Máte vo svojom okolí manipulátora?

zuzincek
20. aug 2017

Takmer každý sa už v živote stretol s manipulátorom. Niekto s ním problém má niekto nie, záleží na Vás aká ste silná osobnosť a ako sa viete takejto osobe ubrániť.
Mňa samú teraz čaká boj. Nakoľko manipulátor sa NEZMENÍ, musí sa zmeniť náš prístup k nemu/nej.
Polovica úspechu je spoznať črty manipulátora a priznať si, že sme manipulovaní. Tu udávam 30 znakov podľa ktorých je možné ho určiť. Odporúčam knihu od Isabelle Nazare-Aga: Nenechajte so sebou manipulovať, ktorá je dostupná aj na webe.
Tridsať charakteristických znakov osobnosti
1. Vzbudzuje u ostatných pocity viny odvolávajúc sa pritom na rodinné vzťahy, priateľstvo,
lásku, profesionálnu zodpovednosť atď.
2. Prenáša zodpovednosť na iných alebo sa zo svojej zodpovednosti snaží vykrútiť.
3. Nevyjadruje jasne a jednoznačne svoje žiadosti, potreby, city a názory.
4. Obyčajne odpovedá neurčito a vyhýbavo.
5. Mení svoje názory, správanie a city podľa situácie alebo osoby, s ktorou je v styku.
6. Svoje žiadosti zakrýva logickými dôvodmi.
7. Dáva druhým najavo, že nesmú nikdy meniť svoj názor, musia byť dokonalí, všetko vedieť
a reagovať okamžite na žiadosť aj otázku.
8. Spochybňuje kvality, schopnosti a osobnosť druhých, nenápadne iných kritizuje a posudzuje,
hovorí o nich s dešpektom (opovrhnutím).
9. Necháva svoje odkazy vybavovať inými ľuďmi alebo sa uchyľuje k nepriamemu vyjadreniu
(namiesto osobného rozhovoru telefonuje, necháva písomné odkazy).
10. Podnecuje podozrievavosť, rozdeľuje ľudí, aby mohol lepšie vládnuť a je schopný rozvrátiť
manželstvo.
11. Dokáže zo seba urobiť obeť, aby ho ostatní ľutovali (preháňa závažnosť choroby, sťažuje sa
na neznesiteľných ľudí vo svojom okolí, na pracovné preťaženie a pod.).
12. Nedbá na žiadosti iných ľudí (i keď tvrdí pravý opak).
13. Využíva morálne zásady druhých na naplnenie vlastných potrieb (k jeho obľúbeným pojmom
patrí ľudskosť, milosrdenstvo, rasizmus, hodnotenie „dobrá“alebo „zlá“ matka).
14. Skryto sa vyhráža alebo celkom otvorene vydiera.
15. Netaktne mení tému uprostred rozhovoru.
16. Vyhýba sa pracovným schôdzkam a poradám, uteká z nich.
17. Zameriava sa na neznalosti druhých a snaží a vyvolať dojem, že „má navrch“.
18. Klame.
19. Hovorí klamstvá, aby sa dozvedel pravdu, prekrúca a interpretuje výroky druhých.
20. Je egocentrický.
21. Závidí trebárs aj partnerovi alebo vlastným deťom.
22. Neznáša kritiku a dokáže popierať celkom zrejmé fakty.
23. Nedbá na práva, potreby a prianie druhých.
24. Veľmi často žiada, vydáva pokyny a núti druhých konať na poslednú chvíľu.
25. Jeho slovný prejav znie logicky a koherentne (súvisle a jednoliato), avšak jeho postoje, činy
a spôsob života svedčia o pravom opaku.
26. Používa lichôtky, aby sa zapáčil, dáva darčeky alebo nečakane preukazuje drobné služby.
27. V jeho prítomnosti sa ľudia cítia nepríjemne a neslobodne.
28. Ide za svojim cieľom veľmi dôsledne , ale na úkor iných.
29. Nepriamo nás prinúti robiť veci, ktoré by sme pravdepodobne z vlastnej vôle nerobili.
30. Ľudia, ktorí ho poznajú, o ňom stále hovoria aj keď nie je prítomný.
Človeka u ktorého je možné rozpoznať v správaní prinajmenšom osem (8)
charakteristických znakov z tohoto zoznamu označujeme ako manipulátora. Správanie danej
osoby sa už nedá považovať za celkom normálne. Manipulátori, ktorých odhalíte však zvyčajne
dosiahnu 15 a viac bodov. Človek s 20 charakteristickými znakmi znamená vážne ohrozenie
nášho psychického aj fyzického zdravia.
Na záver už len poviem, že budem rada za každú radu, pokiaľ máte skúsenosti s takýmito ľuďmi.

