Manžel mi s ničím nepomáha a naberám odvahu na rozvod

lara1993
1. apr 2015

Ahojte Ženy! uz som tu parkrat pisala ohladom mojho manzelstva... aky je moj muz lenivy, nepomaha s domacnostou, malo sa venuje mojej dcere, nadava mi, parkrat ma udrel a vydeluje mi peniaze a ine... Mam uz napisane papiere na rozvod, prekopirovane papiere co k tomu treba, akurat musim zbehnut na urad pre iste papiere ohladom spolocneho byvania... Ale potrebujem pomoc!!! Neviem sa rozhodnut (vlastne uz viem na 80% ze by som sa chcela rozviest) ale neviem kde mam nabrat odvahu, som slaba som naivna, vdy ma mm nejak zmanipuluje, ,,natlaci mi do hlavy kaleraby" a ja mu uverim, ze je vsetko OK. beriem to tak ze vztah, ci manzelstvo ma posuvat partnerov do predu, ale ja mam pocit, ze sme stale na tom istom ,,mrtvom bode" a nevieme sa pohnut dalej. Pomozte mi, poradte mi ako nabrat odvahu na rozvod. Bojim sa, ze sklamem okolie, najblizsie rodiny nas oboch a hlavne, ze co bude s mm a so spolocnym uverom. Byt by som mu nechala a tym padom by platil sam uver? Alebo ako to je PROSIM POMOZTE MI !!!

sante81
1. apr 2015

Ked ta udrie najbližšie, tak sa potom rozhyb, a požiadaj o rozvod, a predtym sa nezabudni ospravedlnit celej rodine akeho super manžela si si vybrala. Amen

natalym
1. apr 2015

Bohužiaľ v tomto Ti nikto nepomôže. Rozhodnúť sa musíš sama.
Ak mu necháš byť, úver by mal splácať sám, myslím, že tak by to malo byť, ale neviem čo s ou čiastkou keď ste boli spolu, lebo úver ste splácali spolu.
Držím palce k správnemu rozhodnutiu.
Myslím,že ak udrie tak ani veľmi nemáš čo váhať.

astonka
1. apr 2015

@lara1993 no skus sa poinformovat ako to je s tým uverom?
a ostatné sa musíš rozhodnúť sama-držím palce

jolinka
1. apr 2015

asi si treba vybrat....ci sklames okolie, alebo ci sklames seba a dceru ze ostanete byvat s takym nasilnikom. Nakoniec tvoje okolie s nim byvat nemusi, a take typky vedia hrat pred ostatnymi krasne divadlo,jaki su oni uzasni a dokonali a aku strasnu zenu maju 😖 😖

Ja mam teda silny materinsky pud, a keby ze nie kvoli sebe, tak dietatu nedovolim ublizovat, a malej take spoluzitie ublizi, aj keby ju priamo nebil, tak psychicky URCITE...ona vnima aj tvoje ponizovanie a nasilie zo strany otca a to ju poznaci v tom ako si bude budovat svoje vztahy s muzmi a inymi ludmi. 😒 😒

jolinka
1. apr 2015

@lara1993 veci sa nevysporiadaju automaticky ze mu nechas byt, pokial by ste to nemali vysporiadane po rozvode, aj ten uver, ze by on vzal zavazok vylucne na seba, tak potom sa moze stat, ze on prestane platit a obratia sa na teba, ak si tam podpisana ako spoludlznik.

Niekde sa porad ako to vysporiadat.

bonaqa2013
1. apr 2015

po takej lepšej hádke mu hoď papiere na stôl a zbohom.

moonlight1210
1. apr 2015

@lara1993 neries vopred, co povie okolie, ani ako on bude hrat divadlo a nikto ta preto nepodpori, naopak budu na teba spolu s nim kydat. alebo este horsie, oklamani jeho divadielkom, ta budu tlacit, nech sa vratis, elbo uz olutoval, nasluboval, daj mu sancu, kvôli dcerke, ...

musis sa proti tomu len obrnit. aj tak sa ti to stane, lebo tusis, co mas za manzela a eliminovat to nemozes.
kvôli tomu ostat za neho vydata je hlupost, to vies.
a bude to len mala obeta voci tomu, co by bolo, keby si ostala.

