Má muž právo fyzicky reagovať na provokácie?
rozmyslam nad niečim, stretla som sa s viacerymi nazormi, ale chcem pocut vas nezavisly nazor. nechcem tu rozvirit hladinu tlaku vyssieho. ja som videla u svojich rodicov, ze mama bila do otca, casto, provokovala ho, ziapala nanho, a neviem co, on nic, bol ako kludny furt nic neurobil, alebo sa hadal s nou, ja som nezazila, ze spory sa riesia pokojne doma. a hoci mam 32 rokov, tak som vzdy nachadzaal rovnakych chlapov. teraz ale k teme.
neviem, ma muz pravo polozit ruku na manzelku, spravat sa hrubo velmi, ak ona zvysuje hlas nanho pre nieco opakovane pre jeden a ten isty problem? napr. ked ho stale podozrieva z nevery a pyta sa ho na to, hoci on tvrdi, ze nie a nikdy ju nepodvedol? zena nema realne fyzicke dokazy, nema spravy nema nic, nema fotky, nic.., ale mysli si to( siesty zmysel). ak sa zena pyta preco je stale online a co robi na nete, nech jej ukaze telefon? hoci on tvrdi, ze nic nerobi za chrbtom zeny, on tvrdi, ze neurobil / nerobi , ze on je " nevinny " v niecom a zena si neda pokoj a husti donho a stale ho podozrieva kazdy den ? ma pravo muz ju chytit za vlasy, alebo jej povedat, ze je pi jebn. hystericka ziarliva, ze nech nanho nezvysuje hlas ze on neverny nebola nie je ?? ma muz pravo dat jej facku za to, ze zena zvysuje hlas a podozrievavo sa sprava k nemu? trva to rok a pol. Udajne preto sa parkrat stalo, ze "stratil nervy a uletela mu ruka aj usta " ( uz beztak je neskutocny vybusny cholerik), zena je nenormalne ziarliva, Zena mu dala prvykrat facku za to riadnu ked ju nazval pic.....a on jej vratil a strcil ju so slovami ze je pi..a zaplati mu za to,,, potom zena ho nechala na pokoji, a on aj tak ju udrel do ramena ? A stale ho podozrieva a on tvrdosijne odmieta ze je neeverny a ze nikdy neverny nebol, ze to je len zenina paranoja ?
ze nech ho uz necha zit a na pokoji. tiez facka za prehladanie telefonu, ked to zistil. ALebo hystericky amok a vybuch ked ho manzelka konfrotnuje, ze od koho je to smska, kde je srdiecko v nadpise ?? a cislo neulozene, obvinila ho zena, ze je to urcite prostituka nejaka, pricom neskor sa vysvetlilo ze nebola, ale muz jej jednu strelil za to, ze ho obvinila zena ze spava s prostitutkami. Bola to sestra len nemal ulozene jej cislo :( ma pravo muz dat zene zaucho, ked ona sa nanho vrhne na posteli a chyti ho za vlasy zo zufalstva aby jej povedal pravdu o nevere ?
alebo taky fight, ze nemohol sa mi muz dovolat a stalo sa nieco vaznejsie doma, a nepocula som hovor, telefon, mala som vypnute zvuky, volal asi 20krat, neskor ked som dosla domov, pustil sa do mna so slovami ze som jebn...nezodpovd pic...( jeho slovnik je zial taky na kazdeho) a zena sa s nim zacne hadat ze je jej pravo byt prec out von kde chce ona a ze nech jej da pokoj, a zena sa zacne balit, ze pojde spat do hotela, ze to nebude pocuvat, potom ju on udrel a chytil za vlasy, aby ostala doma a nesla nikam? neviem, je toto bezne chovanie ked zena krici,alebo zvysuje hlas, na chlapa, a udajne "" bezdovodne "" na taketo hrube zasahy od muza ?
Stručné zhrnutie
- Fyzické násilie vo vzťahu je v diskusii považované za neprijateľné; opakujúce sa facky a chytenie za vlasy označili viacerí diskutujúci slovami „nikto nemá právo sa k niekomu správať hrubo, dávať facky, chytat za vlasy a podobne“.
- Pri opakovaných konfliktoch a násilí odporúčali diskutujúci ukončiť vzťah („odíď“, „rozíďte sa“, „rozviesť sa“) alebo vyhľadať odbornú pomoc v rodinnej poradni, u psychológa, psychiatra alebo v párovej terapii.
