Môj muž ma vytáča

jenn44
20. nov 2014

Žienky, máte aj vy taký problém? Môj muž raz nechal dcérku 4,5 roka samú doma asi na hodinu... strašne som sa nahnevala, mal hodinovu prednašku a teraz to spravil znova, malá už má 5 ale... no som nesmierne vytočená, robí si čo chce, neviem ako ho donútiť aby to bral vážne, dcéra je šikovná, múdra, ale nikdy neviem čo jej v hlavičke napadne a niečo sa stane... bývame v paneláku, teraz sa dokonca sťahujeme na dedinu 15km od Košíc a ja sa vážne obávam, či je to múdre rozhodnutie s týmto chlapom sa niekam sťahovať... prosím o pomoc a vyjadrenie ako to vnímate vy.

bonaqa2013
20. nov 2014

@veronkarisko tak to by museli vyhlásiť aj naše matky za krkavčie keď sme museli byť celé doobeda samé - kým sme nešla do školy. Zaujímavé že vtedy to nikoho netrápilo - myslím úrady....

katarinnak
20. nov 2014

No, ja som ustrachany clovek, dieta by som nenechala, stat sa moze hocico, ale fakt ze hocico. Moja babka nechala mojho brata so sestrou raz samych...boli malinky, do skoly este nechodili. A v bytovke zacali horiet pivnice.
Vsetci museli ist von. Keby nebyt toho ze moj zvedavy brat chce pozriet co sa deje vonku a vyliezol na stolicku a pozeral von z okna (4 poschodie), tak nikto nezisti z\e su tam deti same. Poziarnici ich potom davali dole rebrikom, lebo cez chodbu sa uz nedalo. Babka dostala iba sprda, za tych cias sa toto neriesilo ako dnes. Este dobre ze ich nenapadlo vyjst na chodbu. Ja vidim hned vsetky zle scenare, napriklad zaseknutie sa vo vytahu a uz je vase dieta same a neviete na ako dlho.
Takze z mojej strany, velka nezodpovednost od otca.
Jaj a este babka nechala moju mamu samu cez noc ked mala iba 4 roky a isla s dedkom na ples prosim pekne. Mamu nasli rano ako pije liker ktory na ples brali....opita samozrejme. Este im povedala ze ake dobre kakavko spravili na ranajky.

zitaje
20. nov 2014

A inak ja som chodila v 4 rokoch sama do skolky 😀 mama sa na mna pozerala z okna (so sestrou novorodencom). Viackrat som cestou stratila suknicku, co som mala na prezlecenie 😅

blahowoman
20. nov 2014

@jenn44 no to je riadny debil...4,5 rocna je dost mala na to, aby ostavala hodinu sama doma! a keby sa jej nieco stalo? Z akeho dovodu ju nechal? kam siel, ze ju nemohol zobrat so sebou? no ja neviem, a inak je aky..stara sa o vas, je pozorny, alebo??

miriell
20. nov 2014

@jenn44
Podľa mňa je 5 rokov príliš málo a jednanie Vášho partnera je naozaj nezodpovedné. Partner to však musí pochopiť sám a bolo by fajn predtým, kým sa stane niečo vážne, najviac zranení detí sa stáva v domácnosti ☹
Právne to nie je presne stanovené, ale myslím si, že možno bude stačiť, keď partnerovi pošlete tieto články:
http://www.pluska.sk/mamina/dieta/skolkar/kedy-...
http://www.noviny.sk/c/zaujimavosti/rodicia-poz...
http://najmama.aktuality.sk/clanok/227452/necha...
"Aj keď deti zvládnu zodpovednosť postarať sa o seba samé istý čas už od veku 12 rokov, pokiaľ by sa niečo vážne stalo, majú tendenciu spanikáriť, konať emocionálne."

