Manžel popíja viac ako je zdravé

malalubka
27. feb 2016

Ahojte,
potrebujem poradiť.
Manžel popíja viac ako je zdravé, aspoň podľa mňa. Nechodí domov spitý pod obraz boží ako sa hovorí....ale 2-3 x do týždňa príde tak že cítim že niečo pil, (pivo, víno, tvrdé, ťažko povedať) v piatok viac menej je už na ňom aj vidieť, čo si musia všimnúť už aj iní ľudia nie len ja.
Vtedy už to je počuť pri vyjadrovaní, nie že by nevedel čo hovorí ale pletie sa mu jazyk, má sklené oči, je červený, potí sa, rýchlejšie dýcha.
Viac krát som ho už konfrontovala, popiera že ma problém s pitím, nechce si to priznať. Nikdy ma neudrel, ale ked mu to vytknem je podráždený, urazí sa,nebaví sa so mnou. Jeho otec pil.
A ja neviem ako ďalej. Mám to začať riešiť nejako tvrdšie? alebo to len ja preháňam a je to v norme?

figurantka
28. feb 2016

@bodka13 múdro 👍

lenka311
29. feb 2016

@filipal Neboj nahlásené to je, tých bitiek dostal xy... Je mi ho ľúto... vlastne ich, celkovo majú tri deti, toto je najstaršie a jediné nedobité je zatiaľ dievčatko ktoré má necelý rok... je to smutné bo tieto deti by v tej rodine už byť nemali, ale sú... Neriešim už, zas budem plakať... 😝 😝 😝 😝 Preraďujú ho do inej školy mimo mesta

lenka311
29. feb 2016

@mamulka211 Je smutné že Ťa môj príspevok zaráža... keď bude
@malalubka rozvedená tak sa znova porozprávame či to bol fakt problém.... 😉 Už xy krát som sa zaprisahala že do fór nebudem prispievať... 😀 😀 😀 Škoda času a kaziť si jarné prázdniny 😉 Keď už sa tu zišiel taký kopec odborníkov na to čo má urobiť zakladateľka príspevku... Ona sa musí rozhodnúť sama totiž......... a nikto do jej rodiny nevidíme že áno 😉 Ja som jej napísala vlastnú skúsenosť z rodiny kde OBAJA rodičia boli alkoholici, otec ešte gamblér, nech im je zem obom ľahká

bodka13
29. feb 2016

@lenka311 pre zakladateľku manželove pitie problém je, inak by sa nad tým ani len nezamyslela... Pýtala sa na názory, dostala ich
Tvoja posledná odpoveď ma veľmi prekvapila...ale bohužiaľ nie kladne...pretože tak ako sa o mužov nedelime s milenkami,nedelila by som sa ani s alkoholom či pokiaľ by nás nebil a máme kde bývať a čo jesť hoci nie v najlepších podmienkach tak je to ok?
Byť to môj muž postup je nasledovný: rozhovor o nás dvoch a o rodine, navrhnutie riešenia - nemusi sa stať abstinentom,ale mal by naozaj v sebe prehodnotiť čo vlastne chce a ak má problémy osobné/pracovné/zdravotné spolu by sme ich riešili, no a ak by som u neho nevidela snahu a zmenu k lepšiemu tak bohužiaľ by ten rozchod/rozvod naaledoval

mamulka211
29. feb 2016

@lenka311 tvoj otec sa alkoholikom nenarodil, ci hej? Tiez to ziskal postupne. Nechapem, ako mozes povedat, ze trikrat do tyzdna sa viditelne pripit je uplne v poriadku a netreba to riesit, lebo ty , najvacsia odborncika na alkoholizmus vies, ze to je este v norme, lebo tvoj otec bol opity inac a denne...kazdy zacina pozvolne, nikto nezacne pit naraz ako prasa. Nikto jej nehovori rozviest sa, ale mala by manzelovi jasne naznacit, ze tadial cesta nevedie.Je vela alkoholikov, ktori nerobia doma v stave opilosti bordel, len spia, ale kto sa ma pozerat na cloveka, ktory sa stava troskou, meni sa mu osobnost, s ktorym nie je rec, alebo dost stazena komunnikacia? Alkohol je droga, pri jej uzivani sa clovek meni roznym sposobom a ked niekto nerobi bordel, to este neznamena, ze zivot s nim je prijemny. Snad kazdy vidi rozdiel medzi opitym a triezvym clovekom. Neviem si predstavit znasat pri sebe podnapiteho manzela.

