Kto ešte nemá dieťa v 27. rokoch?
Ahojte, chcela by som sa spýtať, ci je tu niekto, kto este nemá dieťa v 27 rokoch ako ja :D a ani o tom velmi neuvazujem este.. mám priatela, ktory mi o tom hovori, ze uz chce ale ja sa na to necitim.. co poznam z okolia baby tak vacsinou vsetky maju .. bojim sa zodpovednosti mozno a takej tej slobody. Je to normalne? :/
@taskataska Krátko po 20-tke asi nie, ale okolo 30-tky už určite áno. Vtedy som možno cítila, že som nebola pripravená, ale potom som zase cítila, že už som príliš stará. Ja som ale tehotenstvo neodkladala preto, že by som sa necítila pripravená, ale preto, že akosi nebolo s kým. 😁
Ja som v 27 tiez este nechcela, chytala ma panika. Rok na to som zatuzila mat. To sa moze zmenit zo dna na den.
@elementissa no lebo stužková je o rodičoch a nie o maturantoch... vieš čo na mojej stužkovej mali aj mladších aj starších rodičov a predstav si nikto to neriešil... to akože sa niekomu kto ma starších rodičov budú posmievať ??? to sa môžu posmievať aj tým čo majú mladých rodičov, že boli "nehoda"..... deti by mali ľudia mať ked sa na to cítia a sú ochotní prijať zodpovednosť za ne... niekto v 20-tke, niekto v 30-tke a niekto aj v 40-tke a argument že im s vnúčatami nepomôžu... neviem ako ty ale ja ked budem mať dieťa tak ozaj neočakavam že mi polka rodiny bude pomáhať s prebalovaním a neviem čim.... je to moje dieťa moja zodpovednosť a moja povinnosť sa o všetko postarať.... mam v okolí plno žiarivých príkladov kedy mladí rodičia nechali deti na krku starým rodičom lebo sa ešte potrebovali vybúriť chodili po žúrkach nemali zázemie, robotu, bývanie, peniaze a ani čas lebo im bolo ľúto ten čas venovať vlastným deťom ked videli že kamoši chodili na party, chaty a žúrky a to isté chceli robiť aj oni , samozrejme česť výnimkam niektorí vedia byť aj v tomto veku ukážkoví rodičia.... takže ozaj to nie je o veku ale o pripravenosti na to mať dieťa... a ano radšej dieťa v 35 s úžasným mužom, zázemím, s tým že budem na to pripravená ako mať dieťa v 20 -tke s nedokončenou školou bez bývania s nemožným chlapom (v tom veku som takého mala) - v tomto prípade by dieťa určite malo väčšiu traumu z rozvodu, príp. nefungujuceho manželstva rodičov ako z toho že rodičia majú trošku viac rokov 🙂 .... a ešte jeden príklad... rodičia mojej starej mamy ju mali v 20-tke iba ju kedže jej takto sa nedožil ani toho ako išla prvý krat do školy (zomrel ešte pred 30-tkou) jej mama sa dožila 93 a užila si vnúčata, pravnúčata aj prapravnúčata v plnom zdraví a nikdy nechodila o paličke... nikto nemá veštecku gulu a nevie čo bude o den o rok, či o 10 rokov
@44janica44 súhlasím, inak na margo tých starých rodičov- veľa ľudí sa odvoláva na to, že keď majú dieťa skôr, užijú si viac vnúčatá a pod a keď majú deti po 30-tke, tak ich nestihnú alebo si neužijú. Rozmeňme si to na drobné a do praxe. Keď má dieťa povedzme mamička v 20-tke, je veľká pravdepodobnosť, že vnúčat sa dožije pred 50-tkou (čo vôbec nemusí byť pravidlo, ale oukej), lenže veľká väčšina 50-tnikov je ešte v produktívnom veku, pracujú, majú svoje povinnosti, svoj život atd atd a na tie vnúčatá prirodzene a logicky toľko času neostáva. Nehovoriac, že keď mladí potrebujú pomoc, lebo tiež chodia do práce