Kam s babkou po mozgovej príhode?

lucia2222
26. dec 2010

prosim o radu..babka mala nedavno mozgovu prihodu, bohuzial ochrnula na pol tela ☹ .. za chvilu ju pustia z nemocnice,. a a neviem, co dalej,.. potrebuje 24-hod. starostlivost..hospic vychádza na 800-1000eur mesacne, podla nasich informacii,.. doma ju mat nemozeme 😔 vzhladom k tomu, ze musime pracovat,.. moztre mi poradit,. ako to byva v hospicovh?prispieva aj stat nejakou ciastkou?ako dalej postupovat?su aj nejake ine moznosti??za kazdu radu vopred daujem 😢

bosoriak
26. dec 2010

@lucia2222 My sme toto riesili s manzelovou babkou. Svokrovci ju mali doma a chodila k nim rehabilitacna sestra z agentury opatrovatelskej sluzby. Najdi si zoznam takychto agentur na internete v tvojom regione. Mozes si skusit najst aj domovy socialnych sluzieb, ale tam sa plati rovnako ako pises cca. NAvyse pre prijatie sa casto vyzaduju "vstupne", nam uplne bez hanby povedali, ze bez babkinho bytu na to mame zabudnut. Nakoniec si sama vybavila domov socialnych sluzieb v Kamenicnej (vyhladaj si na internete) v okrese Komarno, skus sa opytat tam. Babka je tam celkom spokojna, staraju sa tam o nu a plati si to sama z dochodku. Predtym byvala v Bratislave, takze to ani nebolo z jej okresu.
Drzim palce.

janinah
26. dec 2010

v nemocnici by mala fungovať nejaká sociálna sestra,skúste sa tam poradiť aké sú možnosti v mieste vášho bydliska,sestrin svokor po mozgovej príhode /ale neochrnul,len sa bál sám byť doma,že všetci v práci a on,ak by dostal ďalšiu príhodu,tak sám doma si nepomôže/ šiel do domova dôchodcov/neviem,aký presne teraz to má názov/ a dedko sa tak spamätal,že sa bojíme,či sa tam aj neožení 🙂 možnosti sú,treba sa informovať a čo sa vám bude pozdávať,tak tam ísť osobne popozerať,aké sú podmienky

titkovamiriam
26. dec 2010

ja mam mamu už 10r po mozgovej prihode,otec sa stal jej opatrovatelom nakolko mama nemala ani 50 ked sa jej to stalo tak sme iné neriesili.Na odbore socialnych veci a rodiny v meste bydliska by ti mali vediet poradit.Určite je okolo toho veľa vybavovaciek a behania tak ti budem držal palčeky 🙂

zajo79
26. dec 2010

v nitre je hospic, a vychadza na cca 400 eur.

maznacik007
26. dec 2010

moja babka tiez po porazke... a bola v BA v jednom soc. zariadeni teda cosi ako domov dochodcov... ale otvorene dali sme vstupnu dost velku sumu / ale babka mala dom... a tak.. tak preco nie... ked moze mat kvalitnu starostlivost... doma sme ju nemohli mat kvoli praci a prosto vyzadovala dost starostlivosti.... aj zdravotne nebola na tom dobre...

nasa znama ma mamu zasa vo Velkom biely je tam taky penzion... ale to je tiez dost nakladne... babke to deti doplacaju k dochodku...

u nas v meste funguje aj opatrovatelska sluzba... ale to je skor len k takym dochodcom.. co su sebaobsluzny...

do statneho neni sanca.. tam su take cakacie doby....

renab
27. dec 2010

Ak babku nechcete dať do ústavu, v každom meste by mala existovať domáca opatrovateľská služba, ktorá je sčasti hradená z prostriedkov štátu a sčasti pacientom. V MT sa dá využiť aj táto mestská, ale aj súkromná. Dá sa využívať od niekoľkých hodín, až po 24 hodinovú starostlivosť (tá je však drahá). Skús sa opýtať na mestskom úrade.

pia22
27. dec 2010

Nam babku minuly rok v hospici zabili.