lenka311
29. feb 2016

@bodka13 Tak s týmto postupom plne súhlasím... a? Máš môj like!!!! A ona nepísala že to rieši medzi 4 očami ale že o tom vie už aj jeho rodina... a čo sa týka môjho prístupu skúste si na SK život sama s dieťaťom, potom ma kritizujte! A môj ex nebol alkoholik, lež tyran a feťák 😀

lenka311
29. feb 2016

@mamulka211 Jáj naj odborníčka na životy druhých sa ozvala... 😎 😎 😎 😎 Ja som mamu kvôli alkoholu až do konca jej života kŕmila a prebaľovala 😖 😖 😖 a budem rada ak už si ma nikto do úst v tejto diskusii brať nebude. Ďakujem a prajem príjemný deň 😝 😝 😝

mamulka211
29. feb 2016

@lenka311 svoj nazor si poviem, ci sa ti to paci ci nie a osobne mam nazor, ze nemas na alkoholizmus spravny nazor, ani presvedcenie o tom, ze pit sa nema....naco pouzivas tolko smajlikov? Dodavaju ti sebadoveru v komentaroch?

duplessis
29. feb 2016

Kamarát popíjal každý deň po práci, niekedy kvôli tomu aby nenafúkal v práci (povolanie kde sa pravidelne fúka), tak do práce pre istotu ani nešiel, pravidelne vynechával služby a pod. až bol sám na seba tak nahnevaný, že sa rozhodol dobrovoľne odísť na liečenie.
Liečenie síce podstúpil, ale povedal, že sa naňho pozerali ako na blázna, ešte aj psychiatrička, lebo tam boli všetko ľudia ktorí kvôli alkoholu prišli doslova o všetko a to boli naozaj ťažkí alkoholici, čo celý život podriadili alkoholu, a že on keď si myslel aký má závažný problém, tak zistil, že je to úplne bežná maličkosť.

Nemyslím si, že je dobré odoprieť pracujúcemu a v podstate dobrému chlapovi nejaké to pivko 2-3 krát týždenne, a aj keď je potom trocha "pod parou", no a čo? Ja radšej budem mať takéhoto chlapa, než prísneho abstinenta, dokonalého športovca a manekýna, alebo čo..
A ak chcete takého muža hneď škatuľkovať ako alkoholika, tak to je 85% mužov na slovensku alkoholikmi.
Píšeš - "nikdy ma neudrel... jeho otec pil.... "to preto lebo alkohol je automaticky spájaný s bitkou, s "dedičným" problémom a pod. Mala by si však používať vlastný rozum, nie len zaslepene veriť každej "veštbe" o budúcom rozpade rodiny v dôsledku alkoholu.
Skôr si myslím, že muži sa často preto čoraz častejšie utiekajú k alkoholu , či opúšťajú rodiny, lebo ženina hystéria z každého ich počinu a nezmyselné snahy zmeniť jeho povahu, ich postupne k tomu sama doženie.

bodka13
29. feb 2016

@lenka311 snažím sa chápať ľudí a vcítiť sa do toho čo prežívajú... Môj život tiež nebol iba prechádzka ružovou záhradou a mnohokrát som sa radikalne vyjadrila k nejakej otázke, že tak toto by u mňa neprešlo.... Ale človek mieni a život mení, priznavam že tú istú vec by som v rôznych obdobiach života riešila úplne inak
Som rada,ak žena bojuje za rodinu a šťastie ale nesmie tým trpieť ona...

@duplessis kam maju utekať ženy pred ľahostajnosťou mužov...tiež na pivo?

moni244
29. feb 2016

@lenka311 nechapem, co sa niektore super zeny do teba obuli, iba si napisala svoj nazor, ale zase za musia najst nejake mudre, co idu utocit, lebo si niekto dovolit dat iny nazor, nez je ten ich.

