Mám právo chcieť, aby mi svokra vykala?

15. sep 2021

Ahojte. Vecna tema – svokra. Ked som sa zoznamila s terajsim manzelom, mala som 35r a 7 ročneho syna, byvala som s nim sama, proste samostatna zena. Syn ma PAS. /porucha autistickeho spektra/. Manzel toho casu mal 38 rokov, zil stále s rodičmi /ano mamičkin maznáčik, ale „tvárny“./. Jeho mama mi pri druhom stretnutí bez opytania zacala tykat – štýlom, že najprv prehltala koncovky a ked som neprotestovala zacala otvorene tykat. Prislo mi to cudne, ze ved moji rodicia by si toto nedovolili, ale bola som ticho, ze ved pokial sa bude spravat normalne, no problem. Lenze „normalne“ spravanie netrvalo dlho a zacalo sa to kopit. Pomyslena kvapka prisla asi mesiac dozadu. Narodilo sa nam spolocne babatko. Doma bola dost vypata situacia, starsi syn provokoval /uz je v puberte/ a manzel mu nalozil na zadok dost neprimerane – tak ze mu ostala na zadku vytlacena ruka a nejake modriny na nohach. Podla mna si toto moj syn nezasluzil aj ked je aky je a dost sme sa pohadali. No dohodli sme sa ze absolvujeme rodinnu terapiu aj on samostatne sedenia, aby pochopil viac diagnozu aj to ako reagovat v niektorych situaciach. /začína to byť fest narocne co sa tzyka jeho diagnozy vs puberta/ .
No problem nastal ked sa to dozvedela svokra, zhukala ma ze som si tu bitku celu vymyslela a ze oni dobre vedia ze ich syn by nicoho takeho nebol schopny. A ze ak tak som syna zbila ja a zvalila to na ich Jožka /zmenene meno/ a on to zobral poslusne na seba. Mna sa to riadne dotklo a muzovi povedala ze jej moze odkazat ze mi moze zacat rovno vykat, ze sme si nepotykali... ved sme spolu husy nepasli / ja mam uz po 40,ona ma 60/. On jej to hned „poslusne“, trochu bez rozmyslu napisal a odvtedy je svokra urazena tak ze ani sa neozve. Je tu niekto komu svokra vyka? Ako keby sa slusne sprava, nemam nic proti tykaniu, aj ked asi prijatelnejsie by bolo vzhladom na vek obojstranne. Ale za tejto situacie by som naozaj chcela radsej vykanie, obojstranne. Ved lahsie sa jej povie „ty krava“ ako „vy krava“,nie?

miadi
15. sep 2021

@evamarek77 hej nech mà radost. ( Ja som teda zivotom mimo zvyknuta ze vsetci si tykaju vyka sa len kralovne. Alebo onikà.) to je uz len taky samonasieraci sa plan ze - bude lepsie povedat svokre nech vyka. Nic sa tym nezlepsi. Ani keby na to svokra pristupila.. Niektore veci maju expiracnu dobu. Ked jej to vadilo ze jej vtedy priatelova mama zacala len tak tykat mala na to upozornit vtedy pred rokmi. Alebo mohla povedat ok ked mi chcete tykat mozete a ja vam budem dalej vykat. Ale hnevat sa roky ze svokra tyka bez opytania sa ci moze ? Kto sa chce hnevat si dovod najde. (Pritom by sa jej dali vycitat horsie veci ako trebars tvrdenie ze chlapca zbila jeho mama nie otcim)

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ofzuza
15. sep 2021

aj ked baby pisu, ze je to normalne, tak nie je slusne, aby tebe tykala a ty jej vykala bez dohody. Spravne by mala ona navrhnut tykanie a tykali by ste si navzajom. To, co urobila je mimo etikety (ale s tym maju problem viaceri).

miadi
15. sep 2021

Viem citat s porozumenim. Mam znamu co mà syna s tazkym autizmom nerozprava niekedy krici a skace po nabitku. Rodicia ho nebiju. Len ty ten vacsi problem minimalizujes a naopak mensi zbytocne riesis . Tak šup do toho . Povedz svokre nech sa nauci po 6 rokoch ti vykat. Vase vztahy to vyriesi ty ju za to budes mat radsej a ona teba tiez ..to si chcela pocut?
Ved Rob ako myslis sama vies najlepsie..

