Manžel je závislý na liekoch

chiara27
15. okt 2015

Baby,som zvedavá na váš názor...už dlhší čas mám podozrenie,že manžel je závislý na liekoch...má zdravotné problémy(s chrbticou),viackrát som mu už vyčítala,že si neužíva lieky podla predpisu,ale stále ma odbil tým,že sám vie,kedy má bolesti...ale ako sledujem,stále toho užíva čoraz viac...hanba,nehanba,išla som mu do telefónu,a tam som našla aj smsky,kde známych žiada,aby si dali u lekára predpisať liek Doretu,jednému dokonca za to sľúbil 20eur...a dnes som sa veru uistila,že jeden známy mu zohnal tie lieky proti bolesti....strašne som naštvaná,neviem,čo mám robiť...keď sa mu priznám,že som sa mu hrabala v mobile,bude z toho veľké halo...raz sa to už stalo...ale ani len tak to nechcem nechať....prešli sme už velmi ťažkým obdobím,čo sa týka nášho vzťahu,ďalšie už nezvládnem....

seahorse27
15. okt 2015

Vyzera to na zavislost. V tom lieku je tramadol - vysoko navykova latka. Ja by som na to upozornila jeho lekara, ktory mu liek zacal predpisovat.

8291
15. okt 2015

@chiara27 tak to je veľký problém doreta je navykovy liek,pomaly by sa dal priradiť k opiovym liekom obsahuje tramal s paracetamolom.a paracetamol je vo vyšších davkach,no teraz presne neviem tu gramáž.uzivanie tohto lieku musí byt pod dohladom lekara a preto zháňa liek kade tade lebo jeho lekár mu viac nepredpíše ovsem ak je lekár normálny😖.a neviem akým sposobom sa k lieku dostanu jeho známy.chod naňho tak že si sa to dozvedela a ze sama vidiš ze ich chrume ako lentilky.nie že si sa mu hrabala v mobile.Ano doreta je vysoko návykovi liek a som presvedcena ze popri dorete berie ešte niečo iné.mozno by stálo hodiť reč s jeho lekárom.

chiara27
autor
15. okt 2015

8291 @....aflamil a dorsiflex

chiara27
autor
15. okt 2015

@8291 nemýlila si sa....aflamil a dorsiflex

hameeda
15. okt 2015

@chiara27 : no ja mám kamošku čo je závisla na antidepresívach, teraz ma momentálne obdobie že sa drží už dva mesiace, ale poviem ti žiadna sranda, ja by som s mužom vôbec o ničom nehovorila a všetky lieky by som spláchla do záchoda,a ak by sa pýtal tak by som zatlkala, jednoducho by som sa ho spýtala či mu šibe, že ja neviem kde ma svoje lieky, ani pod nátlakom by som nepriznala, a ak by si zohnal ďalšie tak zasa to isté a lekárovy by som info určite poslala s tým že nech mu predpíše niečo iné nie návikové, že už tak sa proste rozhodol, lebo že vidí že mu tieto nezaberajú, pretože zháňať také lieky to nie je sranda to sa nedá stále, bude z toho nervný, bude mať absťaky ale bude musieť prekonať, a aj známych by som upozornila, aspoň takých ktorým by som verila že ma neprezradia

8291
15. okt 2015

Je závislý jednoznačne a ani sa nepýtam ci šoferuje,pretože ohrozuje s touto kombinaciou seba a všetkých učastnikov cestnej premavky,prosím ťa ak nas deti nedovol aby sadli snim do auta.pretoze lieky ho uplne utlmia a koncentrácia a sustredennost nula bodov.a môžeš argumentovať ze pokiaľ bude brat lieky ty s deťmi snim nesadnes do auta.čaká vás ale veľmi dlha cesta

chiara27
autor
15. okt 2015

No šoférovať nešoféruje....ale pracuje ako tesár...vo výškach...

