Môj partner je zadĺžený

koniarka1
15. mar 2016

Ahojte. Neviem ani ako zacat...mam 24 rokov a zadlzeneho partnera. Je odomna o par rokov starsi,nedavno sa nam narodil syncek. Sme spolu styri roky a maleho sme neplanovali,no ked som sa dozvedela,ze cakame babatko nedokazala som si ho nechat zobrat. Vzdy som velmi tuzila po rodine,kedze moja rodina v ktorej som vyrastala trpela hadkami,zlou financnou situaciou a psychicky chorym otcom. To som si odniesla v plnej miere hlavne ja. Nasla som si vsak sucasneho priatela, ktory mi dava pocit bezpecia a naozajstnej rodiny,je tu vsak problem. Ma dlhy 11 000 eur,uz ho stiha aj exekutor. Neviem,ci je este mozne ze mu niekde pozicaju,aby sa to rychlo splatilo a ostatne by sme uz nejak dobojovali. Byvame v prenajme,na krku mam leasing a pozicku uz aj ja,kedze sme potrebovali zariadenie aj auto. Som zena na materskej s pol rocnym dietatkom a nechcem ho opustit a ist do prace,kedze kojim a stasne by ma mrzelo nevidiet ho vyrastat. Vzdy ked sa na neho pozriem je mi do placu,ako som mu to mohla spravit...vzdy som chcela,aby moje dieta vyrastalo v stastnej domacnosti, aby netrpelo nedostatkom penazi a malo vlastnu izbicku,ktoru som ja nikdy nemala. Som zufala. Dookola si stale opakujem ako som mohla byt taka hlupa a takto spadnúť do niečoho,comu som sa snazila tak vyhybat...o celkovej dlznej sume som sa dozvedela az nedavno,ked uz to vybavuje exekutor a hrozi,ze siahne na partnerov plat. On sa vsetkej tej korespondencii vyhybal,nechcel to riesit a preto sa to dostalo az do takehoto stadia. Ako sme zacali spolu byvat,financie riesim len ja,vsetko platim ja a preto sa mi uz musel priznat. Strasne sa bojim,ze nebudeme mat kde byvat, nasi uz tiez padli "na hubu" a zobrali im byt a jeho rodicia su v 2 izbovom byte a na dôchodku. Uz rozmyslam,ze budem chodit po nociach niekde upratovat....prepacte,musela som sa uz niekde vyrozpravat,kedze mojich blizkych tym nechcem zatazovat. Som na seba tak velmi nahnevana,ze som toto dopustila :( ako to mam vyriesit?

sissy27
15. mar 2016

@bluka2 čisto hypoteticky - ak by splácal po 400-500€ mesačne, tak za nejaké 3-4 roky to môže mať splatené... len teda k tomu by potrebovali ešte jeden príjem...

@pribinak čo ti ja viem či je vek v tomto prípade podstatný faktor... ružové okuliare má pevne nasadené, dnes sa porozprávajú, ona si nechá ústa oči zalepiť a pokračujú ďalej...

@koniarka1 na vašom mieste už veľmi nešpekulujem a nelamentujem nad tým, ako súrne potrebuješ vidieť svoje dieťa rásť minútu po minúte - jedna výplata exekútorovi, druhá na živobytie, o dieťa sa starať obaja...využi to, že môžeš brať aj rodičák aj byť zamestnaná, máte 200€ k dobru, rýchlejšie splatíte... ak si on nájde ešte jedno zamestnanie, tak obe jeho výplaty pôjdu exekútorovi...

bratislavcankanm
15. mar 2016

@koniarka1 Kopirujem jednu VELMI dolezitu radu od @alexandramaria : "za prvé, antikoncepcia. Bezpodmienečne. Druhé dieťa by vás už finančne položilo.".. aby si to nahodou neprehliadla, uplne vazne, bez srandy.

A prepac, ale tvoj pocit bezpecia je trochu skresleny - ako nezazivas fyzicke nasilie, ani priame psychicke tyranie (ako to bolo zrejme predtym), ani hadky - lebo mas doma ignoranta, co problemy riesi sposobom, ze sa tvari, ze neexistuju alebo ze nejako "vyprchaju". Tymto ti nechcem "nalozit", ze si hlupa a zaslepena... len ta upozornit, aby si bola opatrna... miluj ho, ale kontroluj ho, hlavne myslim tie financie... a chcem verit, ze nie si hlupa, ale tie zname ruzove okuliare na ociach mas.

