Mám na to kašlať, alebo pokračovať v kľukatej ceste?

simonka174
31. dec 2014

Ahojte.. Ide o to .. Skratim to.. Od mala som písavala , aj novely poviedky romány ... (Romány som nedokončila, ale písavala som) no a teraz som 3. na gymnáziu , a mame si vyberať pomaly VŠ.. Cela trieda skoro (podotýkam 90%) ide smrť biola chemia , medicina atd pretoze celé 3 roky do nas profesori hustia ze sa nezamestname len ak pojdeme toto študovať .. No avšak asi som iná.. Tiez som mala najskor biolu chemiu, ale v poslednej dobe .. Mi dochádza ze si mam ist za snom..
Chcela by som ist na masmediálnu komunikáciu.. Co i o tom myslite ? Vela ludi hovori strasne strasne moc negatívne na tu školu, ako sa nezamestnám , ako sa mam len dobre vydať a podobne ... Ze to je na nič... Ale čo ak by som bola Dobra a fakt by som sa uplatnila ? Nechcem robit pred TV ale chcem pisat ...
Čo si o tom myslite ? Mam na to kašlať a ist na nejaku medicínu alebo taky smer ktory mi nejde (Matika fyzika u mna horor) alebo si ist za snom? Prosim uz som zúfalá :(

pribinak
31. dec 2014

Zurnalistika?

janinah
31. dec 2014

@simonka174 si ako moja dcéra,ani počuť o medicíne,farmacii,ekonomiku alebo niečom,čo by ju uživilo....rada píše tiež,je taký hlbavý typ,takže uvažovala o žurnalistike,psychologii a jazykoch....máme v rodine dobrú psychologičku,urobila jej testy na školu,jej schopnosti a čo by ju v živote uspokojovalo ohľadom práce...vyšli zaujímavé výsledky,napr. že by nezniesla šéfa a ak by šéf bol debil,tak pre ňu by to bolo nešťastie...potrebuje svoj rytmus práce,nie je tímový hráč,menej šikovní by ju obmedzovali v tíme....začala chodiť na prekladateľstvo AJ+ FrJ a je spokojná...akurát jej doma žartom vravím,že sa musí dobre vydať,bo sa neuživí...tým ťa chcem naviesť na tú psychologičku

janinah
31. dec 2014

otec jej je lekár a mal dlhý monolog o tom,že vo vašom veku nemáte šajnu čo ktorá práca obnáša a že treba vyštudovať niečo poriiadne a prácu si potom obľúbiš/jeho prípad/...dcéra ho odpálkovala jednou vetou-oci,ja nebudem celý život robiť niečo,čo neznášam,len preto,aby som zarobila...

caoli
31. dec 2014

otazka je, nakolko je v tebe tuzba pisat silna, ci to nie len sladká iluzia mladosti. to musis ale triezvo posudit ty sama. ak ano, ono casom zvitazi to, co mas v sebe. ak si celavedoma a mas talent, raz touto cestou pojdes, aj keby si sa nechala ovplyvnit a zvolila inu skolu. len bude klukatejsia a dlhsia.
len vezmi do uvahy, ze tento slovensky svet je velmi maly a velmi pretlakovany. uplatnenie je velmi velmi diskutabilna zalezitost, ak za sebou nemas zazemie, tj nie si z kruhov, ktore su tu striktne uzavrete a obohnane ostnatym drotom vnutornych vazieb. ak mi rozumies.
pravda je, ze masmedialka ma otrasnu povest a asi pravom, asi preto, ze je to jedna z "unikovych" skol. a neviem, ci je prave vhodna pre tvoje zameranie. co tak zurnalistika?

janinah
31. dec 2014

písať môžeš vždy popri nejakej "poriadnej" škole,kolegynin syn tú masm.kom. začal a vraj škola o ničom,po roku to vzdal aje na inej....