jankajs
28. dec 2010

Našu babku si z nemocnice vzala domov mama, v robote dala výpoveď a keď ju doopatruje, dá si opäť žiadosť. Vedia, prečo odišla, tak sľúbili, že po babkinej smrti ju vezmú späť, aj keď možno na nižšie platené miesto. Vtedy mi povedala, že sa bojí staroby v týchto časoch.... nikto starých a chorých nechce, len sa potĺkajú po nemocnič. oddeleniach, v lepšom prípade domovoch. Tam v noci vykrikujú, volajú svojich z rodiny, stále sa pýtajú, či už idú domov, potom sú na liekoch, lebo utekajú, blúdia, v noci nespia... a potom už len ležia, často v noci uviazaní, aby nespadli z postele a nedolámali sa, a stonú, vzdychajú, až nad ránom, sami a opustení umrú....V domovoch je to možno lepšie, ale tiež som tam videla všeličo... mamu všetci prehovárali, nech neostáva doma.... ale potom jej jedna sestrička povedala, že mama je len jedna, robota bola aj bude... príbuzní nechajú rodiča v nemocnici, potom to má rýchly spád, lebo psychika pracuje a nakoniec sa zdôverujú personálu, že majú výčitky, že na tú chvíľu si mohli mamu vziať, veď sa o nich starala a pomáhala im desaťročia a oni nemali na ňu čas a peniaze na pár rokov... Všetko sa dá, keď sa veci chcú naozaj riešiť... aj pri skromnosti... tiež nemáme z čoho vyskakovať, hypo do dôchodku, ale, keď sme to zrátali - babkin dôchodok, príspevok za opatrovanie a občas pomôžeme nákupom v Čechách alebo sa zložíme na nejaký väčší výdavok... pôjde to. Starí ľudia nie sú nároční na oblečenie, stravu, lieky a plienky sa dajú predpísať, a vzhľadom na ich vek a zdravotný stav je každé nové ráno malým zázrakom... ale každý sa musí rozhodnúť sám, ako hľadať spôsoby namiesto dôvodov. 😔

katy2
28. dec 2010

ja mam doma manzela po mozgovej prihode... chodi k nam denne rehabilitacna sestra z agentury domacej osetrovatelskej sluzby.... existuju aj oddelenia pre dlhodobo chorych... skus sa poinformovat... drzim palce...

cuchre
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ani3012
1. jan 2011

ja dúfam,že moje deti-vnúčatká niečo takéto riešiť nebudú ☹
ja ,keď som sa narodila,tak sa maminka o mňa starala,tiež bola mnou obmedzovaná,tak by som sa jej to snažila vrátiť...
ale človek na to musí mať aj povahu a podporu v rodine

ywana
9. jan 2011

1. mesto je povinné poskytovať sociálne služby...každé mesto má zriadený nejaký domov sociálnych služieb...do tých sa dostať je však zázrak, lebo majú veľmi veľmi dlhé poradovníky...takže na toto zabudni (jedine ak máte známosti - vtedy sa dá všetko)...

2. v každom väčšom meste existujú penzióny, kde sa o takýchto ľudí starajú...ale ako si písala za tieto služby sa platia nemalé peniaze...nie všade je to však rovnaké a preto treba hľadať taký penzión, ktorý bude stáť menej...

3. poslednou možnosťou je ostať doma a poberať opatrovateľský príspevok vo výške 232.09 € ...existujú ešte aj služby (od mesta) a to také, že chodia ženy do domácnosti...ale to sa týka krátkodobých návštev (rehabilitácia, nákup, tuším aj pranie a pod.)...lenže to vzhľadom k stavu vašej babky nie je vhodné a ani dostatočné...