a dieťa ochorie, nemá im kto pomôcť. Konkrétne môj prípad- obidve babky môjho syna majú ešte pár rokov do 60-tky, sú plne života, dobre vyzerajú, vitálne..ALE! Ani jedna sa nejde o môjho syna potrhať, jedna ho vidí 2x za rok, druhá 1x za týždeň na chvíľu v mojej prítomnosti- nie, nie je to zlými vzťahmi v rodine, vychádzame spolu super. Obidve sú ešte pracujúce, majú svoj život a keď prídu večer o 17-18 z práce, jednoducho nemajú čas, energiu a niekedy ani chuť riešiť ešte vnúčatá. Nehovoriac, že keď syn nastúpi do škôlky a školy a bude náhodou často chorý, zase to len ostane na mne a manželovi. Svokra má už 5 vnúčat, nemala ani 50, keď sa narodilo prvé ale reálne “čo z toho”. Ma ich a tam to končí. Vzťah si s nimi nebuduje, rodičom nepomáha, nezazlievam, ale je to tak. Na druhej strane, ja som mala syna v 30-tke, čisto teoreticky budem mať vnúčatá okolo 60-tky, kedy už budem v dôchodku a bude správny čas na to, aby som si v plnej miere vnúčatá užila, lebo nebudem chodiť do práce a teda budem plne k dispozícii mojim deťom. Ja sa mojej mame a svokre v dnešnom uponáhľanom svete vôbec nečudujem. Ja keď som chodila pred MD denne do práce, tiež som večer nemala chuť ani energiu sa venovať krsniatkam, ktoré mám 3 a žijeme v jednom meste no a víkendy som bola rada, že si užijem po svojom s manželom, myslím, že to pozná mnoho z nás. A paradoxom je to, že keď stretávam babky s vnúčatkami v ZOO, na ihrisku atd, 99% z nich má dávno po 60-tke, ale tá radosť čo z nich ide sa nedá prehliadnuť, ako si tie vnúčatá užívajú. Nestretávam tam 40 ani 50 ročné babky, tie sú predsa v práci. Nechcem tým povedať, že mať dieťa skoro je niečo negatívne, ani to nechcem paušalizovať, ale ako hlavný argument počúvam stužkovú a ako si užijú vnúčatá, no nie je to celkom tak. Ale je pravda, že keby sa mne pritrafilo dieťa v 20-tke( pravdepodobnosť mizivá, keďže existuje x druhov antikoncepcie), tak by som ho nedala za noc na svete a neľutovala to, to asi žiadna normálna mamička.
@andrejka1974 co keby sisi zacala uzivat zivot a nie cakat na spasenie kedy dojde vnuca? 🙂 Kym nezacnes mladym liezt na nervy 🙂 hlavne nevesticke
@lucinka1988 myslím že s tými starými rodičmi je to individuálne, ak starý rodič má záujem sa stretávať tak sa bude a či pracuje alebo nie je už vedľajšie. Moji rodičia su 50tnici a pracujú, dokonca ocino je doma iba cez víkend a s mojimi deťmi sú najviac ako sa len dá. Staršieho berú každý víkend na vylet, cez týždeň je mamina s nami vonku (napríklad tento tyzden to bolo 3x) a to končí o pol 5 v robote. Svokrovci su na dôchodku a majú času dostatok a sme s nimi o dosť menej. Takže všetko je o chcení.
@lucinka1988 moja babka ma 67 rokov, je ešte pomerne mladá v tvojich očiach, no má vybraté lymfatické uzliny, reumu a posledné po čom túži je naháňať deti.. Má rada svoj kľud.. Keď sme potrebovali pomôcť, pomohla.. Môžme sa na ňu obrátiť ale nevládze..nemôžeme jej dať dcéru na týždeň.. Za to naše 50 ročne babky povarovali celé prazdniny.. Svokra ju naučila bicyklovať, môj otec ju naučil plávať... Svokor fyzicky maká celý život, má 56 obe kolená zničené.. Mesiac ťahal od bolesti nohu za sebou.. Takže nedá sa všetko škatulkovať.. Ani ty nevieš ako na tom budeš keď budeš mať po 60..