tomiholjubavi
20. aug 2017

@zuzincek najlepsie je vyhybat sa vztahom s takymito ludmi, ak sa da...
inak, dost z tych bodov by sa našlo aj v odpovediach v každej druhej téme na koniku 😅

zuzincek
autor
20. aug 2017

@tomiholjubavi to sú body z tej knihy 🙂 viem, že najlepšie je vyhýbať sa im, prípadne odrezať ich zo života, ale nie vždy je to také jednoduché, duplom, keď sa jedná o rodinného príslušníka

nela1916
20. aug 2017

@zuzincek Hm povedala by som, že ak sa už nedá vyhnúť nejakému osobnému kontaktu, tak nezapliesť sa do nijakej aktívnej interakcie s podobným indivíduom. Hlavne od neho nežiadať / neprijímať láskavosti, nenechať sa oklamať jeho dočasnými priateľskými pózami a pod.

Teda... Poznala som osobu, ktorá spĺňa peknú kôpku týchto bodov, no nakoľko som časom už nebola pre ňu zaujímavá, podarilo sa mi od nej odstrihnúť.

nightrover
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nela1916
20. aug 2017

@nightrover Hej to som urobila aj ja, akurát ma tá konfrontácia takmer stála psychické zdravie. 🙂 Ale... Potom sa prirodzene naše cesty rozišli, ona už vedela, že o isté veci jej nestojím a asi nemala dôvod ma otravovať, tak sa to ukľudnilo.

To ale nebolo v rodine, od takej babky by som sa odstrihla jedným radikálnym. No fuj. 🙂

kamtocumis
20. aug 2017

A píšu v tej knihe, či by takýto manipulátor mohol vyhrážky aj zrealizovať?

nightrover
20. aug 2017

@nela1916 Najhorsie na tom je, ze zo seba dokaze urobit obet tak dokonale, az clovek zacne pocase pochybovat sam o sebe, ci to zbytocne neprehana a netrapi stareho cloveka. A to robia vsetci manipulatori - donutia cloveka pochybovat o sebe. A este ked je to v rodine, tak je samozrejme aj tlak od ostatnych.

Ja som s nou vzdy mala problem, aj ked ju mam rada, ale nenavidim nezmyselne pravidla, emocne vydieranie, chudackovanie, manipulovanie...proste v sekunde ma to nasiera. Mali sme uz vela hadok a konfrontacii, ale toto naposledy bol extrem a uz to nie je len o mne. Nosim v sebe dieta a nemienim sa vystavovat takemu stresu. Takze je odstrihnuta. Mienim sice kontakt postupne obnovit, ale akonahle sa bude blizit k mojim hraniciam, opat dovidenia. Nech sa nauci, ze so mnou kyvat uz nebude.

Je super, ze ty si to nakoniec tak zvladla a mala moznost sa odstrihnut 🙂

jankalukasova
20. aug 2017

@zuzincek ta definicia ma tolko bodov, ze som asi tiez manipulator. 😂
Vela ludi si take svoje chovanie asi ani neuvedomuje :-/ co ich samozrejme neospravedlnuje.

nela1916
20. aug 2017

@nightrover No presne, tie pochybnosti o sebe, to je úplne ono. Tiež tlaky okolia, ja som musela čeliť kolektívnej názorovej opozícii, vlastne som bola dosť za divnú, že som si vôbec dovolila sa s ňou pokonfliktiť. 😀 Len dočasne, lebo ľudia pomaly začali chápať, ale to ja už som mala svoj konflikt dávno za sebou.

NO tak ti držím palce, manipulátor v rodine je pre mňa nepredstaviteľný fenomén a úplne chápem, že ťa to štve. Môj názor je, že by jednotlivec za žiadnych okolností nemal podliehať iracionálnym rodinným tlakom, no a len sama za seba poviem, že by som to ob novenie kontaktu veľmi, ale naozaj veľmi zvážila a prehodnotila.

zuzincek
autor
20. aug 2017

@kamtocumis to tam síce nepíšu a asi je to aj individuálne, skôr je to ich zbraň (vyhrážať sa) ako dosiahnuť svoj cieľ. Oni totiž vždy svoje chovanie prispôsobujú svojim cieľom a keď sa im to nedarí jednou technikou, zmenia masku a nájdu inú techniku..Je to v tej knihe na rôznych príkladoch zo života iných podrobne opísané - odporúčam prečítať.

