Matka vo väzení

3. feb 2022

Ahojte, píšem anonymne, keďže ide o vec, ktorá nie je na chválenie a podobné diskusie som nenašla. Takmer v každej rodine sa nájde tzv. Čierna ovca, u nás je to moja sestra. Nebudem zachádzať do detailov, ale nastúpila na výkon trestu na 18 mesiacov. Má dve deti, predškoláčku a druháka. Detí sa ujali naši rodičia, deti ešte nevedia čo sa deje a samozrejme premýšľame ako im vysvetliť situáciu, keď sa budú na matku pýtať, aby pochopili a aby im to neublížilo. Uvažujeme o návšteve psychológa poprípade rozmýšľame, či by boli vhodné návštevy s matkou. Ja budem pomáhať rodičom tým, že si budem deti k sebe brať aspoň na víkendy, plus koľko budem vedieť finančne. Tu vzniká otázka či sestra môže posielať nejaké peniaze z väzenia ak tam bude mať prácu. Otec detí snimi nežil a tiež alimenty posielal ako sa mu chcelo. Keď vyjde von po tých 18 mesiacoch jej vzťah s deťmi bude asi zo začiatku všelijaký, tiež kým sa ona opäť zaradí do spoločnosti. Máte nejakú skúsenosť, čo robiť. Ako pomôcť deťom aj jej ? Ďakujem

bolarazjedna
3. feb 2022

Pokiaľ viem, ak dieťa mate zverené do starostlivosti, tak vám štát na nič prispieva, treba sa ale poinformovať (u nás sesternica zobrala k sebe jej sesternica dieťa asi na rok, tiez z podobných dôvodov) a dostala cca 300eur na mesiac na výchovu malej.

Urcite pracujte so psychológom, ten aj vám vie poradiť, ako k deťom pristupovať, čo povedať, čo nie. Deti majú radi svoju matku - predpokladám -, budú chcieť byť s ňou v kontakte, a v tejto ťažkej situácii bežný človek ani nevie, čím pomôže, čím ublíži deťom, resp ako sa zachovať vôbec.

pribinak
3. feb 2022

Ak sa matka zaradí do pracovného procesu, tak bude dostavať aj mzdu. Ale je to skôr taký symbolicky príjem ako normálny. Tam ide skôr o nejaký výchovný proces odsúdených a väčšina minie ten príjem na svoje potreby, čiže ak aj niečo posle, netreba čakať veľa, skôr veľmi malo

Ale ak budú mat rodičia deti v NOS tak budú dostavať prídavoky na deti a je tam aj nejaký príspevok

Spoluprácovat s psychológom je ideálne. Aby deri neboli nejak vystrašene čo sa deje a hlavne školácka sa nedozvedela pravdu nepríjemným spôsobom od deti v škole

Ak otec neplatí výživné, nech si stari rodičia vybavia náhradné výživné, teraz od 1.1. sa to celé urýchlilo a zjednodušilo

cyberk
3. feb 2022

No pochybujem, ze vam bude moct nieco posielat z vazenia... kamarat co sa teraz vratil vravel, ze tam dostavaju 4e na mesiac :D takze .. skor ju budete musiet dotovat, aby si mohla v bufete kupit tatranku ak bude mat chut... 😅

diamond007
3. feb 2022

Skús napísať do poradne Modrý koník, psychologicka poradna.

stanulienkat
3. feb 2022

Povedzte detom, ze mama pracuje v zahranici, aby mali peniazky. Ja viem, ze je to hlupe, ale prekecnu sa v skole a budu sa im deti smiat. Otca dat na sud, alebo exekutorovi.

pribinak
3. feb 2022

@stanulienkat mam rada tvoje príspevky, ale klamať určite nie
Just sa to dieťa dozvie aká je pravda, bude nepríjemne zaskočené, sklamane a hlavne naučí sa, že klamať je ok

Povedať pravdu, mama porušila zákon a teraz si musí odpykať trest, lebo zákon sa musí dodržiavať. Aj dieťa v škole musí dodržiavať školský poriadok. Ak nie, pani ucitelka ho vyhresi alebo dostane poznámku

Ale nie klamať.

