Manžel pri mne nestojí pri konfliktoch s deťmi

2. okt 2022

Baby, mám dcéru v puberte. Doteraz poslušne dieťa mi začalo papulovat, robí všetko opačne ako poviem, nechce sa jej pomáhať. Snažím sa s ňou po dobrom ale pre ňu som trápna a staromódna. Keď už je toho veľa, tak máme výmenu názorov. Keď príde manžel z práce, tak mu medzi štyrmi očami poviem v skratke o aký konflikt išlo. Keď ho poprosím aby jej dohovoril tak on začne ešte na mňa kričať že on pri hádke nebol a nie je policajt a podobne. Pritom ja som chcela aby sme si všetci sadli v kľude a porozprávali sa, dali si pravidlá, spätnú väzbu nie aby po nej kričal alebo ju udrel. My sme ju nikdy neudreli. On ale vždy všetko otočí proti mne, nepostaví sa za môj názor. Okrem hádky s dcérou sa so mnou poháda ešte aj on. Som z toho smutná. Akoby ste to riešili vy?

lujza123
2. okt 2022

Mam dcéru v podobnom veku takže veľa veci co píšeš robí tiež, no mne to príde normálne. Koľko krát mi povedala ze som hrozna a buchla dverami. (aj ja som ich vyvesila z pantov, dva dni bola bez dverí takže teraz síce treskne, ale s citom) .
Tiež som si vypočula ze facebook je pre starcov ako ja. Proste toto patrí k veku.
My doma mame celkom radi sarkazmus takže áno, uťahujeme si zo seba navzájom tak isto lietajú rôzne trefne poznamky.

Skus s dcérou jednať viac ako so seberovnou, ako dospelák s dospelákom. Nie ako matka vychovávateľka a malé dieťa. Máš výhodu 30 rokov životných skúseností, jednoducho stále máš mentálne navrch oproti mladej žabe.
Vytrvalo do teba rype koli vzhľadu? Tak jej nalož aj ty, vráť jej úder. Proste si predstav ze si v hádke s nejakou protivnou kolegyňou a but hnusná tiež. Neboj sa odpovedať nejakou extra rypavou poznámkou napr. o akné, mastných vlasoch, niečo čo vieš ze ju zabolí a potom sa jej spýtaj ci sa cíti príjemne.
Alebo keď ta nič trefne nenapadá jednoducho rázne jej povedz ze to prehnala a takto sa s tebou baviť nebude. A bud na ňu poriadne protivna aj celý deň kým sa ti nepríde ospravedlnit.

Zabúda na domáce povinnosti, nuž zabudni aj ty na vreckové, zabudni nové heslo od wifi...

Ako som písala, určite správanie ma každý pubertak, niečo treba naozaj len tolerovať a prečkať. Niektoré typy hadok s pubertakmi sú úplne zbytočné, proste ju treba nechať ísť von v zime v krátkom tricku nech si sama spraví skúsenosť.

zuzitko74
2. okt 2022

Puberta je svojim spôsobom boj o moc, zápas, kto z koho, druhé obdobie vzdoru. Dieťa sa na rodičoch cvičí, ako obstáť vo svete dospelých a žiaľ, nie vždy bojuje čistými zbraňami, lebo je ešte nezrelé v empatii.
K deťom treba byť občas kruto úprimný. Priznať si, že ani mne sa vždy nechce plniť si povinnosti, ale ich zanedbávaním a odkladaním na neskôr si vyrábam zbytočné problémy.
Ak ti vadia niektorá jej reči o tvojom vzhľade, pokojne jej povedz, že na tom, ako vyzeráš sa podpísalo aj tvoje rozhodnutie dať život jej a aj hormonálne zmeny v organizme, ktoré jedného dňa čakajú aj ju.
Viem, že je to ťažké, ale ak ťa dcéra vytočí, v skutočnosti v tej chvíli vyhráva svoj boj , lebo dostala tvoje emócie pod svoju kontrolu.
Ty si potrebuješ v sebe upratať, aby si bola nad vecou, nech už mladá zahlodí čokoľvek. Nemáš jej to tolerovať, ale nemalo by ťa to ani zložiť na kolená.

luccija
2. okt 2022

Mam doma podobneho radsej nic nevidi, nepocuje, aby nemusel riesit, lebo je taka povaha?nema rad konflikty.Takze ja uz mu nic nehovorim a riesim si sama.Keby mi dcera povedala, ze som tulen tak nerobim desiatu a dcera sa o seba stara par dni sama.Dievcata superia s mamou...ked ju minule volal, ze potrebuje s niecim pomoct sa mu to vratilo.3x ju volal za chvilu, uz....az si to spravil sam.Este mne hovoril ci ju mozem zavolat🤣on nedokaze prist a byt prisny.Ano, mal sa Ta zastat, lebo to cez vikend pocul, ale jednoduchsie je radsej utiahnut sa do ulity.My sme sa nikdy tolko nehadali ako teraz v puberte dietata.Ona so mnou, ja s muzom muz s nami vsetci nasrati.
A take, ze pojdes za dcerou toto mi ublizilo a pod...nema zmysel, lebo ulohou pubertiaka je rodicov vytocit, dohnat k slzam a vyhrat.Cakam kedy toto strasne obdobie skonci a som rada, ze mam jedno dieta.