miadi
15. sep 2021

@evamarek77 Ja nehovorim ze chlapec klamal. Pisala ze svokra tvrdi ze ho zbila ona nie jej muz. Ale je mozne ze svokra len hovori co pocula od chlapca.. a autorka to pise po svojom...

prasiatko30
15. sep 2021

Tiez si myslim, ze tykanie/ vykanie so svokrou je absolutne banalny problem v tom co mas v rodine navarene. Sustred sana to naco mas a nerozptyluj sa zabomysimi vojnami. Skor by ma nasrali tvrdenia svokry ohladom toho co sa stalo nie to ci mi vyka alebo tyka. 🤦🏽‍♀️🤷‍♀️

vroni
15. sep 2021

@evamarek7, moja svokra je šesť rokov mŕtva. Ale tykali sme si, navzájom. A áno, spýtala sa ma, či SI môžeme tykať a nie, či mi môže tykať ona. A nie, nebude mi sám od seba tykať nikto, ani keby bol starší o štyri storočia. Nie som ničia sluzticka z pitvora, aby som ja usluzne vykala a bola "hej, pockej". A rovnako mi lezú na nervy "dobre vychovani", ktori mi vykaju napriek upozorneniu, že si tykame, je to rovnako nevychovane hulvatstvo ako naopak.
Ešte raz, ja by som svokru zhaltovala hneď alebo tykala svokre späť. Na to prvé je dodatočne neskoro a znie to smiešne, to druhe kľudne aj po čase.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
poleva
15. sep 2021

manzel mu nalozil na zadok dost neprimerane – tak ze mu ostala na zadku vytlacena ruka a nejake modriny na nohach. ...OCH , toto by ma bolelo zo všetkeho najviac ☹

ofzuza
15. sep 2021

@vroni od teba by zas bolo hulvatske tykat spat, ked ti zacne svokra tykat.

vroni
15. sep 2021

@ofzuza, hulvatske je začať niekomu tykať len tak (pokiaľ nejde o dieťa). Takže zdvorilo nepredpokladám, ze je dotycny nevychovany hulvat, ale ze mi týmto nekonvencnym spôsobom navrhuje tykanie. 😉

ofzuza
15. sep 2021

@vroni no ano to je, ale tykat spat svokre, ked ti to nenavrhne, tak to je hulvatske tiez. Ked to spravi sused, ok, ale svokra je v hierarchii vyssie...

spadnutaslivka
15. sep 2021

autorka, to sedenie je super, ale teda musel syna riadne zdrať. Modriny na nohách??? Z bitky na zadok? Prd makový. To už si asi manžel upravil, aby nevyzeral ako totálny debil. Chápem, že nezvládol situáciu, ale určite ho nebil len po zadku. Takže to nebolo ani pokus o "výchovné nazadok", to bol pravdepodobne riadny amok. A čo sa týka vykania od svokry.... ak by si bola v jej veku, že si si nabalila mladšieho, tak by som možno pochopila, že sa dá žiadať vykanie od svokry, ale ak si vo veku jej detí a ešte ste svoji, tak to proste ide maximálne proti logike. Jasné, že je urazená, tým si ju proste vyslovene chcela uraziť. Načo iné by si takú hlúposť vyžadovala? Ak ti niekto tyká a ty od neho po čase začneš vyžadovať vykanie, to je jasný odkaz, že s ňou nechceš nič mať.

miadi
15. sep 2021

Viac by ma trapilo .. ze mate mesacne babo, ktore o rok bude pobehovat po dome a velky brat ho moze potknut alebo drgnut ono spadne a toto sa moze stat x krat aj u deti bez diagnoz bezne. Len aby ho tvoj muz potom neprizabil. Je super ze to riesite terapiou a Dufam ze mu pomoze. Inak je to casovana bomba.( co hovori svokra by ma tak netrapilo ako toto)

vroni
15. sep 2021

@ofzuza, a? Prečo by mala stat v hierarchii vyššie? Obvykle to je v tomto čase cudzia ženská, ktorá by sa mala vedieť slušne správať. Ja chápem, že sú výnimočné situácie, keď je nevesta ešte v tom skorom dievcenskom veku a svokra staršia pani, ale vo veku, keď hovoríme o dospelých ženách nie je na mieste automatické tykanie. Ani z jednej strany. Aj u šéfa, ktorý by mi zatykal po predstavení sa by som predpokladala, že teda firemnou kultúrou je vzájomne tykanie si a nie ze šéf je hulvat a ja mu mam naďalej devotne vykat.

