Má zmysel dať si ,,prestávku" v manželstve, ak uvažujem nad rozvodom?

nani1122
5. máj 2016

Ahojte, prosim vas o vase skusenosti, radu..
je milion dovodov, preco uvazujem nad rozvodom. Nestala sa v nasom manzelstve ziadna zlomova vec ako podvedenie, alkohol, teda aspon o nicom neviem. Paradox je, ze sa mame radi, ale mame talianske manzelstvo, povahovo sa nehodime k sebe - asi. Kazdy mame ine predstavy o vsetkom. Máme skolopovinne dieta, to ma v rozvode brzdi najviac, nechcem dietatu brat otca, lebo sa maju radi. .. Ale uz velmi dlhu dobu mi psychichy ublizuje muz, velmi, velmi hulaka, ked sa nahneva, vacsinou na svoje chyby, ktore my vytknem, lepsie povedane, uz len ked sa spytam., Hulvatsky mi nadava, takze tu uz to presahuje klasicke talianske manzelstvo. A pocuju to aj susedia castokrat. Pred dietatom hulaka, ale zatial nepouziva vulgarizmy pred nim na mna, ,,len" to hulakanie... Po hadke sa obcas zbali a ide spat svojej matke, alebo aby to nevedela, tak do hotela... Velmi velmi by som chcela druhe dieta, co on a velmi tiez, ale nedokazem sa na to dat, ked sa takto sprava ku mne.... Co mi jasnacka vycita, ze mu nedam, dieta druhe. Ako by som mohla, ked mi zajtra zas povie j.bnuta krava... Napriek vsetkemu sa stara o nas vzorne. To je jeho druha tvar. Mna to neskutocne psychicky ubija, uvazujem nad rozvodom. Nechcem to tak zbrklo spravit, ma podla vas vyznem odlucenie na 3 mes., alebo pol roka?

segga
6. máj 2016

@nani1122 Pardon... rozumiem tomu spravne..Ty si si neni sta, ci sa mas rozvies s clovekom, ktory na Teba krici pred dietatom a nadava Ti do j.bnutych krav..??? 😕 😖 Takto Ti poviem... len raz by si to ku mne moj manzel dovolil...prvy a poslednykrat...

adel222
6. máj 2016

@nani1122 ahoj nam odlucenie pomohlo. Aj ked trvalo tusim len styri dni 🙂. Tiez sme po sebe vrieskali, obaja sme robili velke chyby a ani jeden sa nechcel debatit zlepsovat situaciu.nebolo to tak vyhrotene ako v tvojom pripade, ale ja som bola taka unavena ze som nemala chut nieco zavhranovat. Dost apaticky a v klude som brala pripadny koniec. Odisla som s detmi, na treyi den mi pisal kedy ma prist po nas. Ja ze neviem, asi len ked pridem pobalit mna a deti. Bola som strucna a priama a bezcitna. Sama neviem kde sa to vo mne vzalo.
Kazdopadne na druhy sen som sa ani piriadne bezobudila a stal pred dverami, v noci precestoval desiatky kilometrov a povedal ze prisiel po nas, myslim, ze aj plakal. Porozpravali sme sa otvorene. Priznali sme si chyby a od vtedy som najstastnejsia na svete. Obaja sme sa zmenili a stale na tom pracujeme. Pre mna bol odchod to najlepsie riesenie.

bratislavcankanm
6. máj 2016

@nani1122 ak je taky ako pises, vrieska po tebe, aj nadavky, aj pred dietatom - myslim, ze prestavka nema zmysel, skor asi ten rozvod... aj ked ked su tu nejake svetle priklady, vid vyssi prispevok od @adel222.

pises, ze on by odisiel a ty by so ostala tam, kde teraz ste, v dome po tvojich rodicoch... myslis, ze by odisiel, keby si ho poziadala/vyhodila ??

v kazdom pripade, rataj s tym, ze na domacnost a dieta ti sam od seba prispievat skor nebude, ak budes nieco ziadat, tak mozno.. ja som bola s malym sama presne rok, nedal nic (ani som nepytala), az po roku, to uz bolo po rozvode.zacal platit vyzivne.

a ak to bude dlhsia odluka, napr. par mesiacov, rataj s tym, ze si niekoho najde.... a zvaz si, ci sa s tym dokazes vyrovnat.