- Ako praktické kroky pri podozrení z nevery navrhovali v diskusii zber dôkazov: uloženie správ a fotiek, screenshoty, fotodôkazy a kontrolu „temporary files“ na počítači.
Q: Má muž právo fyzicky reagovať na provokácie manželky?
A: Nie; v diskusii opakovane zaznelo, že „nikto nemá právo sa k niekomu správať hrubo, dávať facky, chytat za vlasy a podobne“ a odbornú podporu (rodinná poradňa, psychológ) použili respondentky na potvrdenie, že muž nemá ženy biť.
Q: Ako získať dôkazy o partnerovej údajných neverách?
A: Diskutujúci odporúčali urobiť screenshoty a uložiť správy, uchovať fotky z mobilu, odfotiť situácie s možnou treťou osobou a skontrolovať „temporary files“ na počítači (príklad hľadaného dôkazu uvedený v diskusii).
Q: Má partner právo odmietnuť ukázať svoj mobil ako súkromie?
A: V diskusii sa uvádzalo, že „je to jeho mobil a treba to rešpektovať“ a že „listové tajomstvo platí aj v manželstve“, pričom názory boli rozdelené a mnohí považovali takéto zatajovanie za spúšťač žiarlivosti.
Q: Kedy vyhľadať odbornú pomoc a akú?
A: Viacerí diskutujúci odporučili rodinnú poradňu, psychológa, psychiatra a párovú terapiu; jedna respondentka uviedla, že navštívila rodinnú poradňu a psychológa, ktorí potvrdili, že fyzické napadanie nie je prípustné.
Q: Čo robiť pri opakovanom fyzickom útoku v manželstve?
A: V diskusii boli jednoznačné odporúčania vzťah ukončiť („odíď“, „rozíďte sa“, „rozviesť sa“) a súbežne vyhľadať odbornú pomoc v poradni alebo u terapeuta; opakované násilie považovali diskutujúci za signál na okamžité odísť.
Q: Ako riešiť chronickú žiarlivosť, ktorá vedie k konfliktom?
A: Diskutujúci navrhovali individuálnu terapiu pre žiarlivú osobu, prácu na sebaúcte a rozhodnutie zmeniť vlastné správanie; tiež uvádzali, že bez zmeny aspoň jednej strany sa situácia nezlepší.
Závery z diskusie
Zhoda
- nikto nema pravo sa k niekomu spravat hrubo, davat facky, chytat za vlasy a podobne
- Odíď z takehoto toxickeho vzťahu..
- On ťa nemá právo biť.
Sporné názory
- Na jednej strane: „je to jeho mobil a treba to rešpektovať“; na druhej strane: ak jeho správanie (písanie sexi správ, sťahovanie nahých fotiek) vyvoláva žiarlivosť, niektorí diskutujúci považujú ukazovanie mobilu alebo zmenu správania za oprávnený krok k obnove dôvery.
Otvorené otázky
- Ako získať dôkazy o nevere bez porušenia súkromia alebo zákona?
- Ako bezpečne ukončiť vzťah, ak je partner opakovane fyzicky agresívny?
- Ako prinútiť partnera absolvovať párovú terapiu, keď on odmieta?
Spomenuté značky a firmy
rodinná poradňa, psychológ, psychiatra, párová terapia
Spomenuté produkty a metódy
Pecko, porno, nahé fotky, screenshoty, fotky, fotodôkazy, temporary files, sledovanie mobilu, listové tajomstvo
Miesta a osoby
žiadne
Nemusíš o sebe písať ako o "žene" všetci vieme, že sa jedná o teba. Hysterická, žiarlivá, agresívna žena presvedčená o mužovej nevere namiesto hľadania ako zo vzťahu odísť rýpe do (asi) zaletnika a čaká čo? Že bude robiť veci len ako ženuška dovolí?
Vy ste chori obaja.. preco ste vlaste spolu? Dufam, ze v tomto "vztahu" nevyrastaju deti, lebo z nich budu dalsi dusevni mrzaci ako vy dvaja.
Ty si ziarliva furia, ktora nebvie komunikovat, on je arogantny nasilnicky hnup. Nasli ste sa, nemate si co vycitat
Psychická agresivita z jednej strany a fyzická agresivita ako odpoveď z druhej strany.
