Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

e_l_e_n_k_a
25. dec 2011

@mihouk sak chodte na tu lyzovacku. a komu chcete , tomu to poviete...alebo este lepsie.: "poslite im pohladnicu z tatier" no uz len tym by som sa trapila, ze niekto bude oduty.....sak vasa vec , kde date vase peniaze na dovolenku.... byt na vasom mieste , rozhodne idem!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mirkave
25. dec 2011

babulky,dlho som tu nebola.ale ako citam,tak citam,mame to stale pestre 😒 .moj mg volal mame den pred vianocami.akoze super telefonat-aj s malou volala a aj so mnou a aj na babatko sa opytala.no ale tak trapne mi to cele prislo,ze hnus.akoze sa nikdy nic nestalo a ze akoze je vsetko ok????juuuj sviatky lasky a blablabla.nastastie nemohla prist ku nam,lebo je nejaka chorlava a ze aby ma nenakazila.ze mame my ku nej prist.no uz ma vidis ako sa ku nej trepeme 😨 .ani za nic.ked chce dat malej darceky,tak nech ich sama donesie.ale viem si predstavit to napatie v lufte,ked dojde 😖 .slubila sa 28.decembra,tak som zvedava 🙄 .pretvarovat sa nebudem.to,ze ma nazvala manipulatorkou,nicitelkou rodiny a neviem cim este,ma u mna zapisane navzdy........

mihouk
26. dec 2011

@e_l_e_n_k_a To by si ju musela poznat, ona rata dni kolko sme u nasich a kolko u nich a mm je stale maminkin milacik. A ja radsej pojdem na dovolenku niekde do Francuzska, lebo je to blizsie a viem ze bude pokoj, ako riskovat to ze sa k nam nasackuju. Minule roky sme chodili s nasimi do Nizkych Tatier a to len na par dni, lebo dalsie sme museli trcat u svokry. Ved to urcite poznas, nemaju vobec ziadnu predstavu ako zijeme a stale sa nam montuju do zivota, robia to aj moji rodicia aj svokra.
Ved aj v lete, chceme ist na dovolenku do Chorvatska, velmi sa nam tam tento rok pacilo a uzasne sme si oddychli (konecne sme neboli iba an SK, myslim u svokry, alebo u nasich, kde nie je nic nove). Buduce leto planujeme ist znova, ale aj s malou. Chodime autom a je to presne ta ista vzdialenost ako ist na SK a uz pocuvame komentre, ze mala je este mala (bude mat vtedy okolo 8mes), co tam budeme v tom teple robit (na SK vobec nebyvaju 30ky horucavy). Tak uz som mojej mame vysvetlila, ze Chorvatsko je celkom civilizovana krajina, ze je tam normalna tecuca voda, ze my proste potrebujeme dovolenku a nie nahanat sa po rodine a ze keby sme isli iba na Sk, tak sa nikto ani nepozastavi ze je to daleko.
No a to este svokra spominala, ze aj oni rozmyslaju ist do Chorvatska, ale nechcu ist sami, tak som jej normalne povedala, ze my najradsej chodime sami a tak to ostane 😝

ada4326
26. dec 2011

Ja som sa včera nahnevala na priateľovu mamku. Piekla som 7 druhov koláčov na Vianoce, výslovne jej to jej syn ešte menoval aké sme robili, lebo sa pýtala či má doniesť koláče. Povedal jej že nemá nosiť, ale čo by neurobila pre synáčika. Prvé čo doniesla boli jej zákusky. Priateľovi som potom povedala, že mi pripadá netaktné nosiť na Vianoce koláče, keď vedela, že máme napečené. Ale..................... priateľovi zjavne chudí viac od mamičky, takže som mu povedala, že na Silvestra nech mu maminka urobí na čo ma chuť a ja budem vegetiť..............

staronova
26. dec 2011

@ada4326 To sa mám aj ja nahnevať na nevestu,že napriek tomu,že som piekla asi 8 druhov koláčov ona si dovolila priniesť za tácku zákuskov? Bože také prkotiny!!!!

acko
26. dec 2011

@ada4326 ked my ideme na vianocnu navstevu, tak vzdy nosime kolace. ci uz svokra alebo moja mama k nam, alebo my k svokre ci mojej mame. praveze podla mna je krasne ked sa na stedrovecernom stole nachadza pecivo z roznych rodin. tak to podla mna ma byt 🙂
takze suhlasim so @staronova - tvoja nevesta vie co sa patri 🙂

womenne
26. dec 2011

@ada4326 čo sa na to štveš??? Ved to je normálne, že doniesla ochutnať koláče, robíme to aj my v celej našej rodine a popravde robí sa to všude, mne pravidelne nosí suseda a vždy sa strašne poteším, pretože jej koláče milujem.

ada4326
26. dec 2011

u nás taký zvyk nebol a ja to nemám rada. Na Vianoce mám napečené, tak načo nosiť drevo do lesa. To som nemusela piecť, keď svokra donesie kupované.