peter2404
21. aug 2017

podla mna ak hladas macku tak sa ti ako macka javi aj pes, sliepka, koza a ovca.. toto je presne tento pripad..
ked si precitam tie znaky tak zistim ze manipulatori su vsetci..
Napriklad taky bod:
27. V jeho prítomnosti sa ľudia cítia nepríjemne a neslobodne.

ved ci sa citis pri niekom prijemne alebo neprijemne je tvoj subjektivny pocit ktory moze byt ovplyvneny cimkolvek, napriklad to moze byt nasilny alkoholik a nie manipulator.. ;)

28. Ide za svojim cieľom veľmi dôsledne , ale na úkor iných.

ci ide niekto za svojim cielom na tvoj ukor alebo nie je na tvojom subjektivnom posudeni, v konecnom dosledku to vobec nemusi znamenat ze dotycny je manipulator ale ty zavistlivec ;)

suma summarum.. osobne si myslim, ze ci niekto s niekym manipuluje alebo nie, alebo ci ide o nejaky patologicky jav by som nechal na posudeni psychologom..

nela1916
21. aug 2017

@peter2404 NO hej, alebo ten o neúčasti na poradách. 😀 Ja to ale chápem tak, že manipulátorom sa dá človek nazvať pri kombinácii niekoľkých takýchto bodov.

Tak napr. keď si predstavíš človeka, ktorý si ide za svojím cieľom na úkor iných, zároveň svoje požiadavky nejasne formuluje (takže okolie ani za toho pánečka netuší, na čom uňho je), zároveň ťaží z morálnych vlastností iného, ale využíva jeho neznalosť a pod.

Fakt poznám jedno indivíduum, čo spĺňa hneď niekoľkotýchto vecí (ale nie všetky), nie je to určite ten ukážkový koníkovský exemplár (psychopat, tyran, rozvracač rodín), myslím, že nikto z nás sa o tej osobe otvorene neodváži povedať, že je manipulátorka, ale kombinácia týchto niekoľkých bodov je u nej tak zhubná, že sa jej už podarilo úspešne zdeptať niekoľkých ľudí a pokašlať si množstvo sociálnych kontaktov, proste ľudia od nej časom vždy začnú bočiť, a to zďaleka nie je nijaký cholerik, násilník, ani alkoholik. Takže asi tak.

peter2404
21. aug 2017

@nela1916
Presne tak, clovek by cakal ze manipulator bude na tych poradach ostatnych manipulovat,ale nie, sviniar jeden - on z nich uteka... :D

Uplne ukazkove priklady manipulacie su:
1. Ak ma lubis, tak...
2. Som matka tvojich deti tak ...
3. Keby si bol normalny chlap, tak...

Ruku na srdce, kolkokrat ste to mile modre kobylky pouzili na svojich konikov ?

Casto zena - vratane mojej ex - oznaci za manipulatora chlapa len preto, lebo od neho nedostala to co cakala. Pretoze ona mala plan ako to ziskat a ja som jej ho prekazil. Jasne ako facka, je to manipulator a zit s nim je nebezpecenstvo, pretoze to pisali v nejakom drbnutom zenskom magazine :D

marusia12
21. aug 2017

No to je zas téma 😀 Je teda hooodne veľký rozdiel medzi manipulátorom a manipulátorom.... Zas si niekto prečítal nejakú knihu 😀 A čo takto karmaenergetický upír? Energetický zombie? Nič?.... okeeeey 😀

nightrover
21. aug 2017

@marusia12 Fakt? 🙄🙄🙄

tomiholjubavi
21. aug 2017

@marusia12 energeticky upir, na to normalne aj verim...neviem, ci to niekto robi naschval, ale fakt poznam ludi, s ktorym som polhodinu, ale z konverzacie s nimi som vyšťavena zvyšok dna 😅

matildam
21. aug 2017

Dobrý večer, ako uvádza autorka knihy, ktorú ste čítali, manipulátor spĺňa viacero charakteristických znakov manipulatívneho správania, nie jeden - dva... (všetci ľudia do istej miery konajú manipulatívne, či už vedome alebo podvedome, no nie všetci sú chorobnými manipulátormi). Mám skúsenosť s človekom, ktorý spĺňa prevažnú väčšinu uvedených znakov, čo netvrdím s hnevom alebo trpkosťou, je to jednoducho fakt.

