Kritéria pri výbere partnera

warholette
14. júl 2014

Po prečítaní asi sedemdesiatej témy o partnerských problémoch ma napadla otázka - aké sú vaše kritériá pri výbere partnera? Je to zhoda názorov a gólov v živote (o tri roky chcem svadbu, o päť dieťa), je to kompatibilita s jeho rodinou a kamarátmi a naopak (on vychádza s vašou rodinou a kamarátmi, vy máte radi jeho rodinu a kamarátov), sú to spoločné záujmy a záľuby? Alebo je to len "láska" a máte sa radi a obaja tajne dúfate, že sa ten druhý zmení podľa vašich predstáv? Pretože mám pocit, že v poslednej dobe sa partneri nerozprávajú o životných cieľoch, hodnotách, budúcnosti, svojich predstavách o tom druhom predtým, ako spolu vstúpia do partnerského zväzku (naschvál nepíšem manželstva, lebo aj tie sú na ústupe), a potom sú prekvapení, keď nastanú hádky a problémy.
Dodatočne, koľko partnerov ste mali pred tým, ako ste si našli svojho súčasného, a čo je pre vás "dealbreaker", kedy ste ochotné ho poslať k vode.

jankastubka
15. júl 2014

No ja som teda ziadne kriteria nemala, proste sa to tak nejak prirodzene vyvrbilo. Najprv chodenie, potom spolocne byvanie, svadba, dieta.

lina129
15. júl 2014

Moj nazor je, ze vekom clovek zisti, ze zivot nie je o nejakych kriteriach, typu modre oci, vyska nad 180 cm a pod. Raz som v jednom filme pocula dobry nazor (myslim, ze to bolo vo filme Lietam v tom s George Cloonym) ze: ked mate 20 chcete aby bol krasny, vysoky, bohaty... ked mate 30, staci vam aby vas zabezpecil a ked mate 40, staci vam aby vas mal rad... Mozno som to nenapisala presne a doslova, ale mozem z vlastnej skusenosti potvrdit, ze je to pravda... nemam sice este 40, ale na muzov mam urcite ine "kriteria" ako ked som mala 18 - 20... ak sa to da nazvat kriteriami... mam uz cez 30 a vydavala som sa len minuly mesiac a poviem vam uprimne, ze som stastna, ze moj manzel ma miluje, je mi s nim dobre, smejem sa s nim, nepodvadza ma, ma normalne ludske hodnoty v zivote... a to ze pritom vsetkom este aj dobre vyzera je len bonus 🙂

vejula
15. júl 2014

@janickacrazy postupne dočitavam 🙂 pišeš, že je to chyba ked kladie ženA DETI Na prvé miesto, že na tom zlyhavaju manželsrtvá.... Mna by ale fakt zaujimalo, ktorá žena matka važne uprimne citi, že je pre nu prirodzené klasť na prvé miesto manžela pred deti. JA nehovorím, že je to zlé, len si myslím, že je to už čisto zracionalizované a koniec koncov aj žena, ktorá tvrdí, že jej manžel je pred deťmi, tak ak by boli v ohrození obaja a nebol by čas na racionalizaciu, tak by zachranovali najprv dieťa. Tu by sa prejavila uplna podstata ženy matky (ako samice v prírode). Verím, že drviva väčšina žien by ochranilo najprv svoje dieťa až keby bolo ono v bezpečí šli by na pomoc manželom. Toto su veci, ktoré sa nedaju nejako racionalne usporiadať, to je priroda v nas, to je strategia prirodzeného zachovania rodu, svojho potomstva. Nemyslím si, že sa tieto veci daju skutočne uprimne prehodiť tak, aby sme prirodzene v sebe potačili tu primarnu potrebu ochrany potomstva a zaradili ju až za partnersku lasku. Takýto model môže teoreticky fungovať, ale preakticky mu nedavam priliš šancu. To by žena musela komplet od zakladu prehodiť svoje prirodzene nastavenie, fakt nevidim to realne. To maš ako napríklad po pôrode je normálne, že žena rieši všetko okolo dieťaťa aj za cenu toho, že sa napríklad manžel citi na druhej kolaju. Príroda to tak zariadila aby potomstvo prežilo. Ak by to tak nebolo a samica v prírode by sa namiesto ochrany pred dravou zverou a krmenia mladých oddavala nejakým radovankam s nejakym samcom, zatial čo by na jej mladé čihal nejaký dravec za rohom, tak by to ten druh daleko nedotiahol.

