Mama alkoholička

123sima123
21. nov 2015

Ahojte potrebujem akukolvek radu, vasu skusenost, pomoc.

Moja mama je alkoholicka..nehovorim o niekom kto si da dva tri krat do tyzdna flasu vina ale o niekom kto je kazdy den skoro do mrtva ozraty (teraz ma obdobie rumu a lacneho vina). Trva to dlho, ja som to zacala registrovat od svojich 15 cize tych 10 rokov ...ale skor take obcasne pitie ale potajme. Ocino do nej nakrical a dalej neriesil (vsak co sa da, ja som sa s nou povadila ze je zas ozrata a tam to tiez skoncilo). Vzdy som si povedala toto uz je take zle ze to uz horsie ani nemoze byt, ale vzdy sa stane nieco kedy mi dokaze ze vzdy moze byt horsie).

Dlho mala pracu v masiarni, samozrejme o masiaroch je zname ze piju..cize zacinala prve dusky o 5 rano...chlapi si sice vypili ale kym dosli domov tak boli OK, ale moja mama si kupila este aj domov a dorazila sa. Nakoniec ich vsetkych prepustili a teraz chodi od roboty k robote, dlho nevydrzi vzdy tam zauraduje chlast.

Ja uz s nasimi nebyvam, odstahovala som sa koli nej pred dvoma rokmi lebo som bola z nej totalne na prasky, sestra ta s nami nebyva uz tych 10 rokov a v podstate sa tvari ze by aj daco riesit alebo pomoct jej aj chcela ale nevie ako a keby aj vedela tak na to nema cas. A ocino s nou ostal sam a caka kedy dostane naozaj ze infarkt lebo to co ona robi je uz cez. Ked nemala robotu, tak v poriadku stane sa ze clovek je nezamestnany, ale otec prisiel z roboty od krompaca a ona po celom dni ozrata spala, nenavarane, neporiadene nic..a co sa s nou da robit?

Teraz je ocino prvy mesiac na dochodku, ona ma pracu stylom od 6 rana do 9,10 ...na par hodin..kym pride domov cez cele mesto tak je na srot (o nejakej hanbe ktoru robi snad uz ani nevravim). Vyplatu nema stylom raz za mesiac, ale kazdy tyzden jej daco daju cize vobec my nemame prehlad o tom ako je ona na tom finance, ale furt ked sa od nej pyta ze daj daco na domacnost, byt, elektrinu, jedlo tak ona nema, a z coho ma dat, veduci ju nevyplatil (ale pollitrovka rumu pod vankusom - na to peniaze su). Do domacnosti netreba podla nej absolutne nic, oco taha celu domacnost, byt, poplatky, strava - dodavam ze siel na dochodok takze sa teraz naozaj boji ako to bude vsetko tahat (cely zivot robil na stavbe, nebavime sa o niekom kto pracoval na ministerstve a peniaze mu padali do vrecak). Ona k zivotu potrebuje chlast, cigarety a mlieko (v noci sa donho pusta). A takto prebiehaju jej dni....pred tyzdnom zaspala v strede kuchyne ozrata, dosikana ....Situacie ako ze necha zapnutu ruru a ozrata zaspi, alebo vytopi susedov su bezne.
Otec jej ma plne zuby, rozviest sa s nou ale nechce pretoze by ju musel vyplatit, ona by tie peniaze tak ci tak prepila a ostala by na krku mne. Ocino furt mysli na zabezpecenie mna a sestry preto s nou zije len na ukor toho aby nemusel predavat byt a ostal nam. Ked som bola za jej doktorom on mi povedal ze nemoze s nou nic robit, nariadit liecbu kym nieco nespravi (kym naozaj nezaspi ozrata pri vareni a nevypali kuchynu - az potom jej sud moze nariadit liecbu). Ona sama sa nepovazuje v ziadnom pripade za alkoholicku (jej oco zomrel na rakovinu, mamu zrazilo opitu auto a brata pred pol rokom tiez) cize je to v rodine.

