Kamarátky mi začali závidieť

martinat9
12. máj 2023

Ahojte, trápi ma, už 15 rokov sme (boli) partia 3 najlepších priateliek. Po strednej som išla na VŠ iba ja, potom do zahraničia. Medzitým sme sa však vždy keď sa dalo stretávali, volali si, neuveriteľne silné puto sme spolu. Presne odkedy som si našla vážny vzťah, začali sa problémy. Keď som mala komplikované vzťahy, s mužmi, mala slzy miesto radosti, vtedy tu boli. No odkedy mám dobrého muža a dieťa, prehlbuje sa medzi nami priepasť. Akoby som ja a oni dve. Nevolajú mi, nepíšu.. Chodia ma navštíviť už len z akejsi “povinnosti”. Vzdiali sme sa.
Obe moje priateľky neskutočne ľúbim, obe z nich sú stále slobodné (máme vyše 30 rokov) a myslím si, že to je dôvod, prečo ma prestávajú vyhľadávať. Občas si myslím, že mi závidia. Dobre som sa vydala (fešák, šikovný, dobrý), zatiaľ čo ony nemajú ani nápadníkov. Obe túžia po rodine ale sú extrémne pasívne, a keď už, tak nikto im nie je dosť dobrý. Keď načrtnem tému, žeby mohli začať aspoň randiť, tak sa vyhovárajú, že to nechávajú na osud. Dlho som si nechcela pripustiť, že mi môžu závidieť, no bohužiaľ asi sa to deje. Akoby ste sa na mojom mieste zachovali? Prejavuje sa to tak, že máme spoločný chat/ktorý super fungoval, no začali komunikovať zvlášť, + stretávajú sa samé, ani ma nezavolajú, však mám málé dieťa, aj tak by som nešla a pod. Ďakujem za Vaše rady.

atinkaa
12. máj 2023

@martinat9 ahoj, ja ti aj celkom verim, ze to moze byt zavist. Ludia obcas maju radi, ked je niekto na tom horsie ako oni ako pises, ze tu boli, ked si bola na dne. Teraz ich to nebavi, lebo sa karta otocila. Je to niekedy tak a mnohe kamaratstva su zalozene na tejto nerovnovahe, ktoru ak si ty nielen vyrovnala, ale dokonca otocila a mas teraz na vrch, tak je jasne, ze ti nepraju a nechcu byt sucastou tvojho uspechu ( ako pises, ze ini ti blahozelali, kym ony vypichovali nedostatky). Na druhu stranu asi stoji za to povedat si, ci to cely cas potom boli ozaj kamaratky, alebo len osoby, ktore tak nejak boli povedla a bavilo ich mat niekoho dalsieho kto je na tom furt horsie.
Takych nerovnomernych dvojic som okolo seba vidala neurekom a asi inak koncit ani nemozu, kedze benefit, ktory mali zrazu nie je.

Teda by to chcelo nejaky rozhovor s nimi a pocitat, ze mozno bude finalny. Ak su to ozaj kamosky a je to nedorozumenie, tak si to vysvetlite.

A ano, uz to tu odznelo, nie kazdy kto vstupi do nasho zivota ma to privilegium ostat v nom navzdy, niekto pride, splni nejaku ulohu, rolu, ktora bola podstatna alebo aj uplne banalna a odijde. Je pochopitelne, ze nam to nie je jedno, no ak ti teraz stretnutia viac ublizuju ako davaju, tak je najvyssi cas sa rozlucit.

sissy27
12. máj 2023

@martinat9 preco si hned myslis, ze ti zavidia? Podla mna len mate od isteho casu rozdielne body zaujmov a este ked ty do toho mudrujes co by mali a nemali, aby boli ako ty a vyrovnali sa ti, tak s panombohom, jasne, ze sa stretnu radsej bez teba. Zlez z toho piedestalu nadradenosti, nie si o nic lepsia len preto, ze mas titul, skusenosti zo zahranicia, manzela a dieta - nie je to zavist, je to len iny zivot a proste uz to s tebou nie je “to prave orechove”.

tunnelka
12. máj 2023

@sissy27 presne si to podla mna vystihla...aj mne ta moja kamaratka vyčítala že som sama lebo som velmi vyberava, a nemam preberat ale "zobrať" čo pride lebo už mi treba mať dieťa /to vravela medzi rečou všetkým slobodným kamaratkam)...a nakoniec ona ostala sama, zatrpknuta a ja som stastna a mam dobreho muža aj ked som si musela počkať do 30tky na neho..
ale to bolo reči okolo toho, ako len uvidim o čom je život, akoby bol život iba o prebalovaní a soplikoch...

