Mám 10 mesačné dvojičky a chcem nastúpiť do práce. Aký je Váš názor?

66simonka66
16. feb 2021

Ahojte, prosím o radu. Bývame v byte v podnájme, potrebujeme poriešiť hypotéku, pretože to čo platíme za podnájom môžeme dávať do vlastného a hlavne ide o to, že zmluvu na byt máme len na dobu určitú, takže ak neporiešime hypo budeme sa musieť sťahovať z prenájmu do ďalšieho prenájmu. Momentálne som na MD s dvojičkami, po skončení sa chcem vrátiť do práce aby sme s manželom mohli zobrať hypotéku. Mám ale strašne výčitky, že som zlá mama a že namiesto toho aby som sa starala o 10 mesačné bábätká pôjdem do práce. Bojím sa, že si to raz budem vyčítať a hlavne že mi to budú vyčítať maličké. Pracovať budem v podstate krátky, dlhý týždeň od rána do večera, maličké budú zatiaľ na striedačku s mojou maminou a s manželom . Rozmýšľam či sa vrátiť do práce alebo radšej ostať tie tri roky v podnájme. Každý deň rozmýšľam len na týmto a neviem sa rozhodnúť. 😭😭😭

hederamonstera
16. feb 2021

@66simonka66 v tejto korona dobe je vyhoda nemat ziadne dlhy, lebo sa to neubera dobrym smerom. Ja na tvojom mieste by som ostala na rodicaku a uzila si deti, ak ide teda len o ten podnajom a financne to zvladate. Toho 2,5 roka uz nie je taka hrozna doba 🙂 detstvo tvojich deti nevratis. Ale tak by som zmyslala ja.
To sa musis dohodnut ty s manzelom.

pribinak
16. feb 2021

Radšej ešte zostala v podnájme, treba si tie deti užiť. Kým sú ešte maličké. Pracovať ešte budeš.
Nehovorím že musíš sedieť doma 3 roky, ale ešte by sim sa do prace nepomáhala.

Iné je keď by ste fakt nemali čo do úst, ale ak máte, zostaň ešte doma

66simonka66
autor
16. feb 2021

Finančne to zvládame v pohode, jediné čo nás odrádza je to sťahovanie z prenájmu do prenájmu, keďže máme zmluvu len na dobu určitú a majiteľ sa chce vrátiť do bytu.

katkaseiner
16. feb 2021

ja pojdem proti stene... chapem ta a to ze deti budu na striedacku s tvojou mamou alebo manzelom je to najlepsie co sa im moze stat.... jasle nie vzdy dopadnu dobre...
Za mna chod... pripadne ak mozes, skus si znizit pracovny uvazok. Ja som pri oboch detoch isla do prace po pol roku.. ukamenujte ma, nie nevieme vyzit z lasky a ja som potrebovala trochu toho egoistickeho casu kedy pracujem a nemyslim na plienky, prikrmy, uspavanie, atd. Bola som sice vacsinu casu doma, ale o mojich drobcov sa starala kamoska (teda len o dceru a potom az neskor o syna).
Kazdopadne uplne suhlasim aj s tym ze lepsie platit to svoje byvanie ako vrazat peniaze do prenajmu (tu idem sama proti sebe, kedze tiez prenajimame byt). Drzim palce aby si sa rozhodla co najspravnejsie. Ak pri tebe stoji aj manzel aj mamina, to je to najlepsie... 2 roky prejdu ako voda a potom aj tak deti pojdu do skolky, to sa zvladnut da. Drzim palce

anjelicek26
16. feb 2021

Vseobecne nie je ziadna drama aj keby deti sli rocne do jasli..tu v nemecku je to bezny standard, skor sa ludia cuduju, ked to tak nie je...proste iny kraj iny mrav... ale co sa tyka byvania - teraz mi prijde najnevhodnejsia doba brat si hypoteky, robit dlhy, zavazky... presne kvoli ekonomickej situacii aka teraz je by som volila dva roky dlhsie v najme a uzila si deti, ked to financne zvladate, ak mate byvanie len na rok, tak hladaj nieco dlhodobejsie perspektivnejsie uz priebezne teraz, na trhu je toho viac ako byvalo, ludia sa dost stahuju do mensieho, co ich corona financne pritlacila...Ja som sla do prace vzdy po dvoch rokoch, prisiel mi to taky idealny cas. Ono vravis, ze ta odradza stahovanie s najmu do najmu - realne ten stres, co si spravis rannym budenim, obliekanim, striedanim sa v starostlivosti o deti, ty kratky dlhy tyzden inak vstavat v noci kojit... to radsej 5 stahovani...