Vsetky rady tu uz odzneli - splatkove kalendare, NEIGNOROVAT ziadnu postu a vyzvy od veritelov (to je najhorsie, co mohol on urobit), prave naopak, aktivne s nimi komunikovat... uskromnit sa... ak surne nepotrebuje auto, tak ho predat (mimochodom, ked si si brala nan uver na seba - to uz si vedela, v akych ste s prepacenim srac...ch ?)

maria1989
15. mar 2016

@natalym to je jedno, nech si každý platí svoje dlhy sám. kde to sme. alebo ako píšem, nech zaplatí on sám 😀

pribinak
15. mar 2016

@sissy27 vek je podla mna dolezity faktor, lebo ona ma ružové okuliare zrejme nalepené na očiach nie, ze pevne nasadené
On je az po usi v srackach s ťahá do nich ju aj dieta a preto si myslim, ze bude o dost starsi, ze ju hentak oblbol a zatiahol do problému

natalym
15. mar 2016

@maria1989 Tak to by som bola za, keby som nemusela platiť úroky a poplatky.
Ľudia mu za to dali hlasy, všetci vieme, že to nikdy nebude.

bluka2
15. mar 2016

@sissy27 Neviem, ci sa 400-500 da nasetrit z platu 800 eur... a este k tomu kazdy mesiac. Ale zvladnut by sa to dalo, so zodpovednym pristupom, ale asi za dlhsie.

bosoriak
15. mar 2016

@koniarka1
"Je este mozne ze mu niekde pozicaju,aby sa to rychlo splatilo a ostatne by sme uz nejak dobojovali" Presne takto sa clovek dostava do dlhovej pasce, z ktorej sa neda uniknut. To "nejak dobojovali" vas dostalo tam, kde ste.

Musite sa dohodnut s partnerom, ako budete situaciu riesit. Aj ked s pristupom tvojho partnera teda neviem, neviem. Tak ma na krku dlh 11k eur a velkomozny robi o jednu hodinu denne viac? Uvedomujete si vobec, ze vam obom realne hrozi, ze vam ostane na zivobytie 200 eur zivotneho minima a ostatne si strhne exekutor? Ze tebe vezmu dieta, lebo nebudes mat peniaze ani na uzivenie seba, nieto dietata? Takze na vasom mieste okamzite riesim brigadu, privyrobenie, akykolvek iny prijem. Ak si poziciavat, tak jedine z banky (nerealne s exekuciou) alebo od rodiny. Skuste najst lacnejsie byvanie, predajte auto, predajte vsetko, co bezpodmienecne nepotrebujete. Ak sa z tohto chcete vyhrabat, nijako inak, nez disciplinou sa to neda.

Spravte si obalkovy system - do obalky si rozdelit peniaze na jedlo, ine vydavky, lekaren a pod. A nebrat odtial na nic ine. Da sa to aj napr. tak, ze si napises zoznam povinnych vydajov na mesiac, ale ten obalkovy system byva na zaciatok najlepsi. Dalej - spisovat vydaje, aby ste vedeli, kam vam odchadzaju peniaze. Podla toho sa da nastavit aj minanie na dalsie obdobie. Spravit si planovanie jedalnicka, najst co najlacnejsie jedla (inspiracia napr. tu: http://delikatesy.etrend.sk/reci/ak-vam-dam-33e... ).

Vsetko sa da zvladnut, ale vyzaduje to ZODPOVEDNOST a DISCIPLINU, nie ruzove okuliare a hmliste vyjadrenia "nejako dobojujeme".
Vela stastia.

maria1989
15. mar 2016

@natalym je mi to jasné. len si vezmi, že by to zase šlo zo štátnej kasy.. a prečo? zase niekomu by štát prispel, /zato, že si vzal neprimeranú pôžičku/, a inému nie /lebo sa uskromnil alebo si to dobre prepočítal/ tá sociálnosť je už miestami absurdná. no, to je len môj názor, určite sa ním vo vláde riadiť nebudú 🙂

natalym
15. mar 2016

@maria1989 No pozri sa keď sa môže pomôcť Kostkovi tak prečo by sa nemohlo mne???

bluka2
15. mar 2016

@pribinak Aj ja by som povedala, ze cim starsi, tym tato situacia horsie vyzera. Ak to je 27 rocny, povedzme ze je sanca, ze to spravil z cistej blbosti, ale 40 rocny, to uz mi znie ako chlap svina. Mozem sa mylit.

