Manžel stále spí

kris988
16. feb 2024

Ahojte. Čo by ste robili na mojom mieste ? S manželom sme spolu 5 rokov, máme ročné dieťa. Manžel chodí od pondelka do piatku do práce, 8-hodinová zmena, nič fyzicky náročné. Pracuje v kancelárií, celý deň sedí. Tým samozrejme nechcem povedať že sa nenarobí. Psychicky býva vyčerpaný to áno, ale prácu ma rád, baví ho, čiže žiadne problémy ktoré by ho trápili. Domácnosť stojí na mne, starám sa o dieťa, varím, periem, žehlím, upratujem... no všetko (nesťažujem sa, ja to tak chcem). Obaja máme 28 rokov.
K pointe ... Manžel príde každý deň domov okolo 16. Do 20:00 od neho nechcem nič náročné. On sa len trochu pohrá s dieťaťom a ja behám okolo domácnosti. Samozrejme nie je chrapúň a sám od seba mi veľa krát s niečim pomôže.Okolo tej ôsmej keď syna uspím sa pustí u nás telka, nejaký film, seriál ... čo spolu vyberieme a on do pol hodiny zaspí. A viac ani nevstane. Prosím ho, budím ho... ak ho aj zobudím vynadá mi nech mu dám pokoj že je navený. Nie je to občas, je to každý jeden deň už asi rok. Potom sa mi každé ráno ospravedlňuje že ho to mrzí a nabudúce si dá pozor. Zmena však nikde. Okolo 9 zaspáva aj cez víkend. Sanžím sa núkať mu okolo 17 kávu, nechce. Snažím sa vymýšľať program aby sme nesedeli pred TV čo ho môže uspávať. Navhnem buď nejakú hru, cvičenie, pohár vína, vaňu ... nezaberá nič. Dokonca som navrhla nech si pospí každý večer od 20-22 napr a dá si budík a potom aspoň na hodinku spolu pokecáme alebo hocičo... Aj keď sme niekde na noc, na nejakom výlete či dovolenke spí aj tam. Keď však ide o nejaký teambuilding alebo večerné pivo s kamošmi tak je hore do 3 rána. Potom sa vždy hádame lebo ma mrzí že s ostanými sa zabáva do rána a kvoli mne sa aspoň 2-3 krát do týždňa nepremôže. A to ešte zo mňa spraví fúriu ktorej vadí že ide von... Zdravotne je ok na vyšetreniach bol...

hederamonstera
16. feb 2024

Nehuli?

kris988
autor
16. feb 2024

@hederamonstera to si nemyslím on je dosť proti týmto veciam ... nesedí mi to k nemu ani

barbora0308
16. feb 2024

@kris988 nuz pokial nema ziadne zdravotne problemy a ak v tom ani nie je trava alebo nejake ine "upokojujuce tabletky", tak si myslim, ze len rad spi...Ja osobne som tiez schopna prespat aj cely den, ak by som nemala ziadne ine perspektivy. Hlavne ak je schopny byt s kolegami hore na zurke aj do rana, tak si myslim, ze sa proste s rodinou nudi a radsej uprednostnuje spanok 🫤.

doriiis
16. feb 2024

Takže si to zhrňme: od 16:00 do 20;00 má panko voľný čas,lebo ty si si ho tak naučila.A potom už spí. Však prečo by nespal? O domácnosť postarané,dieťa na poriadku,žena sa nesťažuje,všetko ok.Tie štyri hodiny poobede by ste mali tráviť spoločne ako rodina a nie že ty kmitas a manžel nič nemusí.
Ale tak,ako si si naučila...