heleninamama
16. feb 2021

@66simonka66 Tiež by som riešila bývanie. Najmä ak nejdeš pracovať na turnusy do zahraničia. Veď o deti bude postarané, budú so svojimi a keď si "bremeno dvojičiek" rozdelíte traja (ty, otec, babka) zvládnete to v pohode a aspoň nikto nevyhorí.
Tak či tak s nimi budeš denne, tak o aké užívanie s deťmi prídeš? Ja osobne nechápem, čo sa dá užiť si v tom niekoľkoročnom stereotype s malými deťmi.
A nič Ti vyčítať nebudú. Deti si zvyknú na rytmus svojej rodiny a rodičov ľúbia.

suezuzu
16. feb 2021

A skúšali ste si zistiť, či by Vám nevyšla hypotéka aj keď si na rodičáku? My sme pred rokom refinancovali hypo a vyšlo nám to aj s mojim malým príjmom... ja by som najskôr zisťovala u nejakého finančáka možnosti. Ak to necítiš ako dobrý nápad do prace, tak by som nešla. Keď je niekto s tým ok, je to iné. Alebo po čase sa vieš na ten rodicak vrátiť....

pininka1
16. feb 2021

Chapem ta, ale ja by som od tak malych deti neodisla.

pallacinka
16. feb 2021

@66simonka66 Ja som odisla este od mensich deti, dvakrat, na plny uvazok. V tomto veku uz isli do jasiel. Nikdy som to neolutovala. Ja by som sa rozhodla podla toho, ci ta praca naplna alebo nie. Peniaze by mi asi ako dovod nestacili.

blondiee83
16. feb 2021

@anjelicek26
@hederamonstera Baby, podla mna prave naopak. Predsa plati kazdy mesiac podnajom v byte, zrejme cca vo vyske hypoteky. Nie je lepsie zobrat si hypo a splacat svoj byt ako splacat podnajom? Ak prides o pracu a nebudes platit podnajom, tak kam pojdes, na ulicu? myslite, ze majitel bytu bude cakat pol roka s platbami? S bankou sa na odklade splatok skor dohodnes, hlavne v tejto korona dobe
Taze za mna - urcite chodte do svojho. A deti ti urcite nebudu vycitat, ze si sla do prace - oni si to totizto pamatat nebudu. Ale budu si pamatat na super straveny cas s babickou - pre mna to boli naj chvile s detstva a aj moje deti zboznuju byt u babky.

denden77
16. feb 2021

ak budu s muzom a tvojou mamou doma vo svojom prostredi a ty budes este k tomu robit dlhy/kratky a mat teda aj par dni "volno" doma, pokojne by som sla 😊 deti ti to isto v buducnosti vycitat nebudu 😊

ivkazba
16. feb 2021

@blondiee83 presne tak, ďalšie 2 roky v podnájme sú 2 roky kedy mohli platiť svoje a nie cudzie.
@66simonka66 vôbec nerieš reči že teraz nie je vhodná doba na hypotéku, to je úplná blbosť, ktorú roznášajú ľudia, ktorí sa v tom prd vyznajú. Tiež treba myslieť na to, že za 2 roky budú nehnuteľnosti zase drahšie, takže zaplatíte za nehnuteľnosť viac (môjmu bytu išla za 2 roky cena hore o 20 tisíc). Ak nerobíte obaja v kritickom odvetví, tak nie je dôvod nebrať hypotéku kvôli tejto dobe.

nikpa
16. feb 2021

@66simonka66 ak vas to finančne netlačí tak by som si to este rozmyslela. Deti sú veľmi maličké a potrebuju hlavne matku a toto je obdobie ktoré sa nikdy nevráti, bude ti to neskôr ľúto. Mne by za to nestálo nič, nechať tak malé deti a ísť do práce, jedine ze by som fakt musela. No je to na tebe.

emv
16. feb 2021

Deti sú priorita. Časom by si videla, že majú výnimočný vzťah s tvojou mamou a manželom, a tebe ostanú oči pre plač.

matapo
16. feb 2021

...ak rozmslate nad kupu tak teraz je celkom dobra situacia, ocakava sa ze ceny nehnutelnosti porastu a uz aj mierne rastu (ako v ktorej lokalite). Ani teraz pocas krizy spojenej s koronou vobec ceny nehnutelnosti a pozemkov neklesali, ako tak sa drzia ale pojdu hore. Kto ma peniaze tak skupuje a investuje do nehnutelnosti. Co sa tyka tvojich deti, oni sa prisposobia, nebudu s cudimi, nemusis si robit tazku hlavu ako sa maju. co sa teba tyka, tak je to naozaj tak ze tie deti su male len chvilku a rastu velmi rychlo. Cele to obdobie ranneho detstva prejde ani clovek nevie ako ☹ a nikdy sa uz nevrati ☹ Tak je to na uvazeni. Alebo zvol skraten uvazok. Ale ak ste financne ok, tak kludne si poziadajte o hypoteku a kupte dom ci byt. Ved to co platite tera ako najom budu splatk hypotek a ste na tom rovnako. Navse nemusis byt doma 3 rok pri detoch kludne mozes byt len dva ak budete potrebovat viac penazi, alebo vsak uvidis a prisposobite sa tomu. Ale pokia b to slo chcela by som byt s tak malymi detmi co najviac.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saja1
16. feb 2021

