Manžel je závislý na mobile

20. nov 2021

Prosím poraďte, napíšte čo si o tom myslíte.
S manželom sme dlho spolu, 14 rokov sa poznáme, 6 rokov zosobášení, máme dve deti. Často mu vyčítam, že na mobile trávi veľa času, hlavne na FB, kde hlavne ,,roluje,, čo je nové.... A pod. proste stále mobil v ruke. Ja si ho už bez mobilu ani prestaviť neviem. Nehovoriac o tom, že ho vidia tak aj deti, čo nie je dobrý príklad.
Toľkokrát sme sa kvôli tomu pohádali.... Vtedy nastane chvíľkové zlepšenie, a potom znova do toho spadne. Skúšala som s ním aj po dobrom, rozumne som sa s ním rozprávala.... Nič nepomáha. Čo mám robiť? 😔😔😔

pribinak
20. nov 2021

Viac ho zapájať do starostlivosti o domácnost a deti. Chodiť denne na prechádzky, aby nemal čas sedieť s mobilom

denda007
20. nov 2021

Nič nenarobíte, je to žiaľ taká doba. Robí to už zo zvuku, z nudy...

autor
20. nov 2021

@pribinak skúšala som. Jeho argument: chodí do práce, robí na dome, nech mu neberiem jeho voľný čas, ktorý chce tráviť tak ako on chce. A že iba ho do roboty stále ženiem.
Inak sa deťom venuje, je dobrý manžel, hoc mohol by sa viac venovať nebyť toho mobilu !
A viac venovať aj mne 😔

autor
20. nov 2021

Chce to nejaké radikálne riešenie. Tu slová nestačia..... Neviem ale čo... Mám sa zobrať s deťmi a ísť preč? K mame? Pohravam sa s takou myšlienkou,no či by som to len nezhoršila

pribinak
20. nov 2021

Ja to nevidím na odchod.

lylyjana
20. nov 2021

Rozumiem vam, my to tiez doma dost riesime, no manzelovi ked pripomeniem, ze mobil bokom pri jedle, tak hned odlozi. Vo vasom pripade by som mu asi za kazdym ked ho ma v ruke a nieco od necho chcete bud dala hned robotu, alebo mu pripomenula, ze zas je na mobile a ked to ostane bez reakcie aj na 3x tak asi mu ho zobrala normalne z ruky. V hneve by siel asi aj von oknom, ale to je uz cez :D Skuste vy niekedy nenavarit, nepopratat, a povedzte, ze aj vy ste si chceli travit volny cas ako ste chceli...

ckocka
20. nov 2021

Radikálne riešenie voči manželovi má tú slabinu, že aj on može byť radikálny. To nie je dieťa ktoré možeš vychovávať, s ním sa musíš dohovoriť. Ak to nejde, musíš zvážiť svoje konanie, so všetkými dosledkami.

berenika39
20. nov 2021

Přemýšlela jsi nad tím, jestli na to svoje trávení volného času nemá nárok? Píšeš, že je dobrý manžel, že se dětem věnuje, dělá na domě, pracuje - vydělává....Možná zkus naplánovat, co budete dělat v době, když jste všichni spolu - ale věř tomu, že on má skutečně nárok i na svůj nerušený volný čas. Máš i ty?

any17
20. nov 2021

Presne jak u nas...😭 Na zaplakanie, hrozne. A tiez inak dobry manzel.

liusa82
20. nov 2021

Ja tiež poznám jednu takú babu.Sice je slobodná ale furt v ruke mobil.Neprejde pár minut 10,15,20 čo sa furt musi prihasiť na instagram alebo fb rekord je najviac hodinka to už ozaj musí byť ak robi niečo ozaj velmi súrne.Najviac to človeku vadi ak sa mu dotyčný alebo dotyčná má venovať a furt toto ťukanie do toho mobilu. No choré na hlavu.Aspoň vonku medzi kamošmi by si to mohla odpustiť.Ja také niečo nerobim už zo slušnosti k tomu duhému ak som s niekým.Už sa z toho smejem lebo do hodinky najviac asi musi stihnuť aj sex s predohrou len aby sa tam prihlásila😀

