Je to otravná svokra, alebo som ja nevďačná?

kacena86
23. jún 2015

Ahojte,
už to nevydržím, musím si vyliať srdce. S mojím manželom sa poznáme 12 rokov, 3 roky spolu bývame vo vlastnom byte, 2 roky sme manželia a máme krásneho 15 mesačného synčeka. Krásna idylka až na to, že svokra býva o ulicu vedľa. Poznám ju 12 rokov, viem čo je zač, mám ju v podstate rada, ale pokiaľ sa vám neustále stará do života, je to katastrofa. Už pri kúpe bytu mala hlavne slovo, nástojila na tom aby sme bývali na tom istom sídlisku, muž sa priklonil na jej stranu, samozrejme na mňa psie oči, že jej to nemôžeme urobiť, že zle psychicky znáša odchod syna z domu, ..... Svokra je u nás každý deň. Hrôza. To som chodila do práce, a tam som sa posťažovala a život šiel ďalej. Ale teraz, keď som doma s malým, mi totálne lezie na nervy. Môj syn jej jej prvý vnúčik, zahŕňa ho láskou, kupuje oblečenie, hračky, jedlo, no proste všetko. Niekedy však vidím za tým len zámienku, že nám prišla len niečo doniesť, a je u nás 3 hod. Manžel chodí domov z práce o cca pol piatej, o trištvrte na päť je u nás svokra, o siedmej odíde, ja sa postarám o malého (večera, kúpanie, uspávanie) a odpadnem totálne unavená. S manželom sme sa úplne odcudzili, nemáme sa kedy ani porozprávať, buď je tu svokra, alebo sa treba venovať synovi, alebo sme obaja unavení.... Neviem, asi si nevážim všetko, čo pre nás robí, ale niekedy je toho až moc. Najhoršie na tom je, že manžel je viacmenej na jej strane, ja sa neodvážim jej niečo povedať, nech sa menej stará. Raz som skúsila a revala nám v kúpelni dovtedy, kým ma manžel nedonútil ospravedlniť sa jej. On je na ňu moc naviazaný, vyrastal ako polosirota, takže mama je svätec. Každú prkotinu rieši s ňou. Volajú si spolu cca 5x denne, aj viac. Vie o mne aj kedy si kýchnem. Strašne mi to prekáža, že jej vešia všetko na nos. A keď sa on sám nepochváli, vyspovedáho ho sama. Keď som si išla kúpiť tehotenský test, vedela to, kým so sa vrátila z lekárne, a to sme sa s mužom dohodli, že ak budem tehotná, tak to hneď nepovieme. No proste katastrofa, nežiť s mužom ale so svokrou. ☹
A o tých najlepším radách do života ani nehovorím. Proste svokra je vševedko.

eeffka
23. jún 2015

@kacena86 co ti na to povedat....? mamickos a s takym si 12rokov?
Bud ju posles von dverami a zvladnes muza, alebo budes do par rokov na prasky ty.

majaxy
23. jún 2015

Skús ju predbehnúť, vysadávaj u nej tri hodiny a chod domov. Možno bude stačiť pár dní za sebou toto spraviť a ona sa uvedomí 😉

katka.gzd
23. jún 2015

@kacena86 nemyslim, ze si nevdacna, toto je moc aj na vola....aj pri najlepsich umysloch by som ani najlepsiu kamosku nezniesla na navsteve kazdy den na 3 hodiny...ani moju mamu....tazko radit....mozno by som ju poslala pred vecerou a kupanim s malym von ak by sa dalo, nech sa obaja vyvencia a ty mas cas byt s muzom bez maleho...tym by sa snad ani svokra neurazila a ty by si ju dostala z domu...plus chvilka pre vas bez maleho... nic lepsie ma nenapada ked dohovor konci hysterickou scenou s placom....