ak je naozaj taky ako pises, pri dalsej sa vydrzi pretvarovat tiez len urcitu dobu a pojde to dole vodou. potom zalezi len od nej, ci bude drzat ako hluchy dvere, alebo aj ona odide. kazdopadne prave toto moze neskor byt tvojim poukazanim, ze pravdu si vtedy mala ty a nie herec so svojim divadlom (ak to vôbec bude este pre teba vtedy dolezite. je dost mozne, ze uz budes daleko za tymto a stastna inde).
moze sa stat, ze najde zenu, co ho "skroti", ale nemyslim. lenivost, z toho vyplyvajuca arogancia, ked sa po nom nieco ziada, lakomost, snaha mat prehlad a kontrolu trebárs aj pouzivanim hrubej sily na zastrasenie, aby obet posluchala zo strachu - toto sa zvycajne nemeni. len moze trafit na taku, co ho bude drzat pekne zkratka, takze bude skusat, ale neuspeje.

co sa tyka uveru - chod sa informovat tam, kde ste si ho vzali. myslim, ale ze pokial tam nepride k vasej vzajomnej pisomnej dohode, ani prepis bytu na neho nezmeni fakt, ze platite stale obaja. poskytovatel uveru stale bude ziadat vyplatenie od jedneho alebo druhého (ak ten prvy nebude platit - takze ak prestane on na truc, obratia sa na teba. ze uz byt nevlastnis nebude prekazka, ale tvoja starost.). on musi podla mna vziat uver na seba pisomne.

ako mas zatial poriesenu dcerku? skus sa informovat na UPSVaR, kvôli zvereniu atd. aby si toto mala predbezne poriesene. samozrejme, ze to tvoj muz bude asi riesit, ale na istu dobu bude dieta zo zakona len tvoje, kym sud nerozhodne inak (ak rozhodne).
rovnako vyzivne - da sa to aj pocas manzelstva, nemusis cakat na rozvod. keby sa rozhodol trucovat neplatenim.

vlastny ucet a presunutie prijmov a statnych davok nan by mal byt samozrejmost. lebo kedze pises, ze ta vydeluje, zrejme sa ta potom bude snazit odrezat od financii (pomsta, snaha ta donutit ziadost stiahnut, ...).

hradnapani
1. apr 2015

@lara1993 o to, co bude s manzelom, to nech ta netrapi. Je dospely, zariadi sa. S uverom je niekolko moznosti: moze si ho na svoje plecia zobrat jeden z vas a ten druhy bude vymazany ako dlznik (takze nehrozi, ze teba bude nahanat banka, ak on nebude splacat) - ale predtym musite mat od sudu rozhodnutie o vyrovnani BSM. Navyse manzel si bude mozno musiet najst noveho spoludlznika (zavisi od jeho financii), ale mozno aj nie. Jednoduchsie by bolo, keby ste byt predali a uver vyplatili a obaja si nasli nove vlastne byvanie.
Kazdopadne, najviac by som teraz brala ohlad na seba a dieta, vsetko ostatne su zalezitosti, ktore moze vyriesit sud.

vika35
1. apr 2015

boze ten chrapun ta otlka, nadava ti, peniaze ti vydeluje, nestara sa a ty sa este pytas co chudatko bude robit ked ho opustis? na okolie sa zvysoka vy..r.
ries hlavne seba a svoju dcerku. Takze papiere pekne podaj, pozistuj si co a ako s uverom, bud to jeden zvas preberie alebo to predate, vyplatite banku.....

drzim palce 🙂

mirkava
1. apr 2015

@lara1993 vsetko by sa mozno dalo nejako vyriesit, ale to ze ta udrel to ani nahodou! Ja za rozvody nie som, ale ak ta dokaze udriet je to slaboch a hovedo! Rozhodni sa spravne, drzim palce 😉

jankali
1. apr 2015

Vôbec to nie je ťažké. Nájdi si psychologičku/ psychológa... a ona ti pomôže usporiadať myšlienky, posilní ťa, aby si sa nedala manipulovať, pomôže postupne prechádzať ťažkými krokmi v živote...
Určite ti pomôže lepšie ako tu baby na Koníku, lebo ti venuje vždy apoň 45 min. svojho času.. pozná techniky, na rôzne problémy🙂 akurát neviem, či netreba k psychológovi výmenný lístok od lekára.
Môžeš sa tu spýtať, ktorá je dobrá v tvojom meste... alebo rovno otvor telefónny zoznam a nejakej psychologičke zavolaj. Veľa šťastia! nech to vyriešite k tvojej spokojnosti🙂

evica01
1. apr 2015

Co sa tyka uveru... nie si jedina. Takych parov je viac. Neboj sa. Si mlada, utekaaaaaaj 🙂
Odporucam pomaly brat z bytu veci a odkladat ku kamoske.