Zazila som s nou situacie ako si ozrata rozbila hlavu, ako si balila veci do tasky ze "toto mi oblec do truhly a ja sa idem zabit" a rozne vyhrazky...ked je ozrata je strasne agresivna, ja som teraz tehotna a bojim sa jej ze mi ozrata daco spravi tak tam chodim minimalne ked je doma oco. O smrade ktory nam ide z bytu ...to si neviwte predstavit. Ocino spava v detskej, obyvacku pred nou zamyka a ona ma pristup len do spalne a kuchyne. Ale smrad po celom byte, ona vyzera v dezolatnom stave, nekupe sa, neumyva a teda ked aj ozrata chvilu rano nie je totalne smrdi az vas z toho nadrapuje.

Vyhrazky, agresia, ohrozovanie rodiny podla mna ....da sa s tym daco robit? Za kym ist ak moznost donutit ju ist na liecenie nie je v ziadnom pripade prijatelna ???

brady1
21. nov 2015

@123sima123 ahoj trošku to poznám z ocovej strany. a ty kde byvaš? nemohol ist oco k tebe byvat a byt by sa predal a kupila by si vacsi byt kde by mohol otec s vami byvat? viem je to ťažške,ale na mamu by si mala zabudnut viem neda sa to, ale prestat sa s nou absolutne stretávať, možno práve to jej pomôže. prípadne si vybavitť aj sudny príkaz priblíženia a tvoj ocino tak isto. ona sa na Vas vy... už dávno. Začni žit novy život bez mami. Však ty budeš mať novú rodinu, jediný kto stratil je ona. Lebo najvacsia láska je matka k dietatu, nie dieta k matke. Pochopis ked sa ti narodi babenko, ja mam dobru maminu nepije a vážim si ju ale moju dcerku ľubim najviac.

brady1
21. nov 2015

@123sima123 ked ti pride vyklopkavať treba volat policiu, pripadne tvoj partner nech ju rázne vyhodi,pre tvpje dobro, ver tomu že sa zlakne rázneho muža a pri tvojich dverách sa neukáže

alena6232
21. nov 2015

Otec musí čím skôr preč. Aj za cenu, že prídete o peniaze. Inak to skončí horšie. Pri alkoholikovi nezaberá akákoľvek snaha, argumenty, alebo láska. Žial, treba si to uvedomiť a zmieriť sa s tým.

jeannna
21. nov 2015

A pokial je jedinym dovodom, preco tvoj otec odmieta rozvod, ze by ju musel z bytu vyplatit, tak by som bola dvakrat opatrna. Alkoholici si zvyknu na alkohol poziciavat peniaze, aby raz na dvere vasho bytu nezaklopal exekutor.

minnie55
21. nov 2015

@sardinka335 keď tomu nerozumieš, tak nepíš hlúposti!! Ja som pracovala na súde a rozhodovala som o súhlase súdu v prípadoch nedobrovoľných hospitalizácií - takže láskavo sa prestaň do mňa navážať a keď o tom nič nevieš, tak tu nevypisuj hlúposti a nepoučuj ľudí, ktorí tomu rozumejú.

jeennyv
21. nov 2015

@123sima123 nasa znama mala muza alkoholika, nepil ako tvoja mama, ale rodine ne sa to uz nezdalo v poriadku..otec znamej ho zobral a odniesol na protialkoholicke a bolo....net mas, cize ak chces pomoc poinformuj sa na nejakych lekarskych forach ci vyhladaj liecebne, mailuj informuj sa, co a ako treba urobit s pripadmi v takom stadiu...

minnie55
21. nov 2015

@jeennyv uplne s tebou súhlasím, je to v tomto prípade jediné riešenie - tu treba pomôcť jej mame a nie baviť sa o delení majetku, preboha !

bosoriak
21. nov 2015

@123sima123 Ja len este technicku poznamku - jednak presne ako pise @jeannna - co sa toho bytu tyka, kym je ich spolocny, este sa pokojne moze stat, ze ona ho prepije aj cely, ak si na neho vezme uver. Jednak nie je nikde napisane, ze tvoj otec neumrie skor, treba sa na to pozerat realisticky. A v neposlednom rade netreba vobec vkladat velke nadeje do nejakeho protialkoholickeho liecenia. Uspesnost takychto lieceni je okolo 20%. To znamena, ze 2 ludia z 10 sa vyliecia a ostatnych 8 do toho spadne znovu.

