Je toto psychické týranie?

zorka1
18. máj 2012

dobry vecer.uz vyse roka a pol som vydata.hned po svadbe som zistila,ze manzel dost casto pije a potom zacne byt agresivny-teda hlavne slovne.ked si vypije,neustale ma ponizuje,moju rodinu,nadava na mna,aj na nich.podla neho nic neviem,mama ma nic nenaucila atd.atd.a dnes napr.povedal rocnej dcerke,ze som neschopna mater.na druhy den si to potom vraj nepamata,co povedal,aspon on to tvrdi.aj sa ospravedlni,no ja stale trpnem,kedy si znovu vypije a znovu ma bude ponizovat.ja uz dalej takto nevladzem,revem ako male decko.a najviac ma mrzi myslienka na to,ze ked ma manzel bude ponizovat pred dcerou a hovorit o mne nepekne veci,ze dcera ma nebude respektovat alebo bude si mysliet,ze to je normalne,ked sa k zene tak sprava chlap.
prosim pomoc.je toto forma psychickeho tyrania?ja uz neviem,ako dalej,co robit.jeho rodicia o tom vedia,nie raz som im povedala,ze ked sa to nezmeni,ze sa s nim chcem rozviest.aj mu matka asi dohovarala,no nevie ho ona odsledovat,aby nepil.moji rodicia nemaju ani potuchy,nic som im nepovedala.hambim sa za to,akeho manzela som si vybrala.a nechcem ich trapit,maju dost starosti aj sami.
kde najst pomoc?ako postupovat?hned ziadat o rozvod?ma s tym niekto skusenost?

turandotta
18. máj 2012

Moze ist aj o tzv. sezonny alkoholizmus, v kazdom pripade to sama nezvladnes. je urcite tazke sa s tym obratit na svoju rodinu, kedze aj oni to budu brat dost emotivne, ale niekde musis zacat, potrebujes niekoho na svojej strane, hlavne niekoho kto to mysli dobre a niekoho rozumneho a cim skor to zacnes riesit tym lepsie pre vas. urcite je sanca, ze sa zmeni, aj ked vela alkoholikov to nezvladne. ale kym to s nim neskusis, nezistis to. keby si hned odisla, mozes si to neskor vycitat, ze si mu sancu kvoli dcerke nedala, je to jej otec. (moj otec to kvoli nam - mne a bratovi zvladol a po jednom lieceni je dozivotny abstinent a je to ten najlepsi otec na svete odkedy nepije!). treba ist ale na neho tvrdo - liecenie a koniec s alkoholom navzdy, psycholog. poradna, aby sa zistilo odkial prameni to ponizovanie, preco to robi iba ked je "uvolneny" atd.....

sissy27
18. máj 2012

@zorka1 ja ťa ochotne prídem nakopnúť aj osobne pobaliť, ak ti len toto chýba 😉 ak chceš dať ešte manželstvu šancu, tak sa s mužom porozprávaj o tej manželskej poradni, protialkoholickom liečení, ak mu za to stojíte, tak pôjde, ak sa bude tváriť, že "čo si nepamätám, to sa nestalo" tak, odíď... nebudeš prvá ani posledná, ktorá ostala s dieťaťom sama, zvládli to iné (vrátane mňa 😉 ), zvládneš to aj ty... nájdeš si prácu, aj keď len nejaké upratovanie popri materskej, rodičia ti hádam malú postrážia na tých pár hodín...neviem aké máš vzťahy s rodičmi, ale myslím, že ak im povieš o probléme,tak sa ti chrbtom neotočia...