dzulli1980
16. feb 2024

Kus tolerancie a empatie treba ... chodí do roboty, Ty hovoríš, že nič náročné nerobí, no je to naozaj tak? ... môj muž tiež chodil do roboty, keď som bola na materskej, prišiel, pohral sa s dcérou, urobil, čo bolo treba, pravidelne pri večerných správach zaspal ... nikdy ma nenapadlo ho budiť ... a áno, chodil s kamarátmi na akciu raz, dvakrát do roka ... neviem, nikdy som skrz to drámu nerobila ... muži rozmýšľajú úplne inak ako ženy, sú nastavení inak ako my ... nie je hajzel, zarobí na rodinu, pomáha Ti, nechodí za štetkami ... dieťa bude rásť, vrátiš sa do roboty, všetko sa vráti do normálu ...
@kris988

kris988
autor
16. feb 2024

@dzulli1980 ja sa snažím byť tolerantná a rok stým bojujem. Ale mne to proste nepríde ok že mladý 28 ročný človek ktorý robí len cez týždeň každý jeden deň zaspí max o 9... aj cez víkend kedy nerobí

januska12323
16. feb 2024

Od 16:00 do 20:00 máš kopec času sa s ním rozprávať a tráviť s ním čas. Potom môže ísť rovno spať a nebude dusno v rodine.

barbora0308
16. feb 2024

@kris988 Tvoje pocity su na mieste...mlady 28 rocny chalan, co kazdy vecer zaspi o 21:00 lebo je furt unaveny je blbost, hlavne ak nerobi na stavbe 🤷. Proste z nejakeho dovodu nema zaujem travit cas s tebou, tak radsej spi. Inak si to neviem vysvetlit.

tinka2233
16. feb 2024

Ono sa zabúda na 2 hlavné veci. Tak ako aj u žien tak aj u muža treba vyšetriť hormóny to je poprvé po druhé telo funguje na 24h cykloch. To znamená, že ak každý deň zaspí o 21 tak to už je cyklus a stále bude spať o 21. Samozrejme ak ide raz za čas s kolegami na pivo dokáže sa kvôli zabave donutiť byť hore ale ta “naučená” únava ho dobehne a na ďalší deň bude unavený znova. To že nepracuje na stavbe nič neznamená, psychicky práca dokaže človeka vyštaviť viac ako fyzická. Treba spraviť niečo aby bol dlhodobo hore napr do 22-23 a prenastavi sa mu cyklus

pinkgirl
16. feb 2024

@kris988 čím skôr mu zruš toto leháro - po príchode domov hneď choďte von z bytu na nejaké aktivity. Do prírody, prechádzka v meste, do obchodaku len tak a dieťa do herne, alebo na návštevu k niekomu vášho veku. Alebo mu vymysli koníčka kde bude aktívny, lebo teraz sa správa ako "dôchodca"😉.

walentina7
16. feb 2024

Akoze nehnevaj sa,ale ty si riadne strelená. Keby som bola unavená a toto by mi manzel robil, žeby ma budil, tak by som ho prefackala len by sa hory zelenali. Niekto potrebuje viac spánku,treba to rešpektovať.

thoughtfulweirdo
16. feb 2024

Ja by som sa opýtala jeho, ako chce riešiť váš vzťah. Jedna vec je únava, druhá to, že pokiaľ sa nevenujete aj sebe, netravite spolu čas sami dvaja a nezbližujete sa, budete sa odcudzovať a celé manželstvo pôjde do kytek. Nech si sám vymyslí čas, ktorý bude pre vás. Na vzťahu je potrebné pracovať.

nelca84
16. feb 2024

@kris988 mne to napr. az take cudne nepride. Nasi susedia maju kazdy den okolo 21-21,30 vzdy pozhasinane. Jednoducho rano skoro vstavaju, tak maju taky rezim. Preco sa s nim nerozpravas o 16-tej ked pride domov? Keby ma niekto takto nasilu budil, tak by som bola poriadne nervna.