To nie je vzťah (ak by sa to stalo dajme tomu raz za 10 rokov výnimočné v napätej situácii..ale denno denne??). To je len trápenie sa navzájom.
@joesvk keby mňa vyzval že s kým si píšem ci som mu neverná. Tak mu s kľudom poviem nech sa pozriem že tam nič nie je spravila by som to aj desaťkrát . A nie mu drbhnur facku navrieskat naňho že je kkt...a odísť
@januska12323 on tvrdí že záletník nie je a ja som ziarliiva furia a on že si môže písať s kým chce a nemá dôvod mi ukazovať mobil a že je to jeho súkromie. Že on sa mi nestará do toho komu tukam
Proste je tam laskka len dôvera nie je
@petamich nevymyslam si dôvody. Dôvody sú a sú reálne. Našla som mu Pecko stiahnuté v mobile, fotky holych bab o ktorých netuším kto sú čo sú a tiež nejaké správy intímne na viberi sú tu dôvody. A keď sa ho pýtam už podráždené nahnevane a keď zvyšujeme hlas a spovedam ho že co to je tak sa rozzuri vždy že ho ponizujem. Podľa mňa on ponižuje mňa týmto spravanim
Nechápem. Tak neveríš mu, máš nejaké dôkazy..tak sa s ním rozveď, nie? alebo prečo tak veľmi potrebuješ nájsť ďalšie dôkazy? Buď s niekým chcem byť a budem veriť alebo neverím a odídem od neho
@vulka
Áno to je podnet. Tiež správy v mobile. Pecko stiahnuté v mobile stiahnuté nahé ženy v mobile všetko som prezrela a a našla. Jasné že ho podozrievam
A on keď sa dozadujem vysvetlenia je agresívny hnup a tresné mi jednu že mu mám veriť údajne má nikdy nepodviedol a že keď mu neverím nech idem do p
a pečko je podľa teba nevera a dôvod na také scény? Fakt ti vadí porno do takej miery, že to vnímaš ako neveru?
Ale tak na co si s nim,ak si presvedcena, ze ta podvadza? To nemas ziadnu sebauctu? Aj ked podla tvojho spravanie, nie nemas. A laska? Prosim ta, takto sa ludia, ktori lubia nespravaju.
Navyse nechay sa otlkat od niekoho, o kom si myslim, ze mu nestojim ani za to, aby mi bol verny..daj sa liecit a rozid sa s nim.
si presvedčená o nevere, tak sa sním rozíd, aký je problém, zbal si veci a odíd, deti nemáte, čo ťa pri ňom drží?
Och, ani to nečítam cele. Áno, ta žena je vysinuta blbka. Normálna žena by v takomto primitívnom vzťahu plnom bojov nezostavala. Jeden druhého si ani trochu nevážia, tak prečo sú spolu, šibe im???? A že on je taky strašný cholerik? Keby som bola cholerik a niekto domna neustále hučí to iste zvýšeným hlasom, tak ho zmlátim ako zito, predpokladám. Či ju on podvádza či nie, neviem, ale cholerik asi nebude, to by už tu hysterku zabil 😅
Vôbec nechápem o čo ti ide. Prečo s nim ostávaš aj keď si presvedčená, že podvádza? Máš rada sadomaso?
Je jedno či muž či žena...proste žiaden človek nesmie dôjsť k tomu,že sa prestane ovládať.U mňa je neakceptovateľné hysterické správanie,krik,nadávky...a už vôbec fyzický útok.Nech sa deje čokoľvek,vždy sa všetko dá vydiskutovať na úrovni.......A k otázke...pokiaľ je žena hysterická,agresívna,a napadne muža,začne ho sácať,fackovať som za aby jej jednu uvalašil....
Nemám rada nevyrovnané osoby,mala som kámošku,ktorá bola doslova psychoš,toho svojho tak šikanovala,plakala,hádala sa,išla sa zabiť,potom ho zrazu milovala,pohnevala sa na nás,že my na neho pozeráme,a on je iba jej.....radšej som s ňou ukončila kontakt,lebo tam hrozilo,že jej rozbijem papuľu ja,nie ten jej chudák....
Mal by si vedieť udržať chladnú hlavu. Hoci to nie je vždy jednoduché. To čo popisuješ je v základe úplne chorý vzťah.
