Manžel mi žerie nervy

4. jan 2021

Ahojte, poradte, povedzte, co si myslite. S muzom sa casto hadame, vacsina hadok, a parkrat sme sa skoro pobili, sa odohrava skoro pred rocnym babom. Mam na to take nervy, tak mi to je luto, vravela som tomu nervakovi cholerikovi, nech si to necha na potom, ale este ani raz to tak nespravil. Ja tiez nie som ziadna submisivna Anicka, ale milujem ho, chcem s nim byt, je to dobry chlap, len neviem jednoducho prekusnut, ze za kazdu sprostost hned na mna zdviha hlas, hned ma nervy a ja mam byt ako ticho alebo co, musi mat pravdu, musi byt po jeho, inak je zle. Najhorsie, ze babo vsetko vidi, strasne ma to trapi, skusala som budovat vnutorny pokoj, nereagovat, byt mila, ale unho furt to ste, ze uz nemam motivaciu sa snazit, no tak dokedy???! Uz som rozmyslala, ze mozno by bolo lepsie odist, aby babo mohlo zit v akom takom klude, ale aj ja uz mam psychiku z toho napatia totalne v rici. Hovorim mu, ze mi tym strasne ublizuje, ze ja uz nevladzem, potrebujem byt v klude a nie stale napatie a stres, ze daco bude, ze ani nechcem zle a som v soku, ze ho nieco nahneva, a stale to urobi aj tak. Inak sa stara o vsetko, je dobry ocko, ale hlavne sa riadi velmi naladami, ja ho lubim, on nas tiez, on sa nechce rozchadzat vobec, ale ja neviem ako to zvladnut. Bud sa podvolim a budem pritakavat, a chodit po spickach, len milucka, len aby som mu nahodou nedala dovod na hnev. Ja tiez viem byt furia, ale uprimne mozem povedat, ze vidim tie chyby a snazim sa na nich pracovat. Tak mi to pride, ze stale som len zla, nedobra, dnes som bola tupa, furt len chora, mam sa dat liecit, atd...Ale ked ja sa s nim snazim pekne rozpravat a on furt len rype a ide a ide, tak ma nastve, ze uz parkrat aj mne riadne praskli nervy. Mrzi ma to vsetko, co robit????? Je to normalne, ci co.... co myslite?

janinah
4. jan 2021

Nie je to normálne,mm na mňa nezdvihol hlas ani jedenkrát za 35 rokov čo sa poznáme.O dákom schyľovaní sa k bitke nemôže byť ani reč.Zaujímavé je,že pred splodením dieťaťa to bol zrejme anjelik,inak by to dieťa nebolo,či? čo už teraz?možno manž.poradňa.

autor
4. jan 2021

@janinah To ma az rozplakalo... Moj hocikedy na mna zdviha hlas a mysli, ze to je opravnene, lebo stale urobim nieco, co ho rozculi. My sme temperamentni ludia, mali sme hadky aj predtym, ale dlho pred svadbou bol uzasny, takze vie byt aj laskavy, ohladuplny a trpezlivy. Teraz uz to plati ovela menej. Do manzelskej poradne nechce ist ani za svateho, vraj to su bludy. Uz som vselico skusala, vzdy je kamen urazu to, ze hned prchko reaguje a ja to jednoducho neviem zniest, velmi mi to ublizi, lebo myslim, ze si to nezasluzim. On to vsak vnima, ze jeho rozculenie je opravnene 😫

petra9517
4. jan 2021

Iné to nebude. Toto je jeho povaha, charakter, osobnosť, to je on. Dá sa mu pomôcť, ale predpokladám že on svoj problém nevidí ako problém a nepotrebuje riešiť svoj hnev. Začína to v ňom niekde hlboko v duši, sám si s tým nepomôže. Doma kde vyrastal, to bolo zrejmé podobné ako teraz u vás.
Tebe neostáva nič iné len sa s tým zmieriť, buď odídeš aj s bábätkom, alebo budeš trpieť ty aj bábätko.
On sa dokáže na chvíľku ovládať, "zmeniť" ale z dlhodobého hľadiska bude takýto stále.
Držím ti prsty žienka. Držte sa.

autor
4. jan 2021

@petra9517 😖😓😢 presne tak, presne..... ja si to asi iba nechcem priznat.... Je to jeho povaha a nevidi to ako problem. Ja som verila v peknu buducnost, ale uz stracam nadej. Tak velmi chcem, aby sme boli rodinka, ale ja uz mam podlomene psychicke zdravie, boli ma, ze to tak nevnima...

