Kritéria pri výbere partnera

warholette
14. júl 2014

Po prečítaní asi sedemdesiatej témy o partnerských problémoch ma napadla otázka - aké sú vaše kritériá pri výbere partnera? Je to zhoda názorov a gólov v živote (o tri roky chcem svadbu, o päť dieťa), je to kompatibilita s jeho rodinou a kamarátmi a naopak (on vychádza s vašou rodinou a kamarátmi, vy máte radi jeho rodinu a kamarátov), sú to spoločné záujmy a záľuby? Alebo je to len "láska" a máte sa radi a obaja tajne dúfate, že sa ten druhý zmení podľa vašich predstáv? Pretože mám pocit, že v poslednej dobe sa partneri nerozprávajú o životných cieľoch, hodnotách, budúcnosti, svojich predstavách o tom druhom predtým, ako spolu vstúpia do partnerského zväzku (naschvál nepíšem manželstva, lebo aj tie sú na ústupe), a potom sú prekvapení, keď nastanú hádky a problémy.
Dodatočne, koľko partnerov ste mali pred tým, ako ste si našli svojho súčasného, a čo je pre vás "dealbreaker", kedy ste ochotné ho poslať k vode.

guinevre
14. júl 2014

@warholette Naivne som verila, ze sa vsetko da naplanovat, a ked si najdem vzdelaneho, pekneho chalana, ktory ma podobne zaluby ako ja, ktory ma velmi lubi, je rodinny typ... ze to bude ono. Ale nebolo. Dva krat sa mi to stalo, ale nikdy to nebolo ono. Zacali mi vadit veci, jeden mi nevonal pelne, druhy takmer nemal zmysel na humor, bol na mna velmi naviazany az mi to zacalo liezt na nervy, ale stale som sa bala, ze ak sa s nim rozidem, tak zostanem "stara dievka", a nenajdem si nikoho lepsieho. Ten pravy prisiel uplne necakane, na zaciatku som ani onho nemala zaujem, obaja sme boli zadani a nebolo medzi nami nic. No, ale tahalo nas to strasne k sebe, a po case sme sa dali do kopy. Hlavne kriteria je ze je vzdelany, sikovny a pracovity, ze ma pritahuje, ze mi vonia 🙂 a ze si velmi dobre rozumieme, zmysel na humor musi byt, smejeme sa spolu, a nevadi mi ak ked som s nim cely den, aj ked spime na jednolozkovej posteli (na zaciatku ina moznost nebola 🙂 ). Kompromis obcas musi byt, ale nenutime jeden druheho do nicoho. Ale vsetko to je o nicom ked neexistuje laska a pritazlivost.

katkaa123
14. júl 2014

Ahoj, som rada, ze nie som jedina, ktora sa nad tymto zamysla, ked tu vidim tie temy typu - muz sa nezaujima o deti, domacnost, kavickuje s kolegynou, so svokrou sa neznasame, pritahuje ma iny chlap.. a podobne. Clovek ma pocit, ze normalne zdrave manzelstva a vztahy uz pomaly ani neexistuju.. U mna su dolezite kriteria vsetky dokopy, ktore si spomenula. Zhoda nazorov na spolocnu buducnost ako aj laska su nesmierne dolezite, neviem si predstavit zit s clovekom, ktory napr. dieta nechce a ja ano. Taktiez aj spolocne zaluby, resp. rozdiely v zalubach vedia narobit riadnu sarapatu vo vztahu. Moj manzel nie je nastastie vobec ten typ, co by chodil na pivo s kamosmi, plne sa venuje nasej rodine, chodime spolocne na nakupy, venujeme sa synovi. Netvrdim, ze je dokonaly, ale brala som si ho aj napriek vedomiu, ze nevie varit, neperie a nevysava - pritom 10 rokov dozadu som si vravela, ze ak moj nastavajuci nebude vediet varit, tak si ho urcite nevezmem 🙂) vztah aj o kompromisoch a obrovskej davke tolerancie, ale vacsinu kriterii, teda hlavne tych ozaj podstatnych, by partner splnat mal. S manzelom sme spolu uz 10 rokov, z toho manzelia 2 roky. A v akom pripade by som sa nechala rozviest? Ak by sa stal alkoholik alebo nasilnik, pripadne ak by mal dlhodoby vztah s inou zenou. A este posledna odpoved na tvoju otazku - je to moj prvy a snad aj posledny partner v zivote 🙂

warholette
autor
14. júl 2014

@guinevre oh, na zmysel pre humor som celkom zabudla. veľmi dôležitá vlastnosť!

