Manželka mi nedáva priestor

petkooo89
18. dec 2022

Ahojte ženy.
Som muž, bývame s manželkou v dome, kde je ako vždy veľa práce a ešte viac okolo domu. Máme dve deti.

Chcem len vedieť, či ja som ja ten mimo alebo manželka len "nedorástla" 🙂 Vojny o tom, kto má čo robiť, to už asi bolo. Ale skôr sa asi sťažovali ženy 🙂))

Len pre info, som na materskej, popri ktorej si privyrábam (home-office) a teda zabezpečujem všetky financie pre 4 osoby. Z materskej dávky by sme v tejto dobe zdražovania asi nevyšli. Manželka je doma na RD.
Náš den vyzerá asi tak, že v 80% prípadoch ráno vstávam ja s dieťaťom, ktoré prvé vstane (resp. s 2 naraz). Manželka až potom. Niekedy ona nechá pospať mňa. Občas, ked treba ráno vybavujem aj bežný nákup. Uspím malého a idem pracovať. Som rád ak doobeda pracujem spolu 2 hodiny. Manželka doobeda niečo narýchlo navarí a o 11 začíname obed. Celý obed kým donútime staršie dieťa sa najesť a kým to mladšie nakŕmim ja (manželka koji, ja v 90% davam prikrm) až kým nejdú obe spať, trvá 2 hodiny. Ja potom idem ešte niečo dorábať v práci, prípadne si nájdem prácu vonku alebo upratujem kuchyňu - čo akútne treba.
Keďže ja mám rád, keď nie sú rozhádzané riady, tak umývačku asi v 75% nakladám ja. Manželka keď má náladu (toto neriešime ako problém). Pracovnu dosku utieram výlučne len ja, keď na to 4 dni nemám čas, tak 4 dni je pracovna doska /ogrcaná/. Tiež to už neriešime.
Keď sa zobudia, tak je odlišný scenár v zime a cez leto. Cez leto sa ide väčšinou von (ja idem pracovat okolo domu, no vždy mi chce pri tom nechat na starosti dieťa, čo niekedy je problém). V zime sa chcem hrať s deťmi, no manželka vtedy ide na mobil mimo nás alebo si vraj číta. Neviem čo tam robí :D
No s deťmi je vo všeobecnosti aktívnejšia manželka, ona si s nimi číta a robí podobné intelektualne aktivity, Ja sa radšej hrávam s nejakými fyzickými hračkami.

Večer sa s deťmi kúpam tiež ja, no občas už aj manželka. Lebo že ona sa boji vody, aby na nich nepreniesla strach. S oboma som chodil aj na detske plavanie medzi mamičky.

Večer uspávam mladsie dieta, zena staršie. Každý deň. Rovnako mladsie dieta uspávam aj počas dna, každý deň. V noci dieta beriem z postielky, polozim ho na kojenie a následne dám do postielky spat. Kazdu noc min. 5-krát. Obcas aj prebalujeme, ale to ako kedy kto. Počul som, že niektori otcovia spavaju oddelenie - wtf?

Z domácich prác, keď už vidím, že je to neúnosné, tak umývam kúpeľne, záchod (moja žena len vleje domestos). Manželka pustí robotický vysávač, ja následne vytriem dlážky (no aj moju ženu začalo vraj baviť vytierať), no to moc neprehaname. Najviac umyvam kuchynu, izby občas. Rohožky kefujem vylučne ja aj akukolvek fyzicky narocnejsiu pracu.

Jaj a televizor? Ten si večer zapne manželka, ku ktoremu ma potom zavolá a niekedy pozeráme spolu.
U mna je to skôr počítač, večer ked zaspia deti a nesledujem TV, tak pracujem na PC (zarábam peniaze). Hry nehrám ani nechodím von (to by ma pustila len s rečami :D)

Aj cez vikendy manželka varí, ja skôr nejaké večere, prípadne ked ma požiada dokončím obed/prilohu, urobím palacinky.

Väčšie nákupy po meste (potraviny, drogeria, plienky) robím ja. Manželka vybavuje vacsinou veci, co sa riešia cez telefon a nejake zariadovanie domacnosti a objednavanie od nábytku po vianocny stomcek. Ja potom robim kuriera a skladám, montujem, vŕtam.