drz sa

virginia
6. máj 2016

necitala som prispevky, mozno to tu uz zaznelo, ale on nutne nemusi byt zly clovek, proste niekori ludia nadavaju a su nervaci a nepride im to divne (asi prostredie rodicov atd.). Ale to to Ti moze byt jedno, ci je alebo nie je zly clovek, jedine vo vztahu k dietatu je to dolezite. Pre teba je dolezite, ze si nestastna.
Ja chapem, ze to nevies zabalit zo dna na den, potrebujes cas, kym si budes ista. Prestavka vas vztah podla mna nezlepsi, co ale moze urobit je to, ze Teba posunie niekam inam.
Takze ak si pripravena na to, ze jemu das slobodu (aj financie), ze si mozno niekoho najde, tak do toho kludne chod. Ty vsak mozes tiez ziskat - prides na to, ze ho k zivotu nepotrebujes, ze sa Ti zije lepsie. Z mojho pohladu prestavku kludne skus, nemas co stratit, len sa na to psychicky priprav. Je to velky krok smerom k trvalemu odluceniu. Velmi by som tomu nadeje nedavala, aj ked zivot je naozaj nevyspytatelny 🙂.
Jeho vztah s dietatom podporuj, nech len spolu travia tolko casu, kolko sa da.

papricka33
6. máj 2016

@nani1122 myslím že to jeho hulakanie je len obrana. Pises že ste boli v poradni. Nie si náhodou veľmi náročná a kritická k nemu? Myslim id začiatku. Chlapi potrebujú aj pochváliť. Pises že LEN si mu niečo vytkla a už šiel do vyvrtky.. Zároveň pises že sa stará... Povedala si mu to niekedy, vie ako to vidíš? ... Tým milencom si ma dorazila.... Takto sa vzťah nerieši. Myslím, že by si mala zmeniť optiku a pozrieť sa aj na svoje chyby... Všetci máme nejaké.

sosanna88
6. máj 2016

Tak ja opacne....
Ja som ten typ nervaka. Uz to zdaleka nie je to co som dokazala ale....
Proste sopka. A ked som soptila, tak mi vyslo z huby hocico. Verte ci nie, ja som si po tom amoku väcsinou ani nepamätala co vsetko som natarala, vykricala. Ked mi to muz potom vycital, vzdy som sa branila, ale ved som to vobec nepovedala, ved som to tak nemyslela atd...
Potom som mu to vysvetlila, ze ja za to nemozem, ze proste to mam v povahe (po otcovi) a ze ja sa v tej a tej chvili skutocne neovladam. Ako by som to nebola ja.
Da sa to ospravedlnit, len je otazne ako casto sa to stava.
S muzom sme sa dohodli, ze ked pride na mna taky amok, skusi ma v klude zastavit, nie protiutokom. A ked nepomoze, ostane ticho a necha ma tak.
Ked sa ukludnim, sama, tak pochopim ze co som zase robila....Vyhneme sa tak dalsim utokom-slovnym.

Dnes uz som kludnejsia, uz dokazem emocie krotit a vybuchnem tak raz stvrt rocne 🙂
Ale je na tom vela prace a ten dotycny ktory je podobnej povahy musi fakt CHCIET:
A prinutilo ma to vtedy, ked realne hrozil rozpad manzelstva.
Tvoj manzel asi velmi dobre vie, ze vzdy ostanes lebo....nema dovod krotit sa.

Ja by som ti radila odist. Bud pochopi, alebo nie.
V tomto pripade si myslim, ze to prve.
Drzim palce.

lanczi
6. máj 2016

Ja neviem čo vas drži ženy pri chrapúnovy ak mate kde byvat a mate robotu??? Nechceš synovi brat rodinu..uvedomuješ si vôbec ako mu ubližujete s vašim krikom,ved to malé žije v neustale v strese,ty maš depku,chlapec sa vnutorne zožiera,a dlilinovy je dobre..
Tvoj muž je manipulator,a psychopat prečitaj si onich viacej bude ti to jasné..
Maly si určite poplače po rozvode,ale to je vsetko,radsej zit v pokoji a v klude ako nasilu si udržat "rodinu"však rodina je bezpečie,laska a vaša je agonia,prečo to predlžovat,nechapem.

vladinka
6. máj 2016

@nani1122 uff, to je hrozný príbeh, utekaj od toho tyrana čo najďalej.On si chybu neprizná nikdy, to je ako s alkoholikom.Musí byť hrozné žiť s takýmto človekom a báť sa, čo príde.Mysli hlavne na Vaše dieťa, ono to vníma...podľa mňa je pre teba rozvod jediné východisko, teda ak to on "dovolí". Nemyslím si, že bude súhlasiť. Ale bez neho ti bude určite lepšie. Držím ti strašne palce a želám, aby si bola šťastná a možno časom aj druhé dieťatko príde, ale s niekým, kto si ťa bude vážiť 😉

miriam11
6. máj 2016

@nani1122 skuste manzelsku poradnu, neries hned vsetko rozvodom. Je to neprijemne ako sa chova, ale skús to, mozno mu napovedia vratit uctu v manzelstve.