zobaka
17. feb 2024

ja som tiez unavena po robote, ale tak ja chodim neskoro spavat, my si s muzom zdriemneme aj spolu, absolutne v tom nevidim ziadny problem

martinmmartin
17. feb 2024

nechrape v noci? Ak ma problemy s dychanim v spanku takmer nikdy nesklzne do fazy naozaj hlbokoheho spanku a tym padom sa nedokaze spravne zregrnerovat a je furt ospaly. Nebezpecny stav hlavne u soferov s povolania lebo maju furt mikrospanky

petronellla87
17. feb 2024

@kris988 o koľkej ráno vstáva do práce? Ja keď som vstavala 5:15 tiež ma odpalilo už pri večerných správach to je normálne podľa mňa

saxana000
17. feb 2024

A co babetko kolko.krat je v noci hore?zene staci polospanok muzovi nie ak mate dieta ktore sa v noci casto budi.a on neupadne do hlbokej fazy spanku moze byt permanentne unaveny..

klementinka58
17. feb 2024

moj tiez uz o osmej chodi spat s malym synom. Mna by ani nenapadlo vecer vytahovat hry a aby sme sa zahrali, ved nie som jeho animator. Cas travime spolu najma cez vikend, nakolko cez tyzden sme rozlietani, ja prichadzam okolo siestej domov aj s dietatom z kruzkov, pondelok zas az o osmej lebo este chodim do jazykovky. Tiez niekedy o deviatej uz obaja spime, alebo ak mi treba nieco do prace tak som rada, ze o osmej zalezie a ja mam klud. Mna by drblo kebyze niekto po mne chce vecer, aby som sa hrala a zabavala dospeleho chlapa hrami. A myslim, ze ani manzel by to neuvital. Hry hrame s detmi, pripadne ak je ozaj nuda naposledy na silvestra.
Ak chcete spolu travit cas tak chodte sami do kina, na drink, na koncert, welnes, ak viete dieta niekomu dat na ten cas. Alebo cez vikend spolu vsetci na vychadzku, aquapark a pod. Na dovolenke aj ja som rychlo unavena, lebo slnko, plus cely den program uz o deviatej som padala od unavy.

kristiii
17. feb 2024

@kris988 však máte každý deň 4-5 hodín, ktoré môžete spolu tráviť a ty kmitas celú tú dobu okolo domácnosti? To čo robíš každý deň? Či som niečo nepochopila? Veď príde domov, choďte spolu na prechádzku a rozprávajte sa. Nerozumiem, čo vlastne ten čas od štvrtej do ôsmej každý robíte, keď sa nemáte kedy ani porozprávať.

adeladulova
17. feb 2024

Môj manžel bežné chodí okolo pol9 večer späť. Je na tom niečo zlé? Ale ráno skoro vstáva a ide si zabehat a keď sa vráti, tak o 6tej vstávame ja so synom a chystáme sa do práce a do škôlky. Ja pracujem do 23/24hod do noci. A v tie dni keď mám b plno, už o pol9 ležím v posteli tiež.

mareka49
17. feb 2024

Mne to tak nejak vychádza že on s tebou kecat nechce.
Alebo už nemá kapacitu večer.
Nemôžete si dáko preorganizovat to popoludnie?

slavomira236
17. feb 2024

@kris988 moj tiez uz o 9spi. Aj ked nerobi ale ma cez 50. Niekedy robil v kuse nocne asi 7rokov.to spal cez den ale denny slanok pri tolkych nocnych . Asi to teraz dospava. Neries ja chodim spat vetsinou okolo 24 tej v noci.kazdy ma iny rytmus. Zas rano by som spala. On nema problem vstat

ukulela
17. feb 2024

@kris988 otázka je, kedy vstáva a kedy chodí do práce. Niekomu stačí 6, iný potrebuje 8 hod spánku. Ja som tá druhá skupina. A keď si dám o piatej kávu, do druhej nespím.....