mojaniku
23. jún 2015

suseda oproti nám. Jej matka je u nich doma denno-denne nasáčkovaná, ráno, poobede, večer,
no aký intímny manželský život môžu mať? Chudák manžel, toho mi je fakt ľúto.
Aktuálne. Matka, dve deti sú preč. Asi išli bývať k aktívne pomáhajúcej babke. Manžel zostal v byte sám.

arwen88
23. jún 2015

okrem toho, ze by si si mala vyriesit problem s muzom, nakolko je na mamu privelmi naviazany, ti mozem poradit len jedno..ak sa ti da, trav cas mimo bytu...chodievaj s malym na vylety, za kamoskami, na ihrisko..aby u vas netravila tolko casu..proste jej povedz, ze na nu nemas cas...aspon sa s malym vyvetras a snad nie je svokra taka aktivna, aby chodila von s vami..a veci co mu kupuje, mu moze priniest raz za cas...a nie kazdu chvilku..viem, ze moja rada nevyriesi celu tvoju situaciu, ale mala by si dat svokre najavo, ze nie si na materskej, aby si sa venovala jej..

emily76
23. jún 2015

@kacena86 nuz.... a co tak zavolat mamicke cez den, aby prisla pokocikovat vnucika? Ty si odychnes, alebo porobis co treba, svokra sa vyvetra a hadam poobede uz bude mat toho dost. 😉 Alebo ked poobede pride, tak jej kocik po dobrom "vnutit" a hajde na prechadzku.. a vy budete mat s muzom cas pre seba. 😵 Inak, ak si ten ich vztah doteraz neriesila, po tolkych rokoch je uz asi neskoro... bud sa s tym zmier, alebo nie... zalezi na tom, co citis k muzovi. Pochybujem, ze nieco zmenis.

bojovnicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tinqua
23. jún 2015

@kacena86 no poviem ti...zvykaj si 😉 ústupkami psím očiam a slzám si si vydláždila cestu na psychiatriu...neviem ako ti pomôcť a nechcem sa tomu ani smiať, je to des.

petronela1985
23. jún 2015

Aj tak si myslím, že bez toho, aby si jej povedala, že ti to prekáža to nepôjde. Nie si nevďačná, ale potrebuješ svoje súkromie, potrebuje ho dieťatko, potrebujete ho ako rodina. Možno sa bude urážať ale časom to pochopí.

sissy27
23. jún 2015

@kacena86 byť vďačná a prijať pomoc je jedna vec, ale tvojmu mužovi očividne zabudli prestrihnúť pupočnú šnúru pri narodení... a ja osobne nevidím problém ani tak v svokre, ako v tvojom manželovi - že si ťa dostatočne neváži ako partnerku, manželku a matku svojich detí...

kacena86
autor
23. jún 2015

@arwen88 samozrejme vonku sme každý deň, keď to počasie dovolí, a môj aktívny manžel dobre že nepošle GPS súradnice, že kde sme a svokra je do 5 minút pri nás.

lennulik1
23. jún 2015

@kacena86 ahoj, presne viem co prezivas. aj ja som mala/ mam nieco podobne. svokra byva cez zahradu a v dvojgeneracnom dome byvame s muzovymi starymi rodicmi. vsetko bolo ok, pokial som chodila do prace. ked sa nam narodil syn (ma uz rok a pol), tak denno denne "navstevy", ale niekolko krat do dna. babka chodila aj 10x, svokra aj 5x za den. po 3 mesiacoch mi to zacalo liezt tak na nervy, ze som nakoniec svokre povedala velmi jemne, a citlivo, ze by som uvitala viac sukromia. ze som rada, ze sa zaujima o vnuka, ale jednoducho aj my potrebujeme svoje sukromie, ze nech navrhne nejaky kompromis, co by sme si tym spolocne vedeli urobit. samozrejme zacala plakat a na druhy den mi nezabudla podotknut, ze preplakala cely vecer a noc... casom sa to vyvinulo tak, ze babku vzdy rano idem s malym pozriet, svokru vidim priemerne 3 dni v tyzdni. ale tak, ako som ju mala rada, tak som na nu uz aj alergicka. vzdy nas odchod konci tym, ze malemu vravi a pridi aj zajtra, alebo ak sme tam doobeda, tak mu vravi pridi aj poobede. muz mi vravel, ze si to nemam vsimat. ze ked budem chciet prist, pridem, ked nie, tak proste nie... ale velmi nerada to napisem - olutovala som taketo byvanie. muzovi sa uz ani nechcem stazovat, elbo to nema aj tak vyznam... cakame druhe, a uz teraz si prikazujem v hlave, ze musim tie navstevy hned na zaciatku utnut, lebo sa inak zblaznim (nemali problem chodit k nam, aj ked som kojila a davat mi rady, ako mam kojit, pritom svokra nikdy nekojila, elbo nemohla...)