lenka311
29. feb 2016

@mamulka211 Jasné dodávajú mi sebadôveru.. Neznížim sa na Tvoju úroveň aby som Ťa ponižovala, prajem krásny nikým nerušený večer plný pohody

lenka311
29. feb 2016

@moni244 Dík, nerieš, mám za sebou kopec štúdia psychológie a kopec rokov aby som sa dostala zo zaujatého pohľadu a hodnotila objektívne a niektoré to priam neznesú, pre mňa to znamená že sa do fór zase dlllhú dobu nezapojím, okrem tých politických v aktualít mimo MK.
Pozor zastanie si linčovaného môže znamenať to isté pre Teba v tomto fóre, ale skutočne Ti ďakujem

lenka311
29. feb 2016

ALKOHOLIZMUS:
Symptómy:
silná potreba piť alkohol
strata sebakontroly (neschopnosť prestať)
fyzická závislosť a abstinenčné symptómy
tolerancia (nemožnosť stať sa opitým)

Alkoholová závislosť patrí k najrozšírenejším formám závislostí.

Z dvoch tretín populácie, ktorá konzumuje alkohol, 10% sú alkoholici a 6% skonzumuje viac ako polovicu všetkého alkoholu.

Príčiny
Príčiny alkoholovej závislosti sa nedajú ľahko vysvetliť. Často sa označuje ako „choroba z nadbytku“, pretože je neznáma medzi domorodými ľuďmi pred tým, ako sú kolonizovaní.

Následky
Dnes je alkoholizmus hlavný problém verejného zdravia, ktorý stojí každoročne svojich obyvateľov 170 miliárd. Alkoholizmus je život ohrozujúca závislosť, ktorá často končí smrťou následkom chorôb orgánov ako pečeň, podžalúdková žľaza alebo obličky, ďalej následkom vnútorného krvácania, degenerácie mozgu, otravy alkoholom alebo samovraždy. Alkoholizmus je tiež hlavný prispievajúci faktor pre úrazy hlavy, dopravné nehody, násilie a prepadnutia, ako aj vedúca príčina neurologických a iných medicínskych problémov (napr. cirhóza pečene).

Neliečená alkoholová závislosť spôsobuje problémy:

psychické (alkoholické delírium, ktoré môže spôsobiť v dvoch až piatich percentách aj smrť, alkoholická demencia, vysoká samovražednosť)
sociálne (strata rodiny, prerušenie sociálnych väzieb a priateľov, nezamestnanosť)
zdravotné.
Liečba
Cieľom liečby je úplná abstinencia a dosahuje sa kombináciou farmakologickej liečby, averzívnej liečby (cieľom je dosiahnutie odporu voči droge), psychoterapie a socioterapie (kluby abstinentov a pod.). Môže mať formu ambulantnú či ústavnú. Úspešnosť sa pohybuje v rozmedzí 40 - 60% a je vo veľkej miere podmienená ochotou spolupracovať zo strany pacienta. Liečbu je potrebné v niektorých prípadoch zopakovať.

Alkoholovú závislosť je ťažšie vyliečiť a je značne škodlivejšia než závislosť na väčšine iných návykových látok. Fyzické symptómy pri abstinencii od alkoholu vyzerajú podobne ako symptómy abstinencie od heroínu.

bodka70
29. feb 2016

@malalubka , nepreháňaš a nie je to v norme, bohužiaľ 😒. Som vo veľmi veľmi podobnej situácii a riešim rozchod. Tvoj muž je zatiaľ tzv. "hladinkár", potrebuje si počas týždňa udržovať "hladinu" a cez víkend tú hladinu dá na vyššiu latku, kedže nemusí ísť do práce. @stary_ujco to vystihol presne - si uvarená žaba - aj ja som ňou dlho bola, ale už sa mi otvorili oči ...
Polož si zopár otázok? Stáva sa, že si vypije, ľahne si a po čiastočnom vytriezvení znova si ide vypiť, aby doplnil "hladinu" ? Je nervózny, keď počas dňa potrebuješ, aby ťa niekde odviezol autom? Uteká z bytu pod zámienkami typu: idem za kamarátom, potrebujem si niečo vybaviť, skočím do obchodu a podobne? Ustáva váš intímny život, celkovo sa menej s tebou baví?