Donedávna som bol aj pri každej pediatrickej poradni s detmi alebo so ženou na gyn prehliadke. Teraz idem aj sam k lekarovi s dietatom, pripadne sama manželka. Tiež, keď ide manželka na nechty, vlasy.. tak deti idu s nami, kde sa o nich staram.

No a okrem toho by som rád robil okolo domu. Svojpomocne som zateploval dom, sám robil dlažbu okolo domu, robil trávnik. Skratka všetko sám. Aj ten trávnik kosievam zatiaľ len ja.
A toto ked chcem ísť robiť (inak často hnusná, prašná, špinavá robota), tak sa musím prosiť, aby som mohol ísť, aby som nemal na krku zavesené ani 1 dieťa. Niektoré náročné práce s vodováhou alebo hlučnou technikou, proste s deťmi neurobím 🙂.

A tu sa dostávam k problému. Nepožadujem aby mi niekto adoroval ani ma uznával.
No dostávam feedback k tomu, že ju nepočúvam (ano chlapi filtruju blabotanie žien, obzvlasť ked niečo robim - neviem robiť 2 veci naraz), tiež že sa na mna nemoze spolahnuť, lebo syn pri mne spadne či niečo si urobí. Tiež už nemam silu riešiť konflikty s detmi, ked si zoberu z komody manželkine veci a ja im musim vysvetliť že s tym sa nemoze hrať. Proste to tam nema byť ale na to mame iny nazor. Tiež keď zabudnem ihneď prebaliť, už počúvam výčitku.

Niekedy mam pocit, že mi deti len prehadzuje aby s nimi nemusela byť. Pritom s mladsim dietatom som skoro cely den ja (uspim, kočiarujem, krmim, prebalujem a odznovu 3-4x denne). Ako som spominal viac sa im venuje ona, lebo ja skratka ako chlap k tomu nemam nejak vytvorený cit, čo nevie pochopiť. Ale to ostatné, robím pre rodinu málo? 🙂

Ako vaši chlapi doma?

gagik
19. dec 2022

Teba by som chcela za muza!!!ja som vsetko co pises robila sama s detmi ,medzi ktrorymi bol dvojročný rozdiel…

zorana999
19. dec 2022

@petkooo89 nedocitala som to vôbec. Strašne vyratúvaš všetko. Nechápem, ako sa toto vôbec chcelo chlapovi písať. Musí byť v tebe veeeela nahromadeného hnevu.
Ale ja len spomeniem svoju švagrinu úplne neschopnu kravu, ktorá si v živote neupratala byt ani poriadne variť nevie ale muž ju všade ospevuje a chváli 🙂 asi je to aj o tom ako veľmi ten muž tu ženu miluje?? Asi áno.. 🙂
A tolerancia tolerancia tolerancia - ostatné si vydiskutujte

zanka777
19. dec 2022

@petkooo89 jednoducho ísť normálne do práce nechať materskú na manželke aby zistila na vlastnej koži ako to máje iné ženy bežne ťažké takto samé.... Samozrejme po práci pomôcť to nepoviem.... Ale ty ju strašne rozmaznávas.... Naozaj

inull5
19. dec 2022

@petkooo89 ako fakt sa smejem😂😂 ze zabudol som ze manželka perie🤦‍♀️🙈 to je teda výkon dat prádlo do práčky a vyvesiť.. A ešte ani nezehli? A košele si zehlis sám.. Tak toto neeee.. Prepáč, ale u mňa by letela oknom(obrazne samozrejme)

denda007
19. dec 2022

@alenah31 no tak na kju mater su obidvaja doma a este ani nic nestihaju. Ja uz dakedy nechapem. A vraj sa na slovensku mame zle🤔

pink_lady
19. dec 2022

Ak si na materskej a nie si szco, pracovat mozes 2h denne, resp 10h tyzdenne. Zvysok sa máš starat o rodinu a domácnost. Vitaj v realitě.

miadi
19. dec 2022

Nesuhlasim s recmi ze tvoja zena je neschopna. Ona je naopak velmi šikovna. Co nechce nerobi mà na to lidi .., neverim ze 5x za noc vstavas a podavas jej dieta k cecku. To sa ona sama nezobudi? Kojila som 6r ale na tvojom mieste by som teda sla urobit um mozno ju budit ani netreba. Chces nieco robit okolo domu ? Jednoduche odvez zenu s detmi do parku alebo k svokre a vrat sa pre nich o 3h . Alebo otvor klucku a zatvor dvere nechaj ich doma .. Ked ti tam da dieta Tak ho vrat dnu.