xenicka13
18. máj 2012

daj mu na vyber bud vy dve 🙂 alebo slopanica 😝

zorka1
autor
18. máj 2012

@shira_ ako som už písala,dobrovoľne by určite nešiel.a nasilu?nemala by som podporu.jeho mama síce ten problém vidí,ale myslím,že by ho zľahčila.teda,že to nie je až taký problém a nech si to vyrieši sám.a mama?ona o tom ani nevie,nehovorila som jej.možno chyba.ale keďže býva od nás ďalej,ona mi nepriletí zakaždým na pomoc,keby niečo.a priateľka?po svadbe som sa presťahovala do iného mesta,kde okrem svokrovcov a švagrovcov skoro nikoho nepoznám.
no on nesľubuje hory doly.je to tak,že sa táto opilecká scénka odohrá,na druhý deň hrá akoby nič,nič si nepamätá,len sa ospravedlní,ak niečo zlé povedal.a potom sa správa dlho akoby nič

zorka1
autor
18. máj 2012

@katren dcérke by neublížil,pre ňho je ona všetko.alebo???

shira_
18. máj 2012

zorka1 viem, že je to ťažké, ale naozaj musíš riešiť alkoholizmus nie finančnú situáciu. aby si žila s alkoholikom tyranom ,aby sa ti žilo finančne lepšie, to je absurdné, navzájom sa to vylučuje.

katren
18. máj 2012

@zorka1 si myslis, ze ked bude opity rano si bude nieco pamatat?????? sa spamataj ty

sandrikacsg
18. máj 2012

@zorka1 to je len dalsi priklad jeho psychickeho tyrania, ved cim inym ta moze vydierat ked nie dcerkou? vie, ze kvoli nej by si urobila cokolvek, tak vyuziva tuto zbran, ale toho sa neboj, to su len slabosske reci zo zufalstva a prazdne vyhrazky. rozhodni sa rychlo a hlavne dobre, nemysli na to , ako bude o pät rokov a co si pocnete, ale mysli na to ako vam bude dobre..ja som odisla od priatela v 4tom mesiaci tehotenstva, tiez to zacalo blbymi poznamkami, potom som samozrejme bola najneschopnejsia na svete a skoncilo to pri bitkach..ako je mayl na svete neviem si predstavit, ze by som bola s nim a ze by bol maly niecomu takemu vystaveny, nemam to sice jednoduche, ale nebojim sa jeho prichodu a toho aku bude mat naladu a ci nahodou jednu preventivne nedostanem..alebo ci nebude mat potrebu budit ma v noci hlucnymi navstevami len pre jeho potesenie aj ked vie, ze musim ist skoro rano do prace..no proste zazila som si pri nom peklo a to som si tiez dlho ospravedlnovala jeho nalady..bol strasne naladovy, raz prehnane vysmiaty, dobreze neobjimal cudzich ludi na ulici..ale take divadielka hral len pre cudzimi, musel byt vzdy najlepsi, najzabavnejsi, ten ktory pozval aj na pivko pol krcmy..ale to aky bol doma uz nik nevidel

klincek
18. máj 2012

@zorka1 to je kliatba slovenskych muzov, alkohol pomaly od kolisky 😠
a prepit mozes aj nieco, co nie je tvoje 😉
neber to na lahku vahu, treba to riesit, inak sa jedno rano zobudis a bude neskoro. ak od neho nechces odist, dohodnite sa na tvojich pravidlach, nech seka dobrotu, ale viac ako dve sance mu nedavaj..ak mu nestacia dve, nepostaci mu ani tisic. potom to uz zober do vlastnych ruk. a pokial ostavas kvoli dietatu, tak ti z osobnej skusenosti poviem, ze je lepsi ziadny otec ako zly, a to hovorim bez trpkosti.
pises, ze rodicia maju svoje starosti. urcite ano, ale na zaciatok by ta hadam podporili, nie? ved ak zistia, ako zijes, nemozu to nechat len tak. ja by som svoje dcery vytiahla z domu aj o polnoci a nasilu, keby som take nieco zistila!

