Kde a ako sa sťažovať na hlučného suseda?

patkah128
13. jún 2015

Potrebujem poradiť...nad nami býva suseda, ktorá má už dosť veľké deti, tie robia neskutočný hluk počas dňa a ona ich ani neusmerňuje...Manžel ,ja a domovník sme tam boli opakovane aby sa skľudnili, ale pomôže to max na 1 deň a znova dupú, vrieskajú, naháňajú sa, skáču a dokonca si dovedú aj kamarátov a s nimi sa naháňajú po celom byte..Každý večer behajú ako zmyslov zbavený..niekedy aj o 22-hej...Taktiež robia hluk aj po schodoch a okolo bytovky...Kde a ako sa sťažovať,???ĎAKUJEM ZA RADY

latvia
13. jún 2015

@patkah128 vela toho nenariesis ked dupu od 6 do 22.hod. poriesis len po 22. a to tak, ze na nich mozes zavolat mestsku policiu....opakovane volania , mozu dat pokuku, ale inac vela sanci nemas. jedine spisat nejaku peticiu, ale ani s tou velmi nepochodis... ja mam nieco podobne, len su vedla nas a okrem trieskania su to ozranecke nadavky na celu bytovku denno denne.

erika04
13. jún 2015

§127 Občianskeho zákonníka.
„Vlastník nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami...“

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov jasne hovorí, že ak vlastník bytu sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu nariadiť predaj bytu.
„Tento § 11 ods. 5 zákona č. 182/1993 umožňuje súdu v prípade nevhodného správania sa vlastníka a neustáleho rušiteľa v bytovom dome nariadiť predaj jeho bytu. Návrh podáva spoločenstvo alebo ktorýkoľvek vlastník, žalobu nemusia podávať všetci vlastníci, stačí jeden, no treba ju dobre odôvodniť. Vlastník v bytovom dome nemôže robiť hocičo. Prax je taká, že stačí vlastníka upozorniť na uvedené ustanovenie, vyzvať ho, nech sa zdrží narúšania pokojného bývania ostatných, a upozorniť ho na možný predaj bytu."

Ale v praxi to vidim na dlhu dobu kym by sa to takto vyriesilo.
Najlepsie by bolo sa so susedmi dohodnut po dobrom.... A uplne najlepsie keby mali deti nejaku vonkajsiu aktivitu, ktora by ich natolko unavila, ze by uz nevladali vecer behat po byte. Nemate niekoho, kto by ich mohol zavolat do partie na nejaky futbal, vojebal, bedminton, proste hocico?

katka1981
13. jún 2015

Vidim to ako problem rodicov, lebo mam znamu, co mala male deti aj dvojicky a vedela, ze len co sa zobudia, musia utekat von, lebo by boli velmi hlucni, tak vacsinu dna travili vonku. No ale neviem kolko tak obetavych matiek sa najde, ja by som to nedala.

kuceravasue12
13. jún 2015

čauko, my máme nad spálňou metláka s hlučnou priateľkou a pod detskou izbou dôchodkyňu čo do tretej v noci sleduje opakovanie telenoviel a to tak potichu, že počujem každé slovo...Nad mojou mamou zas bývala veľká rodina, strašne sa hádali, syn sa flákal, ked neboli rodičia doma robil si žúrky úplne ticho a odrazu o tretej v noci pustil vežu tak, že sa vám triasla posteľ, a do rána ste počúvali trtkačku..., už ich tam býva menej, chlapec odišiel za prácou a zase bol hluk, bývala mi tam kamoška tak som šla k nim, že preboha čo to zase a čo som zistila? bola sama doma a ten hluk a dupot bol z poschodia ešte nad nimi! jedna suseda sa sťažovala a začali jej robiť problémy, nakoniec ľutovala, že sa vôbec ozvala. Panelák je najhorší výmysel ľudstva!!

beatrixka77
13. jún 2015

Bože ludia ja vas lutujem, my sme sa kvoli tomuto odstahovali z panelaka, mame strašne hlučné dieta, vkuse reve, behá dupe a nechcelo sa nam riešit nahnevaných susedov, ono je to vždy o dvoch stranach...musela by som to dieta priklincovat k podlahe aby nebehalo...no ale jasné ked je pekne treba ist von ale nie vždy sa to da...som rada, že my nikoho neobtažujeme... minule som videla na predaj starší dom zrekonštruovaný za cenu bytu, podla mna jediná dobrá volba pre mladé rodiny ist do domčeka a mat pokoj 🙂

maciatkolulu
14. jún 2015

Tak su to deti v prvom rade a nie ozrani, ktori sa naceckavaju a potom celu noc robia mejdany do bieleho rana. Takze to je plus. Neviem ako velke su tie deti, ci mas ty deti, ale decka su proste neudrzatelne, to viem, pokial pozeraju tv, skcia z gauca a bum ty to pocujes, odbehnu bose na zachod a bum ty to pocujes, hraju sa na schovku a bum ty to pocujes a neda sa vkuse za nimi behat. Takze s tym, ze sa stazujes nic neurobis, ja som mala super susedu este kym sme nemali maleho a iba baby a ta kraska si vzdy o 6.00zapla na plne gule radio slovensko a islo az to 22.00 a nemohla som nic. Bola som tehotna na rizikovom a lezala som a pekne pocuvala radio. Nuz a uz sme prestahovani v dome a je svaty klud....

zara0201
14. jún 2015

My sme zasli "tak daleko" ze sme predali byt a staviame dom. Spustacom tejto myslienky boli prave hlucni susedia....Pretoze hoci existuje vela paragrafov, su prakticky neuplatnitelne.

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anlika
14. júl 2015

Mám žial to samé :( Už 3 roky, dohovory so susedmi - vždy končili nadavkami na našu stranu a buchnutim dverí. Snažím sa byt tolerantná, ale keď mi neustale beha dieta po parketoch, kde pušta autička so zvukom a toto robí aj v noci, hraje tam chutbal a otecko vrta po 22h, cez parkety slyšet všetko (a to myslím naozaj všetko!)... žial sa to už prejavilo na mojom zdraví a nieje možnost čo s tým robit :(