Kondolovali vám svokrovci, keď vám zomrel niekto blízky?

michaltat
23. apr 2019

Kondolovali vam svokrovci ked vam.niekto zomrel napr.stara mama atd.?

miadi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katren
23. apr 2019

@miadi vsak ok, ja sa nehadam...rob si podla seba, ja si budem podla seba...nechapem, preco ma stale riesis...

miadi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katren
23. apr 2019

@miadi to, ze nejdem kondolovat znamena, ze mi na nich nezalezi??? Super dedukcia 😉 Kto urcuje co sa ma a co sa nema??? Len ludia...a to, ze to robis ty, neznamena, ze to musim robit aj ja...a uz vobec to neznamena,ze mi na ludoch nezalezi...mam ist kondolovat lebo sa "to ma" a potom byt doma klbko nervov?? Komu to pomoze? Budu potom ti, ktorim som kondolovala "lebo sa to patri" so mnou doma trpiet a znasat moje nervy, alebo moja rodina? Treba rozlisovat, ci to za to stoji...mne je prednejsia moja rodina a nie to, ze "sa to patri"...

bmuller
23. apr 2019

@katren tak neviem, preco by sa malo vztahovat na autorkinych svokrovcov, ze by po kondolencii neveste z nich ostalo klbko nervov? nevesta predsa patri do rodiny, to nie je, ze idem kondolovat susedovi z tretej ulice. a ved su to dospeli ludia, ktorym asi tiez uz niekto umrel a urcite im padlo dobre, ked im okolie - aj ked len zo slusnosti - prejavilo ucast v ich strate. a ak to nerobi dobre jednemu (napr. svokre), tak to moze vyjadrit za oboch ten druhy (napr. svokor). ved nemusia prist kondolovat osobne a riesit to umrtie s dotycnym pozostalym tri hodiny, staci aspon zavolat - "poculi sme, ze ti umrela starka, prijmi nasu sustrast, drz sa."

barbellka
24. apr 2019

@katren neuraz sa, ze ti to takto na rovinu pisem, ale tvoja reakcia, ze si po kazdom pohrebe zrutena ako klbko nervov nie je normalna. Zamysli sa nad tym, zjavne mas problem, ktory treba riesit.

.......

Svokrovci by mali byt pre nevesty a zatov ako druhi rodicia, jasne nikdy to nebude uplne rovnake ale patrime uz aj do ich rodiny. Preto je na mieste podpora a opora od takej blizkej rodiny. Aspon objatie, pohladenie, hocico co jej povie: "ano sme tu, mame ta radi, drz sa". Tvarit sa, ze smrt neexistuje lebo ja mam z nej strach a preto tu nebyt pre niekoho koho sa priamo dotkla, mi pride zbabele a pokrytecke.

katren
24. apr 2019

@barbellka nepisem po pohrebe, ale kondolencii, preto to nerobim...staci citat poriadne 😉 pohreb zvladam, na ten idem, ale kondolovat nie...

ajuga
24. apr 2019

@michaltat starka umrela pred rokom a svokra mi len tak medzi recou povedala, ze uprimnu sustrast. Neviem, ci mi vobec ruku podala. Nebola ani na pohrebe. Svokra je svojska, takze som to neriesila, ale to neznamena ze suhlasim s takym spravanim. Slusnost niektorym ludom nic nehovori.

barbellka
24. apr 2019

@katren netreba sa tu hrat na slovicka...pointa je rovnaka.. dokonca mi je to este zvlastnejsie....ja to nemyslim v zlom , ale naozaj nie je normalne, aby clovek po kondolencii uplne zruteny.....jednoducho je to problem, ktory treba riesit... netreba hned utocit...

katren
24. apr 2019

@barbellka neutocim, len pisem, ze nie vsetci to zvladaju...nebola som pri truhle ani babky ani o rok starsej sesternici, nikomu...nezvladam take situacie, tak sa tam predsa nebudem hrnut, lebo sa to patri...pohreb zvladam, vzdy som dalej a na kondolenciu odchadzam...

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kosicanka1
24. apr 2019

Ja napriklad vyjadrim uprimnu sustrast aj podporu, spytam sa ci netreba s niecim pomoct a ze som tu pre dotycneho
ALE - uz sme mali v rodine par pripadov - nikto ma nedostane na pohreb cloveka, ktoreho som blizko nepoznala. Tot moj nazor a moj pocit.
Napriklad: svokrina sestra zomrela - vyjadrila som uprimnu sustrast, ale ako prepacte, pani som videla jedenkrat v zivote pred 15 rokmi na nasej svadbe. No napriek nevoli rodiny bolo mi trapne nevhodne ist na pohreb - nesla som.

dskjhfdlkdjhl
24. apr 2019

@michaltat v rodine s normalnymi vztahmi je to samozrejmost. Otazka je, ci mate normalne slusne vztahy-ak ano a napriek tomu nekondolovali, tak je to zvlastne, ak su vztahy narusene, tak potom treba pracovat na tom, aby vztahy boli lepsie.

katren
24. apr 2019

@ptmt1011 vsak a co tu cely cas pisem? Nechapem, preco riesite stale mna...ja to nerobim, ani robit nebudem len preto, ze sa to patri....a je mi jedno, kto si co mysli...