jesenzima
17. feb 2024

Podľa mňa sa nudí ... Keď s kamošmi vydrží do rána, tak je zábava, doma pri telke je nuda ... Aj ja by som zaspala. A občas aj zaspím. Ale môj muž mi to nevyčíta ... 🙂

marianarem
17. feb 2024

@kris988 Ja by som mu navrhla, nech si zdriemne o tej 16 na pol hodku. Vydrzal by potom hore dlhsie. Ale otazka je aj kedy rano vstava. Kedze je o 16 uz doma a robi 8 hodin, tak mi vychadza, ze mozno aj celkom skoro, ale podla toho, ako daleko ma do prace.

simca06022011
17. feb 2024

A to sa neviete porozprávať predtým ako sadnete k telke alebo popri tom. Mne prídu divne aj tvoje návrhy.. keď chodím späť o 21, a chlap by odo mňa žiadal dat si kávu, pospať si 2h a potom sa ísť vykecavat, tiez by som uvažovala ci je ok. Zmen program medzi 16-20tou...

beronsche
17. feb 2024

@kris988 mne to divne teda pride. Aby dospely chlap, ktory manualne nepracuje, chodieval spat o 9. To akoze spi celu noc?
Ma nejaku fyzicku aktivitu?
Unava moze byt sposobena aj tym, ze vlastne len sedi na zadku cely den, ako je tyzden dlhy...
Preco kazdy vecer zapinate tv? To je pasivne travenie casu, ked pozeras tv, ci tam on je,ci nie, to ti moze byt jedno.. ved sa radsej venujte jeden druhemu.. Ako je na tom vas intimny zivot, ked on Len drichme?
Ale aby si pospal 2 hod a potom vstal a venoval sa tebe je tiez nezmysel.. to by sa niekomu nechcelo..

lenkakravcova
17. feb 2024

@kris988 ahoj, skúste sa kvôli tomu nehadat. My s manželom máme tiež dosť odlišný spánkový cyklus. Potrebuje spat oveľa viac než ja. Ja si prosím 7-8 hod a som fit. Jemu treba niekedy aj 11hodin.
Aj tvoj manžel to môže mať takto nastavené. Bezne sa teda potrebuje vyspať dlhšie než ty. Buď si zvyknuté chodiť späť skôr, alebo vstávať neskôr (čo vás pustí časovo).
A tie nočné výlety s kamošmi nech pomaly začne vynechávať - resp sa s nimi dohodne na lepších časových hodinách. Ak má takýto spánkový režim, že potrebuje spat viac, len si tým vyrába spánkový deficit ktorý potom nestíha nahradzovat. Mal by to obmedziť na Max 1-2x mesačne. Nie viac. Lebo sa fyzicky zničí - ono to nevidno, ale ľudia ktorí potrebujú spánok viac si ničia mozgové bunky keď nespia keď sú unavení..

lenkakravcova
17. feb 2024

@beronsche nie je to divné. Ani môj manuálne nepracuje a spí veľa. Práve psychická práca vyčerpáva viac než manuálna. Mozog potrebuje dlhšie vypnúť. Nie svaly. Ale mozog.

barbora0308
17. feb 2024

Baby, tie co pisete, ze je to normalne. Autorka pise, ze chodi spat KAZDY den okolo 21:00, aj cez vikendy, aj dovolenky prespi...ale ak ide na teambuilding alebo na pivo s kamosmi, tak zrazu je ochotny ostat dlhsie hore. Fakt vam to nepride divne? 🤔
Moj manzel casto vstala do prace rano o 5:00, aby bol skor doma z prace a mohol sa venovat synovi. Syn o 19:00 ide spat a nasledne si dame spolu veceru, pokecame a pozrieme si mozno nieco v TV. Chodime spat vacsinou okolo 22-23:00, co tiez nie je nejak velmi neskoro, ale kazdy den si na seba najdeme aspon 3-4 hod. spolocneho casu, nehovoriac o vikendoch a dovolenkach.
Ked jej manzel spi stale, kedy ma potom travit cas s autorkou?