Mám právo chcieť, aby mi svokra vykala?

15. sep 2021

Ahojte. Vecna tema – svokra. Ked som sa zoznamila s terajsim manzelom, mala som 35r a 7 ročneho syna, byvala som s nim sama, proste samostatna zena. Syn ma PAS. /porucha autistickeho spektra/. Manzel toho casu mal 38 rokov, zil stále s rodičmi /ano mamičkin maznáčik, ale „tvárny“./. Jeho mama mi pri druhom stretnutí bez opytania zacala tykat – štýlom, že najprv prehltala koncovky a ked som neprotestovala zacala otvorene tykat. Prislo mi to cudne, ze ved moji rodicia by si toto nedovolili, ale bola som ticho, ze ved pokial sa bude spravat normalne, no problem. Lenze „normalne“ spravanie netrvalo dlho a zacalo sa to kopit. Pomyslena kvapka prisla asi mesiac dozadu. Narodilo sa nam spolocne babatko. Doma bola dost vypata situacia, starsi syn provokoval /uz je v puberte/ a manzel mu nalozil na zadok dost neprimerane – tak ze mu ostala na zadku vytlacena ruka a nejake modriny na nohach. Podla mna si toto moj syn nezasluzil aj ked je aky je a dost sme sa pohadali. No dohodli sme sa ze absolvujeme rodinnu terapiu aj on samostatne sedenia, aby pochopil viac diagnozu aj to ako reagovat v niektorych situaciach. /začína to byť fest narocne co sa tzyka jeho diagnozy vs puberta/ .
No problem nastal ked sa to dozvedela svokra, zhukala ma ze som si tu bitku celu vymyslela a ze oni dobre vedia ze ich syn by nicoho takeho nebol schopny. A ze ak tak som syna zbila ja a zvalila to na ich Jožka /zmenene meno/ a on to zobral poslusne na seba. Mna sa to riadne dotklo a muzovi povedala ze jej moze odkazat ze mi moze zacat rovno vykat, ze sme si nepotykali... ved sme spolu husy nepasli / ja mam uz po 40,ona ma 60/. On jej to hned „poslusne“, trochu bez rozmyslu napisal a odvtedy je svokra urazena tak ze ani sa neozve. Je tu niekto komu svokra vyka? Ako keby sa slusne sprava, nemam nic proti tykaniu, aj ked asi prijatelnejsie by bolo vzhladom na vek obojstranne. Ale za tejto situacie by som naozaj chcela radsej vykanie, obojstranne. Ved lahsie sa jej povie „ty krava“ ako „vy krava“,nie?

heidy222
15. sep 2021

A ty svokre vykas alebo tykas? (Alebo teda vy svokre vykate alebo tykate?)

minutka
15. sep 2021

@evamarek77 a tvoje netere ci synovci ti vykaju?

minutka
15. sep 2021

Nepoznam nikoho kto vyka neveste. Ale nevidim na tom nic zle. Mas pravo ziadat vykanie. Alebo zacni tykat aj ty. 👍🏼

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ofzuza
15. sep 2021

@minutka ked budem mat nevestu, budem jej vykat 🙂 resp velmi rychlo navrhnem tykanie (obojstranne, samozrejme) 🙂

marca12
15. sep 2021

Neviem si predstavit,ze by mi svokra vykala 🤣 to uz je taky problem,ze ti tyka? Vztahy mate otrasne tak je uplne jedno ci ti vyka alebo tyka

vanda323
15. sep 2021

Diagnózu som nezažila, no poznám jednu rodinu ktorá má túto diagnózu plus ďalšiu..a vedia snou pekne pracovať , teda dúfam že Vám odborná pomoc pomôže naučiť sa to. K svokre podľa mňa, myslím si že si to prehnala...Svokra je v podstate druhá matka nech je hocijaka, vzala si si alebo neviem či ste manželia..ak nie tak žiješ s jej synom...Ja som asi stará škola, ale mne keď svokra niečo povie , aj keď nemá úplnú pravdu dám hlavu dole...a neskôr ak sa stým neviem zmieriť alebo sa má.to dotklo si snou sadnem amzacnem.slusne otvárať tému...zlo zlým nikdy neporazis to si zapamätaj....zbytočne si navodila zlú atmosféru v rodine ...ja byť na tvojom mieste pridupkam za svokrou kúpim buketu, kávičku dezertik, ospravedlním sa ja prvá lebo ona je staršia na slušne jej poviem čo na má urazilo...ale to som ja....P.S dúfam že ti nevadí že rukám..keď mám len 27 rokov a ty 40😀

