Manžel je veľký pedant na poriadok

5. jún 2021

Ahojte, je tu niekto okrem mňa kto má tiež doma pedanta? Ako stíhate sa starať o domácnosť, a deti a samozrejme aj variť, nákupy a všetko, čo k tomu patrí? Nie žeby som chcela žiť v špine a aj ja som celkom dosť náročná na poriadok ale niekedy mám pocit, že na manželovej úrovni by nikto neudržal poriadok. Nikde nemôže byť smietka ani otlačok od pohára, keď sa niečo vyleje o tom radšej ani nehovorím, na stole/linke, všetko vždy musí byť na svojom mieste, žiaden riad v drese... jednoducho celý dom musí byť 24/7 ako nejaká najluxusnejšia hotelová izba, čo s malými deťmi to jednoducho nejde. Už som skúšala sa s ním viackrát porozprávať ale len sme sa na tom pohádali. Až na túto "chybičku" je úžasný chlap ale niekedy mám pocit, že mi treba 72hod. deň a nie len 24 aby som všetko stihla podľa jeho predstáv.

alaguema
6. jún 2021

ty sa ho bojíš?

elizabet173
6. jún 2021

@ajuga určite by som mu nehovorila, že sa bojím, že to nestihnem do jeho príchodu z práce spraviť.

elizabet173
6. jún 2021

prepáč, ale uvedomuješ si, že si psychicky týraná?! Ty sa ho bojíš? Človeka, ktorý by ti mal byť najbližším na celom svete, ktorému by si mohla povedať čokoľvek? Celé zle!!!!! Čo sa stane, ak by boli zajtra po jeho príchode z práce riady neodpratané na stole? Bude nadávať? A ty nevieš buchnúť do stola? Zrejme nie, alebo sa bojíš, že by dokonca mohol na teba fyzicky zaútočiť, keď sa ho bojíš? To hádam nie. Ako môžeš žiť s mužom, ktorého sa bojíš a zároveň písať, aký je úžasný? Ty klameš samú seba.

heleninamama
6. jún 2021

Baby a nenapadlo Vám, že ten chlap má obsedantno - kompulzívnu poruchu (príznaky sú priam ukážkové) a žiadne rady, ignorácia a pod. tu nepomôžu? Len psychiater.

bluka2
6. jún 2021

Vyhľadaj pomoc. Žiješ s magorom a všetky okrem teba sme si to všimli.

autor
6. jún 2021

@ledgerka som z rozvedenej rodiny rodičia sa rozviedli keď som mala 9 a neskôr ma súd pridelil babke tak možno aj tým, že som nemala doma otca ani žiaden mužský vzor tak neviem ako by sa mal a nemal manžel správať preto som založila aj túto diskusiu aby som vedela, či len ja tak nestíham ale ako vidím tak mala som to urobiť skôr

@ajuga s ním som sa už viackrát o tom rozprávala aj sme sa pohádali (nie pred deťmi) ale on to stále otočí tak, že však preto ide s deťmi von aby som mala nato čas, keď s deťmi to neviem urobiť

bluka2
6. jún 2021

@heleninamama možno nemá OCD, ale je to len jej forma nádvlady nad ženou. Keby mal ocd, upratoval by si aj sám. Skôr narcis, mozno psychopat, v kazdom pripade chora hlava

janickacrazy
6. jún 2021

@heleninamama no neviem, môj muž má tiež rád poriadok, žiadnu poruchu nemá, ale doma aj upratuje, proste mu vadí, keď sú veci rozhádzané

elizabet173
6. jún 2021

@heleninamama napadlo, len mám pocit, že vtedy upratuje do bezvedomia aj on, ale nie som odborník a neviem, ako by ho dostala k odborníkovi. Asi len pohrozením mu, že od neho odíde

bluka2
6. jún 2021

Prečítaj si o narcizme. Vinu hádže na teba, je tam viac znakov. Znesie kritiku?

elizabet173
6. jún 2021

prečo to ty neotočíš tak, že zajtra ideš von ty a nech upratuje on?

lvula
6. jún 2021

Presne tak, keby mal OCD, tak je posadnutý tym poriadkom sam, ze upratuje ako besny a nie ze pan velkomozny zoberie deti von aby jeho zena lestila domácnosť podľa jeho predstáv 😃

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elizabet173
6. jún 2021

@lvula
@janickacrazy ďakujem, že ste to tu napísali, nebola som si istá, ale myslela som si, že vtedy skôr upratuje on. Tu mi to príde na človeka, ktorý rád komanduje a využíva submisivitu partnerky. Keby ho poslala do riti aj s handrou už pred rokmi, možno by zistil, kde má hranice, ale ona sa mu úplne podriadila.