@blue_violet milujem ho, nechcem sa rozviest zatial, ziarlim nanho ale az prilis, neznesiem ked svoju pozornost dava pravdepodobne inym zenam. Nemam ale dokazy ziadne, ze ma fyzicky podvadza a stretava sa s inymi zenami. Nikdy som nemala taky dokaz.
@mamamoni nie, ja som nikdy ho nezacala sacat ani napadat ako prva, ja som slovne k nemu drza a protivna alebo zvysujem hlas, alebo sa pytam dokola tie iste otazky a ziadam vysvetlenia, niekedy ako policajt. ja ale nenadavam oplzlo, uz vobec nie jemu, ale som ho obvinila neraz, ze aj tak viem, ze ma podvadza, ze s kym to vypisuje.
@januska12323 chcem, aby sa priznal ak je to pravda. ak nie je, ospravedlnim sa mu , on ma vsak nechava v takom vakuu, ze neviem teda co, sprava sa divne, uz rok a pol, ale nemam dokazy. Lebo je prakticky so mnou, chodi vsade so mnou, a ja s nim, nemame moc cas osamote. Takze ma nema velmi kde podvadzat.
nechodi ani na sluzobky, ani nikde. nechodi von ani s kamosmi. Jedine s bratom niekedy na vypad, ale to nepiju ani nic, slusne.
@mamutka je cholerik a neskutocny, zurivy hned, ked niekto zvysi nanho hlas, alebo nieco nemiestne povie, tak on ide do vyvrtky a amoku, pre jeho vysoke ego.
lebo je pan pravnik
@bloger on nema "chladnu hlavu", nikdy, potom ja sa snazim udrzať a nevracat mu to, a snazim sa odist z miestnosti a nejak to schladit, alebo idem na balkon, este tam za mnou pride a je agresivny, on nedokaze vychladnut rychlo, trva to hodinu aspon ten amok.
@amelie2017 nie som presvedcena praveze, robi ale on divne spravanie a ja sa snazim zistit pravdu, lebo mi na nom zalezi
@blue_violet a co tie nahe zeny v jeho telefone co som nasla v obrazkoch??? takze asi s nimi pise nie a uklada si ich fotky nie? nie som padnuta na hlavu
Tak potom prečo sa s ním nerozvedieš. Ak neviete normálne komunikovať len sa fackať. NEviem načo je dobrý taký sadomasochistický vzťah.
len jedna logická otázka: načo ste spolu? Táto psychiatria predsa s láskou nemá nič spoločné, deti nemáte, tak načo sa zbytočne týrate?
@danica2711 tak deti sme chceli,ked sme sa pred troma rokmi brali. vies. ale uz teraz ja vaham lebo je to divne spravanie co on doraba, hoci stale samozrejme tvrdi, ako ma miluje a zboznuje a ako som ja jeho vysnivana zena
len ze ho stale provokujem a stale donh orypem a zaparam a ze som drza k nemu a ze ho obvinujem.
ja som nechcela urobit z nasho vztahu psychiatriu, on mi dal dovody prosto
my sme mali nadherny vztah :(
@bloger on neve komunikovat, ja ho nefackam, on mna facka, ked donho rypem a zaparam. nevie sa udrzat ani chladnu hlavu nic, on vzbkne ako sirka. neviem ja som este nezazila v mojej rodine aby zeny boli fackane a chytane za vlasy ked hucia alebo zvysia hlas na muza, ved muz by sa mal predsa ovladat aby fyzicky nenapadal zenu, hoci teda je pre neho " neznesitelna", ako on sam povie, a nie nadavat jej a byt k nej hruby az takto.
co z toho ked ho to potom mrzi aj mna.
ale to je jedno, nemal by ma napadat len pre toto..

och prepac ale ty fakt nie si psychicky v poriadku 🤷♀️ vymyslas si v hlave dovody, pre ktore mas ziarlit, akoze keby mna sa muz vypytuje s kym si pisem, kedy si pisem, ako si pisem, tak si potukam po cele a ak by na mna kvoli tomu hucal a ziapal, tak by to asi nedopadlo dobre
to ze ta udrie a nadava ti v poriadku nie je ale tvoje spravanie absolutne nie je v poriadku tiez, takze asi fakt aky isiel taku nasiel a pre dobro vas oboch sa rozidte a ty sa daj do poriadku, lebo s dalsim partnerom to nebude ine