janickacrazy
15. júl 2014

@vejula ja hovorim vseobecne vo vztahu, nie v ohrozeni napr. zivota, to je extremna situacia, no ono sa to tazko vysvetluje, skus si precitat nieco o rodinnych konselaciach, ak ta to zaujima, tam je to vysvetlene, len je to na dlhu debatu, takze nejdem to tu dopodrobna vysvelovat

vejula
15. júl 2014

@janickacrazy no ale v extremnych situaciach sa naozaj ukaže aký ten tvoj rebriček hodnôt je. Pretože niekto môže tvrdiť, na prvom mieste je Boh a ked dojde na lamanie chlieb aj toho zaprie. Potom ozaj mal na tom prvom mieste Boha, či to bola len taka frázička. Tak isto môže niekto tvrdiť že na prvom mieste je manžel, ale ked dojde na lamanie chleba ukaže sa, že to tak vôbec nemusí byť.

digysa
15. júl 2014

Definitivne som sa tiez poucila z predoslych vztahov.
Take kriteria, ako : musi vypadat ako Brat Pitt, musi vediet tancovat, musi byt sportovec, musime mat rovnake zaujmy- som velmi rychlo "vygumovala" zo zoznamu.

Potom som skoncila vysoku skolu a napisala si novy zoznam:

Vyzor
1. o par rokov starsi
2. o par cm vyssi
3. musi mi vonat

Mentalne crty:
1. vzdelany
2. rovnaky nazor na vieru

Vseobecne crty:
1. musime byt naladeni na rovnakej vlnovej dlzke ( rovnaky zivotny styl)
2. musime prechadzat zivotom v rovnakom tempe (priklad. chceme si zalozit rodinu v rovnakom case)
3. financne dokaze zabezpecit rodinu
4. bude pre mna oporou vo vztahu, nie zatazou

kofoluska
15. júl 2014

Vies co, je to celkom sranda. Ale svojho manzela poznam od roku 1997. Este par mesiacov pred tym, nez sme sa dali dokopy by som nebola byvala povedala, ze si zacnem zrovna s nim. Uz vobec by som nebola povedala, ze sa za neho vydam. A ked sa ma niekto pytal, ci xcem deti a kedy xcem deti, vzdy bola moja odpoved rovnaka. Keby som xcela deti, v prvom rade vymenim chlapa. 😀
Dnes sme spolu uz osem rokov, z toho necele dva roky ako manzelia. Nas syn bude mat 28.7. rok. Je to ten najuzasnejsi chlap, akeho som si mohla priat a za vyjadrenia, ze keby som xcela deti, vymenim najskor chlapa sa dnes hanbim.
Neviem, ci existuju nejake kriteria, podla ktorych sa da vyberat. Kazda zena ma predstavy, sny, tuzby. Ale potom sa zamiluje a ostane slepa. Vsetky sny, tuzby, predstavy su prec. A bud ma stastie ako ja, alebo smolu ako autorky mnohych tem tu na konikovi.
Ale vies co? Jednu vec by som predsa len vypichla. NIKDY, naozaj nikdy som od svojho partnera necakala, ze sa zmeni. Akceptovala som ho takeho, aky je, aj s jeho chybami. A mozno to je zaklad uspechu nasho vztahu. 🙂

0silvia0
15. júl 2014

@kofoluska ty máš averziu na písmeno "ch"? 😀 😎 😀 moje oči nechcú ten upravený ikskový text čítať 🙂

kofoluska
15. júl 2014

@0silvia0 Sila zvyku. 😀 Pouzivam to tak uz asi 16-17 rokov 😀

0silvia0
15. júl 2014

@kofoluska no dobre, však si zvyknem aj ja 😎

filipal
15. júl 2014

nooo, ja som hladala, (kedze az na druhy pokus) dobreho cloveka.