caoli
31. dec 2014

este ti poviem, ze moja dcera na sš tiez pokukovala po masmedialke. bola to scasti aj taka davova psychoza aj nerealisticke iluzie, proste vsetko, co patri k veku 17-18, s nulovymi zivotnymi skusenostami a presvedcenim, ze mienka rodicov a dalsich 30+ su hovadiny, ktore je zbytocne brat na vedomie.
Nakoniec si vybrala inu skolu, ktoru uz aj dokoncila. Tiez je "pisaci" typ a ta, ktoru si vybrala, jej na to dala priestor, i ked to pisanie nie je take to, ze sadnem si a budem pisat a ohurim svet. napriek tomu svoje vlohy velmi dobre uplatnila a aj vysledok bol viditelny a oceneny.
no a do roka po skonceni tejto skoly zacala chodit na dalsiu, na taku, ktora, zda sa, uplne naplna jej davne tuzby. dokonca sa dost dobre viaze s tou prvou, a opat je extremne verbalne orientovana. tym som len chcela podciarknut moj predchadzajuci prispevok - ak su tuzba a ciel dostatocne silne, cesta existuje vzdy.

bonaqa2013
31. dec 2014

medicína je tiež poriadne preplnená. syn sa už 2 krát nedostal a či ešte bude niekedy skúšať uvidíme....

dada1212
1. jan 2015

Dám len jednu poznámku že je to jeden z ľahších odborov a nie je problém urobiť si ho aj externe popri práci...
Nevyznám sa, neviem nakoľko je nutná v tvojej vysnívanej práci aj škola, podľa mňa podmienkou nie je a uplatnenie aj zo školou je ťažké.
Al druhá strana mince, pri skoro všetkých odboroch školy chrlia ročne strašne veľa absolventov a uplatnenie skoro žiadne.
Ja len by som tu zvážila asi či ťa nezaujíma niečo náročnejšie na štúdium, ak áno vyštudovala by som denne radšej to, tá masmediálna komunikácia sa dá aj popri práci.
Ak nie a je to jediná voľba a si typ človeka ktorý nedokáže robiť prácu len pre peniaze pokým ho nebaví, tak chod aj na tú školu.

stary_ujco
1. jan 2015

Masmedialka nie je o písaní. Masmedialka je o získaní titulu. Ak to s písaním myslíš vážne, choď na žurnalistiku, slovenčinu alebo hocičo iné, kde sa zamestnas a popri robote si píš, hoci aj do miestnych novín fejtóny.

liz_lemon
1. jan 2015

@janinah ja poznam babu, ktora vystudovala ANJ-FRJ (neviem, ci nema nahodou len ucitelstvo), a ma sa velmi dobre, uci v jazykovke (na zivnost), zjavne zaraba pekne, kazdy piatok ma volno, stale niekam cestuje, takze si nemyslim, ze by to bolo take zle

janinah
1. jan 2015

@liz_lemon s odborom učiteľstvo je to ľahšie,druhá dcéra študuje učiteľstvo AJ+ŠpJ a už teraz hodne doučuje...lenže je to oficialne tak,že prekladateľ nesmie učiť a učiteľ nesmie prekladať...tak uvidíme,ani jedna totiž nechce ostať na Slovensku 😒

cecil36
1. jan 2015

a naco zakladas dalsiu temu? uz som ti ako clovek od fachu pisala, ze ak chces pisat na to skolu nepotrebujes.... naopak ked vystudujes co ja viem nieco odborne a mas talent mozes byt viac v kurze ako baba zo zurny... btw na pisanie tu mas 4 "väcsie" vydavatelske domy, a xy absolventov co chcu pisat....co myslis, aka je sanca? Ak chces naozaj pisat pis uz teraz, posielaj kade tade svoje clanky, pis na blog... atd.

mikema
1. jan 2015

@simonka174 ja neviem, aka je ta skola na Slovensku ale ja ju studujem vo Viedni a tiez mi kazdy vravel, ze som buduca nezamestanana a vies co? Uz vyse 2 roky mam job snov v mediach a to i napriek tomu, ze som v Rakusku cudzinkou a teda mam to este tazsie, kedze nemcina nie je moj rodny jazyk. No i tak v nom pisem a pracujem v najznamejsej rakuskej tv. Takze chod si za snom ale nezabudni, ze to bude tazke a najma je to niekedy aj o stasti. Ale nie je nic krajsie, ako robit pracu, ktoru milujes.