Fuuu, ja nie som proti tomu aby isli zeny skor do prace, ale s tak malymi dvojickami... to bude mega narocne... este vas pravdepodobne cakaju prebdene noci kvoli zubkom, alebo inym zahadnym pricinam - s dvomi detmi naraz. Nezabudni na to, ze pravdepodobne bude na tebe skoro cela domacnost... tiez by som skusila nejaky kratsi uvazok, ak by bola co i len mala moznost... ja by som to riesila asi tak, ze by som zobrala hypo z muzovho platu, nieco male- v tak nizkom veku im vyslovene staci malo... drzim palce nech to bude dobre, akokolvek sa rozhodnes

fiafia
16. feb 2021

No ja by som od tak malých detí nešla a keď už tak skrátený úväzok ale krátky a dlhý týždeň? Fuuuu. A mamina je s tým v pohode? Už predsa nemá asi 40a dvojičky je zaberak.

lucik194
16. feb 2021

za mna chod do prace. To ze su deticky malicke neznamena ze ich prestanes mat rada, za mna kludne do prace, nakolko ktovie co bude o 3 roky, co ak budes mat problem najst pracu, a budete potrebovat peniaze.
Za mna chod do toho, kludne vyskusaj, vsak naspat na rodicak sa vies vratit..... pokial mate vyriesene strazenie a nastavite si hranice, ze sladkosti nie, rezim zostane zachovany (spat sa ide vtedy a vtedy) na prechadzku vtedy a vtedy.....)
Ja som isla do prace v 2 rokoch a bolo to dobre, ja zastavam nazor ze zena nemusi obetovat teraz 3 roky starostlivosti len detom) ale moze robit nieco aj pre seba, nieco pre svoje psychicke zdravie a nemat zarovet vycitky...... lebo ich nemusis mat, nie je kvoli comu..... to len u nas je zauzivane ze zena musi vsetko na 3 roky nechat a proste venovat sa rodine, nie nemusi, moze robit aj ine veci, lebo rodicia su dvaja nie len jeden.....
A reci typu neuvidis ich vyrastat su prezitok, resp to obdobie rychlo utecie, no a co? Pride dalsie obdobie......

hederamonstera
16. feb 2021

V tejto diskusii je uplne vidiet kto ma ake priority. Takze mila autorka, musis sa zamysliet nad svojimi a podla nich sa riadit. ;)

jaskolka
16. feb 2021

Neviem ci ti pomôže táto diskusia, lebo ako vidím, je to pol na pol. Každá žena je iná, má iné možnosti a priority. Voľakedy bolo bežné že od 6 mesiacov deti šli do jaslí, nebola taká rodičovská dovolenka, ako teraz. Moja mama obe deti dala k babke lebo proste musela. Potom skonštatovala, že až pri mne(narodila som sa s veľkým odstupom "zistila, čo to je byť matka. A ľutovala, že tak pred rokmi s mojimi súrodencami urobila, aj keď ozaj iba možnosť nebola. Môj syn má 4 mesiace, neviem si predstaviť, ísť o dva mesiace do roboty a on k babke ci do jaslí, nehovoriac o dojčení. Čiže autorka, jedine ty sa musíš po dohode s rodinou rozhodnúť. Ale ide aj o to, ako bude postarané o domácnosť, lebo opatera je jedna vec, ale ďalšia je nákupy, varenie, pranie a podobne. Ci tiež zo budú robiť oni, alebo to bude na tebe. Plus ísť do práce po prebdenej noci s dieťaťom, tiež nebude ktovieco. Ci aj v noci budú s príbuznými? Skratka zvaz všetky pre a proti

sfialka
16. feb 2021

@66simonka66 no ja mam dvojičky a tiez som isla do prace.Nič sa im nestalo. Skor to mne psychicky pomohlo. Je ine travit cele dni doma okolo deti. Ja som chodila tri dni do prace a dva dni z domu. Mali dva tak som ich dala do skolky a v pohode. Ten jeden rok som brala ako nadstavenie imunitneho systemu v kolektive. Cize choroby tie zakladne prekonali pocas toho roka.Boli odolnejsi a zvyknuti chodit do skolky.Od ich troch rokov chodim do prace ,malokedy byvaju chori, spokojni su, vela sa naucili.A teraz v tomto case korony je pravda,že im chybaju deti nakolko sa skolka zatvara a otvara ako sa da.