martinat9
autor
12. máj 2023

@sissy27 co by si odpovedala kamoske co sa stazuje ze nic nezarobi, lebo ak by zarobit chcela na lepsej pozicii v tej firme, tak sa musi naucit anglicky? Ja by som jej poradila kurz, lebo chcem, aby sa mala lepsie - kedze sa stazuje asi ma potrebu mat sa lepsie. Ja len uz nemozem pocuvat to ustavicne frflanie spojene s pasivitou. Ok, ved mam aj ine priatelky, vdaka bohu... ale je mi luto hodit stare priatelstvo cez palubu len kvoli tomu, ze mame ine obdobie. Nepovysujem sa, mam iny zivot, ale vsetky sme chceli deticky a chodit na spolocne vylety ako rodinky. Nebol to len moj sen.

martinat9
autor
12. máj 2023

@tunnelka @sissy27 mne tiez hovorila jedna z tych 2, ked som bola 2 roky single ze mam znizit naroky. Mala som za sebou dost tazke a zle vztahy. Ale povedala som si, ze ak mam s niekym zalozit rodinu, tak chcem poriadneho chlapa, ved predsa bude otec mojich deti. A nastastie som stretla, aj ked tiez pomerne neskoro. Nikto nevieme, co bude zajtra. Som pokorna, svoju rodinu milujem.

amaro
12. máj 2023

@martinat9 nemyslím že závidia, Proste máte už iné záujmy. Ony majú spoločný osud, problémy. Ty si inde. Ale pravdupovediac na mňa pôsobíš nadradene. No a čo že máš muža, prácu, dieťa...ony si radšej polamentujú a vystačia si momentálne jedna s druhou. Nájdi si iné kamošky s úžasným životom a nik ti závidieť nebude.

martinat9
autor
12. máj 2023

@atinkaa ahoj, ked sa mi v laske nedarilo, plakala do vankusa, tak som bola pre nich super partacka. Stale riesili moje vztahy a dnes som proste nudna.

miadi
12. máj 2023

Ved nic pekne o nich nehovoris . Ty si sa moc zmenila a ich len odsudzujes. Si teraz na vysokom koni ze ty mas muza fesaka dieta atd . A ze oni nemaju a mali by zit inak .. Ved ty ich vobec nemas rada take ake su. Podla mna ti vobec nezavidia len si ich odpudila sebestrednostou . Teba nebavi vypočut si ich frflanie ty mas patent na vsetko. Zda sa ze oni nechcu tvoju mudrost tvoje Rady tvoje vyvysovanie sa nad ne. Asi chceli len aby si ich vypocula s trochu viac pochopenim respektom . Aj ked verim ze to nemyslis v zlom a chces im pomoct .. len je dost mozne ze ty sama si ich vytesnila svojim postojom k nim . Pohrdas nimi neberies ich take ake su. Ze nechcu ist do baru nechcu cestovat nechcu randit na zoznamke a cakaju ze nieco im osud posle do cesty., je to ich zivot ich volba. Tam ti chyba respekt voci nim. Tak sa necuduj ze ta nevyhladavaju. Toto nie je o zavisti. Ale vzajomne sa uz nemate tak radi ako ked ste toho mali viac spolocneho, A este je dost mozne ze ty sa citis tak mega uspesna ze mas konecne muza a dieta rodinu dobry job ze toto vsetko im priliz napadne strkas pod nos ako male dieta “ aha co Ja mam! Moje moje “ . Urcite ti dopraju len sa uz stebou necitia prijemne. A ty mas ine nazory ine zaujmy.. Mozno si ich nikdy nemala hlboko rada a tie vztahy boli len zvyk . A teraz sa utešujes ze ti zavidia lebo to je celkom prijatelne vysvetlenie pre tvoje ego. Ego je zranene ze oni sa zacali vyhybat tebe. Ze uz maju chat spolu bez teba.. ze si ich neodkopla ty prva. Ved nemas o nich vysoku mienku tak naco sa hrat ze ste kamosky ? Mas ine ktore ti viac sadnu. Tak si uzivaj zivot s kamoskami co ta viac zaujimaju ktore mas naozaj rada . Co nie su negativne pasivne single doma na zadku co ziju zaujimave zivoty ako ty. 😉

miadi
12. máj 2023

@martinat9 v nudzi poznas priatela . Ked si bola nestastna koli vztahom boli tam pre teba. Robili ti butlavu vrbu podporovali ta vypoculi .. vtedy ti boli dobre . Neriesila si ich ako teraz . Zmenila si sa ked si nasla stastie v laske. Uz ich vidis inak. Nelichotivo a oni to vedia. Nie si nudna pre ne. Si dokonala nepottebujes ich . Prisla si pravdepodobne o dobre kamosky . Tym
Ze ich zivot a volby odsudzujes.