°VZÁJOMNÁ KOMUNIKÁCIA s takouto osobou je neskutočne náročná a psychicky vyčerpávajúca, rozvracia vzťahy a daná osoba si nedokáže priznať, ako zničujúco pôsobí na svoje okolie (dokázať mu/jej to rozumnou argumentáciou je nemožné)

°Je bežné, že ľudia, ktorí žijú v jeho blízkosti vidia a cítia, že manipuluje. Možno to manipuláciou nedokážu pomenovať, alebo priznať si, že im blízka osoba dokáže rozprávať a konať manipulujúco - ponižovať, znevažovať, zneisťovať, vyhovárať sa, nepriznať chybu. Napokon JEDINÁ cesta ako si zachovať psychické zdravie a vnútorný pokoj je priznať si, že máte do činenia s manipulátorom a začať s ním tak jednať.

Z vlastnej skúsenosti môžem napísať, že ide o ´sebaobranu´ a nie ´útok´- nejde vám o to, aby ste sa mstili a stupňovali napätie, ale o to, aby komunikácia s manipulátorom bola vôbec MOŽNÁ, EFEKTÍVNA (aspoň do istej miery) a aby ste mali sami pred sebou čisté svedomie ohľadom jednania z vašej strany. Možno postupne bude nevyhnutné naučiť sa nevybuchnúť v hneve, nezvyšovať hlas, zbytočne nevyčítať - komunikácia s manipulátorom k takémuto správaniu často speje, a vedie to len k ďalším výčitkám svedomia, že v komunikácii zlyhávate. Dotyčná osoba vás väčšinu času bude celkom prirodzene presviedčať o tom, že všetko je vlastne vaša chyba... všetci robíme chyby a aj nechtiac ublížime, ale vyrovnaný človek to dokáže oľutovať, ospravedlniť sa a pohnúť sa vo vzťahu ďalej. Manipulátor to nedokáže, zvyčajne neustále vo vás vyvoláva výčitky svedomia (napriek vašej očividnej snahe napraviť chyby - ak ste sa vôbec nejakých dopustili).

Hranice v komunikácii sú veľmi dobrý prostriedok na to, aby ste si držali od danej osoby odstup (nevstupovať do tém, ktoré vám ubližujú - ste dospelá osoba, môžete slušne odmietnuť baviť sa o niektorých témach, či nenechať si hovoriť do života; nebyť s manipulátorom často - čím častejšie ste spolu, tým častejšie sa snaží vydobiť si svoje na úkor vášho času, zdravia, vašich osobných vzťahov. Pomáha rozprávať sa o svojich pocitoch voči manipulátorovi s niekým blízkym, kto si vás vypočuje a podporí. Možno to najťažšie, čo vás čaká, je držať si od manipulátora určitý citový odstup v záujme ochrany vlastného zdravia.

Veľmi vám prajem, aby ste mali silu zachovať si základnú slušnosť a úctu voči manipulátorovi - napriek tomu, že on sám zrejme nie je slušný ani úctivý... čo je extrémne ťažké. Som presvedčená, že slušnosť a schopnosť stáť si za svojím hrá vždy vo váš prospech. A prajem vám, aby ste dokázali napriek ťažkostiam žiť pokojný a radostný život 🙂

nela1916
22. aug 2017

@peter2404 Aaaale to sú vzťahové intrigy, aj môj ex citovo vydieral až hrôza a nemyslím si, že bol manipulátor. Raz tu niekto napísal, že je rozdiel byť manipulátor a mať manipulatívne sklony, ale hoci to neviem potvrdiť, podľa mňa to dáva zmysel. To, čo si popísal, sú priame vydieračky, to, o čom hovoríme my, sú také skrytejšie formy. Zamotáš sa do vzťahu (pokojne aj s kolegomv práci alebo kýmkoľvek) a o nejaký čas zistíš, že si niekde inde, ako si chcel byť, no. 🙂 A že ťa ten človek nničí.

nela1916
22. aug 2017

@matildam myslím, že si to popísala úplne presne, máš u mňa sto laikov. 🙂

Problém bude asi to, že tu na MK sa téma manipulácie tak trochu nadužíva, tak keď to raz prejde do serióznej roviny, vzbudzuje to podozrenie. 😀

peter2404
22. aug 2017

@nela1916
Takze najdes si chlapa s ktorym si vysnivas vlastne byvanie, podnikanie alebo cokolvek ine. Po nejakom case sa ti to nesplni a teba tvoj nesplneny ciel bude nicit.. Je toto manipulacia ? Pretoze na tvoj popis to sedi..

Dalsi priklad, ides sa s ex sudit o deti, ty nechces striedavku, on ano. Podari sa mu ju vsak presadit - napriek tvojej prvotnej voli ta presvedci a pristupis na dohodu.. Je toto manipulacia ?

K comu smerujem: V podstate kazda komunikacia, kazdy pokus o akukolvek dohodu je svojim sposobom manipulacia. Pokial mas dve strany s odlisnymi nazormi tak bud sa prijme stanovisko jedneho alebo druheho, alebo kompromis. Teda dostanes sa tam kde si predtym nechcela, takze je to uplne evidentne manipulacia. Otazkou ostava ci je toto vobec patologicke, skodlive..

A k mojmu prvemu prikladu - velmi casto sa stava ze partner(ka) vydava za manipulatora toho druheho len kvoli nenaplnenym ambiciam. Zial pritom zabuda ze partner tu nie je na naplnanie ambicii toho druheho ale na nieco uplne ine..

peter2404
22. aug 2017

@nela1916
Inak este k tvojej vete:

"Zamotáš sa do vzťahu (pokojne aj s kolegomv práci alebo kýmkoľvek) a o nejaký čas zistíš, že si niekde inde, ako si chcel byť, "

Tu si kladiem otazku kto je tu vlastne manipulator a kto obet. Bud ta zviedol ten manipulator z tvojej cesty, alebo ty si chcela na dosiahnutie svojho ciela zmanipulovat obet. Akurat sa ti to nepodarilo a to ta samozrejme nici..

Podla mna klucom k odhaleniu ci ide o manipulaciu ako o patologicky jav - a kto je vlastne manipulator a kto obet - su prave pouzite prostriedky ktore dana osoba pouziva pouziva - ak su to nastroje ako loz, polopravdy, zamlciavanie skutocnosti potom ide o skodlivy jav..

lapalma
22. aug 2017

@matildam ....veľmi zaujímavo si to popísala...ak môžeš, napíš aj konkrétne príklady zo života a spôsoby brániť sa, určite to mnohých obohatí a pomôže im 🙂

nela1916
22. aug 2017

@peter2404 No... Čo ti poviem, ak ľudia vzájomnú komunikáciu nezvládajú a používajú pre svoje problémy nepatričné pomenovania, to ešte neznamená, že pomenovaný jav neexistuje. (Tak napr. kde je hranica medzi opakovanou oprávnenou kritikou a psychickým terorom?) kašli na to, že sa partneri často vzájomne z manipulácie obviňujú, občas narazíš na človeka s naozaj zhubným vplyvom na okolie (ktorý svoje objekty systematicky a sofistikovane ponižuje) úplne mimo kontextu partnerských doťahovačiek. Skús si prečítať, ako to popísala
@matildam
ja nie som odborník a pri najlepšej vôli ti hĺbku dopadu správania manipulátora neviem priblížiť. Ale povedala by som, že to asi treba zažiť vo svojej čistej forme, nie v tej "nafúknutej", akú popisuješ. 🙂

libawet
22. aug 2017

@zuzincek no vieš čo, toto je dosť ťažké sa vyhýbať takýmto ľuďom, pretože tých znakov je tam toľko, že to je pomaly každý, veď mne z toho zoznamu to pasovalo skoro na každého z môjho okolia, takých dobrých 10 znakov, pri tom sú to úplne fajn ľudia, takže neviem....

selena2
22. aug 2017

Tento članok ma normalne vystrašil.Potvrdil mi to že ja s manipulátorom žijem.Spĺňa všetky body až na jeden.😢

selena2
22. aug 2017

@zuzincek Odkiaľ ste prosím čerpala?Z akej je to knihy?Dakujem.

libawet
22. aug 2017

@selena2 no ale ako som aj vyššie napísala, to je potom skoro každý podľa tých bodov...neviem, treba to brať s rezervou zasa.

jednicka1111
22. aug 2017

@selena2 aj ja...bohužiaľ

libawet
22. aug 2017

@tomiholjubavi lenže nevyhneš sa im, je ich dosť. Treba s nimi tvrdo konfrontovať, nedať sa zmanipulovať tam, kam oni chcú. Trúfnu si len na slabších jedincov a tých aj vyhľadávajú.

libawet
22. aug 2017

@tomiholjubavi lebo sa necháš " vycucnúť ". Bráň sa im, lebo vyhnúť sa im je už ťažko, obzvlášť v dnešnej dobe.