elizabet173
6. jún 2021

@viestta presne ma tento film napadol, ale tam dokázal byť muž agresívny, no ťažko predpokladať, kam až dokáže zájsť muž autorky témy, keď ho nestopne. Nie rozhovor, treba mu oznámiť, že doteraz platili jeho pravidlá, od zajtra sa ale menia. Len sa obávam, že to nedokáže, keď sa ho bojí.

kittykat22
6. jún 2021

Suhlasim s @lvula tvoj manzel nie je OCD - to by upratoval sam a behal splasene po byte po kazdej smietke. To co mas doma je urcite ista forma psychickeho tyrania. Nemoze predsa nikto po partnerovi vyzadovat aby mal domacnost ako hotel. To nie je normalne. Neviem ci si to uvedomujes, ale tymto stylom sa fyzicky znicis. Znicis si chrbat, kolena a urcite to je stresujuce. Zatial co tvoj manzel navonany, spokony a zdravy ako ryba bude po tebe prskat z gauca. To by si bola uplne hlupa, keby si na to pristupovala.

kittykat22
6. jún 2021

Ja som tiez vsetko robila doma ako hlupa - moj muz nic. Napisala som to raz na konika aby som sa postazovala, a tak ako ty som dostala po cumaku, ci som uz uplne sprosta robit muzovi sluzku. Je tomu uz par rokov. Moj manzel je skvely clovek ale pomoct doma - ani omylom. Na rozdiel od teba sa po mne poriadok nevyzaduje. Od tej diskusie/spravy su cca 4 roky? Manzel naklada mycku, sem tam si operie a aj uprace. Je to velmi velka zmena za ten cas. Ale to vsetko je len vdaka babam z konika. Keby mi nepovedali, ze to nemam tolerovat a nebyt blba, tak urcite upratujem dodnes 🤷🏼‍♀️

autor
6. jún 2021

@kittykat22 a ako si urobila ten prvý krok? Si mu to oznámila, že začína zmena alebo ste sa v kľude o tom porozprávali?

maminkadeticiek
6. jún 2021

Tak za prve on nie je pedant ale ma psychicku poruchu.Za druhe-on to tak chce a ty to mas tak robit?No to je iny life co ma doma 😂 Chce mat vyglancovane?Tak nech si to urobi sam.

autor
6. jún 2021

@viestta Ďakujem určite si ho pozriem

lucka_ke
6. jún 2021

ide von s deťmi, aby si mala čas upratať - stop
choďte s deťmi von obaja, urobte si výlet a keď sa vrátite upracete spolu, alebo kým je on s deťmi ty oddychuješ, on predsa tiež oddychuje keď ty si s deťmi
a dám krk na to, že to že je úžasný ti tiež hovorí on...
musíš si uvedomiť, že od teba chce veci, ktoré sám nie je ochotný spraviť ani keď na to má čas

elizabet173
6. jún 2021

v prvom rade si uvedom, že on nie je tvoj zamestnávateľ a ty nie si jeho zamestnanec, on ťa nemá čo kontrolovať, ste dvaja rovnocenní partneri. Dohodla by som si stretnutie so psychológom, lebo sa obávam že toto sama nedáš, keď sa ho bojíš a roky si nebola schopná mu povedať, keď sa mu niečo nepáči, aby zobral do ruky handru a priložil ruku k dielu. Inak by ma zaujímalo, ako by sa zatváril, keby si mu povedala - vieš, čo, mne tá šmuha vôbec nevadí, je tu inak poriadok, ak ti vadí, vylešti ju. Ak chce ísť s deťmi von a povie ti, že ti ich zoberie, aby si mohla poupratovať, tak mu povedz, že ideš sa naložiť na hodinu do vane a dáš si kávičku, lebo si z toho upratovania unavená. Možno takto po malých krokoch....Najmä sa snaž neotehotnieť tretí krát, lebo si asi na ňon finančne závislá a preto sa ho aj bojíš.

kittykat22
6. jún 2021

Isla som na to pomaly. Napriklad ked som upratovala, tak som ho poziadala ci mi moze pomoct vylozit mycku. Alebo ci moze zobrat dole smeti. Take hluposti. Nech naostri noze. Malickosti - aby si zvykol. Potom to nejako islo pomalicky same. Vzdy som mu povedala, ze som unavena a nestiham, a ze mu dakujem za pomoc. S tym dakovanim mu tu tiez niekto radil - ze muzov treba chvalit a dakovat a tvarit sa ako keby boli majstri sveta ked s tymi smetami pojdu 😀 Nakoniec sme mali aj upratovacku. Pretoze situacia bola neunosna a ja som po nejakej veci - neviem ci nieco niekde nechal spinave a tym to znicil chytila hysak. Zacala som vrieskat a revat ze si ma nevazi, ze doma robim otroka, a ze on este doma robi bordel. To si mala vidiet jeho prekvapeny vyraz 🙈 Tak bola upratovacka. Ale moj muz je skvely clovek, ma dobru povahu. Ma ma rad, a dal by mi aj modre z neba. Neviem ako s tym tvojim 🤔🤔 Co na neho plati?