martinat9
autor
12. máj 2023

@miadi nevyvysujem sa. Vyznie to tak, lebo opisujem situaciu tu na MK. Ale odkedy som s nim zacala chodit, odvtedy total otocka z ich strany. Ja som sa nezmenila. Nehovorim o nicom co mam, nemam co planujeme. Zmena nastala po zacati si vztahu, dieta prislo casom. To je jedno. Proste mame ine zaujmy. Nemam patent na rozum, kiezby ,to by som nepisala po nociach na fora 😀

miadi
12. máj 2023

@martinat9 Proste Skus este snimi pokecat uprimne ze co sa zmenilo . Ty nemusis svojim stastim mavat ako vlajkou im pred nosom. A oni to tak mozu aj tak vnimat. Ja suhlasim s tvojimi nazormy ale oni mozu mat z teha taky pocit . Aj ked si taka ista si ina ako si bola si manzelka si mama . Mas kopec inych skusenosti ktore oni nemaju a mozno nikdy mat nebudu . To co ty vnimas v dobrom - tvoje rady oni mozu vnimat inak. Mozno ozaj zavidia ale skor ste sa len odcudzili Lebo zijete ine zivoty. Uz toho mate menej spolocne. Oni si ta pamataju placucu koli vztahom a teraz si myslia ze si mala len stastie na chlapa a ze teraz sa ti lahko radi.

milanemila
13. máj 2023

@martinat9 uprimne ak by som mala po 30 a kamosku kt nacrtava temu, ze uz by som mohla zacat aspon randitako pises, asi by som sa s nou toez velmi intenzivne nestretavala, lebo by mi to liezlo na nervy. Mozno ti nezavidia iba nemate momentalne spolocne temy, specialne ak im rozpravas stale o dietati alebo ako by si mali niekoho najst 🤷🏼‍♀️ hlavne ak sa im nedari a ako pises tuzia po rodine.

aurora33
13. máj 2023

@martinat9 ja mám z teba pocit, že ty chceš aby ti závideli.

nikolka1986
13. máj 2023

Neviem čo máš až také, že ti majú závidieť. V živote som kamarátke nezávidela chlapa. Domýšľaš si.

sisaka
13. máj 2023

@miadi perfektne si to vystihla. Lepšie by som to nenapisala

Zväčša to tak býva, ľudí čo si myslia, že im niekto niečo závidí si to len nahovarajú, lebo sa nevedia zmieriť s tým, že by mohli liezť druhým ľuďom na nervy.

miadi
13. máj 2023

@aurora33 Ja mam pocit ze ona len tak moc preziva ze stihla naskocit na vlak. - muz dieta rodina. Ze citila tikot bio hodin mala zle vztahy pred tym zlomene srdce bola na dne ( kde ju tie kamosky videli) vsetky 3 Akoby nahanali unikajuci vlak 30+ single zeny chceli rodinu. Ona na ten vlak naskocila a vidi ich ako stoja na stanici a cakaju ci pride nejaky vlak. Ze za nim unikajucim nebežia. Mozno sa len citi ako vytaz ze ona na ten vlak dobehla a lutuje ich ze oni nebezia. Zaroven Akoby chcela oslavovat ze to dala Lebo Mozno uz ani sama neverila ze to bude mat . Lasku manzelstvo dieta. A vidi ich ako porazene chudere. Mozno ju spetne mrzi ze ju videli zazili ked bola na dne. Ked bola len jednou z nich . Ale zivot a kamaratstvo nie su preteky . A oni si zasluzia kamosku ktora ich berie a mà rada take ake su, ktore nehladaju aktivne vztah a cakaju doma na zadku ako to opisala ze laska si ich raz najde. A Keby aj nie . Ak budu cely zivot single . Je to ich zivot kamaratstvo by to nemalo znicit.