Poviem ti to na rovinu: určite ešte nemáš odvahu s tým niečo robiť. Ale sleduj ho - píš si do kalendára, kedy bol v hladine. Možno budeš prekvapená ako často to je, človek má tendenciu veci zľahčovať, aby to nemusel riešiť. Ale skôr či neskôr to riešiť budeš musieť, teda ak nie si masochistka a nevyžívaš sa vo vlastnom utrpení . Ak ešte nemáte spolu deti, radím ti, choď z kratšej cesty a odíď od neho. Nech ti nie je ľúto pekných chvíľ, čo si s ním zažila, ani premárnených rokov. Ak ostaneš, uvedomíš si jedno: že pekné časy sa už dávno skončili a počet premárnených rokov sa zvyšuje.

mamulka211
29. feb 2016

@moni244 to iste mozem ja povedat o nej, tiez tu tliacha mudra

cobisko
29. feb 2016
Používateľ cobisko je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cobisko.

nechapem preco na seba utocite 🙂

moni244
29. feb 2016

@mamulka211 povedala civilizovane svoj nazor, to evidentne ty nevies a tiez mas problem prijat iny nazor, ako je ten tvoj, zapracuj na sebe 😉

michaelkanr
29. feb 2016

Podla niektorych reakcii tu to vyzera, ze kym kazdy den nebude domov chodit spity pod obraz bozi a neurobi si z teba boxerske vrece, tak nemas nic riesit...🙄 Suhlasim s jednym prispevkom vyssi-zapisuj si, sleduj ho, aby si vedela, ako to presne je. Po case ho s tym konfrontuj a daj mu na vyber-bud ty alebo alkohol. Je zarazajuce, aku toleranciu voci alkoholu mame stale na slovensku. Zaujimalo by ma, ci su dotycne liberalky take tolerantne aj voci drogam, keby ich manzel chodil 3x do tyzdna domov "zhuleny" a pod. Alkohol vo vyssej miere skratka k rodinnemu zivotu nepatri, to nie je o spolocnej flasi vina vecer, ci sem tam akcii s kamaratmi vonku. Mam znameho, ktory si tiez rad vypije, podla mnohych z vas vsak no problem, ved nepije do nemoty. Podla mna vsak problem ma-ked mal zenu s druhym porodom v nemocnici, tak doma popijal, hoci mal na starosti prve dieta...pre mna neospravedlnitelne a jasny indikator toho, ze to problem uz je.

mamulka211
1. mar 2016

@moni244 prosim ta, neviem, ci si ona z ineho nicku, ale nazor sme si povedali obe rovnako, tak neryyyyyp.

jadelka
1. mar 2016

Myslím, že človek, ktorý vyrastal v rodine alkoholika je tolerantnejší k množstvu a spôsobu konzumácie alkoholu ako ten, ktorý v takomto prostredí nežil. Keďže zakladateľka túto tému založila, asi jej životný štýl jej manžela prekáža a nezdá sa jej to byť už v poriadku, preto by som radila netolerovať to a vážne sa s manželom porozprávať skôr, ako bude neskoro. Určite sa netreba spoliehať nato, že ved zatiaľ nerobí doma zlo, nemiznú z účtu peniaze, neváľa sa po šancoch cestou z krčmy. Toto by už bolo konečné štádium a tomu treba predísť.

sono2
1. mar 2016

@lenka311 ty si riadne mimo. Si bola zvyknutá na extrém tak 3 krát do týždňa je pre teba no problem. Žiaľ mi príde, že nevieš, kde je hranica práve Ty pretože ju máš posunutu veľmi ďaleko.

bodka70
1. mar 2016

@jadelka , nie je to vždy tak - ja osobne som vyrastala s otcom alkoholikom a si teda myslím, že tú toleranciu nemám zníženú. Tolerujem mierne "konzumačné" pitie typu, kamarát má narodeniny, je Silvester, kámošovi sa narodilo dieťa... Akonáhle to však ide do schémy, že partner pije pravidelne a dôvod už nemusí byť žiaden, tak sa mi to vôbec nezdá v poriadku. Takí tí typickí opilci - bľabotanie, sklenené oči, zápach... sa mi hnusia... 😒 😔

lenka311
2. mar 2016

@sono2 Už som sa ospravedlnila že som sa žiaľ zapojila do tejto diskusie a za pochopenie mojich posunutých hraníc sa vopred ospravedlňujem aj za moje príspevky tu. Nech sa zakladateľka tejto diskusie zaregistrovaná v decembri 2015 naďalej ako vo svojom profile snaží o dieťatko s podľa jej slov alkoholikom 😉 . Všetkým želám krásne nerušené dni plné pohody a rodinného šťastia 😅

