Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

azarijka
14. apr 2011

@meduzka35 a nemozete odijst byvat len sami dvaja? za zachranu vztahu by to stalo, ci ? a hlavne ked sa to tvojmu priatelovi uz raz stalo, snad nebude cakat kym vystvu aj teba.... 😠 😠

meduzka35
14. apr 2011

@azarijka neviem..staviame dom, teda priateľ stavia..potrebuje peniažky vrážať do domu, nie do podnájmu, preto je to ťažké 😒 je to teraz čerstvé, len pred pár dnami sa to vyhrotilo ☹ už som to nevládala dusiť v sebe a tolerovať jeho brata.navrhla som jedno riešnie, že k ním nebudem chodiť, keď tu bude jeho brat..iné riešnie nevidím..takže keď jeho brat bude v práci, tak ja budem doma, lebo on je tu a keď bude mať voľno, pôjde za svokrou jeho matkou domov a ja sem môžem prísť..síce budeme menej spolu, ale netuším, ako toto dopadne.. ☹

moon1979
14. apr 2011

@meduzka35 a ako reaguje na svojho brata tvoj priatel? jemu nevadi, ze ta obtazuje? a co si mam predstavit o tom - obtazuje? no mne keby povedal, ze som tam na navsteve, v momente prestavam varit pre neho a upratovat - vsak som na navsteve a navstevy neupratuju ... co si on o sebe mysli? fu ale by som ho raz dva poriesila vychcanca jedneho

ajvetka
14. apr 2011

ja ked som otehotnela, byvala som u mojich rodicov aj s manzelom, az ked sa dcerka narodila, isla som k svokrovcom -maju dvojgeneracny dom, hore byvala este jeho sestra. A bola to nocna mora!!! Prve dni prisla navsteva svokrina sestra s rodinou a ona im veselo otvarala a ukazovala vnutra vsetkych skrin a suflikov 🙂)) Ani kojit som pred nou nechcela! Dalej nadavala, ze nemam upratane, ze nemam nakupene a navarene. Vycitala mi, preco kupujem tmave pecivo, ked manzel take nelubi(ale teraz nelubi svetle). Ked vzala malu von, tak som si zdriemla, to bol ohen na streche, preco som si nieco neporobila. Ked malu bolelo brusko a plakala a ja som s nou nesla do nemocnice, povedala mi, ze som zla matka! tak som jej splechla do tvare, ze ona je sprosta krava 🙂 A za to, ze manzel bol mamickyn milacik, nemusel utriet co vylial, nepoznal ani kos na pradlo, tak za takyto neporiadok si tiez mohla sama! Tiez som jej to povedala. Manzel drzal vo vsetkom somnou, velmi mu za to vdacim. Chodievala som stale k nasim, chceli mi vyhodit na ulicu psa, druhykrat som otehotnela a po roku byvania u nich nas vyhodili. Vobec sa im nepacilo, ze som zase tehotna a davali to hlasne najavo. a bola som opat u nasich, spokojna, ale nervozna co bude. Vyvolavala som s nou hodiny, nechcela som, aby bolo nieco zle, nerada sa hadam. Ked som bola na svadbe s manzelom, malu si zobrala bez opytania, co ma strasne vytocilo! Potom som si povedala, ze to takto dalej nejde, ja som bola nestastna aj ona, tak sme sa stretli, vsetko si vyjasnili, vie, ze somnou sa nema hadat, ked si za niecim stojim. Svokra aj cela rodina moje deti prekrasne miluje, fakt to je vidiet a rozprava o nich stale, ja som tiez rada, ze maju babku aku maju. Na tretie vnuca sa nevedia dockat a detom stale nieco kupuju. Ja s manzelom mozme cez vikend niekam vybehnut zrelaxovat sa a babka sa rada pohra s babami. Druhu som aj kojila bez problemov pred svokrou, priam som bola na to hrda, ze kojim! Takze u mna to dopadlo po problemoch dobre🙂 Ked su deti tam, maju dovolene viac, ako som aj ja mala u svojej babky a dedka, uz mi nevadia take detaily ako kedysi, viem, ze babina im chce len to naaaajlepsie. Ale byvat by som tam uz nesla 🙂))

azarijka
14. apr 2011

@meduzka35 tak to riesenie je celkom ok, ja by som to asi tiez takto riesila, pripadne moze priatel chodit za tebou domov (teda neviem ako to mas ty doma)... fuuu no nech cim skor dostaviate ten dom 😉