sense
13. máj 2023

Nemusia závidieť, len už nie si na inej urovni ako oni. Mate rozdielne životy.
Neviem ale prečo ti to tak vadi keď za celý čas píšeš len chvály na seba a o nich len negatívne. Možno si len myslíš ze to závidia ale chceš aby závideli ze ty si to aj po 30 dokázala nájsť chlapa a založiť rodinu kým oni nie. Ze tebe vlak neušiel

kaitlin3
13. máj 2023

To je pekne že si sa tu prišla pochváliť ale to čo máš ty tu mame väčšina žien, nie je nič výnimočne mat dobrú rodinu po 30tke tak ako rovnako už v dnešnej dobe nie je nič výnimočne ju nemať a byt slobodná a stále “hľadať”. Ja teda sa nečudujem, že ta už nevolaju a nezapájajú do aktivít, keď by sa možno chceli pri tebe len trochu posťažovať a vyventilovať a od teba počúvajú len same poučenia a nadradovanie. Za celu diskusiu si ich tu pekne zhodila, nič pekne si o nich nepovedala, tak sa skús zamyslieť či problém nie je v tebe…

kittykat22
13. máj 2023

@martinat9 tak si este raz precitaj svoj prispevok a prvych par odpovedi kde ich ohovaras. A skus sa este raz zamysliet. Pises tu, ako nejaka ziariva hviezda pod slnkom ktora to vyhrala a oni chudery v nudnej praci bez chlapa. Este prides ako najvacsi sef, ze im ides hladat frajera a robit zivot lepsim? Moja, tak ked budes takto riesit kamaratky - tak nielen ze o tieto definitivne prides, ale mozes zabudnut, ze si nejake dalsie najdes. Priatelstvo je o niecom inom ako o ukazovani aka ty si skvela a kamaratky sproste.

diewcatqoo
13. máj 2023

@martinat9 nezavidia ti, len im ides na nervy. Nemaju chut pocuvat, ze maju byt take a hentake, maju urobit to a hento, aby si nasli chlapa, aby sa mali lepsie v praci a pod. Predpokladam, ze ufrflane boli vzdy a ze kedysi si bola aj ty taka, preto ste si rozumeli. Ale ty si mala chut nieco so sebou robit, kdezto ony nie.
Tebe sa dari v praci, lebo na sebe makas, nasla si si chlapa, s ktorym sa vzajomne tahate hore, ale ony na sebe makat nechcu. Nemozes ocakavat od ostatnych, ze budu taki ako ty. Mne tiez idu na nervy ludia, ktori neurobia nic preto, aby sa mali lepsie, len donekonecna lamentuju nad tym, ze vsetko je zle. Rovnako mi ale idu na nervy ludia, ktori si o sebe myslia, ze maju patent na rozum a ze ich poslanim je osvietit tych, ktori o to nestoja.
Ste kazda niekde inde a idete si vzajomne na nervy. Nemozes ocakavat, ze co fungovalo od skolky, bude fungovat uz vzdy. Clovek od skolky prejde dlhou cestou, meni sa jeho pohlad na zivot, menia sa priority, menia sa kamarati...

thoughtfulweirdo
13. máj 2023

A ja si zas nemyslím, že by sa kamarátstvo malo rozpadnúť, keď má jedna deti. Nie to skutočné 🙂 ja mám deti dve, som vo veku, kedy ešte mnohí nad deťmi ani nerozmýšľajú, ale priateľstvá, ktoré sú dôležité, som si normálne udržala. Aj so skutočne aktívne žijúcou bezdetnou slobodnou kamarátkou, aj so študujúcou. Lebo všetky strany chceli. Vôbec nerozumiem tomu narativu, že keď má žena dieťa, automaticky nevie o inom rozprávať, len o tom dieťati 🤣 prečo by to tak malo byť? Práve naopak, milujem aktívne tráviť čas s bezdetnými kamarátkami práve preto, že konečne sa niekto zaujíma aj o mňa, nielen o decká 😅
Autorka, každopádne je úplne jedno, čo je za tým, či závisť, či ich už nudíš, či si proste len začali lepšie rozumieť len v dvojici, či im niečím vadíš. Ak s tým chceš niečo urobiť, musíš začať byť v tom priateľstve aktívna, zavolať ty ich a vymyslieť aj niečo zaujímavejšie, než návštevy doma. A ja by som im to aj priamo povedala, že ťa mrzí to odcudzenie. A potom bude záležať na nich, či majú záujem ten vzťah s tebou ďalej rozvíjať, alebo si vystačia samé dve.

