Mám sa vrátiť?

iriiis
8. okt 2015

Takto pred rokom mi pristálo na učte cca120tisic ,vyplatila som nejaké podlžnosti...Samozrejme sa medzi *kamarátmi *rozšírilo ze mám, tak som požičala,ale teraz je mi jasné že neplánujú vrátiť...Ale to už je na mne...Ide o to,že pred tým rokom som sa rozhodla *investovať* do oddchodu do DE...(Vždy to bol môj sen,ale nedalo sa skôr)Takže som zbalila dcéru(vtedy 5rocnu)a vyrazili sme...Byt som zohnala už pred tým behom dvoch týždňov..Malá sa supe 😲 r adaptovala,momentálne už chodí do prvej triedy a sú často chvíle keď ja sama jej nerozumiem ...A to je ten hlavný dôvod mojich pochybností,sme tu pomaly rok a ja neviem po nemecky 😒 som si myslela aké to bude jednoduché.veď prídem a do pol roka musím vedieť,ale eehmm...Celé dni som doma,takže nemám s kým komunikovať v DE...Aj sa mi pritrafil chlap do cesty s čím som absolútne nerátala,ale veď ok...príde to vždy keď už načakáš...Ok takže k otazke ,zostáva mi cca 30tis.e.momentálne riešim ďalší byt,lebo ten kde som nájomca predáva...Už tento bol problém zohnať lebo nemcom je jedno koľko máte na úcte,hlavne ich zaujima či ste zamestnaný...Takže tento byt som dostala iba pre to,že som zaplatilla rok dopredu...Takže momentálne som bez práce (rysuje sa mi nejaký mini job)Otázka...zostať do konca(myslím kým sa neminu ecka)alebo sa vrátiť na SK??? PS: mám pocit že som úplne preflakala tu kopec peňazí,ktoré kebyže zostanem doma sú...doma...Na sk som robila manazera v restike,a vypracovala od nuly,mala dobrú povesť...Verím,že stále po tom roku čo som preč nemam problém sa zajtra zamestnať...Zostať tu risknúť to,alebo sa vrátiť na istotu...Ide hlavne o to či to ešte finacne zvladem,lebo som tu hlavne kvôli dcére aby v budúcnosti nezarába la 350€...Neviem to takto v skratke zhrnúť keď tak sa pytajte 🙂

sissy27
8. okt 2015

@iriiis tak ono doma medzi 4 stenami sa nenaučíš žiadnu reč... takže buď na sebe zamakáš a bude ti dobre aj v DE, alebo budeš hniť doma a potom sú súradnice úplne bezpredmetné... a tak ako si si myslela, že prídeš do DE a bude to jednoduché, tak teraz si myslíš, že prídeš na SK a opäť to bude jednoduché? máš tu byt? prácu si budeš hľadať odznova, čo teda popri malom dieťati nie je zas tak ľahké, pochybujem, že rovno ti dá niekto dobre platený flek manažerky, to každý radšej na túto pozíciu zamestná niekoho, kto sa tak ako ty kedysi k tomu prepracoval postupne a pozná "terén" ...
a teda keď si išla do sveta kvôli dcére, tak jej v prvom rade choď príkladom, ukáž, že na sebe treba makať, že sa to dá, a nie že pri prvom probléme sa zbalíš a utekáš k mame pod sukňu... pritom sa ti nestalo nič tragické, len si bola naivná 🙂

iriiis
autor
8. okt 2015

No veď totok😊prvých problémov už bolo a dali sme to...Bohužiaľ žiadnu mamu nemam...prakticky...Ale ver že je jedno koľko som preč,Gastronómia na sk je ...ale o tom som nechcela,ale s istotou viem že nemám problém začať tam kde som skončila.

jeennyv
8. okt 2015

@iriiis v prvom rade na to, aby si sa niekde uplatnila je potrebna rec, ak sa ju jednoducho nenaucis, nenajdes si poriadnu pracu, lebo ak aj najdes nieco, ked nevies rec, tak to lahko oklamu v zmluve, na podmienkach atd.. cize ak sa nenaucis jazyk podla mna mozes alebo budes len bezcielne minat peniaze a nakoniec ti nic neostane... ak sa rozhodnes ostat, preco nekomunikujes s niekym po nemecky na fb alebo v nejakom inom fore ci zoznamke...trenuj jazyk aspon takto, pozeraj nemecke filmy, daju sa stiahnut urcite aj nemecke ucebnice na gramatiku, ktore pozivaju deti v nasich skola ci nejake cd ci ine media aby si nieco pochytila...chces mi povedat, ze si uz to vsetko vyskusala aj tak sa na teba nic nenalepilo...ked nemam dajme tomu moznost chodit von tak sa vzdelavam aspon takto...