vefi89
14. júl 2014

@warholette 😀 😀 😀 😀 😀 my sme si sadli jak riť na šerbel 😝 a to máme fajný vekový rozdiel... ale fachá to, tolerujeme sa...
ale chcela som sa s vami podeliť, ako to vníma moja kamarátka, lebo to je komédia... alebo tragikomédia skôr... takže holka, "metalistka" 26r 😀 a ideme: nesmie mať viac ako 25r, musí vyzerať ako gay, musí byť kurevník, musí rád chlastať a nezakazovať to jej, a musí sa vedieť starať o domácnosť, on nesmie chodiť nikam, ale ona môže chodiť všade.... no a BABY TERAZ UMRIETE... našla si 18-ročného čerstvo zmaturovaného z UK 😀 prosím pekne, cez online hru ... takže poznajú sa pol roka, boli spolu dokopy asi 30 dní, a na jeseň sa za ním sťahuje 😀 teraz chodí na kurz angličtiny 😀 😀

warholette
autor
14. júl 2014

@katkaa123 súhlasím s tým o kompromisoch, môj manžel napríklad aj uvarí aj povysáva, ale kúpeľne neočistí ani keby boli úplne čierne a tiež nežehlí. takže domáce práce si podelíme podľa toho, kto má k čomu vzťah. ja napríklad neznášam vynášanie smetí a tak je to na ňom. ja mu zas žehlím všetko oblečenie.

mima4
14. júl 2014

@warholette
ja som nikdy nemala nejake kriteria, lebo nikdy som nehladala nikoho, radsej som sa venovala skole, kamarátkam, svojim zaujmom... proste mi to tak vyhovovalo a vedela by som si predstavit single zivot... ale proste Boh povedal, že žádne take 😀 a bola som nahrana a to doslova. Pred manzelom som nemala ziadneho priatela.

Ale ked tak teraz uvazujem, ze čo je dolezite ako kriterium/kritéria, teda z mojho pohladu, tak su to tieto veci (su to kriteria MOJE, nie vseobecne 😉 ale odporucam all):

- muz musi byt krestan, prve miesto Boh, az potom ja.... musi niest biblicke pravdy, ako zodpovednost za rodinu, vedenie rodiny, ochrana rodiny....
- musíme si klapnut ako ludia, priatelia.... vediet sa prirodzene (nie silene) rozpravat dlhe hodiny a mat pocit..ze to nestaci...a mat spolocne temy... Komunikacia musi proste fungovat.
- muz pre mna musi byt citlivy, empaticky, vnimavy... (vo vsetkych oblastiach)
- musim byt teda ja hned na tom druhom mieste za Bohom, a az potom jeho rodina a ostatne veci...
- muz musi byt inteligentnejsi ako ja, proste nevedela by som si predstavit vztah s chlapom, ktoreho by som argumentacne dostala... taky chlap by v mojich ociach stracal ulohu vodcu v rodine... pretoze by som proste bola sikovnejsia...

Inak, ja som strasne narocna zena, ale radsej by som zila sama, ako zit s niekym, kto tieto kriteria nesplna... Proste vztah s "nesplnacom" je zabity cas... to si radsej kupim dobru knihu 😉

mima4
14. júl 2014

@vefi89
inak, minule som citala ze zeny beru kurevnikov a tie take (ach nemozem to povedat... je to slangovy vulgarizmus) suknickarske typy muzov prave preto, ze ti chlapi maju viacej testoteronu - muzskeho hormonu... a zeny to citia, su "vabene" 😉

vefi89
14. júl 2014

@mima4 áno, a potom to plače v krčme na toaletách, že v priamom prenose zdrapil inú 😀

mima4
14. júl 2014

@vefi89
no ide o pudove riadenie sa 😉
Proste pride drsnak, ukaze svaly, da do seba dve vody, zmurkne a samička ide do kolien 😀
To vis intelektuali milujuci deti s hobby ako pecenie kolacov a zavaranie su total neatraktivni 😉

vefi89
14. júl 2014

@mima4 nesúhlasím celkom.. poznám pár chlapcov (do 30) čo majú seriózne vzťahy, manželstvá a rodinu berú v prvom rade, a vyzerajú riadne k svetu 😉 ale asi všade sú výnimky

mima4
14. júl 2014

@vefi89 ako urcite nie vsetko je cierne a biele 😉 Len vo vseobecnosti zena radsej uprednostni krasneho a vasniveho kurevnika ako toho rodine zalozeneho intelektuala. Zas nie kazda zena 😉 ale dost znacna vacsina, preto su tu aj tie temy na fore take ake su....