aurora33
13. máj 2023

@miadi suhlasim so všetkým čo si napísala. Autorka tu píše aká je pokorná a ako ma tie svoje kamošky rada, pričom pokora ju zďaleka obchádza (Ved sa vydala za fešáka 😂🤦‍♀️) a tie kamošky nemá rada pretože ich tu ohovára jedna radosť.
Ináč zaujímavé oháňať sa tu mužom a dieťaťom, akokeby to bola Nobelova cena. Autorka ma zrejme veľmi nudný život a asi ako píšeš zrejme podvedome s ,,kamarátkami” pretekala ked sa tu chváli s niečom čo tu ma pomaly každá.

muchotrafka298
13. máj 2023

Ja si vôbec nemyslím, že Ti závidia. Proste každá ste inde, máte svoje životy, zmenili ste sa a nemáte si čo povedať. Je to normálne, fv živote každý stretne ľudí, s ktorými "ujde kus cesty" a keď sa ich čas naplní, tak sa cesty rozídu. Každý sa rokmi mení, vyvíja a idem životom. Ja viem že to zamrzí, ale taký je život.

mamamasama
13. máj 2023

Že ti závidia 😅🤣 Zlatá. Nie. Len si sa možno zmenila. Možno sa zmenili ony.

nickpick
13. máj 2023

@martinat9 pristelstvo sa neda vymoct, ste v uplne inych zivotnych etapach, niektore priatelstva trvaju istu dobu a potom vyprchaju, potom pridu nove, pozri aj tak o nich pises len same negativne veci, na ich mieste by si konala inak, nedaju si poradit, nechaj ich tak, nekontaktuj ich, odmlc sa, ty si vo svojom zivote niekam pokrocila a veci vidis inak, to co ta s nimi spajalo uz teraz nestaci…..

tahomi
13. máj 2023

Takze zhrnme si to.
1. Ty si sa vydala za “fesaka”, mas uzasne dieta, si SZCO so zaujimavou pracou.
2. Kamaratky su nudne, zatrpknut, zavidia ti, usiel im vlak, nakladas tu na ne jedna radost, poucujes ich a davas tie dobre rady do zivota aby predsa boli take ako ty.

Ak ti toto pripada ako zavist, tak urob im sluzbu ty a nechaj ich pomaly sa vytratit zo svojho zivota. Tak ako ti pise XY zien vyssie, nie je problem v nich.

maris5
13. máj 2023

Necitala som to tu, ale ony si naozaj mozu mysliet, ze mas dieta a nikam nepojdes a nemas cas. Ja som zazila to iste. Kamosku volam do kina a ona cela vyjavena, ze ale mas dieta. A co teraz? Prestanem zit? Tak ma nikde nevolala, lebo mam dieta....

mikadooo
13. máj 2023

@martinat9 nezávidia, skôr ich tvoje témy do debaty až tak nezaujímajú, rovnako ako tvoje "rady", ako si nájsť dobrého chlapa, len preto, že tebe sa to podarilo... V podstate si nemôžu pri tebe poriadne vyliať srdce a len tak sa vyrozprávať, lebo ty hneď vieš, že problém je v nich a vieš ako na to (len preto, že tebe konečne x-tý vzťah vyšiel). Ja si myslím, že je to prirodzený vývoj. Možno sa k sebe ešte vrátite, keď aj oni nájdu partnera a založia rodiny a zas budete v podobnej životnej fáze.

aandrea9
13. máj 2023

@martinat9 nemyslím, že by ti závideli. Ty sama tu ospevujes svoju osobu, ty máš vš a fesaka manzela. Ako vies, ze im sa nedari ale tebe ano? Mozno sa im dari aj bez vs a chlapa. Možno sú spokojné so svojim životom a ty im radis randit 🤷‍♀️ skratka sú inde ako ty. Človek sa rokmi mení, na to si asi zabudla.

dada0902
13. máj 2023

Často x to tak dopadne keď ma niekto rodinu do toho dieťa tak tie bezdetne sa vzdialila majú iné priority su nezávislé čas si organizujú samé pre seba teba berú ze mas rodinu starosti preto sa vzdialili toto je ozaj u XY pripadov ja som na tom rovnako predtym aj ja som mala par ludi ze keď som bola nonstop s nimi boli dohadovacky vybehnut pokecať a potom sa to tiež zmenilo