8291
15. okt 2015

@chiara27 super zamestnanie😞.lepsia kombinácia by uz bola len ako šofér autobusu.no máš to ťažké.

blsacik
15. okt 2015

@chiara27 Toto ako keby som písala ja... celý jeho zdravotný stav a pre"žieranie" sa liekmi ma stálo aspoň 20 rokov života... venovala som tomu toľko času, energie, že som veľmi málo od rezignácie... u nás toto trvá 8 rokov... vyskúšali sme lekárov, alternatívu, ozón, odborníkov po celom Slovensku, rôzne cvičenia 3x denne s takými lanami a pod... aj tak skončil vždy na nejakých kortikoidných svinstvách v infúzii v nemocnici... TERAZ je 1 mesiac po operácii - cíti sa veľmi dobre - momentálne berie len 2 lieky a vynahrádza si to WOBENZYNOM (taká lacná záležitosť 35 eurová!)... prinútila som ho pravidelne v rámci preventívky absolvovať pečeňové testy a urológa, keďže mi bolo povedané, že pri takomto dlhodobom a nadmernom užívaní liekov trpia viac obličky ako pečeň... Veľmi ma zničil ten človek... už minule som mu povedala, že mám pocit, že som na všetko sama, stále len brať naňho ohľad, všetko - mužská, ženská robiť sama, resp. si na všetko volať otca, behať s deťmi všade sama, finančne všetko riešiť sama.... som ako slobodná matka s trestom ležiacim doma pri počítači, kt. sa sám dobrovoľne zabíja... Uvidíme... veľmi dúfam, že to bude už teraz dobre... Držím ti palce... podľa mňa by si mu mala povedať, že vidíš, slepá niesi, chceš, aby absolvoval pečeňové a celkovo preventívku, kvôli nadmernému užívaniu liekov... a začnite riešiť tú chrbticu... Ak sa inak nedá, tak operačne a po 10 dňoch je z nemocnice doma a veľmi odporúčam ten wobenzyn! I v tomto jeho štádiu je to výborná voľba... skúsiť mu pomasírovať psychiku tým, že lepšie zaberá ako to, čo berie - aj na môjho často platilo placebo na určitú dobu... keď nevedel, že je to len placebo efekt... Veľmi držím palce... viem ako sa cítiš, ale ver mi... obávam sa, že toto bude stáť maximálne zdravie nás, pretože sa trápime pre človeka, kt. si neváži sám seba a často argumentuje s hrubou aroganciou... Čo s nami hysterkami...

ivca88
15. okt 2015

Tie lieky mi nic nevravia ..
Ale pán manžel je naozaj zúfalí ...
Ked má také velké bolesti - nedá sa to riešiť inak ? Operáciou či nejakými cvičeniami ? Kúpeľmi ... plávaním ?
ved to mu musí aj riadne zaťažovať aj organy ako pečen či ľadviny ...
Skús to konzultovať s jeho doktorom ...
Ale toto sa mi zdá až prehnáná reakcia ( že niekomu sľubuje peniaze) ...
Moja mamina mala naozaj vážne zdravotné problemi.. a vždy sa snažila takýmto liekom vyhýbať ... a to to vôbec nemala ľahké ..
Držím prsty ... dúfam že sa tento problém rýchlo vyrieši ... avšak aj ty sa musíš pripraviť na to že tvoj muž bude riadne nervozni a náladový ... a ty to musis byt ochotná odignorovat a nadalej mu pomáhať

borkavan
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
borkavan
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sintra
16. okt 2015

@hameeda Na antidepresivach zavisla byt nemoze. Moze byt zavisla na liekoch na ukludnenie.

sintra
16. okt 2015

No a k teme a zakladatelke: veru, nezavidim ti. Pretoze on evidentne este nie je v stadiu, ze by svoju zavislost akceptoval a chcel s nou nieco robit. A co s takym clovekom? Svojpravneho, dospeleho jedinca nemozes donutit, aby sa siel liecit. Idealne by bolo, keby navstivil psychiatra, ten by mu poradil, ako s touto zavislostou skoncit postupnym znizovanim a pod. Ale nepredpokladam, ze tam momentalne pojde

hameeda
16. okt 2015

@sintra : no neviem čo sú to za lieky presný názov ti nepoviem lebo mi to vypadlo, ale tuším to bolo niečo naspanie, plus niečo na ukľudnenie, plus alkohol, zatiaľ sa mi podarilo ju z toho dostať ale nahlásila som to jej psychologičke aj všeobecnej, no ona o tom vie že som to urobila lebo som jej sľúbila že jej pomôžem ako budem môcť ale povedala som jej na rovinu že to nahlásim, išla so mnou, priznala sa lekárkam, doma som jej urobila čistku, všetko som vyhodila, aj čo možno netrebalo, ja sa liekom nerozumiem, tak maximálne poznám panadol

sintra
16. okt 2015

@hameeda jasne, no ja som len chcela podotknut ze na antidepresivach sa clovek zavyslym nestane. To bude nejaka kombinacia ukludnovakov plus liekov na spanie alkoholu, ako pises.