autor
4. jan 2021

@petra9517 A dakujem ❤

autor
4. jan 2021

Ja len pre ilustraciu, napriklad dnes sme sa pohadali pre hlupost, tak som ani nemala chut sa s nim bavit. Umyvala som riad a citila, ze chladne voda, tak som isla zapnut boiler, aby malo babo teplu vodu do vanicky. Ale boli tam dva vypinace, a tak som zapla obidva. Pokial som doumyvala riad, citila som, ze voda uz je horuca, rychlovka, tak som to isla vypnut. Ked manzel chystal vodu do vanicky, tak vravi, ze je vriaca. Tak som mu povedala, ze som to nachvilu zapla. To mal na mna hned nervy, ze preco som mu nepovedala, ze skusa a pocita, kde zerie elektriku najviac (mame posledne mesiace hrozne vysoke ucty za el), tak mu vravim, ze klud, ze v domacnosti sa deju rozne veci, nemusi hned z toho robit melodramu, chytal sa za hlavu, zdvihal hlas, ze som tupa, uz aj ja som potom zacala kricat, ze ako moze ocakavat slusne jednanie, ked sam sa tak nesprava, tak to uz zase zacal s tym, ze sa mam dat liecit.... Vsetko babo pozorovalo z vanicky 😓😓😓😓😓 no otras. No ako reagovat, ja uz neviem, citim sa ako nejaka blbka.

sissy27
4. jan 2021

Nie, normálne to nie je. On na sebe chybu nevidí, takže náprava nemožná, ty sa predpokladám rozvádzať nechceš 🤷‍♀️ Možno by si mohla skúsiť odísť z miestnosti kým sa neukľudní, nech si vrieska do steny...

petra9517
4. jan 2021

Ak máš rodičov, kde môžeš pár dní s bábätkom ostať, choď. Utried si myšlienky, oddýchni si, a jemu všetko vysvetli. Povec mu prečo ideš k vašim a aj prečo chceš byť chvíľu sama. Ale pozor rob len dobre premyslené kroky.
Zrejme ti na sľubuje hory doly o tom ako sa zmení, aj to chvíľku vydrží. Ale o pár dní bude všetko v starých kolajach.
Je to ťažká situácia. Ale si dosť silná si zobrať vlastný život do svojich rúk, keď hľadáš riešenia.

autor
5. jan 2021

@sissy27 Nie, nechcela by som sa rozviest, ale nie som si ista, ci to psychicky zvladnem a ako dlho. Uz teraz beriem Sedatif a doktor ma odporucil na poradnu. Ale nikto nevie o tom, co sa u nas deje, len som vravela, ze je mi tazko a citim sa byt izolovana

autor
5. jan 2021

@petra9517 Uz davno by som isla, keby sme nezili v zahranici. Praveze to je ako basa, neda sa nikde ist a ani tu nikoho takeho nemam, s babom sa bojim chodit po kamoskach, nie je to teraz take.. Velmi sa trapim, so vsetkym sama v mojom vnutri. Nemusel by robit ani nejake krkolomne kusky, ja viem, aky je, len trochu sa posnazit, aspon nie pred babatkom. Ale aj ked ma lepsie dni, stale sa to opakuje, mna to velmi rani, nemam to nim potom zahojene, a prichadzaju dalsie a dalsie rany, srdce ma boli

autor
5. jan 2021

@petra9517 presne, premysliet si, co mam urobit. Ale neviem, vobec neviem.... niekedy mam jednoducho chut sa na to vyprdnut, potom mam obavy z buducnosti, aj chcem byt s nim, a aby aj babo bolo....... 😢