iriiis
autor
8. okt 2015

@sissy27 a mimochodom ja som sa snažila učiť ale bohužiaľ,sú k dispozícii iba integračné kurzy alebo súkromné za 50€ na hodinu...ja sa snažím ucim sa sama,ale bohužiaľ rozumiem tak na 80% ale hovoriť viem na 40%...

iriiis
autor
8. okt 2015

@jeennyv veď o to ide,ucim sa sama aj pozeram filmy ja vlastne všetko rozumiem,aj som si brigady zohnala sama...len mam problém hovoriť,ale o to nejde ja sa hlavne bojím že...toť otázka zariskovať ešte stým zostatatkom???

tova
8. okt 2015

@iriiis ked si bez prace v DE tak bez vahania na sk, lebo sa o rok vratis s "holym zadkom" ak zohnas pracu aj ked upratovacku v resauracii tak riskni, kurzy musia terat mat pre pristahovalcov zadarmo, pytala si sa v mestskej kniznici?? alebo kostoly a rozne dobrovolne organizacie mozu ponukat kurz zadarmo.

slnecnica174
9. okt 2015

@iriiis Ja byvam v DE a musim povedat, ze som bola velmi prekvapena, pretoze uz sa mi stalo, ze v jednom fastfoodovom a obchodnom retazci mi po nemecky nerozumeli 🙂 takze si myslim, ze pracu kde si moc na reci nezakladaju by si si tu nasla hned. Bud teraz zabojujes, zacnes hladat job, prihlasis sa na nejaky kurz a zacnes sa kamaratit s ludmi, s ktorymi mozes rozpravat po nemecky, alebo naozaj stroskotas bez penazi. Vybuduj si normalny zivot pracujuceho cloveka a peniazky si nechaj na dovolenky😉 Musis zacat rozpravat po nemecky, aj ked s chybami. Vela stasia ti prajem, neboj zvladnes to! 😉

miadi
9. okt 2015

prepac ja toto nechapem si tam rok bez prace len tak doma?teda ani nie doma ale v prenajme..tu nemcinu si sa mala ucit este pred odchodom z Sk a tam uz len doladit..potrebujes pracu a v tvojej pozicii si nemozes vyberat zober hocico..a nutnost komunikacie ta nauci viac ako teoria na papieri..uz necakaj na zazrak bud hnet do tyzdna chod spet na Sk alebo si zozen docasnu uplne hocijaku pracu od spodu tu co nikto nechce lebo taka sa vzdy najde vsade najlahsie...kedze riaditelka banky bez znalosti jazyka asi nebudes...(nehnevaj sa ze srandujem)a vzdy sa mozes vypracovat..

spirit16
9. okt 2015

V zivote nejde o to na akej adrese zijes, ale o to ako ten zivot prezivas a ci to, co robis ma pre Teba zmysel.
Pokial sa fixujes len na pomyselnu buducnost malej, tak vedz, ze samotny fakt, ze vyrasta v DE jej nezabezpeci dobru buducnost.

natalka13
9. okt 2015

To si fakt preflakla tolko penazi za prenajom bytu, na poflakovaniesa doma a rocny kurz nemciny pre dceru????
Teraz bez penazi ti bude tazko aj v DE aj na SK.

ladyblcha
9. okt 2015

nerozumiem, co si tam ten rok robila? uplne ze nic? len doma cakala na dceru, za rok by sa na mna aj madarcina nalepila a to teda ja som fakt antitalent na jazyky.

