Môj partner je zadĺžený

koniarka1
15. mar 2016

Ahojte. Neviem ani ako zacat...mam 24 rokov a zadlzeneho partnera. Je odomna o par rokov starsi,nedavno sa nam narodil syncek. Sme spolu styri roky a maleho sme neplanovali,no ked som sa dozvedela,ze cakame babatko nedokazala som si ho nechat zobrat. Vzdy som velmi tuzila po rodine,kedze moja rodina v ktorej som vyrastala trpela hadkami,zlou financnou situaciou a psychicky chorym otcom. To som si odniesla v plnej miere hlavne ja. Nasla som si vsak sucasneho priatela, ktory mi dava pocit bezpecia a naozajstnej rodiny,je tu vsak problem. Ma dlhy 11 000 eur,uz ho stiha aj exekutor. Neviem,ci je este mozne ze mu niekde pozicaju,aby sa to rychlo splatilo a ostatne by sme uz nejak dobojovali. Byvame v prenajme,na krku mam leasing a pozicku uz aj ja,kedze sme potrebovali zariadenie aj auto. Som zena na materskej s pol rocnym dietatkom a nechcem ho opustit a ist do prace,kedze kojim a stasne by ma mrzelo nevidiet ho vyrastat. Vzdy ked sa na neho pozriem je mi do placu,ako som mu to mohla spravit...vzdy som chcela,aby moje dieta vyrastalo v stastnej domacnosti, aby netrpelo nedostatkom penazi a malo vlastnu izbicku,ktoru som ja nikdy nemala. Som zufala. Dookola si stale opakujem ako som mohla byt taka hlupa a takto spadnúť do niečoho,comu som sa snazila tak vyhybat...o celkovej dlznej sume som sa dozvedela az nedavno,ked uz to vybavuje exekutor a hrozi,ze siahne na partnerov plat. On sa vsetkej tej korespondencii vyhybal,nechcel to riesit a preto sa to dostalo az do takehoto stadia. Ako sme zacali spolu byvat,financie riesim len ja,vsetko platim ja a preto sa mi uz musel priznat. Strasne sa bojim,ze nebudeme mat kde byvat, nasi uz tiez padli "na hubu" a zobrali im byt a jeho rodicia su v 2 izbovom byte a na dôchodku. Uz rozmyslam,ze budem chodit po nociach niekde upratovat....prepacte,musela som sa uz niekde vyrozpravat,kedze mojich blizkych tym nechcem zatazovat. Som na seba tak velmi nahnevana,ze som toto dopustila :( ako to mam vyriesit?

anatalia77
15. mar 2016

tak toto je síce ťažká situácia,ale riešenie sa dá nájsť. Upratovanie na noc asi nezoženieš,jedine brigády v fabrike. Ale to by musel priatel pristúpiť na kompromis a starať sa o dieťa,aby si mohla ísť na brigádu.

kacena4
15. mar 2016

no hlavne sa otvorene porozpravajte a rieste vzniknutu situaciu splatkami. ak nebudete bude sa to dalej len nabalovat. tak ci tak sa ten dlh musi splatit 11tis je dost jednorazovo sa to splatit neda len na splatky stahovat z vyplaty ☹ s tym nic nenarobis zbytocne budete brat dalsi uver to je o nicom je nezodpovedne ze sa ti o tom nepriznal kopla by som ho za to niekam co je to za partnera ked ma dieta a takto ti klame??? v com dalsom este bude ☹ vycistila by som ju zaludok nech je do buducna otvoreny ak chce s tebou dalej zit lebo inak to nema vyznam byt vo vzhahu s niekym kto ti klame a dostava ta do problemov nehladi na dieta a teba ak by ta zradil znova kopni ho niekam a zacni sama znova. ale taraz to hlavne vyrieste zacnite splacat ty ostan doma a on nech si najde 2 prace a splaca to preco by si ty mala spracat jeho dlhy co nadobudol pred vasim vztahom??!!
drzim palceky nech sa to dobre vyriesi
nezabudaj ze peniaze nie su najdolezitejsie zit sa da aj skromne ale splacat ich treba inak sa vam to nabali potom si uz mozete vyhadzovat z kopytka kolko chcete. ale bacha nech znova neotehotnies lebo to bude tahsie