simonka174
autor
2. jan 2015

Vo Viedni ? A to mas vsetko po nemecky ? Alebo ? 🙂 ja mam nemčinu ako druhy jazyk

mala_hobitka
2. jan 2015

@simonka174 chod na zurnalistiku alebo scenaristiku.... su to talentovky takze budes mat predstavu podla hodnotenia ci sa tym vies uzivit. (napr byt z dajme tomu 80 uchadzacov kde beru len 8 ludi prijata, 2 pod ciarov, 10 po ciarov a podobne silno ine hodnotenie ako byt okolo miesta 50 a horsie

vlastne nikto nevie co bude robit, co mu zivot prinesie a podobne...chod si vyskusat co chces robit...skolu mozes vzdy zmenit, robi to rocne dost studentov a svet sa tym nezruti

ale bola by skoda neist, neskusit... tuto moznost uz nikdy nemusis mat... aby si toho nelutovala

yanni
2. jan 2015

@janinah ja som vystudovala prekladatelstvo-tlmocnictvo. tym sa dnes neuzivis, lebo je absolventov uz strasne vela. Ja som nakoniec studovala este pravo v zahranici, a zivim sa pekne "pravnicenim". a nelutujem. Ani jedna moja kamoska z prvej VS sa nezivi prekladateltvom alebo tlmocnictvom. Na oficialnych skolach ucit nemozes, na sukromnych jazyckach maju z casti ine pravidla.

ada1313
2. jan 2015

malokedy prispievam, ale tentokrat - nic v zlom, ved s takouto gramatikou talentovky nemas sancu. 3. trieda gymnazia a tvrde/makke "I" 😖

ada1313
2. jan 2015

@simonka174 joj, prepac, to som prestrelila, skor ciarky som chcela vytknut, ale dnes uz je asi normalne v beznej komunikacii vynechavat 🙂

zuzuliatko18
2. jan 2015

podľa mňa ak sa chceš živiť písaním, škola s tým nemá nič spoločné, treba začať písať. zverejňovať svoju tvorbu, aby sa dostala medzi ľudí a tak najlepšie zistíš, či máš šancu sa živiť. v dnešnej dobe je mnoho stránok a portálov, kde môžeš zverejňovať svoje výtvory, pričom si stačí vybrať podľa tematiky o ktorej píšeš.... a podľa reakcií najskôr zistíš, či máš šancu, resp. môžeš natrafiť na niekoho, koho zaujmeš a poradí, pomôže. je toho veľa, stačí skúsiť. ak to naozaj chceš a budeš dobrá, vypracuješ sa.
držím palce 🙂

womankc
2. jan 2015

@simonka174 Rozhodne treba ísť za tým, čo človek chce. Na tvojom mieste by som si dala urobiť na pedopsychologickej poradni test profesného smerovania a presne sa ti tam ukáže v ktorých veciach si dobrá a čo by ťa dokázalo zaujať a naopak , kde to nie je pre teba vhodné . Ak cítiš takéto umelecké ambície, ja osobne by som to vôbec nezavrhovala. Ale miesto masmédie by som zrejme skôr zvažovala žurnalistiku . Prajem ti dobrý Nový rok, aby si sa správne rozhodla a zvolila dobre, pretože živiť sa dá rôzne, ale ak je to vec, čo ťa navyše baví a napĺňa, tak nie je nad to .