pribinak
15. mar 2016

@bluka2 presne!!!

katuliacik
15. mar 2016

prepac, si nekonecne naivna. jedna vec je tuzba vidiet svoje dieta vyrastat, ale toto je v tvojom pripade prilisny luxus. do jasli ti dieta zoberu aj 6mes. odsavacky existuju, partner nech sa rozhybe a najde lepsie platenu pracu ak sa da - u nas beru kopec zamestnancov v ba

a ak uz to ma exekutor, ver tomu ze mu na vyplatu siahnu

maria1989
15. mar 2016

@natalym nech za nás všetkých štát pospláca pôžičky, predajme svoje nehnuteľnosti a poďme do sociálnych bytov, prestaňme pracovať a poďho na podporu 😅 a kto na to bude pracovať, to ma nezaujíma 😝

natalym
15. mar 2016

@maria1989 Jako? Šak občanov je dosť. 😉

maria1989
15. mar 2016

@natalym občanov áno, len tých pracujúcich a odvádzajúcich dane do diery zvanej štátny rozpočet je asi nedostatok... aspoň mám ten pocit, keďže to tu funguje tak, ako funguje

maxiva
15. mar 2016

@koniarka a nebola by sanca to auto predat?tak neviem ake mate auto,ci nove,ci stare,ale nieco by ste z toho poplatili.aspon by ste sa nemuseli bat zajtrajska,s exekutormi neni sranda.radsej bez auta a mam na jedlo,ako byt o hlade,nie?a take auto tiez dost stoji,ved nechodi na vzduch,a poistky,nejaka udrzba.ked na to nemam tak idem autobusom,no nie?

maxiva
15. mar 2016

@koniarka neviem,ale naco si si vlastne kupovala to auto,ty koksoo....ved ked mam dlhy tak nevyskakujem.nechcem byt na teba zla,ale toto bol riadne blby napad.si na materskej,mas malinke dieta,mas pozicku takze to nebude len 11000 dlh a este plus splacas auto 😝 ..tak to je strasne,ja by som asi ani nespala ☹

bluka2
15. mar 2016

@maxiva Ja si to vysvetlujem len tak, ze su niekde, kde chodi bus 4x do dna... ak nie, tak fakt nelogicky krok

maria1989
15. mar 2016

@maxiva moja známa napr. bola v podobnej finančnej situácii, a vzala si auto na leasing, aby nechodila s dieťaťom po autobusoch 🙄 čo dodať

sardinka335
15. mar 2016

@koniarka1 v prvom rade prestan riešiť pozičky pozičkami!!!! Splatkovy kalendar a urychlene začať splacat aj po malých čiastkach, ale splacať...je vam surne treba auto? Viem ze pri malom dieťati je to fajn ale holt ak na to nemam tak na to nemam a je to pre vas draha položka - poistka, prezuvanie, benzin...
Treba si sadnut na financie a proste kolko treba splacať, kolko nam ostava atd....11 tisic je šialena suma takze ja by som to upratovanie po večeroch veru zhanala....

katuliena82
15. mar 2016

partner ta zavadzal a zatiahol do pruseru...nemoze ist do zahranicia na zarobky na nejaku dobu a s prehladom by ste to splatili a ty by si mohla byt s babatkom. Nerozmyslal nad tym?

misel0806
15. mar 2016

@koniarka1 ti blahoooo... Toto je ozaj tazka situacia prezitia a hlavne ak mate dieta. Sory ale tebe pocit bezpecia nedava ani dietatu skor vas utapa na svojej dlznej lodi. A on si nevie alebo skor nechce uvedomit ake mate problemy ved topiaci sa aj slamky chyta. Ak je rozumny tak bere vsetko co sa da chyta sa roboty brigady aby aspon ako tak zarobil a splacal a on to nechava na teba? Sak si na materskej a tvoj prijem nestaci. Dieta predsa musi jest kazdy den musi byt ciste oblecene nehovorim aj o dospelom cloveku.. Ak uz ma exekutora banka mu uz uver pozicku urcite neda. Jedine sa s exekutorom dohodnut na nejakom splatkovom kalendari hlavne treba spolupracovat lebo uroky rastu a clovek moze prist o vsetko.. Drzim✊

pribinak
15. mar 2016

Byt na tvojom mieste, vazne sa začínam zaoberať otázkou kam pôjdem s dietatom, sk exekútor zablokuje účet tomu môjmu princovi a my budeme musiet ist prec z podnájmu?