pribinak
15. mar 2016

On pracuje? No nic, zaťať zuby a najst este aj brigadu k praci

guinevre
15. mar 2016

@koniarka1 Mate financne problemy, priatel v dlhoch, a ty nechces do roboty... Moja kamoska isla do roboty ked jej mala mala 8 mesiacov, manzel podnikatel, zili dobre, ale proste potrebovali peniaze, tak isla, a dohodla sa raz-dva krat do tyzdna pracovat z domu. Takze, v tom mala vyhodu. Dalsia isla ked maly mal 8 mesiacov, lebo sa uz isla zblaznit na matrskej, nie kazda chce byt 3 roky doma. Ja by som tiez isla skor, lebo 200e mi nestaci ani na moju cast hypoteky. Neviem ako inak si pomoct financne, lebo poziciavat dalsie peniaze asi nie je najmudrejsie.

mirunkad
15. mar 2016

@koniarka1 ahoj, niekedy si vravíme, že by sme niečo nechceli nikdy dopustiť, a nakoniec sa práve to stane...neboj sa, sama som to zažila a nie si jediná...hlavne to teraz nesmieš vzdať...musíte si s partnerom sadnúť, spísať dlhy a výdavky z nich vyplývajúce (exekútor môže určiť splátky formou sťahovania zo mzdy) a príjmy, a urobiť si výpočet aby sa vám situácia trocha objasnila a vedeli ste, na čom ste, čo môžete kde minúť...ja som si takto pomáhala keď som sa osamostatnila a bola som na všetko sama, aj keď dlh som nemala, takisto som platila nájom a ostatné životné potreby len z môjho príjmu. Ak môžeš mesačne odložiť aspoň 5 eur, odlož ich, aj malá rezerva vie niekedy zachrániť. Nezodpovedné je len to, že ti partner tajil tú sumu 4 roky a že to nechal zájsť až do exekučného konania, kým sa spláca dá sa dohodnúť aj na odklade splátok prípadne to lepšie refinancovať ale s exe na krku je to ťažko. Vieš aspoň na čo minul takú veľkú sumu? Bolo to aspoň na niečo užitočné a potrebné? Zrejme budeš ty tá vo vzťahu, ktorá by mala dávať pozor na financie a spravovať ich. Ešte pozitívum je, že ty taký veľký dlh nemáš a ani nie si riešená cez exe, v prípade najhoršieho musíš myslieť hlavne na malého a platiť si bývanie, a svoje potrebné veci...ešte ma napadá jedno riešenie pre teba, napíš mi, robila som v banke, možno by si si to vedela vybaviť.

katarinapekna
15. mar 2016

On ti dáva pocit bezpečia???? A ako preboha? O chlapa, ktorý mi mal dlh,nech je akykolvek,by som maximálne topánku od bahna obtrela, to je srac,nie chlap a pocit bezpečia😀😀😀 omg...ženy,ženy...

natalym
15. mar 2016

@koniarka1 Ťažká situácia. Úplne ťa chápem, viem aké to je poznám.
Treba si sadnúť a analyzovať dlhy. Najhoršie dlhy splácať rýchlejšie, ostatné buď zatiaľ nechať tak alebo dávať min. splátku. Priateľ si bude musieť nájsť nejakú brigádu, druhú robotu, polročné dieťa je málo. U Teba bude najviac ak dokážeš maximálne stiahnuť výdavky na domácnosť.
Nevie si priateľ vybaviť v robote aby mu výplatu dávali v hotovosti bez pásky? Teda, že časť, aby ste mali z čoho žiť.
Musíte držať spolu a splácať aj po malých čiastkach a hlavne nerozmnožovať dlhy.
Drž sa, je to ťažké hlavne na hlavu, tie myšlienky sú hrozné, ja to poznám.