janinka007
7. máj 2016

@miriam11 ty si asi nečítala všetky príspevky, že? Boli aj v poradni a tiež to skončilo hulakanim.

stevvvka
7. máj 2016

Ja netvrdim, ze treba za kazdu cenu zachranovat manzelstvo...ale vacsina bab radi, aj v inych temach, kde su v manzelstve/vztahu problemy - odid. To je podla vas jedine riesenie?? Odist? Utekat pred problemami?

@nani1122 predpokladam, ze si veriaca. A ze viera je jednym z dovodov, co ti brani odist. Mozno sa mylim a som uplne vedla...
Ale ked si predsa slubovala v dobrom aj zlom a asi sa ti prieci porusit slub. Myslis, ze sklames Boha?
A myslis, ze Bohu sa paci, ako ti manzel.nadava? Myslis, ze Boh, tvoj milujuci otec, chce, aby si takto trpela? Tvoj manzel ti sluboval lasku, vernost a UCTU. On porusil slub, a nemusis ho porusit aj ty rozvodom, nemusis. Ale odist - to je predsa v sulade s tcojim slubom. Chces pauzu? Nenazyvaj to pauza,ale odluka. Boh to povoluje. Sme povinni chranit si svoj zivot, a ak takto trpis a rozmyslas nad samovrazdou, aj ked len pol sekundy, nie je to dobre. Ak odides, neopustas manzela mavzdy, a mozno prave tcoj odchod bude to, co ho nakopne, aby sa uvedomil.

Je mi tazko radit, co mas robit. Ale ak ti intuicia hovori, dat si pauzu, tak si ju dajte. Nech teda odide, a je uz na tebe, ci mu nechas povinnosti a ake. Ci ti posle peniaze alebo to zvladnes sama. Bolo by hlupe nechat ho volneho sloboddneho nech si robi co chce, ale na druhej strane, lahsie si zvyknes na to byt sama.

marcelatje
7. máj 2016

@stevvvka ona pred problemami neuteka roky sa ich snazi bezvysledne riesit, dokedy? Kym sa uplne nezlomi a nebude schopna samostatne rozhodnut ani o tom co uvari?

stevvvka
7. máj 2016

@marcelatje ja sama si myslim, zeodist by mala. Ale netrufam si jej to radit, a uz duplom nie stylom - naco si s nim? Odid! Ja na tvojom mieste uz davno odidem....a podobne reakcie.
Ale nikto sa neopyta, ci mas kam...ci mas zaco...
A mozno som to nemala napisat prave v tejto teme, ale bolo tocskor myslene vseobecne...uz len ked sa partneri hadaju a baba sa sem pride vyzalovat, kazda tretia jej poradi, nech odide a hotovo...ziadne ine riesenia nie su?

marcelatje
7. máj 2016

@stevvvka myslim ze mas pravdu. Smiesne to vyznie najma od zien co nemaju deti moje je napriklad teraz uz druhy mesiac doma kvoli chorobe, to by bolo pre matku samozivitelku odkazanu len na svoj prijem likvidacne. Maloktora zena si totiz planuje buducnost v zmysle ze skonci s detmi sama pripadne rodicom na krku. Vacsina s takou alternativou nepocita preto pre taky pripad nerobi ziadne opatrenia. Ja si nestaviam vzdusne zamky viem ze stat sa moze hocico. Kedykolvek. Ako tu tak citam temy ze zena zostane sama s detmi bez penazi strechy nad hlavou alimentov casto sa zamyslam ci by som to v takej situacii z bezneho platu bez pomoci zvladla. Dochadzam vsak k zaverom ze asi nie, pripadne len velmi velmi tazko..... Je mi tych zien luto pretoze v mnohych pripadoch su prave z tohoto dovodu nutene zostat v nefunkcnom vztahu. Vtedy mi rady bezdetnych zien o tom ako sa ma zbalit a ist pripadaju komicke aj napriek tomu ze som zastancom toho aby sa zena netyrala a ak treba od muza odisla.
Castokrat sa tu uroven niektorych diskusii rovna nule no ak si aspon jedina zena z toho nieco vezme, pouci sa a vdaka tomu sa nikdy v takejto situacii neocitne malo to svoj vyznam.

