Mám byť na Vianoce s mamou a bratom, ktorý ma napadol?

nela22323
3. dec 2023

Ahojte
V septembri pred troma mesiacmi som tu písala že ma napadol 14rocny brat. Rozbil mi ústa. Žijem sama v inom meste ďaleko nich. Odvtedy ako sa to stalo som za nimi nebola.... bližšia sa Vianoce. Bývam sama v jednoizbovom byte. Mám byť na Vianoce s nimi?
Brat, ktorý ma zbil sa mi odvtedy neozval. Viem, že keď sa stretneme neospravedlní sa.
Je ovplyvnený mamou a tá mi ešte minulý týždeň v telefóne povedala, že ,,ma mal zbit aj z druhej strany". Nerozumieme si....strasne sa trápim. Okrem brata a mamy nemám inú rodinu. Mám strach čo mám urobiť
Napíšte prosím

viera77
21. dec 2023

29-ročná žena sa nechá otĺkať 14-ročným deckom? A jeho matka ho v tom ešte aj podporuje? A toto je akože vtip? Dievča zlaté, ty si ešte asi málo otlčená na to, aby si vôbec pochopila, že problém je len v tebe.

lubkavargova1
21. dec 2023

Ty si sama navodzujes tieto stavy a sama nechces sa odstrihnut....nediv sa ak sa ti kazdy otoci chrbtom, tebe niet pomoci.

simka17161
21. dec 2023

Dievča ty naozaj nemáš žiadnuďaľšiu kamarátku? Alebo niekoho v rodine, sesternicu, či všetci sú ako mama? V práci sa musíš predsa s niekým baviť, nemusíš hovoriť o svojej rodine ale mať niekoho s kým sa zasmeješ ppokreješ aspoň na chvíľu. Ak máš nejaké ciele zameraj sa na ne. Sama nie som veľmi priebojná, tichšia, zdá sa mi že mi všetko dlho trvá, vydala som sa v 54r. byt mám 4 roky ale vždy sa našla aspoň jedna osoba s ktorou som vedela hovoriť. Veď tie sviatky sú len 3 dni, pusti si nejakú hudbu, navar si obľúbené jedlo, dobrý kúpeľ, zavolaj kamoške alebo jej napíš. Skús si pozrieť videá na yutube, nájsť si psychologičku cez obvodnú lekárku, možno tak by si jej nemusela platiť neviem to presne. Pozri si na Faceboku skupiny o narcistoch a uvidíš že v tom nie si sama. Píšu tam ľudia ktorí ako ty majú narcistov v rodine - hlavne rodičov. V jednom videu sa hovorí že môžeš mať niekoho rada na diaľku, máš ho rada, nehneváš sa na neho ale pre svoje dobro sa s tým človekom nestretávaš. Prípadne len úplne minimálny kontakt, pošleš SMS k narodeninám.

babulkomale
22. dec 2023

@nela22323 potrebujes nutne terapie, musis si zazit tie "aha" momenty, kedy prides sama na to, ake je to cele chore a ako to ty sama cele naopak chapes.
Uz len to, co pises, ze ci by si ich vytrestala, ked neprides - to vobec nie je ucelom kohokolvek trestat. To ma chranit teba, ze sa s nimi nebudes stykat.
Alebo pises ze aby kurier dorucil darceky az o den neskor aby si dlhsie dufala ze ta zavolaju - zasa uplne naopak, cakas ze za hmotne darceky ta budu mat radi a zavolaju ta a budu milucki? Ked sa ti ani neospravedlnili, uplne na teba kaslu?
Ty musis uplne zmenit myslenie v tomto, skus na zaciatok knizky Styri dohody a Piata dohoda a urcite nejake terapie, lebo ty to mas uplne naopak cele chapanie medziludskych vztahov.

babulkomale
22. dec 2023

@nela22323 a uplne prve, co by ti mal psycholog sprostredkovat ako "aha" moment je to, ze cokolvek mozes ovplyvnit, riesit a zmenit, je len a len u teba v hlave. Cize ziadne ze "mama by si to mala precitat" a podobne. Nie, TY sama sa musis zariadit a zmenit tak, aby si sa citila dobre a nežobrala o pozornost ludi, co o teba nestoja.
A prijat to, ze o teba nestoja, to je dalsia velka uloha.
Je to smutne a tazke, ale ked sa ti to podari, tak to bude jedno z tvojich najvacsich zivotnych vitazstiev.
Nikdy nemozes zmenit inych ludi, len svoje myslenie a prezivanie.