shira_
18. máj 2012

@zorka1 on nesľubuje hory doly, nemá na to dôvod. uvidíš, že ked urobíš to čo treba, bude aj táto fáza 😉 nehaľadaj spôsoby, ako sa to nedá. ja viem, že nepôjde dobrovoľne, to ani jeden nejde. ty musíš urobiť také veci, že liečenie bude jediná možnosť, ktorá mu zostane. inak stratí úplne všetko. pozor na svokru, aby ho neprichýlila.
že by dcérke neublížil? ty sa ešte chceš zaručiť za jednu opitú hlavu??

zorka1
autor
18. máj 2012

@turandotta
@sissy27
manželstvu som šancu chcela dať,no už ich bolo tak veľa,že už ani nepamätám ☹

zorka1
autor
18. máj 2012

@klincek no myslím,že rodičia by mi pomohli,teda v rámci svojich možností.mám s nimi dobrý vzťah.len viem,že mamu trápi iná situácia s mojim bratom,preto som ich nechcela viac zaťažovať.ale viem,že keď bude treba,že mi pomôžu

sissy27
18. máj 2012

@zorka1 jaj no čítala som ďalšie príspevky... ozaj sa rýchlo zbaľ a odíď, malú mu nikdy neprisúdia, môže mať známosti kde chce, a to ostatné nejak zvládneš... lepšie to nebude, pri ňom už len horšie...

zorka1
autor
18. máj 2012

@shira_ svokra povedala,že keď by sme sa rozviedli,že ja s dcérkou zostaneme v byte a manžel pôjde k nim do domu-teda bývať ale ku starkej - ona býva na prízemí.takže tak.
no ale ja by som určite neostávala s dcérkou v ich byte,aby mi to niekedy vykrikovali.a ešte tak ďaleko od mojej rodiny či hocijakej podpory.
no ale s tým bytom sú to možno aj tak len reči.chcela,aby sa manžel spamätal

zorka1
autor
18. máj 2012

@sandrikacsg tak ani ty to nemáš ľahké.ach jaj,prečo sa normálne ženy musia trápiť?však v živote som nikomu takto neubližovala

sandrikacsg
18. máj 2012

@zorka1 tak urcite veci sa udeju a ja uz prosto neriesim preco prave ja..stalo sa a hotovo, teraz sa snazim nalozit so svojou situaciou co najlespie..a to by si mala urobit aj ty..uz sa nevracaj do minulosti a neanalyzuj, mysli na pritomnost a podla toho ako pises, nie si stastna, takze s tym treba nieco robit..musis sa odhodlat urobit ten krok a potom sa uz vsetko byriesi same, a rodicia ti urcite pomozu

zorka1
autor
18. máj 2012

@sissy27 akože veľa ľudí ma označovalo v mladosti ako mierneho pesimistu.no ja som v tomto asi až príliš optimistická.verím a dúfam a hlavne si želám,nech sa to zlepší.ale asi márne,ako tu čítam všetky tieto príspevky.musím sa raz a navždy rozhodnúť,a hlavne včas.ach jaj

zorka1
autor
18. máj 2012

@sandrikacsg ďakujem za povzbudivé slová.asi najlepšie bude,ak s tým oboznámim čo najskôr rodičov.a potom postupovať ďalej,ale asi čím skôr

shira_
18. máj 2012

@zorka1 nooo vidíš tak ked ho bude mať svokra v dome, možno sa jej oči otvoria.. ked máš pocit, že teda by si bojovala zbytočne, tak potom rozvod a preč. ale to musíš vedieť. jediná šanca je, čo som napísala v prvom príspevku. fakt jediná. ak si myslíš, že alkoholik sa sám porieši bez liečenia, že vy ste iný prípad ako všetci ostatní, je to omyl. inej cesty niet. zbytočne sa klamať, zdržiavať a špekulovať.. iné nič nevymyslíš, plytváš časom a energiou. on sa vážne nespamätá po nejakých rečiach! on musí byť zahnaný tak do kúta, že sa mu bude zdať, že mu ide o holý život. alkoholizmus je choroba. má svoje zákonitosti a vývoj.