vroni
9. okt 2015

@iriiis, ziadne kurzy? Tym mozes ohurovat fakt tak na modrom konikovi. Aj v minimesteckach su VHSky, ktore ponukaju na mrte kurzov nemciny za par supov, aj intenzivne, s kurzom ti pomoze aj Arbeistsamt (nezaplati, na to narok nemas, ale poskytne kontakty), co si preboha rok robila? Cumela do steny? Dieta mas v skole, zober si intenzivny kurz jazyka kazdy den doobeda, za tri mesiace mozes zacat hladat pracu (na zurnalistu to stacit nebude, ale dohodnes sa a popri hladani prace mozes dalej brusit jazyk)

bubinko1506
9. okt 2015

za rok sa nemcinu v nemecku naucis aj bez kurzu, len treba vytiahnut päty z domu a ist von. je jedno, ci budes predavat zmrzlinu, umyvat riad alebo prehadzovat svetriky v obchode. ked budes medzi ludmi, budes nutena hovorit a ten jazyk sa na teba nalepi. a ze nie su ziadne kurzy? to je fakt hlupost. v kazdom mestecku su ponukane kurzy nemciny, len sa treba spytat a pohladat na nete.

bosoriak
9. okt 2015

@iriiis Ja tomu tiez celkom nerozumiem, to si akoze rok sedela v prenajatom byte v Nemecku za usetrene peniaze zo Slovenska? To si mohla rovno tie peniaze splachnut do zachoda. A je to presne tak, ako pisu baby nado mnou - kurzy su vsade, VSADE aj v tej najzapadnutejsej dedinke. Praca (akakolvek) je lespia, nez sedenie doma.
Takze ak by som bola ja na tvojom mieste, tak pohnem zadkom, idem si robit kurz a ZAROVEN si hladam robotu, nech je to cokolvek. Spytaj sa na urade prace, co ti vedia pomoct.
Mimochodom, najst si ubytovanie by mal byt tvoj hlavny problem, lebo je to presne ako pises, kym nemas pracu, nedostanes prenajom. Sedenie doma ti v tomto nepomoze uz vobec.
Drzim palce.

sissy27
9. okt 2015

@iriiis kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody... milióny iných ľudí, ktorí prišli do cudzej krajiny (vrátane mňa alebo mojej sestry) bolo schopných zvládnuť jazyk častokrát od absolútnej nuly bez základov, a to nie len nemčinu alebo angličtinu, ktorej základy má v dnešnej dobe v EU pomaly každý, v priebehu pár mesiacov, a nie že rok sedím na zadku a nedá sa... stačilo sa zamestnať, hoc aj dokladať tovar, umývať riad, upratovať, čokoľvek, trošku sa socializovať spolu s dieťaťom (materské centrá, ihriská), sledovať a snažiť sa porozumieť nemeckým programom, internet máš, tak nájsť si kamošov na písanie, komunikáciu, proste niečo robiť a nie len sedieť doma a čakať, že "samo sato" to spravia za teba...
len bohužiaľ, ja z tvojich riadkov necítim nejakú ochotu, snahu so sebou niečo robiť, tak asi bude pre teba jednoduchšie sa naozaj vrátiť domov, snáď teda nemáš opäť veľké oči, ak veríš tomu, že ťa v pohode zamestnajú tam, kde si skončila... myslím si o tom svoje, ale tak viel gluck 🙂

m.i.r.i
9. okt 2015

prepac, ale to sa mi tazko veri, ze niekto takto vobec preflaka peniaze...rok v DE a nenaucit sa nemecky? Ked akoze chces? Lebo su taki co nechcu, maju pracu cez agentury, ziju s Poliakmi 10 v jednej izbe, aj tak sa da..ked idu len zarobit a sup domov..ale ked niekto chce v nejakej krajine zit, tak jazyk je prva vec na ktorej treba makat a hned suvisle s tym na zamestnani...v Nemecku je vela lacnejsich kurzov, ved tam chodia au pairky co zarabaju par stoviek..okrem toho, zacat mozes aj takmer uplne bez jazyka hocikde v gastronomii v kuchyni -- moj muz zacinal v 3 roznych krajinach bez znalosti jazyka ako umyvac riadu...tam staci vediet par slov, ukazu ti ako mas robit a robis..tiez tak zvyknu zobrat upratovacky alebo s akymi takymi zakladnmi chyzne -- robila som kedysi v DE na recepcii a chyzne sme mali kadejake, vedeli vacsinou par slov...
Pri praci- aj v tej kuchyni pri riadoch sa stretavas s ludmi, cize komunikujes..vacsinou to nie su nemci, ale kazdy tam ako komunikacny jazyk pouziva nemcinu..sefovia ale su casto domaci...takze ucis sa prirodzene..v takom prostredi po 3 mesiacoch predsa musis komunikovat..
Ja somkedysi sla za au pair s par slovami co som sa naucila sama z knizky...po 3 mesiacoh som plynule komunikovala..ale doma knizky, gramatika, telka, s detmi som robila domace ulohy, vsetko co povedali a nevedela som som hladala v slovniku..raz, dva krat, trikarat a vies..
Tiez vravis, ze dcera chodi do skoly a ze uz vie pekne jazyk..to nechodia k vam kamaratky? Nechodite na ihriska, medzi deti, na vylety? Nestretnes sa s nejakymi mamickami? Treba sa odvazit..otvorit usta, aj ked koktavo, skusat, komunikovat...neexist, ze po roku nevies jazyk a nemas tam pracu
Takze podla mna - vrat sa spat...na to musis mat ambicie, plany, zodpovednost a hlavne chciet, aby si v zahranici zapadla, na SK budes aspon menej minat.....