stevvvka
7. máj 2016

@marcelatje presne to som myslela, niekedy najviac radia tie, ktore maju kam odist, maju za co, maju ku komu, resp. Maju niekoho, kto ich podpori...
Castokrat su problemom aj prakticke veci ako hypoteka, alebo zena napriklad nema vodicak...co pojde na autobus s dvoma kuframi?? Poznam zeny ktorym naozaj nikto nepomoze...sama som sa odstahovala od rodiny na opacny koniec republiky, mam par znamych z roboty ale keby k niecomu prislo, musela by som sa obratit iba na niekoho z manzelovej rodiny, co tiez nie je jednoduche...
Takze ja chapem aj tie zeny, ktore chcu odist, ale nemaju na vyber, aspon v urcitom obdobi, kym poberaju matersku a podobne.
Aj ja dufam, ze aj tie "bezvyznamne" diskusie niekedy niekomu pomozu.

marcelatje
7. máj 2016

@stevvvka ja viem aj porovnat. Sama som sa ako 19 rocna doma zbalila a podho do sveta na skusy. Nic ma neobmedzovalo nemusela som na nikoho brat ohlad a mojim najvaznejsim problemom bolo zorganizovat kamosom dovolenku na mieste kde sme este neboli v case konania nasho oblubeneho festivalu 😀 to boli problemy 😀 Svet bol gombicka
Ked ma clovek deti to uplne meni pohlad na vec. Nesuhlasim ze by to zvazovalo ruky tak ze sa neda v zdanlivo bezvychodiskovej situacii robit nic no moznosti je menej a najma clovek k problemom uz pristupuje inak. Veci ktore by som v mladosti riesila zbrklo odchodom sa snazim teraz riesit nie sa im vyhybat. Na vztahu treba pracovat a posuvat vlastne hranice no v pripade ze je to jednostranne mala by sa rozsvietit kontrolka.
Nic si nezelam viac ako to aby zeny nadobudli sebavedomie, necitili sa vo vztahu znevyhodnovane a mali odvahu aj moznost sa v pripade potreby osamostatnit. Preto aj napriek tomu ze ma zena po boku milujuceho muza mala by byt sebestacnou a spoliehat sa na seba. To je jedina istota ktoru clovek v zivote ma To ze muz zenu opusti nie je jedina zla vec co sa moze stat 😔