baska29
23. jún 2015

Asi by som to ibcas riesila tym ze by som schvalne nebola doma a ked chce a chodi hlavne v cas ked pride manzel z prace nech si sedia doma sami.Osobne mi ma asi porzilo ake urcite by som si postavila hlavu a snazila sa to nejak nenapadne riesit.Alebo ako radili baby,dat jej maleho na kocikovanie,necitis sa dobre,boli ta hlava....Alebo ak mas nejakeho konicka cvicenie alebo podobne vyuzi to v case ked pride k vam...

vvicka
23. jún 2015

Cely problem je akasi prehnana slusnost, ak je to tvoj byt a navstevu si nezelas, treba to povedat.
Samozrejme budes ta zla, to je jasne, teraz si iba ta vynervovana.
Tiez sa mi zda zvlastne, ze travis tolko popoludnajsich hodin s dietatom doma, resp. nemate nikdy nic na plane po prichode muza z prace? Poobedia su idealne casy na spolocnu prechadzku, nakup, ihrisko, ci vsetko dokopy. O chvilu v tych naj horucavach to bude najlepsi cas na pobyt vonku, ked sa bude dat vonku zit len skoro rano a predvecerom, takze si nenechaj naordinovat svokrin ritual.
Kazdy si je strojcom svojho stastia, takze ked si to nechas bude ti tam chodit vecne, alebo kym jej nezacnes davat maleho "na varovku" ale to by som nesilila, kym nebude na to pripraveny.

klauduska
23. jún 2015

tiez si myslim,ze 1. problem je v manzelovi, pretoze volat si 5x denne a vesat jej na nos hned to,ze si si sla kupit tehu test a to ste sa na nieco dohodli...v prvom rade by som sa si sadla s manzelom a vsetko mu povedala - to co si napisala tu, ze nemas sukromie, nemate cas sami dvaja na seba a pod. Problem bude,ked jemu to bude takto vyhovovat a nebude to chciet zmenit a akceptovat tvoje priania....Normalny muz by to mal pochopit a skonstatovat,ze ano, mas pravdu....no a potom ked bude na tvojej strane, mozete "ist" na svokru a povedat jej slusne svoje, ze chcete mat cas aj na seba a nie ju tam mat kazdy den, ze si vazite jej pomoc a lasku,ale vsetkeho vela skodi a blablabla.... 😉
Drzim palce 😉

hradnapani
23. jún 2015

@kacena86 v prvom rade si to vyries s muzom. Ak bude on na tvojej strane, vyriesi sa sam aj problem so svokrou. Debata s muzom moze byt narocna, dobre sa na nu priprav - hlavne pouzivaj racionalne argumenty, na konci moze byt aj slza (kedze funguje u mamy, moze aj tu , ale neprehanaj, len tak ako to citis, ziadne divadlo).
Svokra je totiz druhotny problem.
inak, tento vas vztah mi pripomina manzelsky trojuholnik, vy ste v nom fakticky traja ;)