emka530
5. jan 2021

Chápem ze je to ťažké, niekedy veľmi ťažké, ale... Možno s nim len nesprávne komunikujes. Chlapi sú čudné tvory, keby im človek videl do hlavy, možno by sme ostali v šoku nad pochodom ich myšlienok. Veľmi dobre to opisovali na predmanzelskej nauke. Na obrázku bol nakresleny mozog ženy a muža, to co a ako ma kto nastavene v hlave. Žena tam mala krásne prostredie, farebné, usporiadané, a muž len akési sivé krabice nahádzane na jednej kope. Takyto ma pohľad muž na všetko. Jemu je všetko jedno. On sa o problematike nevie vyjadriť s citovými vylevmi ako my, on keď rieši, často ani city nepoužíva. Sú tak praktickí, až to vie liezť dosť na nervy. Ale neurobíme s tým nič.
Keby si skúsila miesto výčitiek na neho inú taktiku. Napríklad. Ráno si po mne vrčal že ti nechutili raňajky, to bolo posledný krát čo som pre teba niečo robila. Miesto toho hovor o sebe a svojich pocitoch. - ráno som sa cítila smutno, moje pocity ostali zranené a mrzí ma ze som ti viac nedala najavo svoju lásku. Čím ti môžem spríjemniť deň? " Myslím že ostane v šoku, nebude to čakať. Možno aj zabudne že sa chcel hnevať.
Veľmi dobrá je kniha 5 jazykov lásky. Odporúčam prečítať, a odporúčam zmeniť svoje správanie k nemu. Nechci ho nasilu meniť, ani nechci nech sa správa podľa teba. Skus ho manažovať svojou láskou. Rozumná žena takto dostane chlapa tam kde ho chce mať - a akého ho chce mať. Je to ale beh na dlhú trať. Stojí veľa úsilia, sebazapierania, obety. No ak je manželstvo chybne iba v tomto, výsledok môže stať za to. Ak sa naučíte jeden druhému pocuvat jeho jazyk lasky, príde úcta. Vzájomná.
Držím palce.

autor
5. jan 2021

@emka530 Mne to pride, akoby on ma chcel nasilu menit, aby som sa ja spravala podla neho, inak je nedobre. Ano, aj to som skusala, hovorit o svojich pocitoch, co ma to zranilo a z coho som smutna, ze mi chyba, co prenho mozem urobit a take veci. On sa vtedy vzdy rozciti, obijme ma, ze sa bude snazit, ze ho to mrzi, ale ked pride akcia, ani raz to este nedodrzal. Vzdy zdvihne ten hlas a hoci pokracujem normalnym tonom, pekne sa snazim, furt riesi a rozculuje sa, pokial mu nedam za pravdu. To ma ubija, akoby ja som nemohla mat nalady, ani iny nazor, len by som stale mala byt k nemu mila a nezna. On na mna drsny a ja potom nemam z coho nacerpat tie vnutorne sily.... Ale mate pravdu, tak velmi by som to chcela dokazat, vnasat lasku do vztahu a do hadok, upokojit to, ale citim sa byt prilis slaba na zdolavanie takeho silneho chlapa. On je ovela pevnejsi, silnejsi psychicky, odolnejsi, ja uz sa citim ako troska....... Ale dakujem za radu, urcite je to komunikacia z mojej strany, keby som to inak formulovala, knihu si urcite precitam, myslim, ak by sme zvladli toto, manzelstvo ma velke sance na uspech.. dufam

martina1201
5. jan 2021

Ahoj, myslím si, že vaše hádky sú nielen z temperament istí ale aj únavy - predsa len malé dieťa dá zabrať. Tak isto tomu nepridáva aj táto koronova doba a ten tlak a ponorková choroba. Čo poradiť je asi len to, že obaja sa musíte naučiť lepšie komunikovať a hlavne asertivne. Bez toho sa ďalej nepohnete a nebudete v diét ani zvládať hádky. Keď už manžel nechce ísť do poradne, treba sa skúsiť porozprávať o tom, či si nezaplatíte kurz asertivity a komunikácie,prípadne kúpiť si knihu o komunikácii. To by vám skôr vedelo pomôcť. Aj keď, ak manžel odmieta manželskú poradňu tak kurz do úvahy neprichádza, tak skôr len tá kniha keď tak. Je fajn, že ty si uvedomuješ svoje chyby, ale manžel ak si ich neuvedomuje, tak ich stále len opakuje. Otvoriť oči by mu mohla tá kniha alebo ten kurz. Len mu ju prosím ťa nepodaruj štýlom: nech sa páči nauč sa komunikovať a vyjadrovať bez urážania. Skôr si k tej knihe sadnite obaja a študujete ju spolu 😉