kristinapetronela
19. dec 2022

Podľa mňa má toho dosť dve malé deti atď ..musí aj navariť ale to zas všade .veď ju nechaj nech sa stará ...nerob vsetko za ňu

petkooo89
autor
19. dec 2022

@miadi vstávanie v noci - no zobudíme sa obaja na plač. Teda skor ona prvá (ja mam tuhy spanok) a ona zobudi mna, že halo :D :D (inak ked to teraz pisem, to je pekny bizzare) Dietatu sa lepšie spi v postielke, inak by spalo medzi nami a toto odpadáva. Ale uz som si na to asi zvykol popravde.. len ten prenos dietata nie je nic extra na chrbticu (robim to zrejme preto, aby to nemusela robit manželka, ja viac fyzicky znesem)

Rád by som sa vyhol tomu, že ona mi da dieta von a ja vratim. Určite už k tomu raz došlo, ale to nič nerieši. To je také detinské prehadzovanie a chuďa dieťa. Ja sa do takejto hry nezapájam.

adka176
19. dec 2022

Manželka ti chce len pekne ukázať aké to je starať sa o deti a domácnosť.... toto by mal zažiť každý chlap, aby pochopil, že to nie je dovolenka... že je to makačka 24/7 non stop s deťmi...non stop na nohách.... aspoň budeš vedieť pochopiť, že to ženy nemajú také ľahké, ako sa to mužom občas zdá....

miadi
19. dec 2022

@petkooo89 aha Cize ona ta zobudi ze Halo podaj dieta? 🤦‍♀️ pre mna uplne absurdna predstava. Ale vy ste sa na tomto dohodli ? Ci len ona rozhodla?

0silvia0
19. dec 2022

@petkooo89 s tym budenim teba by som chapala, keby si mal zarabat umele mlieko. Ale naco mate byt zobudeni obaja, ked ona koji?
Radsej nech vstava len ona a ty rano zober deti mimo spalnu nech ona dospi prerusenu noc. Nebolo by to rozumnejsie?

karolinakr
19. dec 2022

Moj nazor je, že ťa nehorazne využíva...tiež nechapem tie komenty proti tebe tu, ked sa žena nevie obetovať a byť 2 hodiny s deckami, lebo robiš pracu, ktora vas živi a dobre zaraba, alebo sam staviaš barak a ona ti hodi decko na krk, lebo si musi lakovať nechty, tak priemerne inteligentna žena pochopí, že to robiš pre dobro rodiny a budu z toho profitovať všetci, tak to ma brať ako samozrejmosť, že v takych chvilach ta odbremeni. Dalšia vec, že nie je vdačna a čo ma uplne zdvihlo zo stoličky, že ty sa musiš prosiť? Koho sa máš za čo prosiť ? Tuto vetu uplne vypusť zo slovnika, povieš, že potrebuješ priestor a bodka, ked ma 2 deti male, teraz jej ego musi ist chvilu bokom. Ma byt tvojou oporou a ty jej pomahaš dosť, na druhu stranu si vypytaj chvalu a ked ta ešte okrikuje ako nejakeho sluhu, tak sa postav k tomu ako chlap, lebo smeruješ k tomu že budeš podpapučnik a nebude si ťa važit vôbec
Ja som poznala taky par, muž jej dal k noham dom, zahradu auto ona došla s igelitkou a ked mali medove tyždne, ledva prekročil dvere, začala s kritikou 3 hodiny a trvala do konca mojej navštevy. Tiež som nechapala, čo to maju za manželstvo ..

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miadi
19. dec 2022

@karolinakr Mozno ho nejak “ tresta” ze on chcel druhe dieta ona nie. A teraz mu povie chcel si dieta tak sa staraj podavaj ho v noci a Bud snim cely den. Je to take divne ze ona nemoze mat obe deti naraz ..

tamtamka26
19. dec 2022

Nech čítam ako čítam, ty akoby si chcel počuť, aký si úžasný chlap a ako ona robí z teba debilka (alebo ty sám zo seba?) tým, že sviňa hnusná ťa ani spať nenechá a ty MUSÍŠ podávať dieťa a byť na gumicke... 🙄🙄 Ja neviem, veď komunikujte. Opýtaj sa jej, či je nutné, aby ste obaja v noci vstali, prisunte postieľku, odstahuj sa z izby... 🤷‍♀️🤷‍♀️ Choďte bývať do bytu, ty sa vráť do práce a ona bude na RD. Detstvo detí ti neunikne, keď budeš s nimi len poobede... Časom pôjdu aj tak do škôlky, školy a nebudete celé dni spolu. Tak to bohužiaľ je a nič na tom nezmeníš.