vefi89
14. júl 2014

@mima4 to by som tipovala na násťročné 😀 alebo s neskorou pubertou 😀 ale dobre, viacmenej súhlasím 😀 😀

zonjushe
14. júl 2014

@katkaa123 prepac, len ma zaujala veta typu - Moj manzel nie je nastastie vobec ten typ, co by chodil na pivo s kamosmi - myslis kazdodenne chodenie na pivo a prichod nadranom?lebo inak mne to pride celkom normalne, ze ide obcas na pivo s kamosmi, alebo posediet si niekde bez partneriek..bolo by mi to asi cudne, keby volny cas travil bezpodmienecne len s nami..

oravese
14. júl 2014

My sme sa spoznali v praci, nebol dokonaly a ani nieje, niekedy som si planovala ako ma vyzerat a ine.....ale casom som zistila ze to nieje o tom ze je to o tolerancii a porozumeni a samozrejme o laske. Zaklad je nebyt sebec ani jeden ani druhy a bude to fungovat.

vejula
14. júl 2014

@warholette toto som fakt neplanovala a nikdy som nemala ani vedome nejake určené kritéria, ale podvedome ma pritahovalo určite správanie u chlapov. Vždy sa mi protivili takí tí prvoplanoví sukničkari, lichotníci.... Nikdy ma nepritahovali a také tie sladké rečičky mi boli vždy viac nechutné ako priťažlivé. Zaujem som mala skôr o mužov, ktorí boli kolektívni, vedeli sa baviť na rovnakej vlnovej dlžke ako ja, citila som v nich akusi hodnotu, trochu takí nedostupní. Aj ked mali o mna zaujem, museli si zachovať dôstojnosť a neklesnuť na uroven podlizaka ulisného. Nemyslím, že to bolo nejaké vedome racionalne vyberanie, to nie, skôr som podvedome hladala človeka, ktorý mi bol zmýšlanim a životom blízky, ktorého spôsob jednania ma priťahoval a taktiež mi vela prezradzal o sojom postoji k životu. PRitom nemuselo isť o konkretne veci, len momenty, podobné spomienky, ktorým sme prikladali dôležitosť.... A takého muža som si našla. Netvrdím, že sa nepohadame a je to u nas občas bojové. KAždopadne pohlad na život a očakavania mame podobné. Su pre nas dôležité podobné veci, sme skôr zažitkové ako materialne typy, ktoré si viac važia okamihy a momenty ako niečo čo sa da chytiť a ohodnotiť... Tak asi tak...

guinevre
14. júl 2014

Este som len chcela povedat, ze "spravny vyber"partnera, teda ked splna vsetky kriteria, neruci, ze zostanete dokonca zivota spolu. Ludia sa menia, vztahy sa vyvyjaju. Je to proste loteria. Ale urcite, ked je vazne alkoholik, a taky typ ze musi chodit von, s kamosmi, do rana, tak takeho by som si nebrala nikdy. Ale poznam pripady, ked muz bol dlho pod papucou, zena sekera, nechodil nikam ani sam ani spolu, prvy vazny vztah v zivote, no a tahalo sa to nejak vela rokov, az ked mal cca. 33 zena tlacila na pilu cim viac, nechcela jeho rodinu, vsetko muselo byt ako ona chce, tak chlap zacal citit, ze ho v zivote predsa nieco lepsie caka, zacal aj chodit von, nie ze sa kurval, ale proste, islo to dole vodou a odisiel od nej. Dalsiu priatelku mal tolerantnejsiu a asi prave preto nechodi von s kamaratmi do rana, chodia spolu, a nevie sa od nej odlucit ani ked ide na pivo s kamosmi :D

vejula
14. júl 2014

@mima4 fuj, mne sa tí svalnatí hezouni vždy tak trošku bridili. Neviem si predstaviť chodiť s chlapom, ktorý trávi pred zrkadlom viac jak je nutné na hygienu. Viem, že viaceré si potrpia na toto, ale teda mne sa takí metroši totalne protivia

zeleny_cajik
14. júl 2014

Tak ja som hľadala zabezpčeného kulturistu intelektuála s výškou min. 190 cm 😀

Ale po tom, čo som sa pri výbere podľa týchto kritérií párkrát trošičku popálila .... som si povedala, že nemusí byť kulturista 😀

A keď sa nad tým zamyslím tak vážnejšie... mala som pred manželom nejaké menej úspešné až katastrofické vzťahy, vďaka ktorým som si ujasnila, čo od svojho partnera očakávam a čo fakt neznesiem a dohodla som sa sama so sebou (na veľké zdesenie mojej maminy 😀 ), že radšej budem sama, ako by som mala poľaviť zo svojich kritérií.