@michaltat ty si to vydiskutuj so svokrovcami, ked ti to tak vadi...

cuculiatko88
24. apr 2019

@michaltat tak to je velmi smutne ze neboli na pohrebe tvojho otca... u mna by skoncili 😬😬😬

michaltat
autor
24. apr 2019

@katren citujem: Ja ju kašlem...

michaltat
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barbellka
24. apr 2019

@ptmt1011predpokladam ze reagujes na moj koment ze je to problem kt. Treba riesit...ja nepisem ze hned ma ist na psychiatriu alebo k psychologovi... ale existuju cviky ktore posilnia vnutro a clovek si to neberie potom tak....a nie pre inych alebo aby niekto nepovedal.....ale aby si ona ulavila od takych pocitov, lebo si sposobuje stres, ktory ma zly vplyv na nu a jej zdravie.

katren
24. apr 2019

@michaltat ja by som ti tiez nesla kondolovat, ci sa to patri alebo nie...ale toto by som si nedovolila povedat 😮

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
barbellka
24. apr 2019

@ptmt1011 jasne to ja nespochybnujem...mne skor ide o to, že tým, že sa zruti a je ako klbko nervov si blíži sama sebe, svojmu zdraviu a pod....a preto to treba riešiť, napr. rôznymi cvičeniami.....sama som si podobnými stavmi prešla a preto viem o čom píšem....ja ju neodsudzujem a chápem ju, preto som jej to aj napísala....aby sa jej kvalita života zlepšila....lebo smrť je súčasť života a nedá sa ujsť pred ňou...a ked zakaždým sa zruti, ubližuje sama sebe

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
baklik
24. apr 2019

nekondolovali...

romiada
24. apr 2019

@katren mne pride to kondolovanie po pohrebe tiež taky vynuteny akt. Smutiaci tam stoja jak koly v plote a čakaju že im tam potrasu rukou aj pre nich cudzi ľudia.... v ramci rodiny to beriem - objať, vysloviť ľutosť je žiaduce ale tie kondolencie po pohrebe su pre mňa tiež utrpenim a fraškou. Uplne najhoršie bolo pre mňa vidieť takto kamošku ktorej zomrela dcera....kondolencie od stoviek ľudi ju podľa mňa ešte viac rozorvali a aj tak z nej salalo že "tu bolesť nikto z vas nevie a nemože pochopiť,co mi pomože Vaša lutost"

romiada
24. apr 2019

@michaltat moji svokrovci mi kondolovali len v sukromi ked umrela moja babka. Mne to stacilo. Nejak som nepovažovala za nutnosť aby sa vyteperili 100km este na pohreb. Videli ju len na mojej svadbe, viac nie.

0silvia0
24. apr 2019

@barbellka možno to zrútenie nemyslí tak, že je týždeň na liekoch, ale možno ten smútok pozostalých cíti intenzívnejšie a nevie sa od toho odosobniť. Načo by išla nasilu robiť to, čo jej je nepríjemné? Nie je jednoduchšie sa vyhnúť situácii, ktorá jej robí nepríjemný pocit? Lebo sa to patrí? Lebo niekto povedal, že to musí zvládať? Každý sme iný, niekto je precitlivený, niekto iba citlivý, niekto bezcitný, niekto hrubý, takže každý zvláda situácie inak.
Ja tiež pri pohreboch nechodím k truhle, podať ruku a kondolovať mi nerobí problém, ale tá mŕtvola v truhle mi je nepríjemná, výnimku robím len pri úplne blízkych ľuďoch. Tiež nemám rada chodiť na pohreby ľuďom ako píše @kosicanka1 ktorých poznám len z videnia a nemám s nimi žiadny vzťah, tiež nemám rada gratulácie k sviatkom a želanie všetkého najlepšieho. Veď ja želám každému celý rok to najlepšie, nechápem tiež tú nutnosť práve v deň narodenia to "prehodiť" cez hubu a povedať nahlas. V pracovnom kolektíve sme to zrušili tie pusinky a podávanie rúk, lebo takto postihnutých je nás väčšina.

michaltat
autor
24. apr 2019
maja22
24. apr 2019

@kosicanka1 na pohreb chodime z dvoch dôvodov: rozlúčiť sa s človekom, ktorého sme poznali a z úcty voči pozostalým, ktorých poznáme. Aj keď si svokrinu sestru osobne nepoznala, svokru poznáš a prísť na rozlúčku s jej sestrou by si vyjadrila sústrasť s jej žiaľom. Iné je, keď si pozostalí želajú výlučne súkromný pohreb v úzkom kruhu. Ale ak je pohreb verejnosti prístupný, je to slušné.

barbellka
24. apr 2019

@0silvia0 ja som nikde nenapisala ze ju odsudzujem alebo ze ma tam chodit.....ale v dobrom, aby si zbytocne nerobila zle tak sa da tomu pomoct....neviem preco mi niekto potom vklada,ze som ju odsudila alebo jej nutim nech tam chodi.....