aneta129
5. jan 2021

Zbal sa a vypadni od neho.... Takému chlapovi nasrať do rúk a týždeň nepustit k vode ( moj otec by tak povedal ) co on si myslí, ze je co? Toto nie je láska, nelubis ho... Otvor oči!!! Bud nemáš kam ísť, alebo si riadne pod papaucu... Isto ten falat chu*a drží aj kasu, hejze? Lebo ty si neschopná, podľa neho a ešte i 10 centy si musis od neho pýtať... Hejze? Neverím, ze ti dovolí držať kasu... Kedze si pre neho neschopná a dala si mu iba zdravé dieťa, kt.si 9 mesiace nosila pod srdcom...moji rodicia sú spolu 37 rokov, výmena názorov je samozrejme... Ale v živote, v živote otec nedvihol ruku na mamu, ani mama na otca... A nikdy si nenadavali, nehresili... Pri hádke dvihnu hlasy jeden na druhého ale najhoršia nadávka v našej rodine bola ježibaba... A nikdy sa na seba nehnevali.... Po každej hádke o 10 minút už hihihi hahaha, uz sa smiali... Mama dosiahla co chcela, otec si uvedomil, ze ma pravdu mama 🤣🤣🤣 ked ti povie, ze sa mas ist dat liečiť, odkaz mu, ze on nech vyhľadá najprv odbornú pomoc... Psychiatrické ambulancie sú zdarma, keďže je drzgros na peniaze... A este mu povedz kto koho niekde posiela, tak prvý by mal ísť tam on... Po papuli by som mu dala... Povedz mi kde robí, ja pridem i 300 km za ním a dám mu cez pysk... Nebude vedieť prečo 🤣🤣🤣

3petka
5. jan 2021

Tak normálne to nie je. A čo keby si si skúsila vo vypätej situácii pred babom zahryznúť do jazyka a neskôr keď budete sami sa porozprávať. Vieš ty možno reaguješ v klude ale to ešte možno viac naštartuje že v situácii ktorú on považuje za dôležitú ty mavnes rukov a snažíš sa to zahovorit. Treba to riešiť hneď, nie až vtedy keď ti dieťa povie tiež že si tupá. Lebo dieťa robí to vo jeho rodičia, je ich obrazom. Ak je normálne pre tatika hovoriť tak mame tak aj pre dieťa to bude ok.

zuzicka256
5. jan 2021

Cize je to dobry chlap a ty ho milujes...ALE je to cholericky debil, ktory za vsetko vrieska, vzdy musi byt po jeho, ziadne komoromisy a robi to pred vasim malym babom. Nieco mi uslo?
Nie je to dobry chlap len preto, ze nosi prachy a lubi drobca. Sak sa preber boze 🤦

majkeel
5. jan 2021

@aneta129 Mas pravdu. Doba je dnes ina. Predosla generacia si povie max. jezibaba, ty si autorkinho uz pomenovala ako kus ch... a chces mu dat po papuli. Sama neprejdes vlastnymi kriteriami. 🙂
Ak ta niekto stale napomina a casto uraza, presadzuje si svoje, je to manipulacia a ak niekto nie je vyslovene submisivny, toto dusno dlhodobo nevydrzi.
Druha otazka je, ze momentalne su ine okolnosti - ste v zahranici, ste iba spolu, stretavat inych ludi je obmedzene, je corona, ty si s dietatom doma, vela sa pozorujes, vela rozoberas, vtedy clovek casto vidi, aj to co nie je. Ci nemate na seba proste iba ponorku.

simca06022011
5. jan 2021

Ja by som ho upozornila raz, ďalší raz by na mňa začal hucat tak sa pobalim a odídem s tým, nech sa zamyslí, či chce byť sám. Možno ho to preberie. Ale skôr len krátkodobo, pretože ak je takýto proste povahou a vy sa odjakživa hľadáte, tak to nezmení... On ma takú povahu, vybuchne ta všetko a nezastaví ho nič. Áno dieťa... Ty si musíš rozmyslieť ako budete fungovať, babo nebude babo roky... Deti vyrastajú aj v talianskych domácnostiach 😉 ale za akú cenu to máš siliť, keď už teraz beries lieky na nervy... Ty si to musíš premyslieť a utriedit. Minimálne lekcia "toto je cez" by sa mu zišla...

yoxinka
5. jan 2021

@emka530
Vieš čo, toto čo píšeš je veľmi pekné, aj kus pravdy v tom je. Áno, chlapi to vidia a vnímajú inak. Ale tuto pán je zrejme úplný ignorant a jemu nejakých 5 jazykov lásky bude tak na smiech.