simca06022011
16. feb 2021

Ja nebudem orodovat ani za jednu moznost, ale nemaj vycitky, ak to tak citis a chces ist do prace, mas postarane o starostlivost o deti.. chod. Jedine ty v sebe si to musis nastavit tak, aby vam bolo dobre.. ja som vycitky nemala ziadne ani som na to nepomyslela, ked som dceru v 1,5r niesla do jasli, pretoze to proste tak bolo, nemusela som po financnej stranke vobec nikam chodit. Ale aj tak by som pracovala z domu, tak takto som to poriesila o vela lepsie... plus prisli detske choroby, cize aj tak som nebola bez dietata :D v podstae prvy pol rok sme boli viac doma ako v skolke, az jarou sa to zlepsilo... (a mam to odsledovane, uplne ale uplne rovnake ako u kamaratok co dali dieta do skolky po 3-3,5roku... az na to, ze u nas to v skolke uz prestalo... )
ak ale chces ist do prace, tak urcite prvoplanovo dovod by nemal byt hypoteka, to je taka vec co mozes riesit aj o 2r, skor by som isla do prace, ak by ma cakala dobra praca...
Ostatne ako bude postarane o domacnost atd, su talafatky.. kopa mamiciek je doma a veru o domacnost postarane aj tak nema :DD A o 3r, tiez sa bude riesit, kto po praci cestou do skolky nakupi, uprace, pusti pracku... (nepisem operie, lebo uz neperieme v potoku.. ). A hlavne, vzdy mozes zmenit nazor a vratit sa domov ak to nebude dobre ;) Ale ak ta to ma trapit, ci som mala ist/nemala ist...
Ja po rokoch by som ostala doma ale z ineho dovodu a to partnerskeho, ako frajerka som totiz zvladala pracu, MD/RD, dieta chore/zdrave, domacnost... v podstate ziadna radost "z materskej", kamaratky, vylety, takmer nic... len som lietala medzi povinnostami (kto si nevie predstavit, tak posledny kovidovy rok, tak to bola realita pre mna uplne bezna uz predtym) a dnes viem ze by som sa na to vykaslala, nahodila chlapovi na chrbat co unesie a ja by som s vylozenymi nohami s nejakouo inou maminou sledovala hrajuce sa deti a uzila by som si to.

torysheer
17. feb 2021

Konaj podľa vlastnej intuície....ja som od dvojičiek (staršia mala 7) odchádzala do roboty na 3 hodiny 3xtyzdenne večer, strážil muž či babka. Kojila som ich do troch rokov, a som rada, že som bola prvou súčasťou ich pokrokov. Ale zarábať treba... Aj keď...vtedy keď ich strážil ich otec, väčšinou som ho našla spiaceho a deti s dvojkilovymi plienkami

annamalaga
17. feb 2021

Na tvojom mieste hneď beriem hypotéku. Veď sa môže ešte podmienky horšie sprísniť a budete mať ešte väčší problém. Kto na hypotéku nemá teraz, nebude mať ani za 5 rokov. Preto by som do toho šla. A bývanie s deťmi v podnájme no hrôza. To ste tiež jednou nohou na ulici. Dôležité je aké príjmy máte do kopy, a či by Vám hypotéku dali.

luccija
17. feb 2021

@66simonka66 chýba dôležitá info či Ta materstvo napĺňa, alebo máš toho plné zuby.Ak chces zmenu chod do práce, ale neviem prečo by malo byť teraz rozhodnutie a dilema na tebe.Ci byť mamou a venovať sa deťom či riešiť bývanie.Ja by som nechcela, aby sa mi mama starala o tak malé deti a nechcela ich 5 dní z týždňa nevidieť či len málo.10 m sú bábätká a podľa mňa teraz prídu najkrajšie okamihy.Treba myslieť aj na mamu či to zvládne s energiou, ostražitostou...3 ľudia každý ina výchova systém...ty si zvaz akú máš prioritu.kazda z možností má negatíva aj pozitíva.Ak by si išla klasicky 8 a poobede si doma bolo by to iné.A hlavne mysli aj na seba či všetko budeš zvládať, či Ti mama, muž budu variť...to by som radšej počkala a potom ich dala do jaslí, škôlky ja v tomto vidím konflikty, keď sa veľa ľudí stará o deti.

ledgerka
17. feb 2021

Moj drobec siel do jasli ako 7 mesacny a pre moj mozog to bola uplna zachrana. Stastny sme vsetci, on skolku zboznuje. Ale ty musis byt s tym vyrovnana a vediet co chces. U nas to nie je o peniazoch. Skor chybal family/work balance. Tiez, ja nie som na to stavana byt 24/7 s malym. Je pre mna vsetko, ale ked mam par hodin denne od neho pauzu tak si nas spolocny cas uzijeme ovela kvalitnejsie.

mamka34
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
xxxtvojamama69xxx
Odpoveď bola odstránená
Zobraz