lennulik1
23. jún 2015

@kacena86 a co si myslim, ze by si mala urobit? povedat manzelovi, aby citlivo povedal mame (najlepsie medzi 4 ocami), aby nasli spolu kompromis, ako by vam mohla prenechat viac volnosti a sukromia. ja by som to uz totiz nikdy osobne neriesila. radsej to mal povedat muz ako ja. i ked chapem, ze tvoj manzel je na mamu naviazany, a ze by sa mu take nieco hovorilo tazko. drzim palce, je to na nervy situacia. a z domu sa neda denne utekat kamsi prec. robila som to tak, ale tiez to nebolo riesenie

kacena86
autor
23. jún 2015

@lennulik1 ako keby som čítala presne našu situáciu. ja nad druhým dieťatkom ani neuvažujem, lebo sa bojím že to bude ešte horšie.

kacena86
autor
23. jún 2015

@baska29 v prípade že som náhodou chorá, alebo mi niečo je, dovalí sa s plnou kapsou ovocia, vitamínou, navarí obed a sedí u nás. A teraz čo? Hnevať sa, že zas je tu, alebo ďakovať? Vždy to začne vo mne vrieť.

lennulik1
23. jún 2015

@kacena86 tiez sa bojim ake to bude, ale to uz budem musiet byt nekompromisna, pretoze takyto zivot zit nechcem. stale mat za zadkom nejakych dospelakov, ktori vedia o kazdom mojom kroku... muzovi som sa raz so slzami v ociach priznala, ze raz ked budem stara a ohliadnem sa za svojim zivotom, ze sa bojim, ze budem lutovat to, ako som zila (alebo skor nezila?). ved materska ma byt najkrajsim casom v zivote zeny, ale riesit do toho este dospelych ludi, ktori su inteligentni, ale zaslepeni laskou k vnucatku? to uz je privela, nie? som rada, ze maju radi svoje vnuca a vazim si to, ale myslim, ze musia nechat dychat aj mladych. tvorit si svoje navyky, robit chyby a podobne.

pribinak
23. jún 2015

Dobra rada, chod aj so synom k nej ako tu uz niekto pisal, predbehni ju, ale este predtym chodze na pieskovisko, "zabudni" mu vysypat piesok z topanociek, u svojri mu daj papat ma desiatu nejake kvapkajuce ovocie a mrviaci keksicek
Nechaj ho rozhadzat pol bytu a potom so sladkym usmevom povedz, ze aj babka zajtra, prideme zas, velmi sa nam u teba pacilo, toto mame novu vyvhdzkovu trasu

Takto to spravila jedna kocka, ktoru stretavam na ihrisku a mala ten isty problem ako ty a to jej nanosila spat k nej polovicu hraciek co im nakupila
Po tyzdni to babka nevydrzala a mala nejaky "surny" program mimo dom

kacena86
autor
23. jún 2015

@lennulik1 úplna pravda

martinaplum
23. jún 2015

nesnazila by som sa s tym zmierovat, pretoze sa to v tebe nahromadi a potom ti rupnu nervy a bude velky krik a cirkus. skuste si dohodnut pravidla, harmonogram, kedy ma prist, s cim ma pomoct, ze budete chodit aj vy za nou, vymente zamok...asi nebude jednoduche ju od vas dostat, ale postupne pomaly sa to moze aspon upravit.
chapem aj z jej pohladu, ze vas moze mat uprimne rada a zaujimat sa o vas, o to viac, ked je sama...nemusia tam byt tie typicke negativne svokrovske intrigy a poucovanie, ale i tak si treba vlastny zivot oddelit. pohovorila by som si narovinu aj s manzelom, pretoze ak ostane on na jej strane, si sama proti dvom a mate trojuholnik ako vysity...