nela22323
autor
22. dec 2023

@vler ked ja som taka lutostiva..neviem na nich prestat mysliet. stale mam toho brata rada v januari bude mat 15 rokov. som strasne lutostiva

stanislavicenka
22. dec 2023

@nela22323 ach, mrzi ma tvoja situacia. Nesla by som

mamatroch
22. dec 2023

@nela22323 ja by som nesla. Bola by som radsej sama a vyuzila jednu z tychto moznosti:
1. urobila si veceru pre seba a po nej si pozrela nejaky inspirativny film podla skutocnej udalosti... A potom by som sla na polnocnu.
2. Na vianoce je mnoho osamelych ludi, viac ako tusime, mozno mas nejaku starsiu pani susedu, ktora bude na stedry den tiez sama, mozno by sa potesila navrhu, ze stravite ten vecer spolocne...
3. Mestske urady alebo charity zvyknu v tento den robit slavnostnu veceru napr. pre osamelych seniorov, bezdomovcov... Myslim, ze dve ochotne ruky, ktore by pomohli s vydajom stravy, by potesili a aj Ty by si mala pekny pocit z toho, ze si pomohla niekomu, aby jeho vianoce boli aspon o kusok krajsie.

V kazdom pripade, nech sa rozhodnes akokolvek, zelam Ti pokoj a radost v srdci.

heleninamama
22. dec 2023

@nela22323 Na prvý pohľad som si pomyslela, že ty nie si ľútostivá, ale hlúpa. Pozrela som si však Tvoje staršie diskusie a Ty si očividne duševne chorá. Tvoje psychovzťahy nielen s rodinou, ale aj hrôzostrašná fixácia na chlapov zo zoznamky, ktorí ani nemajú záujem o vzťah s Tebou, vyfabulované príbehy, neschopnosť sama existovať, neschopnosť uživiť sa, emočné vydieranie, kolapsy, sebaľútosť... Dievča, Ty patríš do rúk odborníka. A zrejme to cítia aj ľudia okolo Teba a preto sa Ti vyhýbajú. Asi preto kamoška napokon zrušila pozvanie a aj bratova neprimeraná reakcia má zrejme korene v Tvojom správaní. Musela si ho vytočiť do nepríčetnosti. A matka sa Ťa zbavila, aby ochránila syna, hoci Ti posiela peniaze na prežitie, ale doma Ťa už jednoducho nechce. Keby bola taká zlá ako píšeš, kašle na Teba. Ona je zrejme len zúfalá z toho, aký človek z Teba vyrástol. Pravdupovediac, keď som čítala tie Tvoje príspevky - po mne išla hrôza z toho, že takýto ľudia sa pohybujú v spoločnosti úplne nekontrolovane, osamelo a bez liečby.
Vykašli sa na celé sviatky aj zoznamky a hľadaj si radšej psychiatra. Ten jediný Ti môže pomôcť.

nela22323
autor
22. dec 2023

@mamatroch dakujem pekne za komentar. napodobne prajem

sisaka
22. dec 2023

@heleninamama no presne! Toto je jej druhá téma, čo som ja zaregistrovala a už pri prvej mi bolo jasné, že dievča potrebuje psychiatra… absolútne nemá význam tu nič radiť, vypisovať, realita je pravdepodobne úplne iná a tiež som v šoku, že táto dievčina je stále mimo záchytných sietí, že nikto ju nezaviedol k psychiatrovi, že nemá nastavenú liečbu, terapiu…

lubkavargova1
22. dec 2023

@heleninamama presne si to vystihla, tiez mam z nej taky pocit. Len sa obavam toho, ze takym preskoci a spravia bud sebe zleho, alebo inym ludom, ale ona si ani neuvedomuje, že vlastne chyba je v nej....pripomina mi tu neslavne slavnu teraz cesku celebritku Shopaholicadelku...evidentne takyto ludia naozaj potrebuju mat dohlad lekarsky, hospitalizaciu a pravidelne lieky, lebo bud im to preskoci a narobia sebe skodu, ale inym ludom a to bude este viac zleho...

bbshop
22. dec 2023

Ty si písala už aj iné príspevky čo sa týka jedneho chlapa..tam som ti xy krát radila nech vyhľadáš psychoterapeuta a ty si na to napísala tuším, že máš novú terapeutku. Chodis tam? Ries s ňou aj túto tému a nielen toho chlapa. Inak ako to s ním dopadlo?

