa rozchádzali: niektorí tvrdili, že kytica je vždy vhodný dar, iní pripomínali, že ak pozvánka výslovne žiada hotovosť, mali by hostia uprednostniť peniaze.
Q: Ako riešiť situáciu, keď rodinný člen ohovára hodnotu daru?
A: Odporúčané reakcie v diskusii boli: konfrontovať osobu priamo („nabudúce neprídem“ bolo spomenuté ako konkrétna odpoveď), prestať jej dávať dary, alebo ignorovať ohováranie a šetriť si peniaze.
Q: Čo darovať namiesto peňazí, ak chcem niečo symbolické?
A: V diskusii sa spomínali konkrétne možnosti: orchidea, kytica, fľaša vína, bonboniéra alebo balenie Toffifee, prípadne torta či telefón ako konkrétnejší dar.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nie je povinnosťou rodinných hostí dávať viac, než si môžu dovoliť; 40 € bolo viacerými považované za primerané.
- Hostiteľka môže v pozvánke výslovne žiadať finančnú hotovosť namiesto tradičných darov.
Sporné názory
- Niektorí považujú 40 € za dostatočné, zatiaľ čo iní tvrdia, že pri platenom pohostení je primerané dať minimálne 50 €.
- Niektorí považujú kyticu alebo orchideu za vhodný dar vždy, iní tvrdia, že ak hostiteľ požiadal peniaze, treba uprednostniť hotovosť.
Otvorené otázky
- Ako najlepšie nastaviť hranice s rodinným členom, ktorý opakovane ohovára hodnotu darov?
- Ako komunikovať očakávania ohľadom darov tak, aby hostia cítili jasné a spravodlivé pravidlá?
Spomenuté značky a firmy
Toffifee
Spomenuté produkty a metódy
40 € obálka, 50 €, 10 €, 5 €, kytica, orchidea, Toffifee, bonboniéra, poukážka do parfumérie, masáž, fľaša vína, telefón, torta, dar v obálke
Miesta a osoby
Holandsku
poslať ju do čerta aj s jej 40tkou...
by som jej povedala že nech jej drahé darčeky kupuje manžel... 😉
aha tak od vás očakáva ... nech si nájde somára čo jej bude kupovať ....
príde mi ako nenažratá .
Fu tak neviem co by povedala na mňa, ja som dala sestre na 30tku kyticu s toffife 🙆♀️🤣
Toto by bolo posledný krát čo by odo mňa niečo dostala. Kašli na ňu.
Tak asi čakala že ju finančne podporíte pretože je sama s dieťaťom..Ale aj tak už je dosť veľká na to aby vedela ako to teraz chodí. Nabudúce by som jej nedala nič. U nás si takýto dospelí dávame len kvety, nejakú drobnosť k jubileu a čokoládu. A sme radi že sme zdraví a že sme sa stretli všetci spolu 😉
Sestra je hlúpa.Ja by som jej to povedala, že má dosť vysoký vek, aby vedela, že iné veci sú dôležitejšie aj by som jej povedala či si ju mala ohovárať, ze na 30 tku si dostala sms.Velmi trapne od nej
@luccija ona videla v tom to, že môj muž dobre zarobí. Aj keby tak je to naša vec, radšej doprajem deťom ako takej chamtivej,keď sa jej ešte máli. Som jej mala dať 10eur do obálky. Ohovárala by tak či tak
Sestra asi zatrpkla a čaká, že jej všetci budú pomáhať...Nikto ju nemusí finančne podporovať, na to by sa spoliehať nemala. 40€ je úplne v pohode suma, som proti drahým darom.
@1gramofon no, ono v pozvánke cez messenger bolo zároveň aj doplnené,aby sme nenosili kytice ani bonboniéri ani poukážky do parfumérie ani masáže,že by chcela finančnú hotovosť
kto si nevazi 40 eur, tak si viac ani nezasluzi. Po tomto by som jej uz nedala ani cent.
@hradnapani tak nás to nestálo len 40eur. Spolu 80e a plus dve kytice tie sme tiež na ceste nenašli. Ja neviem čo si ona vlastne myslí
Len hadam - nemyslela to tak, ze namiesto kytice chcela radsej viac penazi? Neobhajujem, len ked to vopred povedala takato a vy ste jej aj tak dali aj kyticu, tak ci to skor nebolo ze "skoda penazi za kyticu, ak teraz potrebujem viac cash"... len uvaha...
Samozrejme, aj keby ste jej iba potriasli pravicou a objali ju, aj to jej musi stacit... dary sa nemozu vynucovat...
pošli sestru do teplých krajín, nabudúce jej narodeniny vybav cez sms... rozhodne sa tým netráp
Myslieť si môže čo chce tvoj muž zarába pre vás s predsa dar a kyticu dostala...teda, keď už čakala dary tak to bolo v reštaurácii na úrovni, DJ atď?
Mna to vždy udivuje ako si každý dáva podmienky atď asi by som nemala byť skromná😉
Ja by som neprišla, keď viem, že to je len o peniazoch, ktoré nie som ochotná dať. Ale zase dat 40e a prísť piati na oslavu, radšej by som nešla. Ti píšem, ako je.
To je ake sebavedomie ked si este aj do pozvanky napise aby ste jej dali peniaze 😀 A ked jej ich date tak sa jej mali? No kopla by ju do clenku. Mama o tom vie? U nas sa to vacsinou riesi aj s rodicmi kym este su.
@jancazvalova ono narodeniny guľatiny oslavovala mama. Sestra si zmyslela, že teda to urobia spolu. Reálne pitie a jedlo platila len mama. Takže sestra sa pri nej len zviezla.
Ja fakt neviem. Tvoja 30tka bola fakt už dávno. Máš približne rovnako ako ja. A neviem akým štýlom oslavujete, či o kave, či sa sedí do pol noci pri plných stoloch. Záleží od toho. Ale chápem tvoju situáciu. Vážne.
@sono2 ale autorka kupovala 2 kytice a dala 2x po 40€. Naozaj sa Ti to zda malo, ked idu na narodeniny, ktore sa konaju v dome oslavenca? Za to, ze su 5? Pokial maju mensie deti, tie toho na oslave vela nepojedia.

Sestra je trapna. Neviem akoze kolko ma rokov ked riesi financie a popritom vie ze mate tri deti? Nie ze by bola rada aspon za nieco, ale este takto sa zachova?