@poopsie
@lucinka1988 áno presne, svokrovci majú po 60 a svokra aj keď je vitálna a aktívna tak mi povedala že už tak nevládze. Keď je u nich starší syn tak sú už dosť unavení večer a to je môj syn naozaj dobre dieťa
@poopsie ak si ešte raz prečítaš moj príspevok, tak sa rak dočítaš, že som napísala, že nechcem paušalizovať. Hodnotím okolnosti v mojej rodine a v mojom okolí. Je ale objektívne logické, že keď sú starí rodičia mladší a pracujú, nemôžu deťom pomôcť v prípade choroby detí, lebo pracujú..Kdežto ak je babka na dôchodku, logicky je doma a väčšinou k dispozícii. Zdravotné problémy ma aj mnoho mladých, to nie je o veku. Moja babka- synova prababka má 85 rokov a schovaná by do vrecka hociktorú 60-tničku. A napríklad moja svokra mala môjho manžela v 18-tich, a po toľkých rokoch mi nepovedala jedinú výhodu toho, že ho mala skoro, on na detstvo tiež nespomína najlepšie. Jasneze ak starí rodičia chcú, čas na vnúčatá si nájdu- to nebola pointa môjho príspevku. Pointa bola, že keby akokoľvek chceli, pokiaľ sú v produktívnom veku, ten čas si nájdu max večer alebo cez víkend, čo teda aspoň mne nepomôže, keď mám pracovné povinnosti počas dňa, nie večer ani cez víkend. A teda neviem, ako na tom budem v 60-tke, síce pevne verím, že veľmi dobre- gény nepustia😉, ale isto by to pre mna nebol argument robiť si dieťa v 20-tke. A minimálne moja mama so svokrou- takmer 60-tničky by schovali do vrecka drvivú väčšinu 40-tničiek( vitalitou aj výzorom).
@poopsie myslím, že som to uviedla vo svojom príspevku jasne a kto číta s porozumením, verím, že pochopí, že o žiadnom škatuľkovaní nebola reč!!!
@lucinka1988 napríklad v prípade chorôb u mojich detí by ma ani nenapadlo aby mi rodičia pomáhali. Keď sú deti choré tak sa staram ja s manželom. Choré deti by som rodičom nedala
@zuzka1117 tak potom máš asi inú situáciu, lebo mne by veľmi veľa krat pomohlo, keby mi dieťa varovali rodičia, robim na vedúcej pozícii, kde často riešim neodkladne termíny, eventy a podobne, manžel detto. Ale keďže sa debata začína zvrhavat nesprávnym smerom, radšej ju ukončím, lebo ako vravím, pointa príspevku bola úplne iná a verím, že väčšina mamičiek ju pochopí.
@lucinka1988 jasné rozumiem, ja som len písala na margo tých rodičov a čo sa týka stráženia, ale s tvojim prvým príspevkom úplne súhlasím. Ja som mala prvé v 27 , čiže až keď som dostudovala vysokú školu, našla si prácu, začala žiť so svojím ešte vtedy priateľom, potom svadba a až potom dieťa. Ale na druhú stranu som rada že mám ešte mladých a aktivnych rodičov, čiže som rada že ma mali skôr ako v 30tke.
je mi za 2 mesice 26 let.. Vetsina lidi od nas z rodiny melo prvni deti okolo 20-25 , ale ja si myslim, ze neni kam spechat. Momentlane mi zdravi neslouzi a resim bohuzel dost spatne veci, ale kdyby bylo vse ciste na me a ja byla zdrava pockala bych si do cca 28-30 a zacala na mimi pracovat, samozrejme za podminek staleho partnera, bydleni, financnim zajisteni a zdravotni strance.. Uprimne mit dite po veku 37 a vyse je pro me nemyslitelne uz z principu zdravi, casu, znovu rozjizdeni kariery ( ne vzdy a v kazdem pripade samozrejme), kdyz na to clovek uz tolik energie nema a predevsim se pak posouva hranice i babicek apod... Ale kazdy to citi jinak a kazdy ma jine moznosti. Nekomu se zadari za mesic, nekomu za 5-10 let.. Nekdo je fit ve 30 a jiny jeste v 50 ( nerikam delat si dite v tom veku :D ) .. Je to na kazdem, ale mnohokrate jsem se setkala s tim, bohuzel i ja sama, se bud nechtene, nebo chtene si zena neuvedomovala, co to sebou nese, co to bude mit za nasledky a ze to kolikrat neni proste dobry napad a vec.. DIte je krasna vec , kdyz zdravi nedovoli, rada poskytnu azyl alespon adopci, nebo velke pestounske rodine, verim, ze jednou budu dobra mama, ale tohle neni vec myslenky na jeden vecer a neni to vec co clovek odlozi, kdyz se mu to nehodi, coz si velmi casto lide neuvedomuji a ano nejenom muzi, ale i zeny..
@katulienkax neboj sa ja si uzivam mam este 4 dalsie deti z toho2 male deti 12 a 8 a najmensia autistka takze mam aj tak o zabavu vystarane

@esyco123 nie vsak snad sa raz dockam a dufam ze budem vtedy snad este vladat