minutka
15. sep 2021

@evamarek77 aha. Tak to mi pride divne v ramci rodiny. Ale samozrejme kazda rodina ma ine zvyky. To som sa len zamyslela ☺️

ukulela
15. sep 2021

@evamarek77 ku tomu tykaniu len - mne svokra NAVRHLA tykanie - ona mne a ja jej. mala som 30. nemala mi preco tykat ako pubertake na strednej - tam je to ine. svokor je stra skola, s tym si vykame ja jemu aj on mne. vobec s tym nemam problem a ani on. teraz mam vyse 40 a ked do prace pridu absolventi VS na prax,tiez im netykam, hoci su o generaciu mladsi ... je to slusnost. uz su dospeli a ja im nemam preco zacat svojvolne tykat.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
makova333
16. sep 2021

Hovori z teba iba urazene ego. Nic viac. Keby bola taka ako ty chces, tykanie by nevadilo. Ked sa tak nesprava zrazu mas problem s tykanim/vykanim. Pokojne chod za svokrou a povedz jej face to face, ze si neprajes, aby ti tykala. Je to sice trapne, ale ak len toto je tvoj problem, tak chod za svojim cielom 🙂

monicka144
16. sep 2021

@makova333 tak ako to by bola zaujímavá situácia, no aspoň by svokra vedela, že má svoj názor, za ktorým si proste stojí

mpg
16. sep 2021

@ofzuza Ja tiež ako budúca svokra ( o niekoľko rokov) neviem, ako to bude, ale prispôsobim sa, ale asi by bolo lepšie tykať, to by mala byť ako najbližšia rodina.
Ale tu je základny problém ten partner, a ak je taký cholerik, tak tam aj psychológ bude musieť vedieť zapracovať.

cacianka
16. sep 2021

Ja už som stará kofola, ale úplne chápem o čo ti ide.
Že tvoj muž maximálne nevhodne reagoval na chlapca je isté, ale plus je že to riešite odborne ako zvládať diagnózu +pubertu.a neverím že by kopance a päste do genitálií a do nosa akceptoval stoicky každý človek a riešil to iba "no no no ".aj diagnóza potrebuje hranice. To riešiš na odbornej rovine a inde.

Ty tu teraz medzi nami riešiš postoj svokry a vzťahy. Pochopila som že aj doteraz ťa neakceptovala a mala nemiestne chovanie aj prístup k tebe, a keď sa stal tento incident s chlapcom, tak aj napriek verejne znamym faktom- muž to potvrdil že naozaj nezvládol útok, tak svokra nezmyselne napadla slovne teba a obvinila ťa z klamstva a podvodu. Preto ten odkaz o vykanî.
Ak sa nemýlim a čítam s porozumením, tak aj ja by som max zredukovala kontakty a vyhradila si takéto správanie voči mne. Nikto nie je oprávnený urážať a útočiť, obviňovať a ponižovať, bránim sa a nesklonim hlavu iba preto " lebo svokra". Nie je o nič viac oprávnená ako hocikto iný a bodka aj s !

cacianka
16. sep 2021

PS. áno máš právo nastaviť vykanie. Keď chce niekto slušnosť a úctu, má sa tak správať aj ku mne/k tebe.
Áno mám rešpekt, je to mužova mama ale ak pohár preteká, na hlavu si srat nenechám. Ani od vlastnej.
Týka sa to každého člena rodiny.

simca06022011
16. sep 2021

no tak ved neozyva sa, tak ju nechaj tak, nech sa neozyva. najblizsie ked ti zacne tykat medzi recou ju poziadaj, nech ti vyka, ja sa divim, ze si jej to nepovedala hned, ak si na to potrpis. Celkovo mi ale riesenie tykania v vykania pride smiesne. To je ten NAJMENSI problem a ja teda nemam potrebu riesit ci mi tyka zakaznik, ktory dobehne, alebo svokra, alebo chlapova tetka z hornej dolnej, ktoru som videla 2x v zivote. Skor mi to pride take (bez urazky, prezeniem to): teraz vykajte, aby som sa ja citila dolezitejsie. Rovnkao to mam odsledovane aj na kolegyni byvalej, co naziapala aj do svojho rovesnika, co je tykal, len aby sa citila dolezitejsie lebo mala neustale nevysvetlitelny pocit menejcennosti a komplexy za vsetko a toto jej pridavalo na "dolezitosti", ze jej vykaju (aj ine speciality mala,a le to je ina tema :D )