zorka1
autor
18. máj 2012

ďakujem všetkým za príspevky,za povzbudenia,či výzvy k činu.držte palčeky,nech to všetko zvládnem

zorka1
autor
18. máj 2012

@shira_ inak pred 2 mesiacmi bol mm hospitalzovaný v nemocnici kvôli veľmi vysokému tlaku.po tom to bolo kus lepšie,teda okrem tej veľkej noci.tak som dúfala,že aj kvôli tomu prestane piť.no držal sa,dodnes.
svokra inak vie,čo je to za kvietok.lenže nevie o všetkých prípadoch,keď bol opitý a ako sa ku mne správal.

sissy27
18. máj 2012

@zorka1 nie je to tak ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá... určite je to ľahšie, ako žiť vedľa alkoholika, tyrana...teraz si vypije raz za mesiac, ani sa nenazdáš, budeš to raz za týždeň a neskôr denne... zavolaj hneď teraz rodičom, choď k nim na víkend, povedz čo je vo veci a odíď od neho... držím palce.

zorka1
autor
18. máj 2012

@sissy27 díky

sandrikacsg
18. máj 2012

@zorka1 nemas zaco, drzim palce, posielam vela sil..a nenechaj sa nim presvedcit 😉

bambula1307
18. máj 2012

Malu ti urcite nezoberu, ved ty nepijes, drzim palce

zipsy
18. máj 2012

@zorka1 no, tazko radit, ale asi lesie utiect, cim skor, tym lepsie. snad rodina pomoze, s malou urcite. no, ale obavam, sa ze potom pride prosikat, ze sa zmeni a ty v zaujem udrzania kompletnej rodiny podlahnes.... mam podobnu dilemu aj ked nejde o alkohol ani o psych. tyranie, ale totalny nezaujem o mna, o rodinny zivot ... a trapim sa, rozmyslam, ci sa rozist... no ale ako vidim, tak su aj horsie pripady ☹ drzim palce

shira_
18. máj 2012

@zorka1 alkoholici sú v tomto vychcaní, svojimi "obdobiami, kedy dokážu nepiť" dávajú falošné nádeje a sami seba ešte utvrdia v tom, že ked chcem nepijem..lenže to je veľmi klamné, ich myslenie a psychika sa týmto nemení- myslenie je "myslenie závislého", taktiež jeho správanie je správanie "závislého". abstinovať neznamená nepiť. abstinencia je práve zmena v myslení, správaní, prežívaní vecí, zmena v riešení konfliktov, vo vzťahu k sebe samému. je to zdĺhavý a ťažký proces, vyžaduje veľa psychoterapie. nepiť, to je len zrniečko, prvý krok... alkoholik, ktorý má fázu nepitia, iba odrieka, po čase sa vždy štedro odmení alkoholom..

nicky182
18. máj 2012

@zorka1 zlatko, zbal sa a chodte pekne s dcerkou domov - k Vasim ....radsej s kratsej cesty ...nechcem ta odhovarat alebo co, ale alkohol a agresia nevestia nic dobre ..pripadne skuste manzelsku poradnu a mlady pan nech nastupi na odvykacku ...ak sa chova ako hulvat, vykasli sa nanho ....davaj si pozor na seba a malu, zvladnes to, neboj sa, hlavne sa nenehaj obtlkat, prosim ta ....uprimne ti zelam, aby si nasla v sebe silu veci vyriesit k tvojej spokojnosti... a tvoji rodicia by mali vediet co sa deje, ty sa nemas za co hanbit ! ...

katren
18. máj 2012

@zorka1 ty ja uz nechapem, co ti tu maju kocky napisat......stale ho obranujes 😠 😠 😠
ti mame napisat, ze urcite to nie je tyranie a vsetko je v absolutnom poriadku????? 🙄 trosku rozmyslaj

nicky182
18. máj 2012

@zorka1 neboj sa sudu !!!! ak preukazes , ze manzej je alkoholik, ziadny sud mu dieta nezveri ...nenechaj sa nim deptat ...boze dobry 😠