magmolatus
9. okt 2015

@iriiis 120 tis. eur? Škoda peňazí. Z toho si mohla "pomaly" 10 rokov žiť tu na slovensku bez práce a venovať sa naplno len malej.

natalym
9. okt 2015

To si sa za rok nenaučila jazyk? Tak to si premárnila nielen peniaze, ale aj čas. Ja by som domov nešla, už si mohla vedieť jazyk a pracovať. Myslela som si, že len ja som trúbka, ale vidím že nie. Nepremárni si šance. Veď to bol Tvoj sen, kto má také príležitosti, si ho plň.

magmolatus
9. okt 2015

@iriiis rozhodnúť sa musíš sama. Asi takto by som to povedal, že čím neskoršie sa vrátiš na Slovensko tým horšie dopadne tvoje dieťa. Buď si nájdi prácu a ostan tam, alebo sa rýchle vráť. Len taká básnická otázka: čo spravíš ak bude mala tretiacka a budeš sa muset vrátiť. Mala nebude vedieť ani písať ani čítať po Slovenky. Ako sa aklimatizuje potom?

vladinka
9. okt 2015

presne ako píše Vroni, intenzívny kurz nemčiny VHS, budeš nútená hovoriť a učiť sa po nemecky ...mne sa v takých kurzoch veľmi páčilo, bolo to také "multi-kulti" ....spoznáš hlavne nových ľudí a aj sa naučíš po nemecky...dala by som si nejaký limit napr. 4 mesiace, naučiť sa ako tak po nemecky a nájsť si nejaký job...inak nemá význam, aby si tam zostávala...ty si doma, dcéra v škole..to môžeš byť aj na SK a dať ju do nejakej súkr. školy alebo jazykovky a ty sa tu možeš zamestnať a hlavne zarábať...neviem ako dlho si tam teraz...rok??? a spočítaj si koľko si doteraz minula ...držím palce 😉

adri266
9. okt 2015

@iriiis a pre vsetky.
S mojim manzelom sme boli 4 roky v UK, a hoci ja hovorim anglicky plynule, on sa za cely ten cas hovorit nenaucil. Je introvert, pracoval v zahrade, takze nemal velmi kde. TAkze chapem, ze niekedy je to pre cloveka tazke. Ale ak Ti to nejde, jednoducho sa vrat.

S tymi peniazmi, skoda, mala si to investovat do domceka tu na SK, urobila by si lepsie.

jaja26
9. okt 2015

@iriiis mam znamu, ktora odisla do Nemecka a vedela len po anglicky...Nasla si priatela z DE,, komunikovali spolu anglicky, ale odisla tam za nim...Zaplatila si kurzy, naucila sa po nemecky, brigadovala, upratovala a komunikovala s ludmi nemecky hovoriacimi...Vypracovala sa, makala na sebe a teraz ma velmi dobre miesto v znamej firme...Takze vsetko sa chce, len treba chciet a odhodlat sa...Ak dcera hovori po nemecky, komunikuj aj s nou...

minutka
9. okt 2015

pristalo ti na ucte 120 t €,kt. si rozflakala, byvas v podnajme, nepracujes... mam obavu,ze takyto typ ludi mozu aj na Mars vystrelit a nepomoze im to

bohuslava8
9. okt 2015

@iriiis a čo takto upratovať od nevidím do nevidím ako to robia chudery z východnej europy čo prídu do nemecka

jankak055
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dkethe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz