Manžel a jeho prevýchova

dtnl
6. mar 2016

Dobry den mile mamicky. Chcela by som otvorit diskusiu na tuto temu a rada by som si precitala vase nazory. Uz som tu registrovana pod inym nickom ale rada by som zostala pri anonymite. Moj manzel pracuje vela to je pravda od rano ak nezaspi donprace do siestej skoro kazdy den. Ja som na materskej mame 7 mesacne babatko. Chodim do prace cca na 4 hodiny a zarobim presne to co moj manzel s tym rozdielom ze sa staram aj o maleho a domacnost periem varim len ked treba malemu samozrejme kazdy den. Manzel je strasne unaveny z prace ked vecer pride xo som samozrejme aj ja po celom dni a zaspava po sediacky 🙂 ( to si ja dovolit nemozem) ked mu poviem ze ma vyniest smeti vyvesat pracku zabudne ked ma ist so psami von( mame dvoch) tak zaspi a nejde s nim ja ho musim budit aby s nimi isiel von a dal im jest a pit ( samozrejme nie je to kazdy den) v domacnosti nepomaha cez tyzden vobec. Vadi mi ze niektore veci co sa tykaju domacnosti nerobi sam od seba ( nebol tak vychovany). Vedela som aj pred tym jeho nedostatky ale nastal cas kedze uz aj pracujem a mame opatrovatelku na 4 hodiny denne aby sme zacali fungovat inac v domacnosti aj ako rodina. Sme zobraty len rok spolu a mame babatko nie sme este uplne zoladeny a nezvladame niektore veci ohladom zabehnutia v domacnosti co sa tyka upratovania. Samozrejme prerozdelenie starostlivosti o maleho nie je vzdy mozne nakolko je stale v praci vacsinou aj v sobotu. Samozrejme v sobotu si zoberie maleho a ja mozem trochu spat ale to je len par hodin co s nim travi z celeho tyzdna. Preto by som sa chcela opytat ako to funguje u vas ako mate rozdelene povinnost. Ja som rozmyslala o napisani aj nejakeho harmonogramu a rozdelenia prac ktoreho by sme sa drzali. Niekedy mam pocit ze mam dalsie dieta ktore musim kontrolovat aby si plnilo povinnosti. Neviem ci som narocna ci chcem od neho vela ale som nespokojna a chcem to zmenit a rada by som si precitala vase typy napady ako to funguje u vas pre moju inspiraciu. Dakujem

dtnl
autor
6. mar 2016

@maxilou Ahoj nepisala som sem pre to a y som sa urazala 🙂 uznavam nazov prispevku nie je najstastnejsi. Nie nebola pretym domacnost len na mne. Manzel pral sem tam navaril aj ked ostal vybuch v kuchyni ale gurmanske speciality boli skvele 🙂 vedeli sme si zadelit cas. Prechadzky so psami kavicky spolocny program atd proste sme fungovali skvelo byvali sme v podnajme asi 2 roky a spolu sme chodili asi 3 roky ale prislo babatko nepripravovali sme sa nam. Mali sme svohu pracu seba a dvoch psov. Potom sa situacia zmenila ako som otehotnela. Ja som kupila byt nastastie este predtym takze v roku 2015 sme mali svadbu stahovali sme sa a porod babatko. Manzel zacal travit viac casu v praci a snazi sa zarobit viac. Ja som nepisala aby som sa stazovala alebo jeho osocovala ale preto aby sme mozbo na zaklade inuch zivotov nasli ten spravny smer v nasom. Bolo toho na nas vela fungovali sme ako stroje a zrazu obidvaja chceme zmenu hlavne co sa tyka fungovania domacnosti. Preto som bola zvedava na nazor inych mamiciek manzeliek ci som narocna ci chcem od neho vela alebo sa da fungovat inac alebo ci aj iny mali taketo problemy ako to riesili a ci funguju podla nejakych pravidiel atd. Pre mna to bola velka zmena a snazim sa s biektorymi vecani zmierit ine zmenit. Posledna veta sa mi velmi paci a je v nej vela pravdy manzel suhlasi 🙂

dtnl
autor
6. mar 2016

@sardinka335 ten robot sa mi paci ten kupime 🙂 tak co uz psov sme mali a teda oni nemozu za to tak musime mat voci nim zodpovednost a starost. Uznavam uz by som sa viac nerozhodla ich mat ale nezmenim. Mozno je chyba vo mne ze si neviem lepsie zadelit veci doma. Porozmyslam nad tym a skusim si to inac rozvrhnut. Zehlit nezehlim ani ja a maleho nemozem nechat sameho na zemi lebo mame psov ( viem zase psy 🙂 ) nespravia nic ale pre istotu a ked sanpretaca tak sa stale niekde dobucha. Mozne je aj to ze neviem zosuladit starostlivost o maleho a starostlivost o domacnost ale hadam na to pridem. Vela sa musim ucit nikdy som nebola rodinne zalozena a teda teraz sa ucim vsetko odznova ( to neznamena ze som neschopna 🙂 ) a snazime sa aj s manzelom vzdy rozumne rozpravat o vsetkom ( ked som nahnevana tak sa nerozprava so mnou vtedy sa to neda az po 15 minutach ) poviem uprimne ja zarobim 800 ma zel tiez a popri tom este ma zel donesie nejake pe iaze ale nue su pravidelne kazdy mesiac cca 500 ja sa nestazujem na financie ja si myslim ze si zijene dobre a vydavkov okrem poziciek a maleho a psov nemame velke takze sa to da s nadhladom. Snazi sa rozbehnut si nieco vlastne preto choxi po praci este do dalsej je to aj jeho konicek a tam ostava do siestej niekedy siedmej a potom v sobotu od desiatej cca donstvrtej piatej a s tade prinos financny do domacnosti nie je takze nejedna sa o peniaze lebo travi cas s robehnutim svojho niecoho vlastneho a z toho prijem nie je ziadny a to uz cca 7 mesiacov. Tak keby zostak doma a nechodil este svoje riesit na prijme by sa nic nezmenilo.

dtnl
autor
6. mar 2016

@sardinka335 a este k tej upratovacke neviem ci by som vpustila do bytu cudziu osobu aby mi chodila po celom byte. Nikdy som ani ja ani v nasej rodine nevyuzivala taketo sluzby.

magmolatus
7. mar 2016

@dtnl ak ty zarobis za 4 hodiny a to robis 5 dni v tyzdni tolko co tvoj manzel, ktory maka este ako debil aj v sobotu, tak co ho neposles na matersku a ty bud v praci.
Financne budete na tom tak isto. A nebudes potrebovat ani opatrovatelku.

Cez tyzden ani ja nic extra nerobim, z casu na cas umyjem riad, okupem malu, sem tam uvarim. Cez vikend je to normalne nejak fifty fifty.

Ak su tazsie dni, mala sa budi atd a v robote mam brutal naval, zvacsa nie som schopny doma skoro nic urobit. O psa sa staram z 90% ja.

janickacrazy
7. mar 2016

@dtnl ja by som sa v prvom rade zbavila tých psov, možete ich predsa darovať, ked na nich aj tak nemáte čas, no a tú upratovačku by som nezavrhovala, pomože ti a budeš mať viac času na dieťa, čo je fajn

zsoja
7. mar 2016

dobre ti radia

maxilou
7. mar 2016

@dtnl neboj sa nic, len sa potrebujete zzit vsetci traja dokopy. Je mi sympaticke, ze nad tym premyslate a chcete, aby vam bolo fajn. Vela zdaru ;) a radsej travte vela casu spolu, smejte sa, salte, vencite psov... Dom nemusi byt vzdy tip top. Co sa tyka pani na obcasne upratovanie alebo babysitting, ber vsetkymi desiatimi a radsej usetreny cas travte s manzelom obcas aj sami dvaja 🙂

mirka822
8. mar 2016

Napadlo mě to samé jako @magmolatus, ale zase je pravda, že někteří muži nesnesou pocit, že by byli doma na mateřské a je by živila žena. Na druhou stranu, když jsme měli malé dítě, nikdy mě nenapadlo po manželovi ještě po práci chtít, aby mi pomáhal doma. Ve svém okolí vidím hodně maminek, jejichž muži pracují hodně a živí rodinu a jakmile přijdou z práce, tak jim maminky vrazí dítě anebo třeba žehličku či vysavač. A to já osobně moc nechápu. Nikdy jsem neměla problém doma práce zvládat. Je samozřejmě jiná situace, když část dne pracuješ. Takže je to o dohodě, budeš muset chápat, že je unavený z práce, ale pokud si chceš rozdělit práci doma, tak se prostě domluvte na nějakém pevném řádu 🙂