meduzka35
14. apr 2011

@moon1979 s ním je ťažko, myslím s jeho bratom..on berie tabletky na hlavu ☹ máva depresie a celkovo je taký nepokojný 😖 priateľ musí na neho opatrne, aj kvôli svojej matke ☹ jeho bratovi je 25 ale rozumovo na 10 rokov..jemu to nevysvetlíš, že nemáš ju otravovať atd..obťažovanie spočíva v tom, že mi chodí neustále do izby, nemám tu žiadne súkromie, celý deň ma prenasleduje kde som, čo robím..stále mi dáva otázky čo sa s ním nebavím..či som urazená, prečo sa pred ním zatváram..toto mám proste celé dni, keď som tu s ním sama..proste na hlavu ☹ ☹ ☹ ale ja som tu neni na návšteve, ja prispievam na podnájom,stravu kupujem, varím, upratujem..dotklo sa ma to, čo si o sebe myslí 😠 šak už som skončila s obskakovaním ho!!!a to sa mu nepáči 😠

evelyn11
14. apr 2011

ahojte,toto je vazne dobra teeemicka,aj ked nastastie sa mna uz netyka-zo svokrovcami ani s manzelovym bratom uz 3 roky aj 6 mesiacov niesom v kontakte.manzel aj s detmi tam raz za cas idu na 2-3 hodinky a ja mam vtedy aspon chvilku pre seba...Manzela to trapy,ze sa s nimi nezhodnem,ale ja si nestazujem,konecne mam od nich pokoj !!! 😀 😀 😀 😀 😀

meduzka35
14. apr 2011

@azarijka ďakujem, trošku sa mi ulavilo, keď sa mám komu vyrozprávať..ten dom bude ešte na dlho..priateľ spláca ešte auto ☹ dúfam, že sa to nejako utrasie : 🙂 -N ja to mám inak doma v pohode, ale predsa súkromie je súkromie

pinkypinkus
14. apr 2011

@evelyn11 😀 Tak to je zatiaľ rekord v ignorácii, aký som zatiaľ prečítala. 🙂 Ja zatiaľ nevídavam svokrovcov a švagrinú 1 rok, no aj tak mi občas "vbehne" do snov ako nočná mora.... 😝 Som zvedavá, ako dlho to potiahneme 🙂

evelyn11
14. apr 2011

@pinkypinkus Ahoj-vies,my nebyvame v jednom meste spolu so svokrovcami,tak sa nemame ani sancu stretnut a nieco si vyrozpravat a este k tomu sme obidve tvrdohlave-to znamena,ze ani jedna neustupime prva....ale,ako som uz pisala,ja ani nechcem,takto mam pokoj a uplne mi to vyhovuje... 😵

renatad
14. apr 2011

@danculik jednoducho, povedať jej pravdu, na tú sú svokry najviac háklivé 😀 😀 mne ešte k tomu dopomohla švagrová, nakoľko sa do toho zamotala, tak mám pokoj od oboch 😀 😀 syna som kojila do 15 mesiacov, tak ho ani nevideli a muž tam tak 1x do mesiaca niekedy ani tak "často" s deťmi ide / ked mám ja iný program/ 😅 😅

renatad
14. apr 2011

@katushka16 gratulujem k výročiu 😀 😀 človek si až potom uvedomí, že aký može byť život krásny 😀 😀 😀 😀 😀

pinkypinkus
14. apr 2011

@evelyn11 My to máme podobne, bývame 500km ďaleko. A aj keď ideme k našim, ktorí od svokrovcov bývajú len 10km, nejdeme tam. Môj manžel s malým tam asi 3x za to obdobie bol, aby sa TO ako-tak urovnalo, no oni nemajú záujem - o nič, ani o malého. Tak "srať" na nich. 😀
Mne je to úplne jedno, nie som na nich nijako odkázaná....
No aj napriek tomu všetko čo sa stalo zostáva v našich mysliach a ničí nás. Mne ešte aj po takom dlhom čase občas svokra "vhupne" do snov ako nočná mora......

katushka16
14. apr 2011

@renatad ďakujem,krajší by bol keby mm nevyvolávajú a nezaťažujú stáááále svojimi problémamy

renatad
14. apr 2011

@katushka16 to mám aj ja, ale ked to mm nevadí, tak nech mu volaju 😝 on je tiež ako na špagátiku, prines a urob, našťastie je tak vyťažený v práci a doma, že nemá čas lietať 70 km tak a 70km späť 😀 😀 ale vie, že ja o nich nechcem ani len počuť, tak sa doma o nich ani nebavíme 😎 😎

katushka16
14. apr 2011

@renatad jemu to nevadí,ale mne áno,lebo ho len využívajú a on je taký,že nevie povedať nie.my bývame v 1 meste tak to je dosť nevýhoda.