ma77
19. dec 2022

Mna pobavila ta 4 dni ogrcana kuchynska doska tak toto si neviem predstavit aby jedna žena neumyla kuchynu 4dni🙉

aurora33
19. dec 2022

@ma77 ja si popravde neviem predstaviť skoro nič z toho čo tu on píše. Buď je ta žena nehorázne neschopná a lenivá, alebo on je nenormálny podpapucnik a ťuťko. V každom prípade je divná celá rodina.

mimi3008
19. dec 2022

@gagik presne tak aj u nas to je. Ale za muza by som takeho pajaca na gumicke teda nechcela

miadi
19. dec 2022

@aurora33 Ja sa bavim na tych nazoroch ako to vzdy inak vypali.. raz tu pisala mamicka mala 1 dieta cca rocne a ze muz furt do nej rype ze nic doma nerobi a ze ona dlazku raz za 2t umyvala ze sak to bohato staci ze ona je intellectual Ze radsej si nieco precita nie je upratovacka. A vsetky ze ano ano tak Tak nech si panko najme upratovacku ked chce poriadok. V kuchyni na linke lak na nechty ze mu vadilo ze tam mala 2dni 😆Mozno to je ta jeho zena ked este mali len prve dieta.

aurora33
19. dec 2022

@miadi ja toto nepochopím, takéto ženy. Ale zase ja som pedant na poriadok. Mne sa nedá sedieť keď nemám pekne upratané 😀😀 nechať pocikanu zem? Nikdy! Nechať niečo len tak položené na linke? No nie 😀 žeby som si citala a doma výbuch? Urcite. A to som tiež dosť intelektuál. Dva tyzdne neumyt zem to si ani neviem predstaviť. Akože nehovorím že každý deň ju treba ale hnusilo by sa mi po takej chodiť. Ale ako tu citam tak ženy zrejme dosť poľavili.

apolka77
19. dec 2022

@petkooo89 tu nepomôže nič len si to v kľude vydiskutovať a povedať ako to vidíš Ty a ako by si si to predstavoval...dialóg. Ako inak to chces riešiť?

0kristina0
19. dec 2022

@petkooo89 cim dalej tym viac si myslim, ze si riadny podpapucnik. Odmietol si ty vobec niekedy nieco spravit? Je chvalyhodne, ze sa spolupodielas na vychove a chode domacnosti ale sorry aby si ty isiel von a nemohol tam robit to co je potrebne lebo ona ti vysoti decko von tak to je uz moc. Vies buchnut po stole?

hariet
19. dec 2022

@petkooo89 ale tak o to lepsie, ze nemusis sa doma venovat ofic praci a mas ozaj cas na deti a domacnost a pracu okolo domu. V tom pripade ide fakt o zlu komunikacu medzi vami. Lebo kebyze ides von sa len tak motat po dvore, tiez ti supnem decko von. Ale keby si povedal, ze teraz idem robit (nieco seriozne), kde by dieta velmi zavadzalo, neverim, ze zena by ti aj tak to decko tam dala. Jednak nespravis nic a je to aj nebezpecne.
V kazdom pripade.. asi si obaja vydychnete, ked ti ta MD skonci, lebo mi je jasne, ze ako si to tu opisal, jej doma robis pekne dusno. Vies, niekedy si zena poradi doma ozaj lepsie sama ako s chlapom, ktory ma tolko poznamok k jednotlivym domacim pracam ako ty.

petkooo89
autor
19. dec 2022

Devi, bavíte sa tu o mne ako keby som tu nebol :D
Ja neviem, keď chlap nebúcha po stole, nie je grobian a za každú cenu nepresadzuje svoj názor, potreby a požiadavky, tak je ťuťko?
Možno to tak pôsobí, že skočím ako pes k nohe. Ale ono to tak nie je. Navyše, mňa nebaví sa stále hádať.