stanulienkat
2. okt 2022

Manzelivi nevadi, ze si dcera neplni povinnosti v domacnosti. A on ti pomaha? Alebo ta maju na salame? Zrusila by som im servis.

luccija
2. okt 2022

Normalne jej povedz nech si najde inu obet, ze moze skritizovat aj otca😆ze to, co povedala si uz pocula nie raz.Taky slovny pingpong a nie ju este chvalit.Aj ty mozes byt odmerana a nie skakat ako ona chce tak ako s tym filmom....puberta je cas kedy rodicia doslovne zobronia o trocha lasky od deti minule som citala dobry clanok od psychologa a cim su tie deti hnusnejsie, tym sa pytas kde si spravila chybu.ale nikde...dospievaju tak skusaju ako male deti, ked maju vzdor.Ked nieco potrebuju vedia byt mile.Ale zase fackovacieho panaka by som im nerobila, keby sa chechtali na mojom vyzore odidem prec...a spravim si svoj program.ucit s mladsou sa mohol aj muz.Nenechaj so sebou orat.
@nikyball to si vacsinou dovolia iba doma.Moja je vonku taka, ze pomaly jedlo jej musim vypytat a doma Vasilisa Premudrela.Ale jej sa dotkne kazda mala poznamka, ked zacnem byt aj ja sarkasticka.

kaktusik007
2. okt 2022

prebehla som len v rychlosti a v podstate autorka iba tvoje prispevky.... mne tiez moje deti (11 a 12) zvyknu povedat ze som hrozna matka. Ja im na to iba klasicke - ano, som. Dostuduj skolu, zamestnaj sa a mozes zit bez hroznej matky ktora ti otravuje zivot.

trosku nadhladu dievca. A asertivity.

na druhej strane, ak mi povedia akekolvek veci, co su nepripustne a cez ktore obrazne povedane nejde vlak (ako tebe s tym tulenom) tak okamzite menim ton hlasu a idem v style ze toto akoze co malo byt? Ja som s tebou husy nepasla, taketo spravanie si vyprosim....
hranice si si jej neurcila ked bola este decko, teraz ma 14 a je to horsie a horsie...

ono celkovo nie je to az taky pruser u vas.. nepomaha doma? nuz, nepomaha asi 90% pubertiakov... ano, viest ich k tomu je jedna vec, ze to realne nespravia je vec druha.... na mojich plati ked cosi odo mna chcu tak im splechnem do tvare ze nemozem, lebo oni nespravili to a to a musim to spravit ja... obcas to zaberie, obcas nie...

a pomaha vypinat wifi 😀

k manzelovi sa vyjadrit neviem, chlapa nemam, a normalne som stastna, pretoze zistujem ze prave v puberte je to celkom pruser, rozdielne pristupy vo vychove...

elizabet173
2. okt 2022

@autorka, to, že ste dcéru nikdy neudreli, je v poriadku, ale má vôbec nejaké tresty? Nechce pomáhať a ty čo na to? Ubližuje ti slovne a ty? Ona sa urazí, že nejdeš a ňou niečo pozerať, lebo potrebuješ dorobiť rozrobenú prácu? To by ma absolútne netrápilo, že sa urazí. Iba by som jej pripomenula, že keby mi pomohla, dávno by som to s ňou mohla pozerať. Nie si pre ňu autoritou a bohužiaľ, muž ťa nijako nepodporuje

angel993
2. okt 2022

Ak by sa mi smiala kvôli vlasom a postave, tak by som jej povedala že ja som v jej veku bola rovnako krásna ako ona. Ale keďže je moja dcéra má moje gény a je vysoko pravdepodobné že bude vyzerať ako ja a možno aj horšie. Ako sa bude cítiť keď sa jej budú mladé puberťačky smiať?

domca1408
3. okt 2022

sorry ked čítam to ako sa s tebou porovnáva a povie, ti, že si tučná? alebo tie vlasy? ako čo? ked si predstavím ako ja mamu neskutočne ľúbim a nikdy nikdy by som jej nič nepovedala aj ked má riedke vlasy, práve naopak pochválim ju teda že sa pekne namalovala alebo aké má pekné tričko...dobre som dospelá ale vždy to tak bolo aj ked som mala 15 rokov...ako tvoja dcéra je drzá , sprostá, nevychovaná, papulnatá a to, že ešte aj otecko sa na jej rečiach na teba zabáva je fakt úbohé. asi bude po ňom....zišlo by sa jej porátať si zuby zvonka...

pipistrel13
3. okt 2022

@pribinak to je aky dobry slogan😂zapamatam si ho😉