a mam to stastie, ze je aj inteligentny
ze ma zmysel pre humor
ze sme najlepsi kamosi
a okrem toho mi "nevadi" (mne totiz vadia skoro vsetci chlapi) 😝 😅

moncsi1208
16. júl 2014

@warholette ja som mala viac vztahov,tak si mozem porovnavat 😀 moj byvaly bol uplne iny ako ja,nemal naroky co sa tyka byvania,bol mamin syn,nechcelo sa mu robit nic okolo domu.po 13r.vztahu-z toho 8r.manzelstva som sa rozviedla.konecne som bola schopna vyslovit kriteria,co sa tyka partnera.u mna to vyzeralo tak,aby bol pracovity,vedel to-co urobit okolo domu,aby som memusela vsetko urobit sama,mal v sebe ohen,co sa tyka nasho vztahu.nasla som mojho partnera v pracovisku a k tomu som dostala ako bonus,ze vie varit,upratuje,ked je treba.vie vyslovit spravanim a slovami,ako som prenho dolezita.samozrejme zmysel pre humor,ale ja si myslim,ze pri vybere partnera to skor funguje na 50%-spontannost a planovanie.nieco dostanes ako bonus pri spravnom vybere 😀 mala som frajera,ktory bol pekny blondak,sikovny,zial aj na chlastanie a diskoteky-a to mal vtedy 34r...to ani nelutujem,ze som ho nechala,ani dovtedy nie je schopny naviazat normalny vztah.mal tricko s napisom karsny,krajsi ja 😝 no,neznie to egoisticky?a co bola jeho posledna veta?lepsieho nenajdes-tak ja som bola povazovana za neschopnu alebo on sa citil povysene?je dobre,ked vies,co ocakavas od buduceho partnera,ale treba si vsimnut aj okolnosti.zena si nevedomky hlada toho spravneho,len treba si vsimnut svoj vnutorny hlas

maria1989
16. júl 2014

@filipal to je krásne kritérium, že ti nevadí... tak to mám aj ja 😀

filipal
16. júl 2014

@maria1989 to som rada, ze nie som sama! 🙂
vela ludi to neviem pochopit. 😵

maria1989
16. júl 2014

@filipal čo nevedia pochopiť, že máme averziu na chlapov? čo ich do toho... 😀

googlinqa
16. júl 2014

no laska v zmysle roztrasenych kolien to nie je, je to skor otazka ci chce mat rodinu, deti, chce viest zivot spolocne alebo je skor samotar a vyhovuje mu zivot slobodneho mladenca, alebo sa dokaze prisposobit, rozdelit a starat sa, pretoze rodina, je velikanska zodpovednost, dalej ci vie zarobit peniaze a v neposlednej miere aj financne zabezpecenie, lebo pod mostom asi zit stastne nebudeme

majka99999
16. júl 2014

@filipal super kriterium, mne vadi strasne vela ludi, takze ked clovek najde niekoho, s kym chce byt, este ten dotycny aj celkom rozmysla hlavou a chce mat rodinu, tak to je priam zazrak 🙂

filipal
16. júl 2014

@majka99999 ano, aj ty si takeho nasla?

majka99999
16. júl 2014

@filipal nasla, uz cakame druhe babatko spolu. ja som spokojna, ma zopar nedostatkov, ale dokazem s nimi zit, ja ich mam ovela viacej. 😀

warholette
autor
16. júl 2014

v USA teraz zacala nova sou, vola sa Married at Frist Sight, kde skupina odbornikov vyberie tri pary, ktore by sa k sebe mali podla vsetkych kriterii hodit, maju rovnake nazory, pohlad na zivot, nabozenske vyznanie, vek, skratka vsetko je na papieri idealne. po prvy raz sa stretnu pred oltarom, kde sa musia zosobasit a ziju spolu minimalne mesiac. myslite, ze to moze fungovat?
http://www.fyi.tv/shows/married-at-first-sight

mima4
16. júl 2014

@warholette
podla mna je to CHORE!!!!!!