sr8bik
8. máj 2016

@stevvvka
@marcelatje
@nani1122
Da sa odist aj ked nemate napr rodinu v tom meste. Ja som zivim dokazom. Mam jedno dieta (7 mesiacov), moj priatel (nastastie nie manzel) je rovnaky hulvat ako pise nani1122 (bohuzial sa to ukazalo az po mojom porode). Po jednej vyhrotenej situacii kde ma napadol slovne (a obavala som sa ze dojde aj ku fyzickemu ataku) som sa zbalila aj s malym a isla som do krizoveho strediska pre matky s detmi. Nebolo to lahke rozhodnutie ale pri predstave ze moje dieta bude vyrastat s tym ze jeho otec po jeho matke vulgarne pokrikuje a sprava sa k nej ako ku handre mi doslo ze to nema vyznam. Ked zistil ze som odisla precitala som si od neho este vela urazok (pisal stale sms) ale poskytlo mi to aspon dost casu aby som si premyslela svoje dalsie kroky. Ak sa muz takto sprava ku svojej zene je velmi mala pravdepodobnost ze sa to zmeni. Ak ho nenakopne to ze zena aj s dietatom od neho odidu a neprehodnoti svoj vztah ze asi nieco nerobim dobre a chcem sa zmenit, bude to len trapenie pre vsetky strany. V mojom pripade ide o to, ze priatel vyrastal v domacnosti s alkoholikom (jeho otec) a ake spravanie videl u otca zacal zrejme povazovat za bezne. Pani psychologicka s ktorou sa stretavam aby som vyriesila tuto situaciu (lebo ja som mala zaujem priatelovi odpustit ak bude ochotny na sebe pracovat a riesit tieto slovne ataky) mi povedala ze to su tie rodinne vzorce v ktorych vyrastame a nesieme si ich so sebou aj do dalsieho zivota, do nasich novych rodin ktore si zakladame. Je tam moznost ze ten vzorec sa zmeni ak obidvaja budu na tom makat ale moze to trvat dost dlho. Ak vsak nie je snaha z jeho strany tak to nema vyznam lebo pri najblizsej situacii kde sa bude citit ohrozeny to zase len skonci pri vulgarizmoch a trieskani.
Takze ano treba sa porozpravat s manzelom, partnerom, priatelom, dat mu jasne najavo ze ano aj ja chcem aby sa tato situacia vyriesila k nasej spokojnosti ale zaroven mu vysvetlit ze sa to nestane len tak ale treba na sebe makat. U nas sa to bohuzial do dnesneho dna nepodarilo, aj ked som sa velmi snazila a isty cas sa snazil aj on. Bohuzial to co si doniesol od svojej rodiny je vacsie bremeno ako dokaze zvladnut a ja v zaujme nasho synceka musim urobit jedine sprvne rozhodnutie. Ukoncit tento vztah a hladiet do buducnosti v nadeji, ze budem nadalej dobrou mamou a on prekusne vlastnu jesitnost a bude sa snazit byt najlepsim otcom akym dokaze byt aj ked nam dvom to vo vztahu nevyslo. Mame predsa spolocne dieta ktore stoji zato aby sme sa navzajom nenapadali ale spolupracovali v jeho vychove. Dufam ze obaja budeme natolko vyspeli aby sme to zvladli.
Nani1122 ano odid ak mas kam, nemusis ist do krizoveho ako ja ale chod niekam aby ste obaja mali cas premyslat a zistit ci budete bojovat a zachranite vztah alebo kazdy pojdete svojou cestou. Neostavaj pri muzovi ktory si ta nevazi a uraza ta. Ak ten muz stoji za nieco, pochopi co robi zle a zmeni sa. Ak sa nezmeni chod prec. Ziadna zena nemoze byt natolko zavisla aby ostavala vo vztahu s nasilnikom. Radsej budem cely rok zit v krizovom centre a pomaly sa postavim na vlastne nohy, ako v strachu cakat na kazdu nepredvidatelnu reakciu mojho partnera. Na zaciatku su to nadavky a ked jasne neukazes ze to nebudes akceptovat kedykolvek to moze prerast do fyzickeho napadania. V krizovom centre som si vypocula vela smutnych pripadov, coho vsetkeho su schopni muzi ak sa im zena nepostavi. Hlavne sa nenechaj urazat, kazdy ma pravo aby s nim bolo zaobchadzane pekne. Nikomu neublizujes tak neviem preco by si si ty mala nechat ublizovat. Nedovol aby vase dietatko vyrastalo v takomto napatom prostredi, pretoze uz teraz ked je toho svedkom bude to mat nasledky na jeho vztahy v buducnosti. Je na tebe ako na matke aby si chranila seba a hlavne svoje dieta.

marcelatje
8. máj 2016

@sr8bik Ja som posledná kto by radil aby žena ostávala vo vzťahu s násilníkom. Poukázala som na to že žiadna žena s tým neráta a bez peňazí, pomoci a s deťmi je to veľmi ťažké, nie nemožné ale ťažké. Obdivujem každú jednu ktorej sa to podarilo a nenechala sa udupať do prachu.

dvojicky16
17. jún 2021

@adel222 ako ste to vysvetlili detom?

dvojicky16
17. jún 2021

@nani1122 ako ste to vyriesili? Mam to rovnako. Prisli ste na to co ho drazdilo?

aaao
17. jún 2021

@nani1122 jasneee dalej bud s nim aby si dietatu nebrala otca….a to dieta sa nauci ze nadavat svojej partnerke je uuuuuplne vporiadku pretoze ved sa “lubia”…..kde mate sebauctu zeny ked si toto nechate??? Co chcete vychovat z tych deti ked toto vidia???

majulino
17. jún 2021

Po precitani ani nie polovice toho co si napísala ti radim 100% rozvod. Moja mama mala a stale ma takeho manzela (mojho oca) čo spočiatku len kričal a nadaval a neskor aj bil. Doteraz (po vyše 30 rokoch manželstva) sa mu bojí hocičo povedať, rovanako aj moji mladší surodenci hoci 2 z 3 uz s nimi par rokov nebyvaju a maju vlastne rodiny. Maju pred nim vela tajomstiev, obcas ani netuší z takych zakladnych veci nieco, napriklad, ze mama kupila nejake oblecenie a tak. Zmenilo sa jedine to, ze je z neho abstinent uz 10 rokov a uz ju nebije. Predtym ju bil takmer denne

juliet86
17. jún 2021

@nani1122 ak nevyspa poradna chod k psyvhologovi sama a najdi svoku cestu

aaao
18. jún 2021

@sr8bik konecne jedna rozumne zmyslajuca zena 🌼🌼 klobuk dole pred vami a drzim palce, nech sa vam dari v zivote 🙂