autor
20. nov 2021

Ok no je tu ešte jedna vec, ktorú som nespomenula. Pred pár rokmi založil občianske združenie. Chce pomáhať, zlepšiť prostredie ... To je síce pekné, zo začiatku som ho v tom aj podporovala, bola naňho pyšná, ale už to preháňa. Venuje mu takmer všetok voľný čas. Keď nie je na FB, rieši OZ z mobilu, na notebooku, stále kdesi za niečím behá, vybavuje. Nám doma ostane otecko, ktorý už nemá energiu alebo chuť sa plne venovať deťom a žiaľ aj mne. Jeho program je riadne nabitý. Tvrdí, že OZ je jeho hobby. Čas strávený na mobile je preňho oddych. Takže ten mobil vkuse v ruke. Prvé čo ráno vstane, ide na FB, obeduje je na FB, umyva si zuby detto. Keď po ňom niečo chcem, naplánovať nám deň, je z toho často podráždený, nepáči sa mu, že mu organizujem deň, že stále musí niečo robiť...Ja neviem,,,

autor
20. nov 2021

@berenika39 neberiem mu to. Stále mu opakujem, ok však si poťukaj na mobile, vybav čo treba... Veď aj ja som na mobile občas. Ale odtiaľ potiaľ. Keby to nebolo také vazne, tak to tu ani nepíšem..... 🤷

zuzap33
20. nov 2021

Ako moj. Pride domov, sadne na gauc, zapne telku a cumi do mobilu. Hodiny. Cez vikend vstane, mobil, kava, mobil, nakup, mobil s telkou, az do vecera. Skusala som vsetko. Uz neviem co este

hanelka1
20. nov 2021

A ktory dnes nesedí pri mobile? Aj môj muž, ale do roboty chodí, o deti sa stará, keď treba pomôže,tak nech si sedí keď chce potom pri mobile. Koľkokrát aj celé poobedie. Ale keď poviem že niečo treba tak spraví. Ja by som to na tvojom mieste odchodom neriešila. Ak ti nepomáha a ty by si chcela normálne mu to povedz, keď je dobrý muž, dá si povedať.

madeline1
20. nov 2021

Tak ale ma pravdu, ze ma mat aj svoj volny cas a co, ze ho bavi pozriet si siete... To, ze chces, aby sa ti viac venoval je vec druha a s tou prvou nesuvisi...s tym nieco spravne, mimo casu, ktori mate kazdy pre seba, vyhradte si kusok viac casu pre vas spolocne

lenja123
20. nov 2021

Nemám takéhoto manžela, ale plný dom pubertiakov, takže o závislosti viem svoje... Čo pomohlo na mojich skoro dospelákov? Nejaké striktné zákazy už nie, rozhovor tiež len na chvíľu, oni si aj uvedomili, že to s mobilom preháňajú, ale o chvíľu ho zase len mali v ruke. Takže po spoločnej dohode sme nastavili pravidlá. Žiadny mobil počas jedla, počas spoločných aktivít. Skús sa aj s manželom dohodnúť, že napr. po príchode z práce sa bude hodinu plne venovať deťom - bez mobilu. Alebo ich večer okúpe a uloží spať bez toho, aby mal mobil v ruke. Ak zaspia, nech si na pol hoďku vybaví to OZko, ale potom už nech sa venuje tebe. Je dôležité, aby ste tieto pravidlá nastavili spolu, tak aby vyhovavali obidvom. Ak si napr. po práci potrebuje najprv oddýchnuť, tak OK, ale len vopred určený čas, potom nech sa už venuje vám. Zo začiatku ho budeš musieť pravdepodobne "kontrolovať" a pripomínať mu to, ale ak budeš dôsledná, postupne si zvykne tráviť čas inak. A ešte jedna vec - veľa s ním rozprávaj, aby sa sústredil na teba, na reálny život vo vašej rodine, a nie na ten virtuálny na FB.

madeline1
20. nov 2021

A co ma robit, ak nechces aby mal mobil v ruke? Pravdepodobne v tu chvilu nema nic ine na robote a ked sedi s tebou pred telkou, snad si moze pozerat telefon... Chlap si robotu vymyslat nebude a ani vela zien to nerobi... Mozno ta to irituje, ze sedi, ale ma na to pravo... Ty si tiez trosku sadni a neries jeho telefon v ruke. Citaj si knihu, strikuj, rob aj ty nieco sama, pre seba. Nemusite vsetko spolu. Clovek potrebuje aj trosku vycistit mysel, byt sam so sebou. Ak ste nonstop spolu, tak je sam so sebou aspon virtualne, pozrie si co je nove, precita clanky, pobavi sa, popise...a ty rozmyslas nad odchodom? Lebo ma svoj cas pre seba, co je realne zdrave a nevyhnutne? Ved aj ty bud sama so sebou a ak potrebujes, aby sa ti viac venoval, co si pod tym predstavujes? ...viac intimity? Treba mu to povedat a ist vecer na to. Alebo rozhovory pred telkou? Vsak tam sedite spolu... Alebo chces ist na vylet? Tak nieco naplanujte... A ak mas pocit, ze nieco doma treba robit, treba mu to povedat, on urcite docita a pojde porobit, co treba. Ak ta ale iba irituje ten telefon a nic ine za tym nie je, najdi si aj ty svoju zabavku.

autor
20. nov 2021

@lenja123 mala som s ním vážny rozhovor. Aj som stanovila pravidlá, že OZku sa má venovať len pár dní v týždni, a to tiež len pár hodín, nech vybaví čo je potrebné a dosť. Odvtedy je to horšie. Ešte viac času pri tom strávi. Mne napriek. Bol aj zákaz pri jedle, dodržal to asi pár dní. Mňa to už nebaví, opakujem sa ako papagáj, tiež mám svoju dôstojnosť, som z toho smutná, mám pocit že ma nerešpektuje

ckocka
20. nov 2021

Ty si stanovila jemu pravidlá?

autor
20. nov 2021

@madeline1 odchod som vážne nemyslela, to som tu len tak strelila z beznádeje... Ako varovný signál aby otvoril oči.... keď je problém, riešim to, stále otváram debaty. Keď sa mi niečo nepáči, poviem to, keď niečo chcem poviem mu to. Tu nie je problém v komunikácii. Lenže on sa urazí, nahnevá alebo frfle. Všetko vie obrátiť proti mne.
Veď nech si ma svoje hobby, nech si je na mobile, ale NIE V KUSE, dokonca aj na wc. Chápeš 🙂

autor
20. nov 2021

@ckocka áno, prečo nie?
V manželstve treba robiť kompromisy.
Nech sú obe strany spokojné, nech to klape....

ckocka
20. nov 2021

Kompromis je diametrálne odlišný od "ja nastavujem pravidlá".

autor
20. nov 2021

@ckocka myslela som to inak.
Kompromis v zmysle Ok môžeš sa venovať OZku/mobilu, nejaký čas, potom sa napr zahras s deťmi. Súhlasíš?
Pravidlá ako telefón k stolu nepatrí. Myslím, že na tom nie je nič divné. To i zdravý rozum káže

ckocka
20. nov 2021

No a on súhlasí? Lebo na ten kompromis sú potrebný dvaja. Ty sama kompromis neuzatvoríš.

autor
20. nov 2021

@ckocka niekedy súhlasí. Vždy mu to musím navrhnúť. Asi ho ti samého nenapasne. No ale s tým asi nič nenarobím, ako tak čítam rady, muži sú už takí.... Ináč nemusíte má poúčať o význame slova....

ckocka
20. nov 2021

Myslím že nejde o význam slova, ale o to že správanie dospelého človeka sa zmení iba ak on sám bude motivovaný ho zmeniť.

roja01
21. nov 2021

Ja by som trvala na tom, ze pred detmi okrem volania a riesenia dolezitych sprav nesmie drzat mobil v ruke (vobec - ale ani ty), pretoze deti sa vychovavaju aj odpozeranim spravania rodicov a snad nechce, aby deti boli na mobile zavisle. On sa totiz naucil byt zodpovedny a pracovity este pred tym nez sa mobily stali pre nas tak dostupnymi, ale nova generacia naopak. Ma k dispozicii skor zabavu na mobile ako vybudovanu zodpovednost a pracovitost. To snad pochopi. Takze ak mobil tak zalezeny, kde ho deti neuvidia. A treba pripomenut: A aby si nestratil moju lasku, aby sme sa neodcudzili, je potrebne travit cas nie len zalezeny s mobilom ale i so mnou. A to je velmi dolezite, pretoze nic nie je pre rodinu horsie, ako ked zena nemiluje svojho muza....

benit
21. nov 2021

Necitala som prispevky nadomnou. Poznam to, moj si kupil par rokov dozadu iphone a vtedy to zacalo nic ine nepoznal len telefon. O comkolvek sa s kymkolvek bavil hned vsetko goiglil, vyhladsval, vsetkym liezol na nervy.prisiel z roboty telefon vvruke az kym nezaspal. Doma s nim bol aj na wc. Jedine riesenie bol tlacitkovy telefon. Vydrzal s nim 3 roky. Fakt super detox. Teraz ma uz normalny smart a je to ok.

zupka33
21. nov 2021

Heh to fakt. A s tym tlacitkovym telefonom si prisla ty alebo on? Ako to muselo byt pre neho ale fakt tazke a obdivujem, ze to v tejto smart dobe proste vydrzal

retatka
21. nov 2021

@benit No tak to máš asi šťastie na normálneho muža ,že pristál na tlačitkový telefón ,90% mužov by tá vysmialo..