lyzzy
20. nov 2014

@zitaje... To sa ti zosmykovala alebo si si ju vyzliekala?😀

anavila
20. nov 2014

prepánajána, nechápem to ako z toho robíte vedu. Keď išiel do bankomatu tak ju nechal samú, nepoviem, keby šiel do roboty, alebo nedajbože do krčmy, ale takto odbehol, podľa mňa tu niektoré preháňajú a riadne. KeĎ dcérka vie, kam išiel, a že sa hneď vráti, nevidím dôvod, prečo by nemohol na chvíli odbehnút. Moja 6 ročná ostala minule hodinu sama, lebo som išla do školky pre syna a čuduj sa svete, prežila to! skladala si puzzle a vedela, že sa za chvíľu vrátim. No keby to bolo tak, že hneď berú za toto deti úrady, tak ja už by som so sestrou bola dááávno v decáku 🙂 máme chorú maminu, a koľkokrát sa stalo, že musel isť s ňou otec k lekárovi a nemal nás kto strážiť, a stalo sa, že sme boli doma celý deň (cestovali ďaleko) ja 12 rokov, sestra 9rokov a brat 2 roky. A sme tu, celí, živí a zdraví, nemáme problém hocikam ísť ani nič vybaviť, proste sme samostatní. Nemyslím si, že 5 ročné dieťa nechané na pol hoďku samé doma je nejaká tragédia. Niekedy sa aj doma stane nešťastie, ak si pri decku, tomu nezabrániš. Nepreháňaj to až tak.

zitaje
20. nov 2014

@lyzzy nieeeeee 😀 isla som v gatoch, pod nimi pancuchy, a v ruke som si niesla suknicku, ktoru som si mala v skolke prezliect 😅 😀

haslerka27
20. nov 2014

@jenn44 moj muz je zas pravy opak.my mame 4rocnu dcerku,dost zivu..samu by som ju nenechala doma,ale tak napr.teraz sme boli na wellnes pobyte,my sme sedeli v bare v hoteli pri caji a mala sa hrala v detskom kutiku sama asi 10m od nas a moj manzel ze co ju nechavam tam samu..bol maximalne otravny,lebo mala sa krasne hrala,ja som si vychutnavala caj a manzel vkuse hucal,ze ona je sama v destkom kutiku a my daleko od nej....som si ista ze moj muz by malu nenechal ani na minutu samu,ja ju necham ked idem vynise t smeti pred panelak.ona pozera tom a jerry...ale inak,aj ked sa kupe,stolicka pri vani a sedim pri nej.....to je male nevyspytatelne zihadlo

anavila
20. nov 2014

a ešte...keby ju chorú zobral vonku do takého počasia a na druhý deň by dostala teploty, to by bolo lepšie? nič sa nestalo, tak to nerieš, stávajú sa aj oveľa horšie veci.

lissbeth
20. nov 2014

Mna moj manzel vytaca takmer kazdy den svojou nezodpovednostou a to este tie deti ani nemame ale aspon viem na kolko sa budem moct na neho spolahnut ked ich mat budeme 🙄

hradnapani
20. nov 2014

@jenn44 4,5 roka je velmi malo, to dieta este nema rozumu. Nacvicovat samostatne ostavanie doma by som mozno zacala, ked zacne chodit do skoly. Myslim, ze vtedy sa uz daju s dietatom aj prebrat nejake scenare, "co robit, keby" a aj to s mierou.
Ja si pamatam, ze mna mama tiez raz nechala ako 5 rocnu doma, musela ist do obchodu, bola som chora. Ale nejako som spanikarila (a to som bola dost rozumne decko, co chapalo na prvy pokus) a prisunula som si stolicku k otvorenemu oknu, aby som pozerala kedy uz pojde domov a veru, dost som bola vyklonena - toto je pre mna memento.

lyzzy
20. nov 2014

@zitaje... Jaj...Aha.😀

namornicka
20. nov 2014

Baby to naozaj nenechávate ani 9-ročné samé doma? Lebo to sú štvrtáčky a v piatom ročníku už nie je družina, takže potom jednak pôjdu samé zo školy a budú poobede doma alebo prídu k vám do práce?

jenn44
autor
20. nov 2014

@blahowoman stara sa naozaj je inak dobry.

mircalla
20. nov 2014

@jenn44 Otrasne a nezodpovedne

jenn44
autor
20. nov 2014

@hradnapani Ďakujem vam za vase nazory, mozno som to trochu prehnala, skor ma nahneval jeho pristup, ze sa nic nestalo a co vysilujem, ale sklamalo ma to, ze minule som mu jasne vysvetlila ze si neprajem aby sa to stavalo, nemyslim ze urady by u nas mali co robit, lebo je to inak celkom sikovny chlap (aj ked je chlap a fakt niektore veci neriesi...) stara sa o rodinu, nepije, pracuje zodpovedne, je naozaj kazdy volny cas s nami... ale no to ako to kedysi bolo, ano, pamatam, len sa obavam, ci aj v dnesnej dobe to takto pojde ako to bolo kedysi... vela veci sa meni. Naozaj by v tomto pocasi mohla este viac ochoriet, tak mozno aj dobre spravil, len mi to pripada nezodpovedne.

hradnapani
20. nov 2014

@jenn44 ale ja si nemyslim, ze si to prehnala 😉 citila by som to uplne rovnako, muz to prehnal. Mozno si chcela odpisat nejakej inej prispievatelke...

jenn44
autor
20. nov 2014

Ďakujem Vam za prispevky.

hanka_april
20. nov 2014

ja som sa minule nad tym tiez zamyslala, aka je dnes doba....bola som s maminou v Piestanoch a mamina si zaspominala, ze "Boze, sem na kupelny ostrov som chodila s babkou a dedkom vlakom (jej rodicmi), oni sa isli vykupat a ja som ich cakavala tuto na lavicke" a ja pozeram, ze "mami a to kolko si mala rokov?" a mamina, ze ale 5-6.....mamina je 58ka rocnik a ako 5-rocna cakavala rodicov v meste na lavicke pred hotelom 2 hodiny, kym sa oni vykupeluju.....dnes je to z hladiska bezpecnosti asi nemyslitelne....nehovoriac o tom, ze vela dnesnych detí je tak sebeckých a arogantnych, ze by bez tabletov, mobilov a hysterie neboli schopne pockat ani chvilu, keby sa rodicia chceli venovat sebe....ale o to uz je na ine debaty 😀 😎 😀 😎

anavila
20. nov 2014

@hanka_april celkovo si myslím že táto doba je chorá, každý by dal svoje deti do skafandrov, chránil ich pred bacilami, na hlavách by mali nosiť prilby a mobil pri uchu, aby sme ich mali neustále pod kontrolou. Je to smutné no :( ale je to, bohužiaľ tak.

aries24
20. nov 2014

Ja mam 2 priklady z vlastnej skusenosti.Brat rok a pol a ja 5,mama isla do obchodu,ktory bol hned vedla nasho vchodu,takze to mohlo byt max.10-15 min.Za ten cas stihol brat vyliest na okno a ja som ho v poslednej chvily chytila za nohy a vtiahla naspat/byvaly sme na 4/Dalsi krat som uz bola starsia ,v skole same 1,zodpovedna,ale strasne zvedava.Objavila som flasticku,ktora ma tak zaujala,ze som ju otvorila a podarilo sa mi ju vyliat.A bola to nejaka kyselina,koberec zacal dymit/chvala bohu,ze nie horiet/ tak som sa zlakla,ze doteraz si na to spomeniem a premahaju ma zle pocity.Alebo ked si predstavym,zeby som to vyliala na seba,hroza pomysliet ☹ Takze z toho mozno prameni moj strach,ale na druhej strane obdivujem ludi co toto dokazu a nestrachuju sa zbytocne,lebo stat sa moze hocico,ci sme doma,alebo nie...

jankastubka
20. nov 2014

Ja si myslim, ze je dost rozdiel nechat doma 6 rocne dieta a 4,5 rocne. Predsa len nie nadarmo, sa skolska dochadzka zacina az od 6 rokov.
Tiez som v 6 rkkoch uz asi byvala sama doma niekedy, nie pravidelne. Ale treba si aj uvedomit, ze dnes je uz ina doba. Dnes by so teda dieta same cez pol mesta do skoly neposlala.
V kazdom pripade pre mna, je 4,5 aj 5 rokov este skoro. Tiez zavisi od situacie, ale predpokladam, ze vyber z bankomatu nie je nic urgentne a je ho mozne urobit aj inokedy, napr. Ked uz bude zena doma.

pat_mat_minnie
20. nov 2014

5 rokov je malo na to, aby bolo dieta samo.Nahoda je blbec. Mojho znameho brat sa utopil v nadrzi pre hasicov a otec stal par metrov od neho, chlapcek sa mu utopil za chrbtom.Cize na deti treba davat pozor, staci chvilka.Tiez som citala, ze nejake dieta sa obesilo na snurke od rolety, mama len odbehla v dome na poschodie po veci, lebo sli k babke a ked sa vratila, dieta bolo mrtve.Takze v ziadnom pripade by som deti nenechala same doma, aspon do veku 10 rokov, myslim,ze vtedy su uz dost rozumne. No ale zalezi aj od povahy dietata, ja som ako 9-rocna prechodila vsetky lesy SAMA pri Poprade a bezne som videla muflony, diviaky, vlky a inu zver, nehovoriac o bezdomovcoch, co v lese zili.No vedela som si na seba dat pozor.Kazde dieta je ine.

chikitka
20. nov 2014

@jenn44 ahoj, ja som jedna z tych, co by rada vychovala deti k samostatnosti (upratovanie, mensi nakup atd..). ale ako si pisala, ze mala mala 4 roky, ked ju nechal samu na hodinu... fuuu, ja by som si to asi netrufla. mam synov v podobnom veku, takze tam by som ich asi nenechala, su to pekne zivly. dost to zalezi od dietata, ak je tak rozumovo na tom, ze to zvladne, tak mozno hej. ale musela by som si byt 100% ista, ze pozna pravidla, rozumieme si v tejto veci. na chvilku a len v nutnych pripadoch. ja nechavam chalanov samych len ked spia obaja a ja zbehnem pomaly v pyzame do vedlajsieho vchodu do vecierky kupit nieco, co mi doma chyba... aj to sa stalo dokopy asi max. 3 krat. ale urcite by ma to nasralo, keby moj nazor je ze nie, dieta v tomto veku same nenecham a on to opakovane urobi. to by ma fakt vytocilo.

jankastubka
20. nov 2014

Este k tej inej dobe, nech mi nikto nehovori ale pred 30tkmi rokmi nebolo tolko vrazd, unosov, ponukanie drog pred skolami, ci uchylakov. Ludia boli k sebe lepsi. Dnes ked vas bude niekto mlatit na ulici, ostatni sa budu tvarit, ze to nevidia, len aby sa do toho nemuseli miesat. Takze z toho prameni moj vacsi strach o dieta, nemusim mat dieta obalene v skafandri, ako tu niekto pisal.

bublinkaj
20. nov 2014

@stastnamamulka prepáč, ale žiadny dôvod nech by bol akýkoľvek neospravedlní to, že si dovolil nechať dieťa samé doma! Hlúpa otázka,, aký mal dôvod,,!

chikitka
20. nov 2014

@katarinnak kks, tak to je iny hardcore! 😕 na tom vidno, ze bola celkom ina doba... mna vyslala mama do obchodu porvykrat ked som mala asi 4,5 roka, nemala som este 5. bola na materskej s cerstvym braskom a surne potrebovala praci prasok 😀 tak mi doma ukazala krabicu, bol to palmex, opisala mi ze su na obrazku bubliny, krabica je modra, dala koruny a ja som sla. pozerala na mna z okna, ked som prechadzala cez cestu a kyvla mi kedy mozem prejst. zvladla som to a ona bola na mna pysna. a ja teda tiez! 😎 len neviem, ci by som dnesne deti v takom veku pustila cez dve cesty do drogosky pre prasok na pranie 😀 😀 😀 vtedy sme chodili uz ako prvaci sami do skoly, na nakupy, vencili psa, behali po vonku s klucikom na snurke na krku... kks, ale tvoji stari rodicia ze TOP!

stankapk
20. nov 2014

ja som nechala raz 6-rocnu - bola chora - doma samu. bola som uz v robote, a manzel isiel odniest mladsiu dceru do skolky. trvalo mu to tak 30 minut. cely cas som s nou telefonovala, ale ona bola v pohode, rozumna. ALE co mi vyviedla svokra!!! strazila mi obe deti /volam ju tak 2x do roka, lebo byva 100km/ a ona si potrebovala ist nieco kupit, zobrala teda mladsiu - 4,5 roka a tu 6-rocnu nechala doma samu, lebo sa jej NECHCELO!!! skoro ma porazilo. a to by mi ani nepovedala, lebo ona nema potrebu ma informovat, len som jej prave vtedy zavolala, a este sa vonku aj hojdali. jej odpoved: ved to prezili! 😠 😠 😠

mima4
20. nov 2014

@hanka_april
@anavila
tiez mam ten pocit, ze dnes deti su vyspele akurat na tablety a mobili a sekirovanie rodicov ale samostatnost, zodpovednost sa ich uz netyka. A to nie je chyba deti, ale ich rodicov.
Mna mama v pohode nechala ako 5 rocnu polhodku samu, ked sla do obchodu, alebo som bola s detmi na detskom ihrisku za panelakom BEZ NEJ. Ona iba sem tam kuk z balkona, ci som OK. Ziadne sledovanie mna z lavicky... co dnes robia rodicia aj takmer 9 rocnym detom.

Dnesne deti sice ovladaju techniku, ale v samostatnosti a zodpovednosti su na urovni 3-4 rocnych deti.
V minulosti bezne 5-6 rocne deti pasavali husky - BEZ DOZORU a skusili by vystrajat 😉