ivanka12311
15. sep 2021

Ja by som neriešila svokru že ti tyka... podľa mňa je to normálne je staršia,som zvedavá ako sa zatvári keď jej povieš že si praješ praješ aby ti vykala... riešiš úplne hovadiny namiesto vážnych vecí.. rieš si chlapa čo jeho mamička vychovala ;)

ofzuza
15. sep 2021

@vroni proste etiketa, ked ti nadriadeny alebo svokra zacne bez opytania tykat, je to neslusne, ale tiez neslusne je tykat spat. Dostava ta do situacie kedy ti to moze byt neprijemne, ale z tvojej pozicie nemas "narok" tykat spat.

ofzuza
15. sep 2021

@vroni ak by ta to zaujimalo, odporucam precitat Spacka

vroni
15. sep 2021

@ofzuza, nuž, upozorniť svokru ci nadriadeného, že si tykanie neželáš je možno podľa etikety schodnejsia cesta, ale v praxi asi ta menej zdvorila. Aj keď teda neviem, či má zmysel dbať o etiketu pri človeku, ktorý o ňu evidentne nedba.

ofzuza
15. sep 2021

@vroni ani to upozornenie nie je zrovna ideal. Ked je niekto hulvat, nemusim byt hulvat spat. Ked mi zacne tykat neznamy chlap, urobim to iste co ty - tykam spat. Ale ked mi tykala ex svokra, tak som si iba pomyslela "vidlana", ale nechala som tak. Terajsia svokra tykanie navrhla a tykame si vzajomne. Moji rodicia napr vykali aj mojim spoluziackam na strednej a ak chceli tykat, navrhli tykanie vzajomne. Kazda jedna bola z toho mimo, lebo to nik iny nerobil.

ankare
15. sep 2021

To tykanie resp. vykanie by som neriešila. Ja by som to brala v pohode,že mi svokra tyka.
Odveci je to,že nedopustí nič na synacika. Tvoj manžel by jej mal vysvetliť,ako daná situácia vznikla. A viem,že mu rupli nervy,ale bitka nič nevyrieši, tobôž u chalana s diagnózou. Držím palce!

elenka.k
15. sep 2021

Pripadá mi to na hlavu, chceš aby Ti vykala ?
Skôr je tu u Vás iný problém...

vroni
15. sep 2021

@ofzuza, ved to, že ideal to nie je tak ani onak. Ale hulvat ma predsa len viac zdravého rešpektu pred iným hulvatom než pred niekym, koho môže zhadzovať, čo konkrétne v rodinných vzťahoch nerobieva dobrotu. A vieš, že podľa etikety a práva žiadnu ex svokru mat nemôžeš? S manželom sa rozviesť môžeš, so svokrou nijako, svokra je doživotny a nezrusitelny pribuzensky vzťah 🤣 (a potom ostaň slušná 😉)

ofzuza
15. sep 2021

@vroni no ale tak miluje, ze si drzi asi 500km odstup 😀

nedockavasom
15. sep 2021

@kacena4 nemas tu knihu nahodou ako pdf?

lilitela
15. sep 2021

@evamarek77 A svojej matke , babke a tetke vykas?
@sissy27 Jasne ze nebudu mat normalny vztah, ked ti svokra nalozi ze si vymaltila vlastneho syna a zhadzujes to na jej synacika, tak z toho uz fakt normalny vztah nebude.

Myslim ze tu ide o to, ze tykanie bola prva kvapka dovolovania si a prekracovanie hranic. POkus o spätne vykanie je, pokusom o nastavenie nejakych hranic.

Autorka vadi ti velmi ze sa urazila? Ak muz stoji pri tebe, tak nech.

A sorry baby ale vas v zivote nenapadlo ze co rodina to ine zvyky? Cize niekde sa vyka jednosmerne, niekde sa tyka obojsmerne a niekde sa vyka obojsmerne

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka1011
15. sep 2021

@vroni ty máš teda dosť zvláštne názory 😅

vroni
15. sep 2021

@ofzuza, 🤣🤣🤣🤣

vroni
15. sep 2021

@janka1011, to mi nadávaš ci ma chvális? 🤔 🤣🤣🤣