kikuskar5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janinah
23. jún 2015

sama si za to môžeš,že si to nestopla od začiatku,hned teraz volaj svokre,nech k vám neideže ju čakáš AŽ cez víkend na kávu.....musíš byť priama a neustúpiť...ak mužovi tak chýba,tak nechsapáči,nech ide z roboty ku nej a nie ku svojej rodine,maznáčik jeden ]-
a keby sa dotrepala ,tak zamknúť byt zvnútra a "stratiť" všetky kľúče,ak je ona drzá a sprostá,tak musíš byť aj ty...inak hrozí rozvod,toto nezvládneš donekonečna

katarina644
23. jún 2015

@kacena86 ahoj, mne tiez vadilo vsetko na svokre. pred tyzdnom umrela, a poviem ti, ze mi velmi chyba. bud rada, ze ju mas, aj ked nie je to vzdy s radostou. to je vsetko co som chcela napisat.

hennyinnsbruck
23. jún 2015

@kacena86
juuuj ta lutujem...

ja mam v tomto stastie...ex svokra mi byvala 5 min od nas, mojho terajsieho priatela mama byva 2 min od nas 😀 😀
v tomto mam jasno hned na zaciatku vztahu som mu povedala ze ja caste navstevy nemusim pochopil ma 🙂
s jeho mamou si pritom rozumiem perfektne, sme naj kamosky ale staci ked sa vidime raz za tyzden/dva posedime 2 hodky pokecame a super nam je 😀 😀

ja kebyze som v tvojej situacii ,ked pride chlap domov dam mu jest a idem s dietatom prec,alebo sa tvarim ze mi je zle, boli ma hlava vyhovorky aby manzel pochopil co sa deje ak rozhovor nepomoze....co ja viem raz tyzdenne dajme tomu nedela spolocny obed kava ak to nepochopi vyhovorky vyhovorky....

raz za tyzden navsteva ok ale kazdy den.....uj...

dzejn80
23. jún 2015

@kacena86 musis si tresnut po stole .... ale nie so svokrou, ale s muzom! On je problem, pretoze nepochopil, ze ty a vase dieta ste jeho nova rodina a tebe ma drzat stranu, ked sa nieco deje. Nedokaze prestrihnut pupocnu snuru, ako tu uz bolo napisane. On musi pochopit co sa deje a on musi dat mamicku do laty. Ak sa o to budes pokusat ty, budes vzdy len za tu zlu a nevdacnu a este aj on sa jej bude zastavat. Takto si akurat zarabas na antidepresiva alebo na rozvod.

bonaqa2013
23. jún 2015

bývame s rodičmi na jednom pozemku, ale ja k rodičom chodím každý deň, ale len tak na 10 - 15 min. oni ku nám asi tak raz za 3 dni aj to len tak od dverí kričia idem okolo ako sa máte. Zopár slov a už idú preč. Tvoj manž. je asi jedináčik že? Lebo môj je z 5 detí a svokra u nás nebola 2 roky. Sem tam zavolá ako sa máme, sem tam niečo pošle, ale na návštevu sa jej nechce. sme 30 km od seba. My ideme ku nej 4 - 5 krát do roka. Nie, nehneváme sa, ale každý máme svoj život...

jojake
23. jún 2015

Ahoj @kacena86 Nezavidim ti, mas to tazke. Kazdy z nas je iny clovek a niekto to bude mozno kritizovat, ale myslim si, ze ked si vo vojne (trosku prehanam) musis bojovat ako tvoj protivnik, rovnakymi zbranami 🙂 Skus ukazat manzelovi nepriamo, co to obnasa mat svokru kazdy den doma - dohodni sa s vlastnou mamou, aby k vam chodila kazdy jeden den - je to mozne? Byva blizko? Ma moznost prist k vam tak casto? Ries s nou vsetko - peniaze, syna, partnerske problemy pred manzelom. Viem, ze je to mozno trapne, ale ked sa bude v tebe ten hnev kumulovat, raz vybuchnes a bude to velmi zle. Alebo sa vam znici manzelstvo, lebo si prestanes vazit muza, u ktoreho je na prvom mieste mamicka