Podstatné náležitosti boli pre mňa vzájomná funkčná chémia, podobný životný štýl a predstavy o budúcnosti a rodinnom živote, intelektuálna súhra, zmysel pre humor, zdravé sebavedomie, racionálna povaha, zodpovedný prístup k životu a ľuďom okolo seba, spoločensky kompatibilný typ, ťah na bránku v súkromnom aj pracovnom živote. A skromne som dúfala, že to nájdem v balíku s tmavými vlasmi a aspoň tými 185 cm 🙂
Po predchádzajúcich skúsenostiach som si veľmi dávala pozor na to, ako sa chlap správa k ľuďom okolo seba, svojej rodine, obchodným partnerom, kolegom, na situácie, kedy bol vidno jeho skutočný charakter bez nánosov obvyklej počiatočnej účelovej chrumkavosti.
Absolútne som vylúčila ženatých/zadaných, vekovo neprimeraných, rôzne závislých, uletených, depresívnych, divokých, hľadajúcich sa týpkov a aj tých, ktorí by v kúpeľni trávili čo len o minútu viac ako ja.

V podstate som potom pri každom zoznámení v hlave vypĺňala pomyselný dotazník a podľa toho som kandidátov púšťala do pomyselného ďalšieho kola, nestrácala čas ani energiu.

A zatiaľ som so svojim výberom spokojná, aj keď tie tmavé vlasy nejako skoro odišli, teda strácajú farbu 🙂

zeleny_cajik
14. júl 2014

@warholette záľubu v poriadku či upratovaní som nemala medzi kritériami. Po tých predchádzajúcich vzťahoch som bola realistka 🙂

katkaa123
14. júl 2014

@zonjushe ano, myslim samozrejme kazdodenne chodenie von s kamosmi.. chodi von cca raz za 2 mesiace, vasinou ked maju nejaku pracovnu akciu, ale iba na par hodin a pride vzdy triezvy, kedze chodi autom. Ale aj keby si dal pivo-dve, tak by mi to nevadilo - teda v pripade, ze by potom nejazdil 🙂

oslo1
14. júl 2014

Tak pridam aj ja, co boli moje poziadavky, ked som bola single.
Musel byt: biely, vyssi odo mna. Musel byt povodom z Europy, ateista alebo krestan, nesmel ma ale nutit chodit do kostola.
Musel byvat v uk aspon 5 rokov, byt professional so zabehnutou karierou. Mal sa chciet ozenit a mat deti. Byt mudry a sikovny, dobry v DIY.
Slobodny bez zavazkou, ziadne vyvolavacky s byvalou.
Musel chodit na cas!!!
Samostatny, rozhodny, mat svoj nazor.
Mal by mat nejaky okruh priatelov a nejake zaujmi.
Mal by mat dobry vztah k matke.
Bolo by super, keby sa vedel korculovat a mal chut so mnou chodit tancovat.

A ano nasla som svojho princa, vo February mame svadbu. 🙂

mima4
14. júl 2014

@oslo1
gratulujem 🙂

lili_mia
14. júl 2014

@oslo1 Gratulujem, ja akosi stretávam chlapov, čo nemajú záujmy, resp prv ich hobby a až potom vzťah 😒

snopkulka
14. júl 2014

😀 pripomenulo mi to slohové práce na prvom stupni ZŠ - môj hrdina 😀 😀 pamätám si, že som vtedy chcela hrooozne romantického chlapca, veselého, statočného a iné tie bájne vlastnosti rytiera na bielom koni 😉 v puberte som letela na sladké typy - blonďáci, modré oči, najlepšie športovci. Stále platilo, že musí byť hlavne romantický 😅 😅 Môj manžel romantický veľmi nie je, povedala by som, že skoro vôbec 😀 😀 a okolo blonďáka ani neprešiel 😀 ale je o hlavu vyšší, športovec ako hrom, tmavovlasý s modrými očami. Čo však oceňujem je jeho nadhľad, zmysel pre humor, zodpovednosť, empatia, tolerancia... je to skvelý priateľ, manžel, otec našich detí. A hlavne.... aj napriek mojej tvrdohlavosti, zaťatosti, "horúcej krvi", to so mnou nevzdal 😉 on je kluďas, pokojná voda, ja zase tornádo, ale klape nám to na jednotku 😵 😵 nehádame sa, lebo ja mám tendenciu vrieskať a on je zaryto ticho 😀 😀 takže keď obaja vypeníme, každý po svojom, sme schopní si veci vysvetliť a ide sa ďalej, viac sa k tomu nevraciame 🙂 O budúcnosti sa rozprávame veľmi často, chceme byť spolu, proste s tým počítame (aj keď jeden nikdy nevie, čo život prinesie) a ako sa hovorí "možno nemáme všetko, ale spolu nám nič nechýba" - tak nejak to vidím ja u nás 😵 😵 😵