Ja by som este manzelovi vysvetlila, ze to co riesite vy doma, nemusi mamicke vesat na nostek, lebo to robi najvacsie zle, keby nevedela co sa u vas stalo, nestarala by sa do toho. A to nemam nejake vyhrotene vztahy s mamou mojho jedinacika, ale boli obdobia ked to boli vesele, pretoze jej vsetko rozrpaval, este aj kolkokrat si prdlo cez den. Urazena bola ako sa ma pri mne strasne zle, teatralne az slzila, lebo raz zo srandy umyval riad a som si ho aj odfotila a jasne ze to hned referoval:D Rovnako o mojich veciach, ktore som mu povedala okamzite volal rodicom. Toto sme si teda za roky vyhadali a napr. prestala som mu ja vraviet cokolvek,c osom nechcela aby sa jeho rodinou sirilo a este v 10x pozmenenej verzii. Casom mu doplo.

lilitela
16. sep 2021

Autorka, ja ti este napisem k tomu tykaniu a vykaniu, aj ked ano, je to asi menej podstatny problem, nez pises o ostatnych - moze byt dovod, preco si na to citliva. Jednoducho ty tam zijes a citis cosi. Podla mna ta svokra neprijala. Predstavovala si pre synka nieco "lepsie". A chcela ti ukazat kde je tvoje miesto.
Ja osobne som so svokrou (teda celou muzovou rodinou) mala take, ze mi zacali tykat, ale neponukli tykanie obojstranne. Nejak som to sprvu neriesila. Hoci mrzelo ma to, lebo som si myslela, ze som prisla do novej rodiny a myslela som si ze sme rovnocenni, tak jak vo vlastnej rodine - oni si tam vsetci tykali. My doma sme si tiez vsetci tykali. Ked vsak nastal zlom, ze si vsetci potykali s mojou mamkou, a tiez tam boli rozne generacne a ine rozdiely, + sa zacali objavovat rozne prejavy neucty voci mne a prekracovanie hranic, pochopila som, ze to jednostranne tykanie voci mne je len prejav vynucovania si nejakej nadradenosti a hierarchie. Jednoducho mali obavy aby som im snad neskakala po hlave, ci co, alebo potrebovali ma mat pod palcom tak, ako maju aj vlastneho syna, a nakoniec to bolo tak, ze oni si dovolovali ku mne. Ano vystihlas si to presne, lahsie sa povie ty krava, ako vy krava. A chapem, ze si tymto slovnym spojenim len zhrnula celkove spravanie, ze si proste dovoluje viac nez je slusne. Ja to tak mam tiez, ked si s niekym tykam, viac si pustam usta na spacir, vykanie so sebou prinasa automaticky urcity respekt, jednostrannym tykanim vznika disbalanc.
A reci typu, ze snad tvoja svokra si moze pustat pusu na spacir a ty sa tu mas snazit davat vztahy do poriadku, och, nevsimaj si, to nie je tvoja uloha, jasne lahsie sa zije ked su vztahy dobre, aj do buducna, ale to je v zaujme a snahe vsetkych, ak to tak nie je, potom budes vecne v situacii, ze ona bude drza a ty to budes napravat. Ak je s tym niekto ok, dobre, ty zjavne nie si a to je ok.
Vies, je dobre ze tvoj muz je tvarny a nech vam to vydrzi, z mojich skusenosti toto cele bude este zle, lebo on je tvarny pravdepodobne aj smerom na matku, ked sa ona pusti bojovat a ze neni nahoda, ze tak dlho zil u mamky... drzim ti palce. Sama mam taku situaciu aj s PAS dietatom, sranda, ako sa podobne situacie vyskytuju, su na to zjavne vzorce ze sa tak ludia k sebe pritahuju, ako sa pritahuju.

lsimo
16. sep 2021

Právo na to máš, ťažko povedať či to ale ešte viac nenaštrbí už tak nie moc dobré vzťahy, čo medzi sebou máte. Ja by som to asi nechala tak, lebo ako myslím si, že to situáciu ešte zhorší, asi by som ju radšej ignorovala

nikyball
16. sep 2021

Nerieš blbosti a zameraj sa na svojho problémového syna

ktochytavzite
16. sep 2021

ja by som namiesto tykania riesila,preco otcim zbil tvojho syna.To sa stalo v tvojej pritomnosti?To vykanie,ci tykanie je nepodstatne riesit.

tykat
16. sep 2021

Tebe muz zbije syna ze ma modriny a ty riesis tykanie so svokrou??? OMG

cacianka
16. sep 2021

Veď píše že rieši muž/syn nielen doma ale hlavne u odborníkov, nie na koni.
Psychiater aj terapiu.