evica01
1. apr 2015

Uz teraz by som sa tesila. Len si este dories peniaze a byvanie. Este kym mas akoze z coho zit. A nech ti ho neni luto. Hrdinovia su to.
A ver, ze su aj dobri muzi. Od tohoto utekaj.
Cakaju ta pokojne vecery 🙂 Len sa do toho zahryzni. Najprv budes musiet riadne makat. Ale nic nie je zadarmo. Drzim ti palce 🙂

lara1993
autor
1. apr 2015

Takže na UPSVaR-e si vybavim aby dieta som mala v starostlivosti...to mi ju zveria do osobnej starostlivosti aj bez suhlasu otca/manžela? a taktiez potrebujem odtial vypis za 12 mesiacov manzelovych prijmov...stacia vyplatne pasky? Vraj je to pre sud potrebne... este nieco potrebujem okrem kopii sobasneho listu a rod. listu dietata? Dakujem za rady :*

lara1993
autor
1. apr 2015

A taktiež sa chcem opytat... to s tym uverom, ze keby sme to s manzelom prepisali len na neho aby som s tym po rozvode namala problemi ak by bol neplaticom....to sa da spisat len po rozvode, alebo da sa to vybavit aj pred rozvodom ? ...dakuejm...

hradnapani
1. apr 2015

@lara1993 k tomu uveru: myslim, ze az po rozvode. Ked budete mat nejake rozhodnutie o vysporiadani BSM zo sudu, to predlozite v banke a teba vyskrtnu ako dlznika. Dovtedy to nemaju velmi dovod robit, lebo uver ste si brali zrejme uz ako manzelia. resp. isli ste do neho spolu. Ale kludne si zbehni do banky a informuj sa priamo tam, podaju ti presne info, ako to u nich priamo chodi v takychto pripadoch.

maja2039
1. apr 2015

tak mna by udrel iba raz a ziadnu radu by som nepotrebovala 😀

lajlilinka
1. apr 2015

Na UPSVaR si určite nevybavis, aby bolo dieťa tvoje...
Spisu s tebou návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností na čas do rozvodu, nakoľko rozvodove konanie rozhoduje iba na čas po rozvode. T.z. budeš mať zaručene výživné do rozvodu.
Oni návrh odstupia na miestne príslušný súd, ten ich aj tak ustanoví za kolizneho opatrovnika, kt bude dieťa zastupovať na súde.

Laicky, budú dve konania - úprava do rozvodu a samotný rozvod. Je to z toho dôvodu, že rozvod môže trvať aj niekoľko mesiacov a keď ti nebude prispievať na deti, súd ti to výživné nemá ako dať spätne.
Teraz máte rovnaké práva k deťom, nie sú tvoje, len kvoli tomu, že si matka...avšak je tu právne vákuum - ak odides nik a nič ta nedonuti mu deti dať...avšak všetko čo urobíš aj neurobia môže byť použité proti tebe.
Odporúčam ísť na UPSVaR - odd.sociálno právnej ochrany detí, kde ti poskytnú komplexné odborné sociálne poradenstvo.
Nie je možné, aby som to tu všetko písala dopodrobna...

gabrielita1610
1. apr 2015

Nikto nerozhodne za teba ci mas urobit to ,ci ono ...len sama si poloz otazku ,ci chces aby tvoje dieta vyrastalo v takejto rodine a pamataj ako sa hovori ---- zo psa slanina nikdy nebude! ked ta udrel raz ,udrie ta znova...vsak uz ked to napises a citas ,sama vies odpoved..keby to takto napisala ina zena ,prve co by ta napadlo by bolo , nech od neho uteka....ale tu ide o teba a tvoj zivot s drobcom a ak sa rozhodnes pre rozvod urcite nic nerob na vlastnu past ,ale ako pise vyssie lajlilinka....vela stastia zelam 🙂

moonlight1210
1. apr 2015

@lara1993 vid, co ti napisala @laililinka + pamataj, ze rovnake moznosti ma manzel voci tebe. tiez je rodic.
v podstate ide o to, kto z vas zacne jednat ako prvy.