loginexistuje
3. feb 2022

UPSVAR socialna kuratela deti zverit do NOS nedostanunvsetky prispevky lebo su pribuzny v priamom rade dostanu peniaze pre deti plus su aj tozne nadacie mozu oomoct s oblecenim atd
sestra moze ist domov po 3/4 trestu mozu mat navstevy s detmi prace je teraz malo a tak nato sa nespiliehajte

missdiva
3. feb 2022

@stanulienkat suhlas, tiez by som detom v tomto pripade (asi ako v jedinom pripade) klamala pokial je predpoklad,ze ked sa mama vravi z vazby bude sa o ne normalne starat.
Ak je mama taka,ze jej na nich vobec nezalezi a asi ostanu deti vam povedala by som im pravdu ale postupne a po castiach...
Peniaze z prace vo vazbe su sotva na prezitie takze skor vy budete musiet posielat jej ako ona vam.

stanulienkat
3. feb 2022

@pribinak viem, ze klamat nie je optimum. Ale su to malucke deticky. Mne srdce roztrhlo. Ine, keby islo o 17 rocneho pubertaka. Aj ked on by tiez asi od radosti neskakal.

heidy222
3. feb 2022

@stanulienkat klamat urcite nie. Aj tak sa to roznesie Po skole a Este budu mat deti traumu, ze Su posledne, ktore sa to dozvedeli

pribinak
3. feb 2022

@stanulienkat tá jedna je uz školácka a určite nie je hlucha a ani slepá. Takéto deti sú veľmi vnímavé a klamať ich je podľa mna zle

dievcacitajucelist
3. feb 2022

@pribinak ja si myslím, že starý rodičia by mali reagovať na základe toto aké sú detičky...oni ich poznajú najlepšie...či sú citlivé, flegmaticke a pod. Pravda je určite najlepšie riešenie, ale predsa len nie všetky deti sú rovnaké jedno prijme pravdu relatívne v pohode a druhe ma z toho celý život traumu....

pribinak
3. feb 2022

@dievcacitajucelist veď práve preto aby dieťa neutrpelo nejakú traumu keď mu niečo nepríjemní pravdu hodi do tvare (doma ho klamali, teraz sa hanbi sa mamu, sklamanie, strata dôvery, hanbi sa za seba…)

bolarazjedna
3. feb 2022

@cyberk pokiaľ ja viem, oni zarábajú na svoje výdavky, stravu, "ubytovanie", takže možno preto im ostane tak málo na ľubovoľne výdavky. Tiež som si myslela, že my pracujúci na nich zarabame, ale toto mam od vazänskeho strážcu, že to funguje takto.

nique
3. feb 2022

Len pre zaujimavost, nedavno bol rozhovor s E. Rezesovou, ktora bola za sposobenu havariu 6r vo vazeni. Popisala aj ako to prezivali jej dcery. Ako sa vyrovnavaju s tym, ze mama zabila 4 ludi. Jasne, nie je to vseobecny navod. Ale len priklad toho, ake to je z pohladu matky.

panda21
3. feb 2022

Keď pôjde do práce, bude podpisovať či súhlasí s posielaním výživného na deti. Je to 10% zo mzdy, rataj nejakých 10€ na dieťa.. Potom sa z toho strhne na stravu a ubytovanie a jej ostatne pár € na bufet.

lujza123
3. feb 2022

Ahoj, minimálne výživné je 30 eur na dieťa, to bude musieť platiť matka. Keď na to nebude mať (co asi nebude) bude to platiť štát a ona dlh bude musieť vyrovnať potom. Tak isto platí štátu za pobyt vo väzení, čiže keby tam nerobí vide ju to pekne draho.
Výživné od otca musíte riešiť exekútorom a tak isto náhradným výživným od štátu. Pre zastupovanie vo veci exekúcie potrebujete splnomocnenie od nej.

Detom to treba povedať co najskôr, lebo sa to hlavne to staršie dozvie v škole. Tak isto by som ich brala na návštevu, je to velka psychická úľava aj pre deti aj pre ich mamu keď môžu byť chvíľku spolu. Toho ako to vezmú sa nebojte, deti vidia veci ináč ako dospelý. Rodica vo väzení najhoršie prežíva pubertak, takto malé deti neriešia co a ako

pribinak
3. feb 2022

@lujza123 prečo musia mat splnomocnenie od matky? Nerozumiem. Veď deti sú v starostlivosti starých rodičov

autor
3. feb 2022

Ďakujem všetkym za odpoveď. Áno o deti sa starala riadne. Poradíme sa s psychológom ako to riešiť s deťmi. A ostané veci tiež. Bojíme sa hlavne tých vzťahov keď sa vráti ako ju deti príjmu i toho že keď ich vezmeme za ňou tak budú potom doma plačlivé že chcú byť s ňou. Peniaze teda od nej nebudeme očakávať. Dúfam že toto bude aspoň veľké ponaučenie.

lujza123
3. feb 2022

@pribinak ak sa dostala do väzby teraz tak môže trvať niekoľko mesiacov až pol roka kým prebehne súd o zvereni do starostlivosti.

pribinak
4. feb 2022

@lujza123 nemyslím si, neodkladne opatrenie do 7 dni v takomto prípade
Deti nemôžu byt bez starostlivosti

dievcacitajucelist
4. feb 2022

Ja by som deti nebrala do takého prostredia pre deti by to bol emocionálny zaberák...držím prsty aby ste to všetko zvládli k spokojnosti detí 🍀

lujza123
4. feb 2022

@pribinak pisem z vlastnej skúsenosti, kamarátka skončila vo väzbe a u nich to trvalo pár mesiacov kým prebehlo zverenie do starostlivosti a vôbec sa dostali k výživnému ci prídavkom na deti, dokonca každé dieťa malo vlastne pojednávanie. Možno je to iné keď deti nemajú kam ísť tam to asi prebehne rýchlejšie, tu boli od začiatku u rodiny tak sa úrady neponáhľali.
To ako sa správali sociálne pracovníčky tiež kapitola sama o sebe.

pribinak
4. feb 2022

@lujza123 ak má každé dieťa iného otca a tak áno, museli mat oddelene konania. To je štandardne.
To by musel byt k dispozícii spis, aby sa dalo zistiť prečo to tak dlho trvalo.

zdenickaopavska
5. feb 2022

Nemyslím že deti sú ešte malé,a bolo by dobré keby ste im to povedali, ohľaduplne nejak,no tak každý občas urobí chybu,ale myslim že by ste im to mali povedať,lebo im to povie niekto druhý. V dnesnej dobe sú ľudia zákernú,a pokiaľ o tom vo vašej blízkosti vedia,budú si o tom suskat,a je len otázkou času keď im to niekto povie .Sú isto v kolektíve buď v škole alebo škôlke,môže byť že sa rodičia prerieknu pred deťmi doma a vaše sestry deti sa to môžu dozvedieť v oveľa horšej forme,než im to vy vysvetlite doma . Deti vraj chodili aj návštevy za matkami vo väzení a 18 mesiacov je málo. Niektoré ženy sú tam aj 8 rokov a to už musí byť veľmi zle aj pre tie ich deti . Určite by bo dobre ísť s nimi k psylogovi ak sa to dozvedia,lebo nebude ľahké to spracovať pre nich,ale myslím že by to vedieť mali o mame. Čo sa týka platenia,tak aj keby tá vaša sestra robila,tak tam zdierajú väzňov a sú najlacnejsia pracovná sila ,a to jedlo čo im tam dávaju asi by ste nechceli jesť. Mala som priateľku bacharku a to čo mne ona rozprávala ,že jak sa majú tam zle tie ženy a hlavne biele,je tam vraj najviac žien romiek, z rómskych osád a že robia veľmi zle bielym ženám. Vaša sestra bude vo veľmi zlom stave tam,a ťažko vám dokáže posielať peniaze,lebo tam je zázrak keď zarobia vraj 15 -20 eur,a ak zarobia aj viac všetko im postrhaju ,a pokiaľ viem.tak práve rodiny vraj posielaju peniaze tým čo sú vo väzení, ,nikdy nie naopak. A ona bude potrebovať peniaze na vložky,a ostatné veci,čo potrebuje,..Majú tam vraj nejaký mesacne
čo im dávajú hygienu, ,ale že to proste nestaci. A hlavne vraj aj oblečenie posiela rodina, Nohavičky aj ,podprsenky,aj iné veci na oblečenie. A ešte jej aj keď bude robiť hneď jej budú strhávať na ubytovanie a stravu,a to je vezmú skoro všetko čo zarobí. Takže skôr rodina pomáha svojim čo sú vo väzení a nie naopak. A ak majú vaši rodičia detí v opatere,tak nech si vybavia cez súd že sa o ne starajú a súd im vybaví že budú na ne dostávať peniaze . A keďže sa o ne stará niekto iný, budú dostávať na ne oveľa viac než by dostávala vaša sestra od jej bývalého. A hlavne teda vaši rodičia nech žiadajú peniaze od otca deti,ak má zdravé ruky a nohy ,tak nech chodí do roboty a nech prispieva hlavne on. Myslím že nech čokoľvek spravila vaša sestra,mali by ste ju teraz hlavne podržať,a nerobiť jej výčitky pokiaľ je tam,lebo ženy si tam potom tak veľmi zufaju a hlavne keď rodina pri nich nestojí,že si aj siahnu na život. Tak neviem či som vám pomohla,ale chcela som vám objasniť situáciu trochu že vo väzení,sa nezarába tak,ako by ste zarábali na normálnom pracovisku. A že aj tie čo chodia do roboty im nezostane vôbec nič .

ejmi25
5. feb 2022

@stanulienkat preco im ma klamat?moj syn mal 6 r ked jeho otec nastupil na 7 r a povedal som mu pravdu.Pisal mu kreslil obrazky a maju otvorrni vztah aj ked sa vratil na slobodu ,uzivaju si spolocny cas spolu travenyJa nevidim dovod detom klamat.Je to sice krehka dusa,ale urcite to vediet od rodica pribuznych ako od deti v skole trebars...casom.

ejmi25
5. feb 2022

Ano a syn navstevoval svojho otca.Chodil zanim pravidelne od 6 r.Aj ho za vzorne spravanie pustili skor nakolko brali do uvahy ,ze ho doma caka rodina ,on pracoval mal zaujem ,ziadne priestupky.

senta_sofia
6. feb 2022

Uvidis sama, ako to bude s detmi, ci sa budu pytat, ja by som im vysvetlila hlavne to, ze neodisla od nich, ale ze odist musela. Uz to, ci su schopne pochopit to, ze ludia niekedy spravia hlupost, ktora ich dozenie do vazenia, to si musite zvazit vy. Takze urcite by som ich aspon v tomto podporovala vo vztahu s nou, najma ak sa o ne starala. Mozu kreslit obrazky, poslat, uvidite, ci sa na navstevy bude citit ona. Toho psychologa by som tiez zvazila, nikdy nevies, co im natara, zas psychologovia nie su ziadne terno, vzdy je to individualne, na koho natrafis.

pupava36
7. feb 2022

Z vykonu trestu ona posielat nebude nic pretoze tolko ani nezarobi aby mohla nieco poslat. Urcite sa bude dat dohotnut na kontaktnej navsteve kedy si matka moze pohladit aj deti alebo sa "normalne" s nimi porozpravat nie za plexi sklom ale klasicky. O kontaktnu navstevu ale aj navstevu ako taku musi poziadat matka tych deti a deti neviem ci vobec su povolene to si musi zistit. Co sa tyka penazi tak jej mozete posielat na ucet peniaze ( ona vam poslat myslim nemoze lebo nema s coho), ucet na ktory sa jej posielaju peniaze si musite ale zistit vo vykone trestu v ktorom je pretoze to nieje jej klasicky ucet ktory mala zalozeny.

pupava36
7. feb 2022

Rovnako si deti s nou mozu aj dopisovat. Treba im to len vysvetlit alebo sa z psychologom porozpravat on vam urcite poradi ako to vysvetlit detom. Oni to urcite pochopia aj ked budu mozno zo zaciatku sklamane a smutne ale je lepsie ked im to poviete vy ako prva nez spoluziaci v skole ktory vedia byt riadne hnusny skodoradostny.