Tu sa chcela poradiť o svokre a jej útokoch.

nadazdi
16. sep 2021

Aj podľa mna je divne že ti tykala ako frajerke svojho syna 😅sorry ale máš svoje roky, to nie je 20 ročný chalanko čo doniesol domov čajku z diskotéky.. ale tak tým že ste sa vzali je to už normálne a to ešte nehovorím o tom že v takých rokoch máš malé dieťa 😅 u mna je to teda veľmi veľa rokov 😅 tiež by som ti vykala, pre mňa sú aj 35ky ,,staré”, ja som ako gynekológ, žiaľ sorry baby

luccija
16. sep 2021

Netrvala by som sa vykani, keď Ti roky tyka to je už fakt trápne.Skor by ma mrzelo, že Ťa obvinila, že si syna zbila a hodila na jej "Jožka" tak nech nechodí asi to prezijes aj bez nej.A ešte ma zarazilo, že ste spolu už dlho a muž len teraz sa ide učiť ako pristupovať k synovi s PAS.Mate to náročné a ešte len bude asi žiarli na bábo...tak zbiť ho nemal

miadi
16. sep 2021

@nadazdi aky gynskolog ? To sa len hovori zeby sa malo idealne stihnut prve dieta do 35ky a nejaky hlupaci z toho pochopili ze zeny by nemali mat deti nad 35r. 🤣 Mne povedala gynskologicka v 37 ze som mlada. Ty si este velmi nevyzreta ked sa ti zena nad 35r zda stara mat male dieta. Cas tak leti za par rokov budes starena 🤣35ka a Ta picne. Alebo naopak budes mat pocit ze ty si vynimka. Monika mala prve dieta v 40 druhe v 45ke a ze to je podla teba a tebe podobnym neskoro nic nemeni na fakte ze to neskoro nie je ze zeny maju deti ked to vyhovuje im alebo ako zivot da. Nie podla zbytocnych nazorou druhych.tu mas foto Monika 56 a jej 16r dcera.

simca06022011
16. sep 2021

@nadazdi neboooj aj ty budeš mat coskoro 35, prejde to ako voda a potom si toto pripomen, aka si uz stará 😂😁 vsetko je to relativne.. Pre niekoho zena v najlepsich rokoch, pre 5r dieta je to stara zena, a pre 60r svokru je to mlada žaba 😉

nadazdi
17. sep 2021

@miadi
@simca06022011 napísala som že žiaľ sorry 😅 tak neviem čo sa urážate, ja so svojim vekom nemám problém neviem prečo by som aj mala mat, čo ste choré? 😅 úplne v pohode si v 35 poviem, že som už stará na celovíkendove zurky, veď už teraz keď idem do mesta, tak som zvyšok víkendu ko.. keď budem mat 35, neviem prečo by mi mal niekto tykať, veď teraz ľudia akí mladi umierajú, už sú v tej 35 niektorí dávno za polovicou života 😂 a k tomu rodeniu deti sa už radšej nevyjadrujem, lebo vás asi odvezú zachvilu.. každopádne ja som písala autorke, nie Vám, tak si kludne dajte papuče a teplý čajik

cickamon
17. sep 2021

@miadi ale aj mlada ma pravdu v niecom...prve dieta by sa malo podla gynekologov pokial viem stihnut idealne do 26 rokov potom mat deti je este "bezpecne" do cca 36-38 ale potom uz vznikaju rizika DS a podobne, po neviem akom veku ale sa mi zda 42 uz ti ani nepreplati poistovna umele oplodnenie... to ze teraz su casto prvorodicky po 40-tke je fakt, ale je to dobou a zivotnym stylom, to nikto nepopiera ani neovpyvni...ale rozhodne to nieje podla Dr. fajn. Moja najlepsia kamoska je lekarka a nadava ze nenasla toho spravneho chlapa koli kariere a uz je stara a chce aspon rychlo dieta a to ma cerstvo 32... takze ano z pohladu mediciny je to na dieta vysoky vek, na ine civilizacne choroby je to este mlada zena aj z pohladu gynekologa, ved neposle ju na mamograf alebo je mlada na menopauzu a pod... treba zohladnovat aj o aku oblast sa jedna.

simca06022011
17. sep 2021

@nadazdi ja som sa neurazila vobec 😂 mne to príde smiesne velmi tvoje vyjadrenie. Také kratkozrake. A predstav sme tu priemerne 40tnici a nikoho ziadna zurka nerozbije na vikend, tak popracuj na vydrzi aby si nebola v 35 stara 😁