moonlight1210
1. apr 2015

@lara1993 ohladom rozvodových veci skus pozriet stranku ficek.sk. je to pravnik.

macka334
1. apr 2015

Vysporiadanie majetku, a prosím Ťa nerieš koho všetkého si Ty sklamala,lebo nikdy nenaberieš odvahu. Môžeš sklamať len sama seba, hlavne ak s ním ostaneš.Nikoho viac . Držím palce.

lara1993
autor
2. apr 2015

@jankali K tomu psychologovi....ak mi Dr.ka napise vymenny listok tak ma to bude stat o nieco menej, Nemam s tym totiz skusenosti, ale zvazovala som to, kedze manzel odmieta akukolvek odbornu pomoc,
dakujem za radu 🙂

svetluska82
2. apr 2015

@lara1993 k psychologovi ti netreba vymenny listok platis si ho sama

cacianka
2. apr 2015

najprv ti odporúčam ísť na sociálku, tam ti pomôžu s právnou stránkou, aby si - laicky - dostala dcérku do svojej starostlivosti a dostávala priamo výživné. Teraz ju máte " pol na pol" a muž ťa vydeľuje....takto by ti mal platiť preukázateľne šekom a lebo na účet (maj výlučne svoj). ak si na materskej, mal by platiť aj tebe výživné, ale to ti na sociálke nepriklepnú automaticky, oni iba poradia, poskytnú základné právne rady ohľadom dieťaťa, všetko musí prejsť súdnou cestou, čiže až rozhodnutím súdu dostaneš legálne právo na peniaze, keď ti ich nechce prispievať teraz. ešte by sa dala použiť mimosúdna dohoda, alebo mediátor, ale to tvoj geroj asi by nerozdýchal, najvyššiu platnosť má predsa len súd.
odkladaj si všetky bločky, potvrdenky, píš si všetky náklady na seba a dcéru, priprav si doklady o tvojom príjme a o mužovom, súd si aj tak vyžiada od jeho zametnávateľa výšku platu, od teba tiež všetky potvrdenia o príjme. výživné potom stanoví tak, aby dieťa bolo na úrovni rodičov a podľa jeho potrieb.
takýto postup sa dá použiť, aj keby sa manželia nerozviedli ! predtým sa všetko muselo riešiť až po rozvode...
taktiež môžeš počas manželstva požiadať o vysporiadanie BSM, a táto novinka sa zaviedla iba pred pár rokmi, napr. kvôli podnikateľskému riziku jedného z manželov, alebo alkoholu a pod. ak byt si bude chcieť ponechať muž, musí nielen po súdnom rozdelení majetku platiť sám, ale musíte si to spísať aj v banke, oni to nemajú ako vedieť.
ani v tomto prípade sa nemusia manželia rozvádzať...
pokiaľ ti bude bežať čakanie na súdne pojednávanie o zverenie dieťaťa a stanovenie výživného, zbaľ všetky potrebné doklady, rodné listy, sobášny, podklady k bytu a inému prípadnému majetku, urob si kópie, prípadne overené kópie a ulož na bezpečné miesto, aby ťa geroj nevydieral niečím a aby si sa zbytočne nemusela zháňať bohviekde všade po papieroch, čo by len predlžovalo súdne ťahanice, ktoré budú a to sa dobre priprav, poriadne dlhé.
taktiež podaj žiadosť o rozvod manželstva, pozbieraj si akékoľvek možné dôkazy o jeho prístupe, správaní, čokoľvek čo by ti mohlo pomôcť. svedectvá, fotky...
ale v prvom rade naber odvahu a po dôkladnom zvážení, že sa v takomto vzťahu cítiš nedôstojne, utrápene a ponižovaná, a hlavne najviac v takejto atmosfére trpí tvoja (vaša) dcéra - choď do toho. bude to ťažké, bude to zdĺhavé a náročné ale výsledok stojí za to. kľud a samostatnosť. absolútne nech ťa netrápi, kto a ako bude zazerať, čo si bude myslieť alebo čokoľvek. ide o teba a dcéru. ty žiješ v tom marazme, nikto iný, ani suseda, ani nikto z rodiny. ak sa nebudeš cítiť na to aby si im niečo hovorila, napíš jeden slušný a dôstojný list, so základnými informáciami a kto bude mať pindy, podaj mu ho, alebo aj rozošli a "sbohem a šáteček"... Drž sa žena, ak nemáš veľký podiel viny na fungovaní vašej rodiny, čo predpokladám že nie, tak do toho choď. zdravý a pokojný život tvojej dcéry za to stojí.