elizabet173
6. jún 2021

@kittykat22 ale neďakovala by som mu za vyloženie umývačky, ani za vynesenie smetí, lebo sú to aj riady, ktoré používal on a aj jeho smeti. Pochválila by som ho za navarené jedlo (aj keby to bolo tvrdé, nedochutené, veď nikto nebol šéfkuchárom hneď), za uvarenú kávu, ktorú mi prinesie sám od seba. Ale tlieskam ti, že pomalými krokmi dosiahneš postupne veľa.

kittykat22
6. jún 2021

@elizabet173 ja viem co myslis a suhlasim s tebou. Lenze ked to bolo nejako doma nastavena a ja by som prisla s tvrdym rezimom tak to by bolo na hadky.Potazmo mozno rozvod. A mne sa nechce hadat ani rozvadzat - ja chcem len aby mi mu pomohol s upratovanim 🤷🏼‍♀️

lvula
6. jún 2021

Na odlahcenie: Moj muz tiež nebol z domu zvyknutý podielat sa na domácich pracach, u nich vsetko robí jeho mama. A v úplných začiatkoch, ked bol v tej najzamilovanejsej faze sme sa bavili na tuto tému a nasľuboval mi veci, ktoré budú v domácnosti jeho parketa (vsetky veci, ktoré ja nerada robím 😁). A cuduj sa svete, tento svoj slub stale drzi aj po rokoch 😁 samozrejme robíme vsetko spoločne ako kto ma cas/chut 😁

elizabet173
6. jún 2021

@kittykat22 nie, nie, určite nie hádať sa alebo rozvádzať sa, išla si na to dobre, veď aj autorke témy radím, aby postupovala malými krokmi. Určite si svojho muža poznáš najlepšie. Preto píšem, že ti tlieskam, toto nie je na rozvod.

amelie2017
6. jún 2021

Ja stale rozmyslam, pisala si, ze ked ste boli sami dvaja, stale ste boli v praci alebo ste niekam isli cez vikend a aj tak si pratala kazde dva dni. Co si tam preboha upratovala po 2 dnoch, po 2 ludoch, co su stale prec? My ked sme boli s muzom sami, ozaj stacilo upratat raz za tyzden, aj to sme mali obaja hotove za hodinku a nie kazde dva dni. Uz vtedy ti mala blikat kontrolka.

luuubik
6. jún 2021

Neuveritelne. Ze si taketo nieco vobec nechas, ze si sama davno neprisla na to, akeho despotu mas doma, ze to, co tu vsetci diskutujuci vidia jasne, ty nevidis. A ze sa to zlepsi... Hrozny sebaklam. Eventualne sa to este zhorsi, jedno dietatko je este malicke, nebeha, neskace, nevie rozhadzat hracky a narobit taky neporiadok ako dieta v skolskarskom veku... Cize tebe upratovacich povinnosti bude len pribudat, bude to len narocnejsie este par rokov. On sa sam od seba nezmeni, preco by mal? Ty musis tomuto urobit koniec, akokolvek to bude narocne. Ale suhlasim, ako tu niekto pisal, ze tieto kreatury si vedia vybrat vzdy vhodnu zenu... Lebo robit toto mne, prisamvacku, ze by zazil taky cirkus, ze by sa domov bal chodit on, ak by este so mnou daky domov vobec mal. Taku nehrali, aby som ja pri zastrngani klucov v zamke trpla, ci som nezabudla utriet daku blbu smuhu...

dooscoby
6. jún 2021

Porazilo by ma mat doma takeho chlapa, moj ma rad poriadok hlavne veci na svojom mieste, ja som bordelar priznavam aj ked sa to lepsi. Zacala som tym, ze som zminimalizovala veci, lapace prachu, satnik, hracky, ale uz mam starsie deti. Ako jasne hadky obcas su, hlavne ked je zaprateny stol v kuchyni lebo on z domu bol zvyknuty na upratany byt, ale tak chces poriadok uprac si. Tiez som sa obcas pristihla ako upratujem a beham po byte, aby bolo cisto, ked pride z prace, ale prestala som. Dokonca uz vecer ani tolko nevarim, kto je hladny nech si spravi, maju zdrave ruky maju. Detom raz stacilo vyhadzat veci z okna 4 poschodie, pochopili 🙂 syn je bordelar, dcera viac upratuje pomaha. Ako pracku aj keby hodinu pipala nespravi, zbytok ako tak a naposledy som hucala lebo mame macky, ze su to aj jeho a nech nebude prekvapeny ak si najde hovno pod vankusom. Ako tiez chodil s detmi von nech upracem, ale max hodka, potom kava, kolac, chipsy a nohy na stol alebo vana. Ako odmietam byt otrokom tohto bytu a domacnosti. A tiez som uz par krat uvazovala nad upratovackou, na tu hrubu spinu 1x tyzdenne.