ckocka
5. jan 2021

Nerozumiem tejto rétorike: milujem ho, chcem s ním byť, je to dobrý chlap - ale zraňuje ma, mám podlomené psychické zdravie, ubližuje mi.
Prečo ženy nemajú odvahu priznať si a prijať fakt, že s partnerom ktorého si vybrali nebudú mať šťastný život? Prečo napriek všetkým indikáciám stále lipnú na svojej predstave že stvoria pohodovú rodinu, keď zdravý rozum hovorí presný opak?
Pritom to nemusí byť rámec žena svatica, muž barbar či hlupák. Iba sa stretli dva nekompaktibilný jedinci, ktorí s inými partnermi možu fungovať normálne.
Obetovať roky života na to aby som sa snažila o nemožnú zmenu, keď iné riešenie existuje, je pre mňa naprosto nepochopitelné. Nemá to žiadnu logiku.

yoxinka
5. jan 2021

Na vzťah treba dvoch ROVNOCENNÝCH partnerov ... to vy rozhodne nie ste! Ja aj nechápem, ako môžeš písať, že je to dobrý chlap a hneď za tým, že furt si zlá a vždy musí mať pravdu a byť všetko po jeho ... veď to sa úplne vylučuje! Ja ťa nechápem ... načo ti je taký chlap? Oničom život, podľa mňa.

juliet86
5. jan 2021

pomocobetiam.sk ipcko.sk sky vztah maju jeho rodicia? aki vztah maju tvoji rodicia? aky mate sexualny zivot? uz teraz vykazujes znamky obete a post traumatickej poruchy ked ho obhajujes. je to dobry chlap. dobry chlap? dobry chlap ktory krici uraza vulgarne nazyva matku svojho dietata? vies to dieta nie je len svedok. ono aj prijima osvojuje si co sa deje... pokoal by si tu vodu nezapla tak by na teba nakrical ze je chladna voda do vanicky. s tazlym srdcom ale musim ta ubezpecit ze je len otazkou casu kedy ho nastve vase dieta.... a to dieta sa s nim nebude vediet pobit ako ty.....

vilma7
5. jan 2021

@zuzicka256 plus je z neho už psychicky na tom tak zle, že musí brať lieky. Niečo ušlo asi aj mne.

Milá autorka, on ťa podľa mňa nechce zmeniť, z môjho pohľadu je úplne jedno ako sa budeš správať, on si pôjde svoje. Je to povaha a pokiaľ on nechce a nebude na tom pracovať, ty skôr či neskôr psychicky zničená odídeš.
Chcela by si ako dieťa vyrastať v takomto prostredí?

kittykat22
5. jan 2021

A taka situacia aka je u vas bola vzdy? Ci sa nieco zmenilo prichodom miminka, alebo nejaka zmena v poslednom case?

katulastraka
5. jan 2021

typicky manipulator...skus si o tom nieco vyguglit, uvidis ze ho v tom najdes 🙂 a zdrhaj od neho co najdalej a co najskor

janulienka1103
5. jan 2021

No normálne to nie je, ale to ti už isto napísali čo som zbežne čítala komentáre. Ja som napríklad viac výbušná ako muž, ale že takéto cirkusu a scény. Už veľakrát sme sa hádali, ale nikdy sme na seba nekricali ani nenadavali si. Ak bude pri tomto dieťa rásť, tak si bude myslieť, že je to úplne normálne že takto funguje rodina...

janeninka
5. jan 2021

To ze to este chces s nim skusat, este to nechces ukoncit je v poriadku. Myslim vsak ze je dolezite aby si prijala to, ze to mozno jedneho dna ukoncis.

Dovodov preco je to takto moze byt vela - ma nejake nedoriesene veci, vnutorny hnev, naucene vzorce spravania, nevie komunikovat, nevie odburavat stres, strach o budúcnosť - peniaze, praca, vas vztah, unava... ale pokial s tym on nic nebude chciet robit ty sa mozes aj rozkrajat a brat 1000 liekov a nic sa nezmeni.

goodidea
5. jan 2021

U nás doma je to podobné ale v opačnom garde.. 🙂 moja je po ocovi strašný cholerik a ja si po hlave tiež skákať nenechám :D

namornicka
5. jan 2021

S tym bojlerom napriklad, si mohla jednym uchom dnu a druhym von. Proste prepočuť. Jeho to prestane bavit potom takto utocit, pretoze to nepadne na urodnu podu. Nebude sa mat na com ventilovat. Skus takuto taktiku.