8291
16. okt 2015

@borkavan ale upozorniť ho nato môže zato nič nedá.

chiara27
autor
16. okt 2015

.....hľadala som ďalej...našla som obrovské množstvo prázdneho obalu od liekov...aj tramadol a tramapran

andys11
16. okt 2015

Hm... zakladatelku chapem.. mam s mm podobný problém. Da sa byt závislý na flector ep? Ci je to neškodné. Tiez mu to "niekto" dáva. Netuším, ako si to zariaduje. Take srandy ako dorsiflex, ibalgin mu uz nezaberajú, mi povie. Na tému o liekoch je okamžite na plafone. Pravdou je, ze co ten pochodil lekárov kvoli chrbticu, ramenu a predlaktiu. Ctcka, mrko, rôzne rehabky. Naozaj sa snažil, aby tu strasnu bolest nejak riešil. Teraz si myslim, ze to uz ma chronické. Manžel je vsak väčší, ma 105 kíl, odkedy sa poznáme (10 rokov) stale chudne. Resp. sa snaží udržať si aspon tuto váhu. Za akú cenu nechcite ani vediet. Čiže posilňuje, 3-4x do týždňa. Uz si tam párkrát natrhol slachu. A stale ide ďalej touto cestou. Je extrémne pracovne vyťažený, čiže pod brutálnym stresom, taky ten zodpovedný typ vo vysokej pozícii.este bonus. K tomu posilňovaniu fici na aminokyselinach, ci iných obdobných srandach, ráno, ked kukam, kolko tohto do seba hádže, tak cca 12 velikansjych tabletiek. Tvrdí, ze som blázon ja
, nerozumiem sa tomu. On to ma naštudované, venuje sa tomu cely život. Co ja laik o tom viem. Totalne neviem, co s tym robit. Ak ma niekto nejaky nápad, poraďte
Rada by som zakladatelke témy pomohla, ale proste netuším ako. To uz by som davno pomohla aj sebe

sue
16. okt 2015

Kočky, závislosť na liekoch je to isté ako závislosť na alkohole alebo iných drogách.
Treba do okamžite riešiť.

Bohužiaľ mám osobnú skúsenosť. U nás to trvalo takmer 20 rokov a abstinujúci už navždy bude len abstinujúci 😔
Osobne by som išla ihneď za ošetrujúcim lekárom, ktorý predpisuje tieto lieky a dohodla sa s ním na ďalšom postupe. Samozrejme sa budú musieť vyriešiť obidve veci - závislosť aj chrbtica...

sintra
16. okt 2015

@sue prave, pochybujem, ze mu to uz predpisuje jeho lekar, ked si musi zhanat lieky cez kamaratov a pod.

bosoriak
16. okt 2015

@chiara27 Tvoj manzel je zavisly. Jedina vec, ktoru ty realne mozes urobit je konfrontovat ho. Nic na svete neodradi narkomana od uzivania drog, nez jeho vlastna vola. Proti jeho voli nemoze ist na odvykacku, nemozes urobit vobec nic. Lekarovi mozes nahlasit, ale on nie je zodpovedny za to, ze pacient zneuziva lieky. Vyhodit mu vsetky lieky a cakat co sa stane ako pise niekto predo mnou je obrovsky risk. V navale abstinencnych priznakov moze ublizit sebe alebo tebe. Nepises, ci mate deti (pre dobro vsetkych zucastnenych dufam, ze nie). Co mozes urobit - zabezpecit seba a majetok, zuzit BSM ak mate spolocny majetok. Pretoze ak sa on sam nerozhodne prestat, pojde to podla scenara - najprv zacne kradnut z penazenky, potom predavat cennosti a potom sa zadlzi, exekutor nebankovky vezme byt a si nahrata aj ty. Pamataj, ze vsetky dlhy, ktore narobi, su sucastou spoluvlastnictva manzelov.