sunshineka
2. jan 2015

co ma masmedialna komunikacia spolocne s pisanim??? podla mna ani nevies,co chces.podla mna je obrovska skoda,aby sa vynikajuci student prihlasil na masmedialnu komunikaciu.k comu ti bude tato skola?kde chces po skonceni skoly pracovat?chces pracovat v novinach,casopise?na to ti masmedialnu vobec netreba.ak ta bavi pisanie,prihlas sa na zurnalistiku a druhu skolu ako poistku si daj masmedialnu.na zurnalistiku je tazke sa dostat,naopak masmedialna je lahucka skola a rocne skonci obrovske mnozstvo deti s tymto odborom.keby som sa ja mala znovu rozhodovat,tak idem na farmaciu alebo strojarinu.studovala som technicky smer,no vzdy ma to tahalo skor k zdravotnictvu.takze zo srdcoveho hladiska lekar alebo farmaceut a z hladiska dobreho uplatnenia a financii strojarinu.no a keby som mala hlavicku,tak urcite nejaky IT smer,ale kedze na to danosti nemam 😀

heni79
2. jan 2015

@simonka174
Hm, to že píšeš nič neznamená. Aká to je kvalita, úroveň písania? Áno, dnes sa vydáva aj brak - viď Urbaníková a spol.. Toto je tvoja cesta?
Masmediálna komunikácia je úplne o niečom inom. Navyše chrlia stovky absolventov bez uplatnenia. 😉
Ak má tvoje písanie nejakú úroveň, trúfni si skôr na tú žurnalistiku.

petrouchka
2. jan 2015

Masmedialna komunikacia podla mna nema nic spolocne ani s pisanim, ani zurnalistikou
Studovala to kamaratka, co robila v redakcii istych novin, ona robila inzerciu a aby ziskala lepsie miesto, musela toto studovat
Studovala v Trnave, vraj to bolo dost odveci, cez vikendy prednasky, ucitelia dost o nicom, uroven nizka, vlastne sa ucili z kazdeho rozka troska, ale celkom sa nenaucili nic poriadne. Bola tam historia, politologia, sociologia, psychologia, kulturologia. Ucila sa aky je rozdiel medzi impresionizmom a modernizmom, barokom a rokokom. Ucili sa, ze do zenskych casoposov sa davaju prevazne reklamy na kozmetiku a chudnutie, do muzskych na auto-moto a eroticke linky...
Skor by som na tvojom mieste zaslala nejake svoje dielko do nejakej sutaze, alebo do vydavatelstva

6969eva
2. jan 2015

Psychológia tvrdí, že medzi schopnosťami a záujmom NIE JE PRIAMA SÚVISLOSŤ a biblia to vraví tiež, iba inak: Kde je vôľa, tam je cesta. Kedysi som stála na rovnakom rázcestí, aj mne moji učitelia na gymnáziu vraveli, aby som si vybrala niečo výnosné, lebo mám dobré výsledky. Ked prišlo na podávanie prihlášok, tak som si povedala, že nemám čo stratiť - skúsim si podať prihlášku tam, kde ma to ťahá, ísť za svojim záujmom, aj ked ma pravdepodobne nepríjmu, lebo nemám " iné" páky, aby som bola spokojná a nič si v budúcnosti nevyčítala a potom pôjdem tam, kam ma ostatní smerujú. A - vyšlo to! Aj bez strýkov a iných mecenášov ma prijali a ja som si splnila svoj sen. Teraz ako dospelá a živiteľka rodiny si však niekedy poviem, či nemali pravdu, či som naozaj nemala poslúchnuť ich rady a hriať sa v lukratívnejšom zamestnaní- neviem, myslím, že kdesi v strede je pravda. Mala by si si vybrať také povolanie, ktoré ťa uživí a písať sa dá aj v nočnej službe na oddelení či inde popri inom zamestnaní, lebo ako som napísala na začiatku - kde je vôľa, tam je cesta.

cervenaruza123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adeli79
8. jan 2015

ja som presne toto riesila. mala som dilemu medicina alebo zurnalistika. vybrala som si medicinu, lebo reku pisat mozem aj ako doktorka, ale robit doktorku bez mediciny sa neda. 10 rokov po skonceni VS mozem povedat, ze nelutujem,ale pravda je taka, ze k pisaniu som sa zatial nevratila.

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz