Manžel má kariéru a ja sa cítim trápne

anddelik
22. apr 2014

Ahojte baby chcem sa len vyrozpravať, mozno sme viacere, niekedy rozmyslam ze moj manzel je celkom uspesny dari sa mu co som velmi rada a som stastna ale ja sa citim niekedy menej cenna, VS mam aj ja o vzdelanie nejde ale nerobim nic moc svatoborne a plat teda tiez vobec nic moc...teraz cakame babatko takze sa velmi tesim ale uz aj predtym som mavala taketo myslienky a mozno aj koli jeho rodine , vzdy som mala pocit ze nie som pre jeho mamu moc dobra/ona tiez neni dr ani nic podobne/, ale predsa len ja nemam ziadne neviem ake skusenosti odborne, cize mozem robit skoro vsetko aj nic..mate aj vy podobne pocity niekedy?

lililinka12
22. apr 2014

@anddelik Ahoj možno si len precitlivena ale ked pises ze predtym si to tiez pocitovala...mylsim ze ak manzel ta lubi a si prenho naj tak "kasli " na karieru svoju , hlavne sa staraj o rodinu a pracuj , ziadna praca nie je na hanbu

serina2x2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marse
22. apr 2014

😕 😕 😕 to co sa tu uz objavuje

jahodka8
22. apr 2014

@anddelik keby si bola veľmi zameraná na kariéru, tak asi by si sa nevydávala a nechcela dieťa. No je jasné, že mužom sa robí kariéra oveľa ľahšie, hlavne ked majú podporu rodičov a manželky. Na jeho úspechu máš podiel určite aj ty, tak ako on má podiel na vašom dieťati. To ako keby si o vašom dieťati rozprávala, že nie je dôležité.

zabka79
22. apr 2014

@anddelik som v podobnej situácii ale ja to až takto neberiem...nič nemám, nezarobím veľa a nie som ani zdravá. Manžel má všetko. Nehovorím že ma pocit menej cennosti nikdy nenapadne...zo začiatku vzťahu som to mala dosť často...môj vtedy ešte priateľ mi dával niekedy najavo že som nižšia "kasta"... ale ako sme sa vzali a žijeme spolu to nejako prešlo...alebo som zvykla. Možno je to iba v tvojích myšlienkách, alebo v tom že ti v detstve dávali niečo podobné najavo rodičia...Skús porozmýšľať či tieto myšlienky nepochádzajú od rodičov...Treba si vážiť samú seba a poznať svoju cenu...

dana33
22. apr 2014

@anddelik za úspešným mužom treba väčšinou hľadať,chapavu a tolerantnu manželku....ktora mu vydlaždila chodnik,aby MOHOL byť úspešny,takže určity "podiel" máš aj ty....váž si samu seba....neponižuj sa... 🙂

trogir
22. apr 2014

@anddelik ..tak ja Ta uplne chapem. Ja som sa spoznala s manzelom pomaly pred deviatimi rokmi, sice VS nemam, ale mam ukoncene gymnazium a ekonomicku skolu, dve maturity, certifikaty ako spediter, ukoncene trenerske kurzy plavecke a fitness. Takze v case nasho chodenia som bola aktivna, velmi slusne som zarabala a bola uplne sebestacna a sebavedoma zena. No a potom som otehotnela....uz to som znasala dost tazko...hormony..manzel ma VS, pracoval mimo bydlisko, pracu ma vybornu a zaujimavu, ale obnasa to aj rozne aktivity mimo prace s kolegami. Tiez sa citim obcas menejcenna, hlavne ked riesim infantilne problemy s dietatkom a domacnostou a manzel vedie v praci s kolegynami sofistikovane polemiky. Manzela mam dobreho a zodpovedneho, ked obcas "slepičim", tak mi povie, ze moja starostlivost a vychova malickej je ovela dolezitejsia, ako jeho praca......ale tu ide o moje pocity. Myslim, ze ked sa zamestnam a dostanem spat medzi ludi,zarobim si svoje prostriedky a nebudem stale odkazana na manzelovt plat, tak sa mi sebavedomie trochu zrehabilituje. Ale rovnocenna pri dietatku s partnerom uz nikdy nebudem. Tak Ti drzim palce, nejako to musime zvladat. A dietatko je ovela dolezitejsie, ako kariera a negativne myslienky. Ono ma potrebuje najviac..takze ked bude vacsie, mozem mysliet na seba. 🙂

mima4
22. apr 2014

@anddelik

v prvom rade robit si karieru kvoli pocitom menejcenosti, ci preto, ze aha manzel ma ju tiez, je podla mojho nazoru nespravne a len ti moze uskodit. V prvom rade, tvoja hodnota nie je v tituloch, v plate, v dobrej pozicii ale v tom, co mas vo svojom srdci, aka si, aky zivot zijes. Skus pozriet do svojho vnutra, co vobec chces ty sama, ake mas predstavy o zivote, ci vobec sa chces realizovat v pracovnej oblasti alebo nie, ale nehlad pritom na karieru svojho muza, na ocakavania spolocnosti, ocakavania tvojej svokry a podobne... Robit veci kvoli inym nie je dobry napad, iba cloveka to frustruje. Rob to, co ta naplna, co ta robi stastnou, po com skutocne tuzis bez ohladu na nazoy inych ludi.

Pokial sa utvrdis v tom, ze chces robit karieru, co podla mojho nazoru by mal chciet vysokoskolsky vzdelany clovek bez ohladu na pohlavie a pod., tak zacni na tom uz teraz makat. Uc sa jazyky, studuj si veci, sprav si svoj karierny plan a skus sa sama spytat svojho "ja", kde vidis sa o 5 rokov? ake mas ambicie? co ta zaujima?
Pokial mas zdraveho a nezakomplexovaneho manzela, velmi rad ta podpori v tvojej kariere a tak ako mu ty pomahas v jeho kariere, pomoze aj on tebe 🙂 Na domacnost a deti ste dvaja a dvom sa taha lahsie ako jednemu 🙂

lenbea
22. apr 2014

@anddelik a čo by si chcela zarabať viac ako tvoj muž, aby sa on citil trapne? tak to ma byť, muž je živitel, a jemu asi nevadi ani tvoja praca ani plat. dosť dobra pre svokru? šak si si nezobrala ju, ale jej syna. su ovela horšie veci, tak bud šťastna, že ste tak ako ste.

paskolinka
22. apr 2014

@anddelik bud rada, ze manzelovi sa dari a ty mozes ist spokojne na matersku a nebudete triet biedu 😉 skus sa realizovat ako matka a manzelka a na svokru sa vykasli. vsak naco by si aj mala mat neviem aku karieru? aby si chodila domov vecer uplne vyflusnuta a nemala na nic cas? a po narodeni babatka by si musela hned utekat do roboty, aby ti neusiel vlak...? vsak to nestoji za to 😉

onep
22. apr 2014

Ja som mala super miesto, vynikajúco rozbehnutú "kariéru" a dobrý plat ( toho času lepší ako manžel). Potom prišli deti, materská, teraz každú chvíľu už tretie...... veľmi mi chýba práca, ktorá ma bavila, napĺňala atd ..... S manželom robíme v podstate v rovnakom odbore, počas materskej som mu pomáhala ako som vedela.... dávala mu priestor a čas na "postup" a teraz sa neskutočne z toho teším, že sa mu darí a dopracoval sa k svojmu pracovnému cieľu. Ja to budem mať po týchto rokoch znovu ťažké, ale to je už "osud" ženy, ktorá musí okrem práce "pokryť" aj rodinu, deti. Ty sa absolutne nepoddávaj tomu, čo si kto myslí, či si pre niekoho dobrá, alebo nie (možno si to len namýšľaš, možno nie, ale ked chce mať niekto niečo proti tebe bude to mať aj keby si bola neviem čo)... hlavne aby ste si rozumeli vy dvaja a ty aby si našla uspokojenie aj v pracovnej oblasti a na tom musíš popracovať sama. Držím palce 🙂

fra
22. apr 2014

toto som tu pred chvilou videla ... to je kariera 🙂 http://www.funsite.sk/fun/1234

inkinka
22. apr 2014

@fra je to trochu prehnane, kolko percent matiek na materskej ma vsetky tie tituly napriklad 😉 ?

lililinka12
22. apr 2014

baby mne co vadi je ze neviem anglictinu, ucim sa ju cely zivot a kym by som povedala vetu tak ako prvak na zakladke

lililinka12
22. apr 2014

teda ziadny svetovy jazyk, asi nemam na to proste bunky alebo neviem...

jasminet
22. apr 2014

@lililinka12 ja som na tom rovnako.... tiez ziaden jazyk, anglinu sa tiez ucim cely zivot, jazykovky, skola a nic - proste vecny zaciatocnik...

lililinka12
22. apr 2014

@jasminet som rada ze som neni sama lebo sa mi zda ze teraz uz vie kazdy jazyk co mi lezie na nervy aj tie poamerikovane slova

jalucija
22. apr 2014

@anddelik ano aj ja sa tak citim. Moj muz nema dokoncenu VS a zaraba 4 x viac ako ja a to vo vobec nezarabam zle .)
Studovala som tazku VS, ach to bola moja zivotna chyba! V dnesnej dobe uz na vzdelani nezalezi, len na sikovnosti .)

Bud na svojho muza hrda a neboj tvoj karierny cas este pride, svokra nech si trhne nohou! .)

yanni
22. apr 2014

@fra krasne. Pravdive videjko. Aj ked, na SK maju matky za to z e su tri roky na materskej zaplatene. Nie je to vela ale vzdy viac ako 0 € (slovom nula eur) ako my tu v DE.

meluela
22. apr 2014

@yanni ibaze s tym rozdielom, ze vyska SK rodicovskeho sa takmer rovna pridavkom na dieta ktore dostava rodina v nemecku az do dovrsenia 18/25 rokov na kazde! dieta, na 3 a dalsie viac ...

macamac
22. apr 2014

@inkinka si to nepochopila 😉
to bolo myslené s nadsázkou

dieťaťu zabehne, stane sa mu úraz, ochorie,....mama musí vyhodnotiť situáciu...takže aký-taký prehľad z "medicíny"
denne variť, chystať raňajky, desiatu, obed, olovrant, večeru,.... kulinárkou by mala byť 😉 a mať fantáziu mnohokrát z ničoho upliesť bič

atď. 😉

macamac
22. apr 2014

@marse toto chodia teraz také podvodné maily mnohým tu...
ale inak tiež nechápem, čo to robí v tejto téme 😀 😉

yanni
23. apr 2014

@meluela ano, ale naklady na zivot su ovela vyssie ako na SK. Byvanie, skoly, skolky. Ked pocujem od kamosiek, ze platia za skolku na SK 20 €, tak sa mi ani verit nechce. Tu 400 €. Sukromne su este drahsie. Strava extra. A este vobec nemas zarucene, ze miesto v skolke dostanes (aj ked by akoze malo kazde dieta od troch rokov miesto dostat. Realita je vsak ina). Jasle takmer neexistuju a ked aj nejake miesto pre 1,5rocne dieta dostanes, tak vycalujes 600 €. Popripade Tagesmutter. co sa uz vobec neoplati. Len ak veeeelmi vela zarabas. O cestovnom ani nehovorim. To je zabijak. Len ziacky!!!!! mesacnik nas stoji u nas 119 €.
Tu ide o princip. Slovenska natura je uz taka. Staci citat kona. Vsetci sa tu len stazuju. Na SK uz chodime len raz za rok. Lezie mi to na nervy ako kazdy len place, ze namame, vsetko drahe atd. Hlavna vec, ze decka chodia vyobliekane ako z burdy. Najlepsie su hlasky, ze ved vam je dobre v DE. Zarabate "milliony". Hahaha. A ked povies, ze dieta ide v dvoch rokoch do skolky, lebo prachy treba a zamestnavatel tiez nebude drzat miesto donekonecna, tak si krkavcia matka, lebo najnovsia moda na SK je ostat s dietatom doma najlepsie aj hadam do 10 rokov. Lebo s maminkou je lepsie, od nej sa nauci najviac.
Potom to tak vyzera, ze deti uz v skole a mamicky este stale doma. Robotu si nenajdu, lebo ziadna prax, ziadne skusenosti a v 35tke este nikde nerobili, lebo museli byt 10 rokov s detmi doma, lebo to je pre dieta najlepsie. Pocas materskej vyplakavali, ze stat sa nepostara, ze ako vyzit z 220 €. Po materskej vyplakavaju, ze ako si nemozu najst robotu, ze ich nik nechce alebo este lepsie, za 500 € robit nepojdu. Hlavna vec, ze vsetci maju VS, vystudovali na statne trovy, vystatuju sa titulmi ale co z toho, ked hned po vyske rodili deti ako na beziacom pase.
Ved si otvor kona na titulnej strane, ake temy a otazky sa tam denno-denne ukazuju. "Prisiel vam rodicak?, Ako najst robotu?, Je lepsie mat hned po VS dieta, lebo nemam robotu? atd.)

zeytin
23. apr 2014

Už to bolo dávnejšie, kedy som písala do svojho statusu a podľa počtu lajkov (328), s mojím názorom súhlasí veľmi veľa mamičiek 🙂

Maminky, dnes ráno vám chcem niečo povedať... Nie je to okopírované zo žiadnej web-stránky, toto si myslím ja: Medaila pre mamu? Muž dosiahne úspech, všetci ho obdivujú, chvália aký je úžasný, potriasa si rukami, pripíja šampanským... Vedľa neho potichu stojí žena, hrdá na jeho úspech a hrdá na seba. Za všetky tie dni, kedy bola s deťmi sama doma, za všetku prácu, ktorú musela urobiť doma sama, za to, že vždy keď prišiel domov z práce bol uprataný byt a na stole večera a káva... za každý svoj úsmev, ktorý mu dala, aj keď sama už nevládala... Kto ocení ženu za to že je dobrou manželkou, mamou, priateľkou...? Mame nikto nepripíja šampanským, keď naučí svoje dieťa chodiť na nočník ani keď dosiahne tie malé, každodenné úspechy 🙂 MAMINKY, VÁM VŠETKÝM PATRI VEEEEEĽKÁ MEDAILA 🙂

yanni
23. apr 2014

@anddelik a preco sa vlastne citic menejcenna? Ved aj ty mozes robit karieru. Vypracovat sa da aj zene. My sme obaja VS, obaja robime karieru ale nesutazime a neporovnavame sa. Samozrejme ze moj muz je na tom lepsie, ci uz vyplatovo alebo postupovo. Ale vzdy zalezi aj v akej brandzi robis. Technicke smery automaticky zarabaju viac a aj rychlejsie postupujes, ak je snaha.
Ono ide aj o to, ci tu karieru vobec robit chces. Nie len najst robotu, kazdy den nieco porobit a fajront. Ked sa povie "robit karieru", tak to je viac ako len chodit to roboty. Clovek musi obetovat este viac casu, penazi a nervov. Dalej sa vzdelavat, robit stale nieco navyse, angazovat sa, ukazat vlastnu iniciativu atd.

vejula
23. apr 2014

@anddelik naš život je tak krátky a jedine čo tu po nas ostanu su naše deti. Tie okrem základného materialneho zabezpečenia (bývanie, strava, oblečenmie), ktoré im momentálne poskytuje manžel, kedže pracuje, potrebuju citové zázemie, pocit istoty a bezpečia, ktoré im dávaš ty, kedže si s nimi doma a robíš všetko preto, aby aj tuto citovu stránku mali nasýtenu a mali tak všetky predpoklady pre štastný a plnohodnotný život. Čo z toho, že by ste obaja s mužom budovali karieru a deti by zatial boli odložené pri cudzích ludoch, ktorý nikdy v živote nedaju dieťaťu taký pocit lasky a bezpečia ako ich matka. Je to pochopitelné, tiež cudzím deťom nikdy nedám tolko lasky ako vlastným, to je príroda 😉 Takže aj ked nebuduješ karieru, nezarabaš, to neznamená, že tvoja funkcia v rodine je menej hodnotná.

yanni
23. apr 2014

@zeytin dala by som ti like ale nejak mi to nechce zobrat. Mas pravdu. Spolocnost vidi len to, co chce vidiet. To co sa deje za zavretymi dverami sice vsetci vedia, ale nie je spolocnostou ohodnotene. Preto by som priala kazdej mamicke muza ako mam ja. Ktory pochvali nie len doma ale aj na verejnosti. Vzdy povie, bez zenusky by som nebol tam kde som a taky aky som. Za uspech muza-otca ma svoju zasluhu aj jeho zena.

celasapremenim
23. apr 2014

@anddelik no len ono to tak ma byt, ak chces zdrave deti, psychicky
jeden v manzelstve ma zarabat, ved z niecoho zit je podstatne, druhy tieto svoje ambicie potlaci, hoci bez deti by karieru urobit mohol, vacsinou zena, kedze je materska osoba
nie si menejcenna, bez takehoto tvojho rozhodnutia by nebol stastny ani tvoj manzel, hoc so super karierou, to by sa totiz odrazilo do rodiny cez problemy s detmi a nielen v ich puberte
vdaka tebe vam slape domacnost a deti sa vyvijaju tak, aby boli v buducnosti stastne a uspesne
vychovavas potencialnych danovych poplatnikov tejto krajine
staras sa o ne vo dne v noci, tvoja praca, ak to zvladas dobre, je mozno aj cennejsia }ak by to niekto dokazal nacenit| ako praca manazera vo firme
a ani nehovorim, ze ides, ideme do rizika a s tym zijeme, ze partner, ak sme si ho zle vybrali, alebo sa nieco stane, si moze eventualne zalozit dalsiu rodinu a mz budeme stradat financne aj s detmi, lebo karieru uz nedotiahnes, resp. malokomu sa to podari v neskorsom veku
ja myslim, ze dobre je, prelozit tu matersku studiom jazykov, dvihat si akymkolvek sposobom vzdelanie, hocijakeho smeru....pouzit to ako psychohygienu a zaroven vklad do naozaj nepredvidatelnej buducnosti, nikto nevieme povedat, co sa nam kedy stane a matky v tejto republike tahaju za kratsi koniec

ikika
23. apr 2014

@yanni nerada sa pustam do podobnych diskusii... chcem len napisat, ze na SVK je moznost zostat s dietatom doma 3 roky, nie povinnost... takisto, ako inde vo svete nie je povinnost nechat 4-mesacne dieta v jasliach a ist pracovat, mamicka tiez moze zostat doma... 😉
A ano, tu je rodicovsky prispevok cca. 200 eur, ale dokopy na vsetky deti - teda, nie 400 na dve deti, 600 na 3 deti - na vsetky deti dokopy 200 eur, rodinne pridavky su 20 eur/dieta... 200 eur su rodinne pridavky v Nemecku - mam sesternicu vydatu za Nemca, aj ked rada taji taketo informacie a hovori, ako tazko sa maju - hlavne, ze povedala, ze s VŠ nepojde robit hocico (napr. pokladnicku), radsej bude doma a aj bola, kym si nenasla adekvatnu a adekvatne ohodnotenu pracu (ano, nepopieram, je to sikovna baba)... 😉
Ked je vam tam tak zle, ved ste Slovenky, mozete sa kedykolvek vratit s manzelmi na SVK, preco tak neurobite? Hmmm, asi, ze vam je tam lepsie... 😉

Ja sa nestazujem, ja som si vybrala zivot tu, tu mam rodinu, tu mam zazemie, tu som spokojna, tu som s detmi na rodicovskej "dovolenke"... a tu sa po rodicovskej dovolenke aj o svoju "karieru" 😅 postaram... a, ano, mam VŠ vzdelanie... ale NIE ZADARMO - zial, bez protekcie ma nevzali na skolu, ktoru som chcela (ano, aj ked som spravila skusky, ze len 1 chybu som mala z troch testov /odborny test, anglicky jazyk, vseobecny rozhlad/ - bola som na zaklade oficialnej ziadosti u rektorky pozriet testy), musela som chodit externe a dobre som to zacvakala z vlastneho...

A ku skolke... tu tiez pukaju statne skolky vo svikoch, nevezmu ta, ak mas mladsie dieta doma... moja starsia plakala, ze "s kym sa bude teraz hrat?"...
A nema pravo sa socializovat, lebo ma mladsieho surodenca?
Ma pravo byt medzi detmi... lebo bud si to odnesie starsi surodenec alebo mladsi, lebo maminka prve mesiace len prebaluje, umyva, prebaluje, umyva a krmi, krmi, krmi... skolka (sukromna, vsakze, lebo na statnu nema narok) jej uzasne prospela - nie som ucitelka, vela veci, zial, neviem robit, co sa kreativity tyka, aj ked sa snazim obcas vymysliet nieco pekne... na vylety a pod. to je samozrejmost... ale tie zrucnosti, co sa tam naucila - ja by som ju strihat samu este asi ani teraz nenechala, tam sa krasne naucila, anglictinu, vsetko mozne... 😵

@meluela

rikarika
23. apr 2014

@anddelik ahoj, ja som kedysi dávno čítala rozhovor sa Madelaine Allbright (neviem či som dobre napísala jej meno) a písala, že do 39 rokov sa starala o 3 deti, potom sa z večera do rána rozviedla a spravila závratnú karieru, ale zaroven dodáva, že v inom štate ako USA by sa jej to asi nepodarilo.... ale tak nikdy nevieš.....