Neprehanam, zavislost od liekov je uplne rovnaka ako zavislost od nelegalnych drog.

Skus ho postavit pred hotovu vec - bud s tym skoncis a pojdes na odvykacku alebo odchadzam a beriem si majetok (ak sa to vobec nejako da, toto treba prebrat s pravnikom). Akekolvek ine tajne a citlive riesenia su uplne neucinne.
Drzim palce.

sue
16. okt 2015

100% súhlasím s @bosoriak lepšie sa to napísať ani nedalo...a najmä to NEBAGATELIZUJ !!!

azbestica
16. okt 2015

@8291 ahoj si farmaceutka?

chiara27
autor
16. okt 2015

Veeelmi pekne ďakujem baby za komenty...dnes príde ten deň s D....lenže som si 100 percentne istá,že bude zatlkať....a bude z toho hádka ako hrom...😔

adelusha
16. okt 2015

@chiara27 moja babka bola závislá na tramadole, mala ho na predpis no užívala aj navyse, tiez si ho vzdy vedela nejak zohnať. A ktovie co ďalšie este, odjakživa si pamätám ze mala plne zásuvky liekov. Hackovala decky a podplácala nimi magistry v lekárni, potom ju moji rodičia presťahovali z dediny do mesta, začali ju kontrolovať, mala z toho abstaky. Zničila si obličky, posledné roky života chodila 3x do týždňa na dialýzu ☹
Prajem ti veľa síl a pevne nervy

8291
16. okt 2015

@azbestica farmaceutka nie ale s týmito opiatovymi liekmi mam skúsenosti z praxe. a podľa mňa,jemu ich ptedpisali na chrbticu ked popri tom chrume aj dorsiflex a to je veľmi zlá vilba,pokiaľ ma vyskočene platničky tak tlmenim bokesti sa problem nierieši

astonka
16. okt 2015

@andys11 no flector je liek na predpis, tak neviem kolko moze predpisat lekar moze mat aj od dr.,neviem ci je tam nejka zlozka ktora je navykova, sama som ho uzivala a stale ho mam v pripade silnych bolesti

magmolatus
16. okt 2015

@chiara27 Ja mávam z času na čas tiež problémy s chrbticou, ako seknutia a podobne.
Tak ale so všetkým sa dá isť k lekarovi, na obstreky, rehabilitacie a treba doma cvičiť. Moja šéfka mala operovanú platničku, lebo jej praskla, a chodí pravidelne plavať a cvičí kazdy deň.
Len ludia sú sprostý, ak bolesť prejde, nerobia nič aby si zdravie udržali, presne aj moj pripad. Ked sa mi to stalo pred rokom, odkrutil som rehabilitacie a konec. Ziadne plavanie, cvicenie proste nič.

Ale ludia so sedavým zamestnanim by sa mali na chrbat davať sakramentsky pozor.

Dostat sa k rehabilitaciam je zvacsa az mesacna zalezitost, lebo najskor do vas pchaju kdeake svinstva.

Ale aj mne sa stalo že som chcel zmenit lieky za "nenavykove" a lekar mi povedal, že ak mi da hocičo, budu navykove.

Pred rokom mi platnicka vyskocila a poviem ti ze bolesti chrbtice takehoto razu, pobyt v nemocnici dost demoralizuje. Liečenie aspon k čiastočnemu zlepšeniu na bolesť ktora je znesitelna, trva hodne dlho. Povedal by som že aj cele mesiace.

Pokial s tym nezacne cosi robit, bude sa mu to neustale vracať. Obzvlast ked sa meni teplota, ako zlom leta na prve jesenne dni ak nebude vtedy zvlasť opatrny a podobne.

magmolatus
16. okt 2015

@andys11

Flektor nie je moc zdravý na pečeň. Aj ked je paradne ucinny. Pisal som to uz inde, ale napisem to aj tu, ze kopa ludi co maju sedave zamestnanie maju v prdeli chrbat. Snad to je až polovica.

A čo sa týka tvojho manžela, tak ten je zavislý na cvičení poznám takých. Cvičia sami a zvačša si ublížia. Poznám prípady, ked si odpalil rameno a potom chrbat a stale by chcel cviciť aj ked si teraz pomaly ani sadnut nemoze. Aj cviciť sa ma pod dohladom.