penn
14. apr 2011

@danteska no s haraburdami je to veru tazke, kolace sa daju rozdat ale haraburdy chcu potom aj vidiet niekedy, ja tiez obcas dostavam take darceky ale zatial nie od svokry.. no ale co s tym..

ale ine som chcela.. asi ta nepresvedcim a nechcem sa do toho pliest, ale aby si sa ty netrapila..casto tu citam, ake su baby nestastne ked babky, svokry, krstne mamy robia rozdiely medzi vnucatami.. ale bohuzial no este od rodicov ako tak sa da vyzadovat aby pocastovali deti rovnako.. tak k vnucatam to uz sa neda vynutit, mozu mat oblubencov.. a v tvojom pripade,
len preto, ze maly ma rok.. neznamena to, ze by mu mala nieco kupit.. len preto, ze napr. my kupujeme s laskou nasim neteriam.. nemozeme vyzadovat to iste od surodencov to je kazdeho rozhodnutie a city..

len cim skor sa s tym zmierime tym menej budeme smutne

kocurko1
14. apr 2011

Dnes mi kamoska odniesla do charity 2tasky okrem ineho aj s nepotrebnymi darcekmi, nepouzitymi velkonocnymi dekoraciami a nepouzitou darovanou kozmetikou. Zobrali bez problemov. Urcite sa najde niekto, komu to padne na uzitok..... Viem, ze tam chodia brat aj slusne rodiny, ktorym to prave nevychadza.

renatad
14. apr 2011

@katushka16 fu tak to je smola, my máme medzi sebou 70 km 😎 treba manžela zamestnať natoľko, aby nemal viac čas sa nechať využívať, čo je ale ťažké, lebo prenho to budú vždy rodičia

danteska
14. apr 2011

@penn ja viem,mas pravdu..byvame u nasich,od svokry sme dalej..nevidela maleho 5 mesiacov,raz za mesiac alebo 3 tyzdne mi napise sms-najprv napise ako sa ma zle a potom sa opyta co maly..to je vsetko..tak som naivne dufala ze ked uz mi chce pomoct-kedze muzov plat ide skoro cely na uver-tak malemu donesie nieco uzitocne.radsej mi mohla kupit pre maleho krabicu mlieka a nikomu nic nosit a bola by som jej vdacna..ale take nezmysly co stale nosi resp.co mi nabali ked idem od nej mi uz fakt vadia.napr.ked som u nej a vie ze na druhy den odchadzam tak kym som s malym vonku mi zbali medzi moje veci do cestovnej tasky vsetko mozne,a ja sa doma nestiham divit ked vybalujem 😀 ona je svojska,tazko sa mi to vysvetluje..zbytocnosti nie su jedina vec co ma trapi...

renatad
15. apr 2011

ja by som si rada prečítala,ak by existovala dáka stránka, čo o nás - nevestách, píšu skokry 😀 😀 😀 to by sme asi čumeli 😀 😀 musím sa v duchu smiať ked si spomeniem na tu moju 😀 😀 😀 čo tá by popísala a predpokladám, že každá druhá by sa cítila ukrivdená 😀 😀 😀

evelyn11
15. apr 2011

@pinkypinkus Pekne si to napisala:tak srat na nich!Ja ich mam tiez v pazi a za tolke roky mi uz ani do snov nelezu,neboj ani tebe po case nebudu..... 😅 😅 😅

penn
15. apr 2011

@danteska xixi, hej hej, ale vlastne, asi z toho nie si az taka smutna, ze? ved mate svoj zivot..

ale hmm aspon, ze to mozes dat teda do pivnice, skoro jak rovno vyhodit... a niekedy aj sa zaujima o tie veci? ze ci musis davat pozor, aby si to nevyhodila vsetko?