Ako som opísal vyššie som sa zariadil sám. S tým upratovaním - síce to nie je pointa môjho problému, ale asi vás to najviac zaujalo. Začalo to tým, že som to očakával od manželky a som jej to samozrejme vravel a to bol pokus o dialóg. Kedže to aj tak nezačalo fungovať a mňa ten bordel znervózňoval, tak to čo mi vadí skrátka upracem, umyjem sám a viac o tom nehovorím. Takže žiadne dusno ani poznámky. wtf?
Asi si na to zvykla.

Podobne ako si zvykla, že skáčem okolo dieťaťa. A keď nejdem prvý k plačúcemu dieťaťu, ktoré potrebuje aj tak nakojiť, tak ešte sa ma pýta čo robím, že tam nie som. Btw. vtedy robím na PC robotu alebo ho nepočujem.

A vrátim sa na začiatok k tomu ťuťkovi. Ja som za to, že žena nemá byť podriadená mužovi ako jeho služka.. Ja služku nepotrebujem. Podľa mňa už sme sa aj spoločnosť niekam posunuli.
No tu je problém niekde úplne v základe, v elementárnom nepochopení domácnosti. Môj prínos do domácnosti je častokrát chápaný ako moje individudálne trávenie volneho času len v moj prospech. Sama je nastavená silno individualisticky a preto chápem, že asi tak vníma aj iných.

Niektoré vravíte, že koniec MD to nejak vyrieši a bude si to musieť urobiť sama. Deti možno áno, ale zvyšok? (usmievam sa). Bez rekonštrukcie pravidiel sotva.

Už tu bolo povedaného veľa. Vďaka, mne to niečo dalo a určite to použijem ako odrazový mostík.

loginexistuje
19. dec 2022

@petkooo89 pises ze nepotrebujes sluzku no to je pravda sluzkou si sa stal ty
manzelstvo a rodicovstvo je zvazok dvoch rovnocennych ludi (nie rovankych ale rovnako cennych) delba povinnosti a starostlivosti o rodinu moze byt rozna vzhladom na vek zdravie pracu moze sa menit v case ale ma to byt rovnocenne

u vas si ty ten tutko a sluha a zjavne sa v tom vyzivas toto je podriadeny vztah nie rovnocenny

petkooo89
autor
19. dec 2022

@loginexistuje ja tu ideu fungovania domacnosti vidim presne rovnako. A preto som sem napisal, lebo mam pocit ze to tak nie je. Zdá sa, že ten pocit je oprávnený a je na čase sa nad tym zamysliet a zmeniť to

apolka77
19. dec 2022

@petkooo89 pôsobis ako kludas . 😉
No keď si písal že v noci dieťa plače na kojenie a ty hneď nevstanes ona na teba " haloo" Neviem mňa táto jej reakcia dostáva do vyvrtky...čo jej odpovieš?
Lebo keď ideš a si ticho tak to naozaj pôsobí ako gasparko na spagatiku. Nemyslím to v zlom . Ale že tvoja žena zneužíva fakt že nemáš rád hádky ...lenže vy sa hádať nemusíte.
Mňa by zaujímalo čo ona povie keď sa zmienis že sa ti nepáči ako fungujete v domácnosti.
Čo povie keď sa zmienis že ťa tak trochu " zneužíva".

Vieš obidvaja máte priority inde. Zjavne upratovanie nebude jej doména , pochopila som že to ti až tak nevadí...ja by som Ti odporúčala keď chces niečo robiť na dome, povedať jej to skôr že nemôžeš byť s deťmi nech s tým neráta..proste hovorit dopredu. , o hodinu súrne potrebujem dorobiť prácu prosím nedávaj mi deti do izby...atď atď ..možno trochu po Tom stole aj buchnúť hlavne keď si si istý že zneužíva tvoju povahu...
A teda nevstala a neutekala by som prvá k dieťaťu zakaždým keď plače...keď sa spýta čo robíš? Či Haloo, povedz že si neprajes aby s tebou takto jednala.

mrva
19. dec 2022

@petkooo89 ja by som vam naordinovala este minimalne dvojcata. To by ste taketo voloviny fakt neriesili. Kks, obaja doma, dve male deti a nestihate. Za mna nechapacka. Robite z beznych veci raketove inzinierstvo.

goodidea
20. dec 2022

@petkooo89 ..no mily autor máš môj obdiv, že si sa tu odvážil napísať ale vytriezvenie už asi prišlo, tu na tejto "platforme" takéto veci ktoré popisujes môže napísať akurát tak žena na muža,aby dostala velrady od tunajších mysliteliek ako má dotyčná muža kopnúť do zadku :D