koniarka1
autor
15. mar 2016

Baby,dakujem za rady,dnes ked pride z prace idem sa s nim riadne porozpravat,dufam,ze sa to bude dat nejak rozumne vyriešiť. Budem musiet na neho tlacit a dohliadat,aby pred tym nezatvaral oci,lebo potom je to len horsie. Potrebovala som to uz zo seba dostat von,dnes ked som otvarala vsetku tu jeho postu,tak som si aj dobre poplakala...uz sa utesujem len tym,ze nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byt horsie a samozrejme moj malicky ma este dokaze robit stastnou...
@pribinak ano,pracuje. Zarobi cca 800 eur mesacne,ako zistil,ze idendo tuheho tak zacal nadrabat hodinu kazdy den,ale kedze mi konci materske a buduci mesiac uz budeme žiť len z rodicaku tak to neutiahneme...
@guinevre viem,ze niektorym zenam je mozno je doma dlho,ale ja nedokazem take male dieta dat do jasli, odstavit ho od mojho mlieka a proste s nim nebyt,nevidiet jeho pokroky atd. Mna by to asi polozilo :(
@katarinapekna nehnevaj sa na mna,ale nepoznas moju minulost,nevies,co som si prezila a tak zrejme ani nepochopis,preco je pocit bezpecia pre mna tak dolezity. Velmi ho lubim a viem,ze nebyt tychto financnych problémov krasne si spolu nazivame.

natalym
15. mar 2016

@koniarka1 A Ty si to nevedela doteraz?

alexandramaria
15. mar 2016

@koniarka1
Takže takto.
za prvé, antikoncepcia. Bezpodmienečne. Druhé dieťa by vás už finančne položilo. 😕 🙄
za druhé, muž ktorý nerieši korešpondenciu ohľadne dlhov a exekúcii ti dáva bezpečie? áno? a aké?
za tretie, sadnúť si k tomu, aj s dobrým finančným poradcom, komunikovať s exekútorom a dohodnúť si primerané splátky. Hlavne komunikovať! Exe mu siahne aj na výplatu, aj zamrazí účty v banke, nebuď naivný, že to neurobí.
Druhá robota, brigáda, čokoľvek. teda tým myslím jeho. A splácať. Ty máš rodičák, ak sa ti bude dať, odkladaj aj keď len po 10 €. Lieky, nepredvídané výdavky. Akú máš školu? Nedá sa t robiť niečo máličko z domu? Jediný, kto by sa mal rýchlo spamätať je on.
Druhá možnosť je osobný bankrot. Tam sú však kruté podmienky a odporúčam ich prebrať s právnikom.
TREBA MYSLIEŤ NA TO, ŽE VŽDY SA DÁ! Len sa musí chcieť. Tým apelujem na tvojho frajera. Ale zobrať si pôžičky na seba kvôli nemu, ja ťa teda obdivujem. Nemôžete ísť aspoň na chvíľu bývať k jeho rodičom? Tvojim? Aby ste ušetrili aspoň na tom nájme? Veď to sú pekné peniažky a tebe môžu pomôcť s bábom, keď sú na dôchodku, možno by si zvládla ísť vtedy niečo upratať. Teraz je podstatné ušetriť každú korunu.

anatalia77
15. mar 2016

No nič napíšem až večer,teraz utekám na brigádu.

pribinak
15. mar 2016

@koniarka1 hodina je malo, on potrebuje dalsie plat, nejaku brigadu
Co robi? Robi aj cez vikendy? Ak nie, tak musi zacat

ejkam
15. mar 2016

@koniarka1 ahoj,urcite treba komunikovat s exekutorom a dohodnut sa na splatkach,drzim palce a tu brigadu by si mal hladat tvoj partner

pribinak
15. mar 2016

@alexandramaria prvy odsek povinne čítanie pre vsetky s ružovými okuliarmi !!!!!

anatalia77
15. mar 2016

a ešte niečo-nespoliehajte sa na exekučnú amnestiu ako ju chce Kollár. Fakt to nebude.