@renatad xixi, no to hej len ony asi takto nechatuju.. ale pravda, pravda.. tak ma napada, ze aj my sme dostali taky vosk, ako je to inak uzitocny darcek, len my uz sme medzitym vosk mali tiez.. tak ale rozmyslam, zeby som to sla pouzit.. mozno prave tak by to svokre bolo luto, ze nam nieco kupila a ani sme to nepouzili..

tak ako ked ja niekomu napr. darujem knihu a oni to nechaju u pribuznych a nikdy si to nezoberu, neprecitaju

katushka16
15. apr 2011

@renatad veď to,že pre neho sú to to vždy rodičia a tým sa aj riadi,ale niekedy nechápem,či môže byť taký slepý a nevidí ako ho využívajú,toľkokrát sme sa kvôli tomu pohádali,ach jaj.škoda reči.a nie,že len rodičia ho využívajú ale aj švagrina-sestra jeho.no konec!!!!!!volakedy si myslím,že ma trafí šlak,jaké mám nervy.neviem ako by som ho mala ešte viac zamestnať lebo on nechodí nikam,z roboty domov,venuje sa malým,pomáha mi v domácnosti...

katushka16
15. apr 2011

@penn ale ako môže mať babka radšej vnúčatá od jedného svojho dieťaťa ako od druhého?veď vnúčatá by mali byť rovnako oblúbené,ľúbené,obdarované.nie? tieˇž môj prípad

danteska
15. apr 2011

@penn tak smutna ako smutna...mam obavy aby sa to neopakovalo-sice teraz zijeme daleko od seba,ale budeme sa stahovat do mesta kde byvaju lebo moj muz tu ostat nechce..a ja nechcem do noveho bytu-kde nie je pivnica 😀 -nejake deky,casopisy,a plno veci ktore sa na mna sypu ked u svokry otvorim skrinu 😅 .na navstevu sa tam tiez moc nehrabem lebo moja svokra ma vsetko zauzivane-vypit si v klude kavu,v klude najlepsie sama sa najest-a to ja som s malym vtedy v izbe aby sme ju nerusili 😖 ..je vela veci co mi prekaza..zo zaciatku som to tak nevnimala ako s odstupom casu..ale tak treba sa aj s tym asi naucit zit,nikto nie sme bez chyby...

anda2
15. apr 2011

@smisel podobne, ale stým že mne len slubuje a potom na mna kašle, a stým ohováraním je to tiež strašne, už ju ignorujem na plnej čiare, a som rada, že ked tam nejdeme tak oni nepridu, dakedy aj pol roka, ale popritom som ja na chybe, ale už som si zvykla

anda2
15. apr 2011

@choupinette Mrzí ma to bábo, ale nechápem tvojho priateľa, ved si ho spravil on, a prečo si ťa nezastal, nedivím sa ti, že máš kadejaké pociti a si tam sama, ale dakedy je lepšie byť sám/to už nebudeš, aj ked to je tažke/ako s dákým s m na krku čo ťa má obmedzovať a nutiť k takymto veciam. Ved ak zase náhodou otehotnieš, tak ťa zas tam pošle?

penn
15. apr 2011

@katushka16 hmm nooo myslis, ze by to ako tak nemalo byt, ze rozdiely hej? ze by to malo byt ako rodicia, spravodlivo..

ako ani mne by to nebolo jedno.. nehovorim, ze je to v poriadku, ale tak to je ..za prve to vidim zo skusenosti, ze realita je taka.. ked si naozaj zoberiem, vselijakych starych rodicov, ktorych poznam a vnucata.. a za druhe no ja som presvedcena, ze naozaj to nie je vynutitelne.. a ze sa to neda nejak narokovat, dokonca ked budeme k sebe uprimni... ani len rodicia nemaju rovnaky vztah k svojim detom aj ked vacsina sa snazi aspon im rovnako nadelit..(rodicia podla mna teda maju nejaku moralnu eticku povinnost aspon kamuflovat rozdiely ak nie priam aj zakonnu povinnost)

ale u starych rodicov, proste sa tie city vyvinu rozne aj z reality, ze s vnucatami inak casto prichadzaju do styku, trebars napr. aj akoze babka vychadza z jednym zatom lepsie ako s druhym, to vsetko sa prejavi.. ale ked sa babka rozhodne, ze jednemu vnukovi kupi, knizku a druhemu cokoladku.. no ako jej to mozme vycitat, to je fakt jej vec

napr. poznam kocku, ktora ci chcela ci nechcela, mozme sa do toho vzit ked ma niekto dvoch surodencov a teraz kazdy ma dieta no a jeden synovec vyrastal velmi skromne, druheho rodicia zasa boli na tom lepsie a ci chcela ci nechcela, jeden jej prirastol k srdcu viac, lutovala ho, druhy bol rozmaznanejsi.. a myslim, ze dieta tvojho surodenca je ti dost blizke, .. akoby bolo vnuca.. takze da sa to porovnat no

katushka16
17. apr 2011

@penn myslím si,že starí rodičia by nemali robiť určite rozdiely,veď vnúčatá majú byť pre radosť a nie,že tebe dám viac a tebe menej lebo s tvojím otcom/mamou nevychádzam najlepšie