koniarka1
autor
15. mar 2016

Baby, v prvom rade dakujem za rady. Potrebovala som uz od niekoho pocut,ze sa to vyriesit da...a dodali ste mi silu. Co sa tyka partnerovho veku,nemylili ste sa,je odomna o vyse 20 rokov starsi. To vsak nechcem teraz riesit,mozno je bezcharakterna svina,co neberie na nikoho ohlad,to ale nie je predmetom tejto diskusie...sama viem,ze som hlupa a poriadne som si zavarila. Myslim,ze poucenie mam az privelke,mozno to bolo aj tym,ze som tak velmi tuzila po vlastnej rodine....tak to prosim nechajte tak. Co sa tyka tej mojej pozicky,nevedela som o tych vsetkych dlhoch. O exekutorovi sa mi priznal asi pred dvoma tyzdnami a odvtedy rozmyslam co a ako,nemam bohuzial skusenosti s takymto niecim. Pocitam,zistujem,riesim. Auto,kedze je na leasing sa predat neda a partner cestuje do roboty rano o piatej cca 20 km. Tak sme sa zhodli,ze jeho kupa je praktická zalezitost. Co sa este tyka tych dlhov,ano uz viem z kade a preco ich ma,kedze v minulosti aktivne podnikal. Vtedy sa mal ako prasa v zite,no po tom obdobi ako keby utalo,prestalo sa mu darit,stratil chut do zivota a nejako sa mu to nazbieralo. Je pravda,ze v tomto smere je totalne nezodpovedny a financie budem musiet riesit ja. Dnes sa s nim o tom idem otvorene porozpravat a uvidime ako co dalej. Viem,ze ste pisali,ze brat dalsi uver nie je riesenie. Naskytla sa nam moznost zobrat jeden z nemenovanej znamej nebankovky, cim by sme mohli vyplatit cely dlh a zacat na novo splacat bez exekucie. Samozrejme,ze to budeme musiet riesit dalsou pracou,ci uz ja alebo on. Myslite si,ze je to zly napad? Povodny plan bol,ze som si chcela popri materskej dokoncit druhy stupen vysokej skoly,kedze mam len prvy,ale zjavne sa to nebude dat...takze mam vystudovane gymnazium a prvy stupeň vysky - Bc.

pribinak
15. mar 2016

@koniarka1 zbav sa toho hajzla !!!!

koniarka1
autor
15. mar 2016

Ozaj a co sa tyka antikoncepcie,samozrejme,ze sa chranime. Neodpustila by som si,ak by som dalsie dietatko priviedla do takejto situacie...

misel0806
15. mar 2016

@koniarka1 uver s nebankovky je este horsi ako priamo z banky. Lebo to nemas nicim kryte.. Ja som myslela ze fico nebankovky zrusil.ci funguju dalej. Ale ked neni ine riesenie clovek sa chyta kazdej slamky. No drzim ti palce nech vam to dobre dopadne. Clovek sa uci na vlastnych chybach. No ak nas zivot zlozi k zemi je len na nas ci vstaneme😀😀

katuliena82
15. mar 2016

@misel0806 ale pri sume 11 000 a vsetkych penaloch budu splacat exekutorovi milion rokov....brat mal dlh len nejakych 3000 a splacal to 5 rokov a strasne strasne preplatil. Nastastie ma za tym, ale Ja by som asi od dotycneho v takejto situacii odisla k rodicom a pomaly splacala svoju pozicku. Nie je to o laske a nelaske k partnerovi, ale on sa spraval nezodpovedne a dostal do pruseru svoje dieta s jeho matkou. Ooooch, az mi je nanic ked citam co vsetko sa moze stat

pribinak
15. mar 2016

@katuliena82 presne! Dievca nebud hlúpe, ratuj seba a dieta, kym nie je neskoro!!!
@koniarka1

katuliena82
15. mar 2016

@koniarka1 ale tvoj partner dochadza do prace 20 km...to nie je take strasne busom ci? Ak mate spojenie autobusove, vlakove, kaslite na auto. Vsak sa da lizingovke vratit, alebo ako to funguje? Lebo to nie je o benzine, ale o poistke, udrzbe atd...to je ako zivit dalsie dieta. Zbytocny luxus teraz