Manzelstvo je vazna vec, malo by to byt rozhodnutie na cely zivot, nie len nejake "hop alebo trop"... 😠

oravese
16. júl 2014

@warholette potom je to manzelstvo degradovane na totalnu frasku alebo zart alebo ani neviemco, podla mna v USA uz s prepacenim "dohukali" vsetko co sa dalo a tak skusaju aj manzelstvo.

warholette
autor
16. júl 2014

@mima4
@oravese
ja som zatial videla jednu cast a je to podla mna velmi zaujimave. podla vsetkych odbornych kriterii by totiz mali byt spolu stastni a spokojni a zostat manzelia navzdy. som zvedava, co sa z toho vykluje.

valy
16. júl 2014

Inak, ja neviem, ako si to niekto predstavuje, ze ma zoznam a u potenciálnych kandidatov si odskrtava, ci chcu deti, kedy chcu deti, kolko zarabaju a pod. Keby sa ma niekto na prvom alebo druhom rande zacal vypytovat, kedy si chcem zalozit rodinu a kolko chcem mat deti a ci by som chcela byt v meste alebo dom na vidieku, asi by som sa uz s nim bala stretnut.

valy
16. júl 2014

@warholette hlavna vec, co musi v manzelstve fungovat, samozrejme okrem iných, je fyzicka pritazlivost. Mozes sa do niekoho zamilovat na prvy pohlad, pretoze Ta fyzicky pritahuje. Nezamilujes sa do niekoho na prvy pohlad preto, ze rada jazdis na koni a on tiez alebo ze citate rovnake knihy. Ak oni skumaju len zaujmy, vek a pod, tak vynechavaju tu najdolezitejsiu vec.

filipal
16. júl 2014

@valy fyzicka pritazlivost je ten spravny predpoklad na plodenie deti, to ano! nie je mi celkom jasne, co s tym v inych aspektoch zivota. hlavne ked sa z dotycneho vykluje buran, manipulator, lakomec, psychopat, blbec, grobian atd.(nemyslim v jednej odobe, myslim rozlicne typologie chlapov) no ano, mozes si s nim aspon zatr....t. 😝 😝

andreasiskova3
16. júl 2014

Ja som si vybrala potom co som ho dobre spoznala po vsetkych strankach tzn.nazor na zivot, ns rodinu, vztahy s rodinou , pracovitost resp.lenivost....a to sa da zistit len rokmi. Neverim v to ze sa da partner zmenit podla seba, robit kompromisy to je druha vec ale zmenit podla seba urcite nie. A nech by som bola akokolvek zalubena a ten partner by nesplnal to co je pre mna zaklad - dobre vztahy v rodine, zodpovednost a pracovitost, tak pre mna by to skoncilo. Po 5 rokoch som svojho partnera spoznala dostatocne a som si ista ze je to partner na cely zivot. Sme spolu uz 17 rokov a nelutujem ani jeden den s nim. Pred nim som nejakych frajerov mala ale ani jedneho z nich by som nechcela za manzela.

andreasiskova3
16. júl 2014

@filipal Myslim ze fyzicka pritazlivost ma svoje miesto v manzelstve. Povedala by som ze je to korenie manzelstva. Aj ked to nie je to najdolezitejsie samozrejme.

andreasiskova3
16. júl 2014

@digysa presne si napisala to , podla coho som sa riadila aj ja , len ja to tak tak dobre neviem napisat

filipal
16. júl 2014

@andreasiskova3 reagovala som na prispevok vyssie. podla mna je korenim zivota laska 😉
hnusit sa ti chlap nemoze, ale mladi ludia , fp strasne precenuju 🙂 aaaa, vidim 5 deticiek! 😅 jasne 🙂
vsak jasne, kazdy podla svojich hodnot