natalym
15. mar 2016

@anatalia77 Nespoliehame. ☹

sissy27
15. mar 2016

@koniarka1 ako nechcem byť nejako zbytočne krutá, ale ty máš pocit bezpečia a istoty pri chlapovi, ktorý ti zatajil svoju finančnú situáciu a ani sám nie je ochotný ju riešiť?? čo ti mozog z hlavy vytrt... l ?? Od takého by som ja osobne utekala čo najďalej... nie, nie som zlatokopka, ale on ťa oklamal v tak dôležitej veci, ako sú financie... keby spolu len chodíte, kávička, kino, pusa pod bránou a každý domov tak ok, ale žijete spolu, máte dieťa, prakticky tvoríte rodinu a on ťa bez váhania zatiahne do svojich sračiek... toto ti dáva pocit bezpečia a istoty?
no ale teda keď už si sa takto rozhodla, že on je ten naj na svete a budeš pri ňom "v dobrom aj v zlom" aj bez papiera, tak potom ti, milá princezná, neostáva nič iné, ako predsa len sa pobrať od dieťaťa do práce... jednoducho preto, že tvoj princ na bielom koni vás troch neuživí... jeden plat na splátky, z druhého žiť a skromne... to auto ste tak strašne súrne potrebovali, že ste sa potrebovali zadĺžiť a nevládať splácať? a vieš aspoň, kvôli čomu sa zadĺžil (okrem auta) ? lebo 11 tisíc je strašne veľa na splácanie (hlavne ak na to nemáš) a strašne málo na to, aby si tým človek nejak výrazne skvalitnil život (napr. nový byt)... takže ak to išlo na nejaké sprostosti, tak sa znova spýtam - ešte stále máš pocit bezpečia a istoty?

bluka2
15. mar 2016

@sissy27 Vystizne, presne to som chcela napisat....
Ten chlap ju zatiahol do svojich sr**** a nic jej o tom nepovedal. No diky. Bud sa on k tomu postavi teraz zodpovedne, pouci sa z toho, zmeni zmyslanie o 180 stupnov alebo pekna buducnost s nim po ziadnej stranke nehrozi.

pribinak
15. mar 2016

Baby, ona asi nevie vo je to pocit istoty a bezpečia. Puse, ze pochádza z rodiny, kde bol psychicky chorý clovek a tak ked ten jej princ nerobil to co robil jej otec, tak to nazvala pocitom bezpečia a istoty

bluka2
15. mar 2016

Inak aj ty by si mohla zmenit zmyslanie a nekupovat veci na ktore nemate. Auto dajme tomu, ak zijete niekde, kde sa inak neda, ale zariadenie si mohla radsej zohnat z nejakeho bazara z kategorie "darujem" alebo si radsej postavit stolik z kartonovej krabice + obrus, dokym nenasetris

sissy27
15. mar 2016

@bluka2 úprimne? ja na zázraky neverím... chlap niekde okolo 30, ľahkovážny postoj k sexu, ľahkovážny k vzťahu, a úplne bez štipky zodpovednosti k financiám... a to by bol ozaj zázrak, keby mu zrazu docvaklo... max jej tak niečo nasľubuje, aby jej zalepil oči a ústa a to bude všetko...
ale samozrejme prajem všetkým trom, aby ten zázrak skutočne nastal, aby sa mladý pán spamätal a aj keď neskoro, ale predsa začal celý prúser riešiť ako chlap...

pribinak
15. mar 2016

@sissy27 ten ma urcite viac ako okolo 30, to by rovno napisala
Toto si nejaky postarší chlap narazil Mladú babu

sissy27
15. mar 2016

@pribinak ona 24 a píše "o pár rokov starší" tak snáď nemá 40+ 😅 .... to už by bolo ozaj horšie ako zlé... ale pointa zostáva - oklamal ju v dosť podstatných veciach a zodpovednosť sa oňho ani neobtrela v žiadnom smere...

bluka2
15. mar 2016

@sissy27 Vsak to ten vek, ani ja to nevidim velmi pozitivne 😒 A ten prijem 800 eur a dlh 11000 - Ak si nejako nezvysi prijem, tak to ma na dost dlho aj so zodpovednym splacanim.
Jednu sancu by som mu dala, dve nie...

bluka2
15. mar 2016

@koniarka1 Kolko ma teda rokov?

Ja som si predstavila tak 28

pribinak
15. mar 2016

@sissy27 obávam sa, ze to tak je ;(
Vsak uvidíme ci odpíše a da nas do obrazu

0silvia0
15. mar 2016

@koniarka1 ďalšia možnosť je porozmýšľať, či by nebolo na určitý čas dobré pre partnera ísť pracovať do zahraničia, určite zarobí minimálne raz toľko ako tu na SK. Dajme tomu rok by ste nejako zvládli a dalo by sa dosť z dlhu posplácať... nie je to ľahké pre obe strany, ale na určitý čas sa dá vydržať...

duplessis
15. mar 2016

ahoj, máte to poriadne ťažké, aj keď určite nie ste jediní.
My sme tiež riešili dlhy, ale mali sme šťastie, že nám v mnohom pomohli rodičia u ktorých sme aj nejakú dobu bývali. Dnes sa mnohým mladým žije ťažko, ak nemajú podporu rodiny, príp.dobrú vysokú školu z ktorej našli kvalitné uplatnenie ( na to však tiež nemá každý podmienky a financie).
Teraz síce dlhy nemáme, no stačí riziko, že ochorieme, niekto z nás príde o prácu a pod. a je to v háji. Muž musí stále robiť nadčasy, aby sme dokázali vyplatiť hypotéku, spotrebný úver, alimenty a iné pravidelné poplatky... vlastné deti zatiaľ ani nemáme, lebo fakt netuším z čoho by sme ich uživili.
vám sa stalo, že máte dieťatko... nuž treba hľadať ďalšie možnosti.
Ak by vám bolo z exekučného titulu niečo strhávané, možno by si mala nárok na dávku v hmotnej núdzi, prípadne nejaké dotácie na výchovu dieťaťa, treba pozisťovať, popýtať sa. Ja sama neviem ako sa to presne vybavuje, ale viem, že napr. švagrinej sestre (s troma deťmi) boli po žiadosti priznané také rôzne zvýhodnenia, strava v škôlke pre deti zadarmo a pod.

Tvoj priateľ urobil chybu keď schovával hlavu do piesku, miesto aby sa snažil riešiť svoje dlhy čo najskôr (ale určite už teraz nemá význam mu niečo vyčítať, zaiste je z toho sám nešťastný)
Zo skúseností viem, že vymáhacie spoločnosti sú veľmi ochotné dohodnúť sa na splátkovom kalendári.
Príp. všetky dlhy "zlúčiť" v nejakej banke do jedného, tak väčšinou splácaš menej.
Keď to však už rieši exekútor, len ťažko bude nejaká banka ochotná spolupracovať. Najhoršie ( a vlastne nelogické) je, že keď nemáš dosť peňazí, exekútor si na svoju odmenu zoberie ešte viac, než keby ste to riešili skôr. A ak aj tvoj partner zarobí viac, nič z toho nemá, lebo aj to mu to strhne z účtu v záujme čo najskoršieho splatenia dlhu. Jedine, že by tvoj priateľ dostával nejaké peniaze od zamestnávateľa priamo do ruky.
Aj exekútor však bude ústretovejši k ľuďom, ktorí komunikujú a neskrývajú sa.
Takže kontaktovať exekútora, úrady, snažiť sa vzchopiť a nelamentovať.

maria1989
15. mar 2016

@anatalia77 práve som prečítala, čo to je, tá exekučná amnestia... že vraj so zbytkom pomôže štát... no nech milý Kollár to cvakne zo svojho, prečo zase zo spoločného. joj ale ma to zase vytočilo.

natalym
15. mar 2016

@maria1989 Nie. Budú splácať len istinu, nie úroky.