gubiko
2. apr 2015

@lara1993 keby som bola na tvojom mieste, určite by som išla k psychoterapeutovi. nie k hocijakému psychológovi. chcela by som pociťovať v tejto situácii väčšiu istotu a pôdu pod nohami. držím ti palce.

lara1993
autor
7. apr 2015

Ahojte žienky...neviem, či som zasa naletela, ale mm mi začal viac pomáhať, starať sa o dcérku...viacero vecí sa zmanilo...je to len pár dní, viem, že za pár dní sa človek nedokáže zmeniť, môže sa však aspoň snažiť. Myslíte, že mu mám dať ešte šancu ? A ak sa to vráti do starých koľají tak až potom konať? Ja už som zúfala z neho.Stále mi hovorí, že ma ľúbi, chce to počuť odo mňa (ja mu však vravím, že má počkať, kým to budem cítíť, pretože momentálne mám v sebe ešte hnev) ....vidím, že ma ľúbi, aj malú, ALE....ale ja to nedokážem prekúsiť ten hnev, emócie a nadávky, urážky ani tých pár faciek... 😖 😖 😖 😖 😖

lara1993
autor
7. apr 2015

Ešte dodatok: http://diva.aktuality.sk/clanok/42025/11-signal...

toto som si dnes prečítala, je tam jedenásť bodov manipulátora...9-10 z nich spíňa môj manžel..som zhrozená, že som si to nevšimla a že je to až tak zlé...nie je to na dennom poriadku, ale aj 10x za mesiac takéhoto manipulovania mnou niečo so mnou robí :/

lara1993
autor
7. apr 2015

1.Naberiem silu pri najbližšej hádke
2.Podám žiadosť o rozvod
3.Odídem k našim, tí mi pomôžu
4.Pôjdem po čase do podnájmu
5.Vychovám z dcéry krásne stvorenie
6.Bude mi dobre bez manžela
7.Budem si vychutnávať každý okamih svojho života po boku mojej dcéry
8.Nenechám sebou manipulovať
9.Nenechám si nadávať a manipulovať sebou !!!
10.Nenechám si nadávať na rodinu
11.Nedopustím, aby malá vyrastala v momentálnom prostredí
...toto musím dokázať, verím si ako nikdy predtým...dokážem to a budeme šťastné, budeme spolu 🙂
...musela som sa vypísať, aby som mala čo čítať 🙂

cacianka
7. apr 2015

kľudne postupuj cestou k rozvodu, povybavuj si všetko čo treba, ani nečakaj na najbližšiu hádku, zase sa to len posunie, predĺži agónia.
nemusíš mu to vešať na nos, nebuď naivná - keď zbadá o čo ide, také divadlo bude hrať že až, ani vo všetkých národných divadlách sveta takých hercov nemajú, takto keď o tom nevie, bude viac prirodzený - ako samorast.
kým si povybavuješ, prejde aj pár týždňov, do vytýčenia termínu pojednávaní aj mesiace, dozvedieť sa to môže až keď mu príde oficiálny list, medzitým ešte aj tak uvidíš, dokedy mu budú stačiť "baterky na dobré správanie".
pokiaľ neprejde premenou sám seba, a najlepšie s odbornou pomocou, absolútne nerátaj so zlepšením, keby sa aj tak stalo, bude to len a len plus, ale chceš sa aj ďalej trápiť a tŕpnuť, kedy zasa začne ródeo ?! manipulátorstvo neprepneš žiadnym gombíkom...
žena a matka, ak by si mala žiť v podmienkach ktoré ti ubližujú, trápia a akokoľvek ničia, rozhodni sa pre lepší, kľudnejší a dôstojnejší život. bude to ťažké, ale zvládneš to, držím palce. 🙂