panuzasny
2. mar 2016

Poviem vám príklad. Švagor musí mať pohárik každý deň a celá rodina ho považuje za zábavného človeka. Len nie za alkoholika. Samozrejme množstvo pohárikov sa stále zvyšuje, uvidíme kde to skončí. Ja keď som si vypil raz do týždňa, hneď som dostal od rodiny rady aby som to nepreháňal, že môj otec bol alkoholik a aby som sa ním nestal aj ja. Nebavilo ma to počúvať, tak som prestal úplne, teraz mi vravia že som divný a pretvarujem sa. Dokonca mi povedali, že som abstinujúci alkoholik. Zakladateľke poviem len toľko, všímaj si ho ako pravidelne je v nálade, lebo ver tomu že sa to bude zvyšovať. V kľude mu povedz, že ti vadí ako z neho smrdí keď si vypije. Snáď si to uvedomí.

bodka70
2. mar 2016

@panuzasny , nie je podstatné čo si o tebe myslí okolie, podstatné je, ako to (sa) cítiš ty. Možno nebolo nutné úplne prestať, možno... ktovie ako by sa to vyvinulo po pár rokoch... Ale jedno je isté, alkohol nie je vec, ktorú človek potrebuje nevyhnutne k životu, takže to, že vôbec nepiješ, je len k tvojmu dobru. A takéto reči - jedným uchom dnu, druhým von.. 😉

panuzasny
2. mar 2016

@bodka70 ďakujem ti za podporu.

juliet86
3. mar 2016

ahojte. pre zakladatelku:
ak to ty citis ako problem. tak to zrejme problem je 🙂
tolerancia alkoholu sa meni podla socialneho prostredia a skusenosti. ina je v meste, ina na dedine, ina v roznych profesiach, rodinach atd. . .
dolezite veci, z mojho pohladu ktore by si si mala zvazit:

1. predispozicia na zavislost od alkoholu je dedicna.
2. existuju ludia, ktori pijavaju dva tri krat do tyzdna a nemaju problem prestat pit hned, a nestanu sa zavislymi.
3. a existuju ludia, ktory si daju dva piatky po sebe a uz nevedia piatok vynechat. u kazdeho je navykovost ina.
4. navykovost moze byt ovplyvnena aj tym co sa cloveku v zivote deje, ked pride o pracu, ma zdravotny problem, je nestastny, moze sa unho ako reakcia zvysit spotreba alkoholu.
5. s kazdym vypitym poharikom, stupame na vrchol hory... a jej vrchol je v oblakoch, nikto z nas nevie presne, ze kde ten vrchol je, kazdy ho ma inde.
problem je, ze ked uz na tom vrchole si, tak cuvat sa neda. si zavisly a dole vedie len jedna cesta :(

6. velmi suhlasim s tym, co napisali ostatni, delirium, pitie z rana, bitky, nedostatok penazi, to uz je ten najvyssi stupen. .. ale k nemu sa nejak clovek dostava.

ak ti mozem poradit, v kazddej mestskej casti na urade prace socialnych veci a rodiny je par hodin do tyzdna k dispozicii psychologicka, pokojne si chod pre poradenstvo. ty sama sa lepsie zorientuj.

naozaj ide o to co komu vyhovuje.
vela stastia

kliara
3. mar 2016

@malalubka - v norme to určite nie je, toto je už problém, žiaľ. Manžel je na najlepšej ceste stať sa alkoholikom.

nyusika
4. mar 2016

ja povazujem za normalne dat si kludne aj kazdy den pohar vina, niekedy aj dva. tvrdy alkohol nepijem, ale kebyze pijem a dam si kazdy den jeden pohar dobreho konaku, tierz je to OK.
problem by to bol vtedy, kedyze pijem preto, lebo ma nieco trapi a tymto sposobom sa vzdalujem od reality....alebo mam doma zleho muza a radsej sa zasijem nachvilu v krcme...alebo si tymto liecim "depky", ci smutok, ci cokolvek ine.
ale v klude, do pohody, nie preto, ze musim, ale preto, lebo je to fajn k veceri...alebo len tak, k telke...toto nie je alkoholizmus.
ale je mi jasne, ze tento nazor nebude zdielat vela z vas 🙂