masinka
14. júl 2014

tak moje kriteria pri hladani boli, ze musi byt vyssi, starsi a vzdelanejsi a musi dobre vonat.... prvych par pokusov nieco z toho nesplnalo, tak som ich vzdy po 4 mesiacoch nechala. Moj uz 9 rokov manzel (inac sme spolu uz 15 rokov) toto vsetko splnal a zatial nam to klape 😀

sue
14. júl 2014

Žiadne neboli 🙂 neočakávala som nič a preto som dostala veľa 😵 😵 😵

oslo1
14. júl 2014

@lili_mia

Ja som sa zaregistrovala na internetovej zoznamke a chodila na rande.

Z mojej skusenosti musim povedat, ze cim lepsi pisalek a telefonista, tym horasi chlap v reali.
Potom narazil na mna moj nastavajuci, tie jeho emaily, no ako on hovori, strucne a jasne. Ale v druhom email ma poziadal o rande. Rande bolo prijemne prekvapenie, nwposlali sme si ani fotky a ja som v podstate po tych sklamaniach isla na rande iba preto, lebo som ho nechcela zrusit. A az vo vztahu s nim som zistila, preco mi to s jeho predchodcami neklapalo. Nehovorim, ze ke to ideal, ale tak aj ja mam svoje chyby a pre mna je super.

A este, aby som nezabudla, ja neuroscience sestra, ktora veri iba na vedu, tak pred tym, ako sme sa stretli, tak som bola u vestici a ono to vyslo!!! Ale toto pochopi iba clovek, ktory bol dlho sam a je daleko od svojej krajiny, tych pravych priatelov a uz tuzi nejak svoj zivot pohnut dopredu.

Kazdemu prajen, aby nasiel svojho princa. Niektore z nas ho stretnu hned ako dospeju, niektore si musia narazit pusu. Ale on tam niekde je 🙂

warholette
autor
14. júl 2014

@oslo1 vzdy je lepsie "narazit si pusu" vo vztahu kde este nehrozi manzelstvo a deti. raz som chodila s chalanom, krasny, vysoky, uspesny, vsetko na jednotku. isli sme na Silvestra na chatu a viezli sme dalsich troch ludi. chalan si vypytal peniaze za benzin - od vsetkych, vratane mna. aj ked sme spolu chodili. potom sme si kazdy zaplatili za seba jedlo v restauracii, nakup v obchode, pivo v krcme... a ja som pochopila, ze ziadne "nechaj tak laska, ja to za teba zaplatim" nehrozi. s chalana sa vyklul skrob prvej triedy, ktory sa ani zo slusnosti neponukol za nieco zaplatit, ale odomna by peniaze tahal. takze som to s nim ukoncila. a nechcem si ani predstavit, ze nejaka naivka by si myslela, ved on sa zmeni, ked sa vezmeme, tak za mna platit bude 😕

maznacik007
14. júl 2014

moj neni dokonaly ako poniektorych bab co tu pisali ... v podstate mal dost daleko od mojho vysneneho idealu .. tiez som pomerne racionalny typ ... ale v detstve si pamatam na jednu nasu susedu uz je na Bozej slave, jej mama bola znama vestica .. a ona nam mne a mojej kamoske vyvestila krstne mena nasich manzelov ... a oboje sa splnilo ...

moj chlap ma aj chyby ... a cim dlhsie sme spolu tym ich lepsie vidim .. ale stale ma miluje ... romantik moc neni ... ani neprekeca so mnou hodiny ale ma ine kvality ...

lili_mia
14. júl 2014

@oslo1 Tiež som bola na niektorých zoznamkách, tiež som zistila, že litánie a dlhé romány sú iba bludy. Ale zas ma ani nebaví si písanie, kedy sa on vypytuje akoby podľa dotazníka. Aký si mala deň, aké máš záľuby, čo si dnes robila .. A foto nemám vôbec.
Teraz sa spolieham na realitu. Chodievam na korčule, len tak do parku posedieť na trávu s knihou, uvažujem nad tanečnou, proste nech stretávam ľudí, hoc aj ženy, tie predsa majú bratov 😉