...takže ak nezoženiete žiadny penzión za prijateľné peniaze, na ktoré sa viac - menej musia skladať viacerí členovia rodiny, ostáva vám jediná možnosť, a to starať sa o babku doma a odísť z práce...
...nie je to ľahké, treba si prehodnotiť nielen financie a pracovnú kariéru, ale aj ľudské vzťahy v rodine a psychické danosti opatrovateľa...
...viem o čom píšem, opatrovala som svoju starú mamu a dlhodobo opatrujem svoju dcéru...pobyt mimo kolektívu, v domácom prostredí pekne lezie ma mozog... 😀

mitinka
9. jan 2011

Ahojky ja sa tiež starám o babku ktorá je po 2hej mozgovej,ale ju to chvalabohu až tak nezasiahlo.Ona je už aj bez toho nevládna...Chodí len po byte aj to sa potácka pomocou choditka.My sme to vyriešili tak,že bývam,e tu s ňou,ale ja mám šťastie,že som na RP ale tiež sa chystám do práce... Peniažkov je málo a chodí sem CHarita.V každom meste je nejaká charita.my tu máme Ados a nestojí to zasa až tak hrozne moc a dokáže si to babka platiť aj sama.zo začiatku chodili od rána od 7h do 15h a boli tu s ňou.Ale keď dr povedala,že až tak nemusia,veď stačíme len my,čo sme tiež uznali tak už chodia len v pondelok,stredu a piatok na pol hodinku rehabilitovať a v pondelok a štvrotk ju kúpať 😉 A tiež keď pojdem do roboty,tak to bude zasa ako na začiatku.... Skús ich vyhladať sú super,radi pomožu,ochota veľká ako aj spokojnosť z našej strany a za málo penazi 😉 Alebo som počula aj o tom,že priamo mesto keď pojdeš sa spýtať,aj oni by mali mať takéto sestry a platí sa nejak cca 250eur a ostatné im oni doplácajú ako pomoc od mesta 😉 Vyskúšaj tieto možnosti 🙂 My sme spokojný 😉 Dúfam,že som pomohla 😅

bababara
24. máj 2013

Ahojte,
citam tu tak vase zazitky a niecim podobnym som si presla aj ja. Moja zrazu zacala postupne zabudat (kde ma veci, ci zamkla byt, zobrat si lieky), citit sa osamela a vsetka energia jej odchadzala. Tak som k nej zacala chodievat ja, aby som jej robila spolocnost a starala sa o nu. No postupne sa z nej stala leziaca a to uz bolo nad moje sily fyzicky aj psychicky. Vobec som nemala cas na svoj zivot. Museli sme to riesit a nechceli sme ju dat do domova, to by neprezila. Po dokladnom zvazovani sme sa rozhodli najat si opatrovatelku cez Opatrovaniebratislava a bola to najlepsia volba aku som mohla zvolit. Moj zivot sa celkom zmenil, odpadla mi velka zataz a o babicku je mozno este lepsie postarane ako ked som tam chodila ja. Opatrovanie jej zabezpecilo skvelu opatrovatelku, ktora sa o babicku tak dokladne a starostlivo stara, ze nic lepsie si neviem predstavit. A to sme ju nemusel davat do domova. Nie je to sice zadarmo, ale skutocne to co mi tato sluzba priniesla stoji za tie peniaze.

maruska24
24. máj 2013

hospic je nielen drahý, ale to je zariadenie na dožitie, to nie je domov dôchodcov. Naša babka mala tiež mozgovú príhodu, a po nej žila ešte cca 15rokov.

danula2
23. apr 2017

ahojte
moja krsna mama je po tazkej mozgovej porazke, lezi v TT nemocnici, prosim nepoznate nejaku rehabilitacnu setru /zamestnanci Ados a pod/ ktora by si chcela privirobit a chodila na hodinku denne k nej
rehabilitovat postupne, masaze proti prelezaninam, a pod. ...
ak by ste niekeho takeho poznaliprosim poslite mi kontakt do IP
dakujem

emamaj
20. nov 2017
Používateľ emamaj je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od emamaj.

Ak niekto z vášho okolia utrpel mozgovú príhodu, nemáte niekto skúsenosti s produktom, ktorý pomôže navrátiť funkcie ako je reč alebo pohyb? Ja osobne mám skúsenosť s mozgovou príhodou v rodine. Produkt Nuraid II. pomáha! Znižuje výskyt včasných kardiovaskulárnych príhod a úmrtí po cievnej mozgovej príhode až o 50%, odporúča sa ako výživový doplnok.