Modlitba pri stole a ateisti

annm81
27. nov 2023

Ahojte! Cez víkend sme sa s rodinou zúčastnili takej väčšej oslavy, kde vzhľadom na oslávenca a jeho širokú rodinu, prebehla pred jedlom modlitba. Z domu sme naučení, že ako ateisti sa v takej situácii jednoducho, tak ako ostatní postavíme, no a mlčky stojíme a držíme si svoje ruky, kým sa ostatní domodlia. Neskôr sa mi dostalo prapodivnej výčitky, že sme tam celá moja família stáli nahlúplo ako pri minúte ticha, ale nedozvedela som sa, aký iný postup by bol v danej situácii dôstojnejší. Nie, že by som sa teraz umárala výčitkami a plánovala nejaké zásadné zmeny svojich postojov, len čisto zo zaujímavosti by som chcela vedieť, či a aký iný postup majú ľudia zavedený v iných rodinách.

evkamotka
1. dec 2023

@mizoko to nechapeme nikto, ale to jedine mi napada este ako variant

annm81
autor
1. dec 2023

Vďaka za všetky odpovede. Myslím, že to môžem definitivne hodiť za hlavu - už len preto, že tá osoba ani nebola hostiteľom a pravdepodobne ju budem naďalej stretávať len tak zriedkavo ako doteraz.

andreatytler
2. dec 2023

@annm81 Necudujem sa ze ti to vrta v hlave. Toto je cele zle. Poriadne hnusna poznamka.
- Kritizovat ta nepravom (podla mna si to robila spravne)
- Ona ako veriaca by duplom nemala sudit ludi.
- Miesto toho aby ta konfrontovala si len ripla a isla prec.
- Podla nej sa ludia co bez slova stoja pri minute ticha spravaju nahluplo?

slovakboy
2. dec 2023

@annm81 veľmi dobre ste to urobili a tak je to to najsprávnejšie. Som veriaci a hoci som už dávno nebol v kostole modlíme sa aj pri stole aj keď som sám. Ale bol som pri modlitbách so židovskou rodinou bol som pri stole s moslimami. Mal som sa vtedy začať prežehnávať? Presne tak som to urobil ak vy a nikto s tým nemal problém.

slovakboy
2. dec 2023

@bloger ateista sa môže modliť ak chce ale aj nemusí. Niekto mu zas povie - no kukaj taký neznaboh a pretvaruje sa že sa modlí. Stačí úplne základne veci dodržiavať - úcta, rešpekt, tolerancia, dobrá vôľa.

blackcat8885
2. dec 2023

Postaviť sa a stáť si myslím že je správne tak ako ste urobili

eva233
2. dec 2023

Ešte by možno stalo za opýtanie, že ak by pani pytajuca sa bola napríklad na židovskej alebo moslimskej oslave/svadbe/pohrebe či by sa ona "modlila" modlitby vyznávajúce iného boha 🤷‍♀️

bloger
2. dec 2023

@slovakboy Nech je po tvojom.

moncici7
2. dec 2023

No musim uznat ze ty si dostala lepsiu vychovu vo svojej ateistickej rodine ako osoba v tej krestanskej ktora ti to netaktne vytkla

megan777
2. dec 2023

ja som veriaca a muz je ateista a ked su aj vianoce tak sa cela rodina modlime a on pocuva a stoji🙂,Vianoce travime u nasich