aliziana
24. dec 2023

@nela22323 ahoj, tak ako zvládaš? Dúfam, že nie u mamy...

nela22323
autor
24. dec 2023

@aliziana ahoj žijem..som sama v byte, snažím sa vydržať tieto dni. ..ďakujem ti za opýtanie

nela22323
autor
25. dec 2023

@bbshop ahoj napísala som ti do správy

nela22323
autor
25. dec 2023

@lubkavargova1 ahoj prečo si myslíš že je chyba vo mne? Napis mi

srdeenko19
25. dec 2023

Tak ten 14 ročný soplos, ktorý ťa udrel, ver, že urobiť to mne, viac by sa s tou paprčou nenajedol. To co už je, aby sa vlastná rodina takto k tebe správala, ved to oni Ťa psychicky deptaju, oni Ťa dávajú dole, sú to toxicki ľudia. Odstrihla by som ich, úplne. Začni prosím ta pracovať trosku na svojej psychike, sebavedomí, ver, že sa to zlepší. Rob niečo, čo ťa teší, čo ti pomáha cítiť sa lepšie. Je mi to luto, co musíš prežívať, ale len ty sama svojim prístupom si môžeš "zlepsit" svoj život.

loliki
25. dec 2023

@nela22323 Radšej byť sama v kľude a v bezpečí, ako s takou rodinou, ktorá ti ubližuje. Treba sa odstrihnúť a dodržať bezpečnú vzdialenosť. Už si veľká. Toľkí sa tu sťažovali na manželov, na svokry, na matky, na návštevy. Sviatky sú ťažké chvíle. Treba zvážiť, koho stretneš, komu čo povieš, komu čo dáš. Veľmi náročné.

katkami123
25. dec 2023

@nela22323
Veľmi dobre rozhodnutie. Pri matke a bratovi by ťa nič dobré nečakalo. Síce prvý krok, ale veľmi odvážny a silný. Som na teba hrdá, že si to zvládla tam neísť.

nela22323
autor
25. dec 2023

@katkami123 si milá. Ďakujem za povzbudive slová. nešla som tam..som sama. Je mi smutno. S mamou sme v kontakte cez sms ..aj napísala niečo medzi riadkami, že ak chcem aby som prišla. Ale že nemám čakať ospravedlnenie...,a že mám byť "dobrá" správa sa ku mne ako keby som mala dvanásť rokov.uz naozaj neviem

katkami123
26. dec 2023

@nela22323
Ty si dobrá, ale oni si to nevážia. Skús napísať tej svojej kamarátke a chod ku nej na návštevu. Určite sa poteší, keď prídeš.

Máš veľmi panovačnú matku a také chovanie si od nej, ani od tvojho brata, nezaslúžiš, chovajú sa ako zlí ľudia.

nela22323
autor
26. dec 2023

@lubkavargova1 ahoj prečo píšeš, že je chyba vo mne? Napíš prosím. Vďaka

katkami123
26. dec 2023

@nela22323
Nesmieš si brať každý komentár tak k srdcu. 😉 Chodia tu rôzni ľudia, tu nie sú fundovaní psychológovia a psychologičky, žeby ich názory mali byť pre teba smerodajné. Väčšina sa zhodla na tom, v rátame mňa, že chovanie tvojho brata aj matky je katastrofa a je najlepšie sa s nimi nestýkať. Pre tvoje dobro, keďže ich baví ulizivať ti a zabávajú sa na tom. Toto normálny robiť nebude. Je jasné, ze potrebuješ aj pomoc odborníka, pretože deti takých rodičov veľmi trpia, aj v dospelosti.
Tu si o tom môžeš prečítať článok :
https://pomoctyranym.sk/narcisticka-matka/

A tu druhý, prečo v tomto podporuje tvojho brata, aby ti ubližoval :
https://pomoctyranym.sk/narcisticki-rodicia-nav...

nela22323
autor
25. jan 2024

@limoncino píšem až teraz..nebola som ani na vianoce ani na bratove narodeniny doma. Už sú to 4 mesiace čo sme sa nevideli... Dosť dlhá doba no neviem..

simka17161
25. jan 2024

@nela22323 Dobre sa držiš Neli.

limoncino
25. jan 2024

@nela22323 gratulujem, len to vydrž. Naozaj ich nepotrebuješ mat vo svojom živote