Treba zachranit to, co sa zachranit da a oplati a nie riesit zenu, ktora ma kazdy den moznost volby a kazdy den voli alkohol. Ked sa jedneho dna preberie, fajn, dovtedy mate vsetci zviazane ruky a mozte sa aj na hlavu postavit a odvykat ju amaterskymi sposobmi a dufat, ze ju nieco nakopne. Nenakopne.

Pytala si sa na osobne skusesnosti, moje rady su prave plynuce z nich. Naloz s nimi ako uznas za vhodne.

kpt
21. nov 2015

ja by som tiez radila asi rozvod. mozno pridete o peniaze, ale ten stres za ne nestoji. moja mama bola taka ista, na mol vzdy. ani chodit nevladala, vtedy byvala triezva docasne...tento rok vmarci umrela, uz nechcela ani jest ani nic, len chlastat a fajcit. nakoniec po nej ostal dlh 4000, a ktory sme sa s bratom zlozili, lebo este pol bytu po nej bolo a nedalo sa vzdat dedicstva...na psychiatrii bola tri krat po 14 dni. vzdy sa opila hned po navrate, a potom cca 3 mesiace trvalo, nez sa dostala tam, kde bola predtym.

hoblinka13
21. nov 2015

@123sima123 otec caka kedy umrie,len aby sa nestalo horsia.dostane mrtvicu a odkazana na otcovu pomoc.aj taketo pripady su.mame v rodine alkoholika a viem,co je to hanba a otazky okolia.ani deti tejto osoby si nevedia dat rady a uz rezignovali.na liecenie ju nedostanu...neda sa nic robit.tvoj ocko dostal obrovsky kriz na chrbat od zivota.nevies si spomenut,co bolo spustacom?nechybala jej laska a pozornost?v tomto pripade musite byt otcovi oporou,byt pri nom,nech to zvladne.alebo sa rozvedie a odstrihnete sa od nej,ale to malokto dokaze

jeennyv
21. nov 2015

@minnie55 neviem presne ako to je, lebo dnesne zakony atd...ale ved ked mam net informujem sa v prvom rade o praktickych rieseniach...

minnie55
21. nov 2015

@bosoriak nehnevaj sa, ale absolútne s tebou nesúhlasím - je to predsa jej matka a alkoholizmus je choroba, sama si v tomto štádiu nepomôže. A práve na to má rodinu, aby jej podali pomocnú ruku. Aj keby bola pravda to, čo píšeš, že len 2 z 10 ľudí sa vyliečia, tak to stojí za to a keby som ja bola na jej mieste, urobila by som všetko pre to, aby som svojej mame pomohla. Pretože inak by som si to vyčítala do konca života. A nejaký byt alebo iné majetky by mi boli ukradnuté.
Mojej kamarátky otec dlhé roky pil, bolo to strašné - častokrát ho našli doráňaného na ulici, boli už fakt z neho zúfalí - prepil vždy všetky peniaze, proste dlhoročné, nekončiace trápenie. Nakoniec ho kámoška odniesla na psychiatriu - strávil tam 2 mesiace a bol to začiatok nového života - samozrejme, že to nebolo jednoduché, ale spoločne to zvládli a teraz je z neho iný človek. Keď čítam takéto strašné príbehy o alkoholikoch, vždy si spomeniem na neho a som presvedčená, že má zmysel bojovať a snažiť sa zo všetkých síl takémuto chorému človeku pomôcť. A nie ho odsudzovať a povedať, že tak mu treba, môže si za to sám. Ja by som to nikdy nedokázala.

novana
21. nov 2015

@minnie55 Pod Tvoj príspevok sa podpisujem, pretože tie ostatné, teda s výnimkou dvoch troch, akoby ani nepísali ženy, matky... Smutné.

betunka39
21. nov 2015

Moja suseda takto pila 20 rokov.My sme sa to dozvedeli nahodou.Trapila celu rodinu.prestala chodit k rodicom.nasim susedom Dcery odisli z byru .lebo sa na to nechceli pkzerat.Manzel chodil z domu precna turnusy .onabola sama.Do prace nechodila a peniaze jej nechali len na stravu.Ona to prepila a potom chodila od dveri k dveram zobronit.V byte bordel.vela veci popredala.Bola aj na lieceni.nepomohli.pretoze nikto pri nej nestal.Bola to velmi sikovna a mila zena.kym nepila.Pre jej alkohol najprv zomrel jrj otec.potom mama- nasi susedia a crly cas sa tvarili.ze to nie je pravda.Pred dvoma rokmi zonrela aj dotycna.Nedozila sa ani 50- tky.Dcery na pkhrebe boli ako z vosku.Ani neplajali.Teraz pije jej muz.Keby jej vcas pomohli vuaceri a rodina to netutkaka mohla zit.Lebo pk smrti vysli na povrch veci.koli ktorym pila.Druhy pripad je z nasej rodiny.teta pila az ked jej vlastna dcera dala facku aby sa prebrala.suhlasila s liecbou.Drzi sa uz 4 roky.dcera sa jej ospravedlnila za fackuMam svagra .ktory bil na lieceni hz dva-x a teraz sa drzi.Ale vzdy nanho zabralo.ked mu svagrina dala pred nos v triezvom stave rozvodove papiere a vyhodenie z domu.Vela v takychto pripadoch zohra sudrznost rodiny a hladanie riesenia.Mama pktrebuje akutnu pomoc .aby sa najprv vyliecila a nasledne.aby do toho neuoadla.Myslim.ze aj ked to bude zniet tvrdo.chyby spravil aj vqs otec.ze tak dlho cakal a nicnerobil?Tolke roky to nwchal tak.mal ju uz davno poslat na liecenie.este na zaciatku.teraz je tazko lamentovat.Verim.ze najdete riesenie.lebo inak sa mama upije k smrti a vy sa s nou este dlho natrapite.Cim skor ju date liecit tym lepsie.Dnes sa da aj sudny prikaz nariadit.hlavne ked je agresivna.

bosoriak
21. nov 2015

@minnie55 Nehnevam sa 🙂 Bavit sa o tom, co BY si robila, KEBY si sa dostala do takejto situacie je uplne zbytocne. Nevies, co to alkoholizmus je, nezazila si to z prvej ruky a to je dobre, chvalabohu. Ako pisem, dala som autorke rady vlastne, ktore vychadzaju zo skusenosti. Samozrejme s nimi moze urobit co uzna za vhodne.

kpt
21. nov 2015

@123sima123 a nepisala si v teme svokra...ze mate dom? nemohol by po rozvode otec byvat s vami?

papinotata
21. nov 2015

@jeannna zial nemate skusenost, co je to alkolizmus 😒 najpohodlnejsie je cloveka zavrhnut a vykaslat sa nanho, vsak si za to moze sam... 😒 ...Na co je potom rodina?? Drzat spolu len ked sa nam dari??

brady1
21. nov 2015

@papinotata sorrz nevieš o čom rozprávaš

papinotata
21. nov 2015

@brady1 a ty vies?

jeannna
21. nov 2015

@papinotata Z prispevku som vycitala, ze rodina vyskusala uz vsetky moznosti, ako jej pomoct, ano, o tom rodina je. Az na poslednu moznost, ktoru zakladatelka spomina ako radu odbornikov, ze v tomto pripade je najlepsia pomoct nepomoct, nechat cloveka dosiahnut svoje dno, z ktoreho sa bud zdvihne alebo nezdvihne, krute, ale to je tak.

Osobnu skusenost s alkoholikom nemam, ale obcasne alkoholicke ulety mojho blizneho rodinneho prislusnika mi utkveli v pamati. A ludia, ktori sa biju do prs, ze by take nieco nespravili, keby boli v podobnej situacii, nevedia, o com hovoria.

brady1
21. nov 2015

ano bohužial viem, ona sa nanich vy... už dávno matka na svoje deti. nechce pomoc.možno to že sa nanu vykašlu ju zobudí, žila som v takej rodine a poznám to. a myslím si že ona a jej dietatko má právo na normálny život, už sa dost natrpela od detstva, ma cely život trpiet ešte aj jej dieta, tolkej obety si jej matka veru nezaslúži.

papinotata
21. nov 2015

@brady1 ano, to som uz citala...... Citala si moj prispevok aj na prvej strane? Stale na tom trvam....ONA POTREBUJE POMOC....hoci proti svojej prepitej..voli,,,,,

123sima123
autor
21. nov 2015

Neviem ci mi nepridalo prispevok tak este raz, neukazuje mi to tu.

Dakujem vam velmi pekne za kazdy komentar, necakala som ze ma to niekde posunie ale nakoniec nejake to riesenie sa mozno aj zjavilo, samozrejme zacnem s rozhovorom s mamou (ak ju najdem triezvu) a potom s ocinom.

@hoblinka13 ocino necaka kym umrie, napisala som ze caka kedy dostane infarkt (akoze oco) nie mama

@brady1
@kpt
s priatelom mame velky dom, ocino tu ma dokonca vlstnu izbu. Obcas sem pride ale nie na dlho, po prvej noci sa uz zbiera domov s tym ze co ona doma vystraja a ide na nu davat pozor. My sme mu uz aj navrhli aby prisiel byvat sem a ju nechal doma ale to v ziadnom pripade. Mladi nemaju byvat so starymi, zachvilku sa z nas stane cerstva mlada rodinka a mame mat svoje sukromie. Cize on by sem nesiel.

Neviem ci to pochopite ale moj ocino odkedy sme sa narodili robil vsetko preto aby nas zabezpecil, snazil sa nas spravne vychovat, viedol k študiu aby sme v zivote nemuseli tvrdo pracovat a obetoval by za nas zivot. On mamu nechce poslat pod most, on sa s nou nechce rozviest - on chce aby prestala pit. Ja si myslim, ze ano spravil chybu a toto mal riesit uz pred 10 rokmi ale neriesil - mozno nevedel ako, mozno si myslel ze to samo prejde, to nevieme. On nas neprosi aby sme my vyriesili jeho situaciu. On s nou bude zit v tom byte kym neumrie, bude sa s nou trapit a nestazovat si. Toto je moja iniciativa nejakym sposobom to vyriesit. Ano chcem pomoct mame, ale v prvom rade nam i ked je to mozno sebecke ale ona si svoj zivot znicila a nenecham aby znicila aj moj resp. zivot mojej nenarodenej dcery. Ak by popropsila o pomoc budeme pri nej stat ale za takychto podmienok nejako jej pomahat aj ked nechce, by som nicila len samu seba.

brady1
21. nov 2015

nevieš o čom rozprávaš, alebo snád si s toho niekoho dostala

amy2408
21. nov 2015

@123sima123 ahoj ja by som skusila zajst za maminym obvodnym lekarom a poprosila ho aby mame predpisal Antabus, alebo Naltrexon, je to proti abstakom a chuti na alkohol. Nech jej to otec dava nejako aby o tom nevedela. Znama to tak davala otcovi a vtedy ked to bral nepil a dalo sa snim normalne rozpravat. Potom to bral nejake obdobie aj dobrovolne aby bol schopny pracovat a potom zase prestal a zacal pit. Na nejake prechodne ciastocne riesenie aby to mozno pomohlo kym sa mama neuvedomi a nebude chciet ist dobrovolne na liecenie. Tych liekov je viac, co moze obvodny predpisat. Neviem preco sa ale nemozu uzivat cely zivot....mozno skodia niecomu inemu v organizme, ale zase chlast skodi tiez.

hoblinka13
21. nov 2015

@123sima123 chapem ta a viem ako si to myslela.tvoj ocko je neskutocne obetavy clovek a klobuk dolu.za problemami su vzdy dvaja a tvoja mama je zrejme slabsia povaha a nezvladla situaciu.ked sa to cloveku stane,stale dufa,ze to nie je az take zle a zakryva pred tym oci.je to uplne prirodzena reakcia.mozno keby si nasli opat k sebe cestu,ale to je uz na tvojom ockovi.oni dvaja si to musia vyriesit.je hrozne,ked nemozeme pomoct.ta bezmocnost je hrozna.potrebujes teraz klud a byt v pohode.vela sil ti prajem aj rodine.nevyriesime tento problem,ale aspon sa z toho "vypises" aj to velmi pomaha

eri28
21. nov 2015

@123sima123 najprv ti odpoviem co viem ja, komenty som precitala iba jeden tvoj.Ale je to tak ona musi padnut na hubu.Preco si myslis, ze prepije peniaze, a bude u teba vyklopavat doma??? Tak som to pochopila.Praveze na ulicu sa vyhadzuje preto, alebo rozvod, alebo hocico, aby ten clovek padol na dno a uvedomil si ze potrebuje pomoc, a nie ze prepije co ma.Jasne su vynimky aj muzi aj zeny bezdomovci, ktorym taky styl zivota vyhovuje, ale velakrat sa ten clovek spamata, a na liecbu ide.My mame tiez v rodine take pripady, a ja som akurat nahnevana, lebo som v zahranici a nemozem nic poriadne robit.Nikto nevladze, muz sa s nou nerozvedie vsetci jej to toleruju, no este ona neni v takom stadiu ako tvoja mama, ale uz 20 rokov taha.Vedcinou raz za rok poriadne. Co sa tyka tej sudnej cesty neviem ci ti neakto uz poradil, ale skus sa informovat aj u inych lekarov, alebo aspon viacerych toto co ti hovori jej doktor sa mi nezda.Totiz mi mame v rodine dvoch ludi zbavenych svojpravnosti sudnou cestou.A musi tam byt aj iny postup, obidva pripady alkohol.Ale nemam moc ako ziskat info ako to spravili.Preto ma napada iba rada viacerych odbornikov sa popytaj, popripade v nemocnici, alebo inej inych psychiatrickych ambulanciach.Tvoja situacia mi prijde trosku tazka, ked je to pravda, tak to je strasne.Jedine info co ja mam co sa tyka alkohol, drogy, jednoducho otvorit dvere a vyhodit na ulicu.Aj ked asi z tym nebudete suhlasit nikto z rodiny, viem ze to zabera.Aj ked najdu sa aj vynimky.Ked nieco potrebujes kludne sa opytaj drzim palce.

eri28
21. nov 2015

Presne viem o com pises, precitala som si vsetky prispevky.Takto trpi aj ten dotycny co som pisala ze mame v rodine problem z alkoholom, az ked nie az tak velky, ako u vas. Je to smutne.Ja by som sa mozno snazila pomoct aj otcovi, aby si otvoril oci, lebo to co je doma je vysledok aj jeho spravania, a mama to vyuziva.Co sa tyka tej hospitalizacie nedobrovolnej som este nepocula skusim nieco vygooglit, ked je to pravda, asi ano nespochybnujem, len nemam info, poradila by som to aj u nas v rodine. A z tym bytom je to naozaj diskutabilne, lebo chapem tvojho otca, ale nerozmysla dobre tak ako rozmysla.Mozete sa do mna vsetky navazit ja viem ze pomaha vyhodenie na ulicu, alebo rozvod ako riesenie, vela som sa o to zaujimala, kedze mame v rodine problem, a mali sme aj z drogami cize viem co pisem, snad nemusim rozpisovat o co su dgogy horsie svinstvo, a drahsie.Tolko z mojej strany.Drzte sa a dufam, ze sa vam to podari co najskor vyriesit a riesit.

ddanuskaa
21. nov 2015

@123sima123 zial, moj otec bol alkoholik, u nas to bolo presne ako u vas, nerada spominam na to obdobie, dokonca aj ten smrad v byte sme mali rovnaky....zial otec tiez nechcel ziadnu pomoc, s nim sa uz nedalo ani komunikovat, nakoniec padol uplne na dno, jeho "kamosi" ho v opilosti zmlatili tak, ze dnes je v ustave, nesvojpravny, isty cas bol ochrnuty, dnes uz pomaly chodi o palicke...pit uz teraz nemoze a je z neho troska ☹ je mi to velmi luto, lebo je to moj otec...prajem vela sil 😒

sono2
21. nov 2015

@123sima123 prečo mama pije? To riešiš po desiatich rokoch?