e_l_e_n_k_a
26. dec 2011

@ada4326 nic v zlom , ale ty asi nie si v poriadku.... sak to tu nejde o to ci si mala alebo nemala napecene.... ale sak kazda gazdinka sa chce pochvalit..... tak to je normalne.... neviem co by si urobila, keby si svokru pozvala na obed a ona by si v hrncoch doniesla navarene komplet menu ako sa to stalo mne.... a s vetou, " NO ZEBY SME MALI CO JEST" jak som si mala ja pripadat ? a ty riesis par zakuskov.... bodaj by si mala len take problemy !!!

bambi2
26. dec 2011

@ada4326 tak si jej to mala zabalit naspak domov alebo hodit do kosa a bolo by po probleme.. aj ja tak robim... 😀 vyhodim vsetko co prinese svokra...

e_l_e_n_k_a
26. dec 2011

@staronova presne s tebou suhlasim!!! ale mne sa stalo, ze ked som doniesla tacku s kolacmi, tak svokre ich nestastnou "nahodou" zhodila na zem..... na vlastne oci som videla z druhej izby ako ich narocky zosunula na zem zo stola.... skoda, ze v tej chvili som akurat menila baterky do kamery... nemala som jej to ako dokazat... tak som to manzelovi vravela az doma, lebo som nechcela kazit oslavu....manzel jej vynadal cez telefon, a ona ma nazvala spinou, co sa chcela len predviest so zakuskami pred ostatnymi.... najprv to popierala, ale manzel jej vravel, ze to nas syn ju videl,a ze az potom som mu vravela aj ja ,ze som to videla, a ze nevie preco by si mal take nieco vymyslat, take male decko.... potom priznala a vypla telefon.... ale sa tvarila pri dalsom stretnuti akoby nic, ziadne prepac....

e_l_e_n_k_a
26. dec 2011

@bambi2 to nemyslis vazne??? neviem,ci je to dobre..... ja teraz uz vobec nie som v kontakte so svokrou, ale pred tym ked detom nieco dala, tak som nenamietala, predsa je to ich babka... tebe by sa pacilo, keby manzel vyhodil vsetko co donesu tvoji rodicia???a dalsia vec je ta, ze deti z toho pekny priklad urcite nemaju...

mihouk
26. dec 2011

@ada4326 Ved nech len donesie a ty mozes vegetit. Keby napiekla rovnake ako jej priatel menoval, mozno by ma o nastvalo, ale inak nie. Moj mm je tiez zvyknuty na maminkine kolaciky, ale ma smolu, lebo svokra mi len doniesla orechy, ze ved nech na Vianoce mozem vypekat. Tato veta ma nasrala, robotu mi este robit, hlavne ked som v 37tt. Nabuduce uz budes pripravena a nemusis sa tolko vypekat a mas viac casu na seba. 😉

ada4326
26. dec 2011

Nemám nič proti zákuskom, ale tu ide skôr o to, že ona to nosí aby náhodou priateľ netrpel núdzou a nie preto lebo sú sviatky. Nestalo sa to totiž prvý krát, minule mi okrem listového šalátu pribalila aj zálievku - vodu s octom a cukrom. Lebo ja som asi totálne drevo...................... A to mi dosť prekáža.

bambi2
26. dec 2011

@e_l_e_n_k_a keby priniesla nieco normalne tak je to v poriadku... ale ked donese len take zbytocnosti o ktore mi nestojime tak bohuzial... 😉 a okrem toho ak moje segry ked nieco malej kupia tak kupia nieco normalne... a nie veci ktore svokra nepotrebuje a je jej ich luto vyhodit. vies, neni sme na tom tak zle aby sme si nemohli dovolit kupit nieco nove... 😉 a mala nemusi ani vediet, sprostosti nepotrebujeme...

e_l_e_n_k_a
26. dec 2011

@mihouk presne viem, o com pises...take odratavanie som zazila aj ja ... este ked sme boli na sk , a svokrovcami sme boli v kontakte.... na hodiny mi vyratala, ze kolko som bola u nasich a kolko u nich.... a aj tie vylety.... sli sme na vianocne nakupy raz a ked sme sa vracali naspat, tak sme sa zastavili v ich dedine... si mala vidiet ten cirkus..... ale ja s muzom sme boli za jedno, ze ich nepotrebujeme ku kazdej somarine.drzim palce!!

ada4326
26. dec 2011

@e_l_e_n_k_a jaaaj to by som ti mohla rozprávať o "len takých problémoch " to je celá veda..................... to nie je len o zákuskoch.....................

e_l_e_n_k_a
26. dec 2011

@bambi2 no darcek je darcek....ci uz draha vec alebo zbytocnost... to je moj nazor

e_l_e_n_k_a
26. dec 2011

@ada4326 a to ona sama ti vravela, ze to nosi preto aby priatel netrpel nudzou? ci?

bambi2
26. dec 2011

@e_l_e_n_k_a tak to si ty... ja o zbytocnosti nestojim ci darcek ci nedarcek... ja si mozem dovolit vsetko kupit sama :o) a kupim radsej vsetko nove... ja na detoch nesporim... lebo nemusim...

ada4326
26. dec 2011

Ona veci vždy preberá s priateľom, môj názor nie je podstatný.

acko
26. dec 2011

@ada4326 vidis, mala si jej aj ty nabalit vasho vianocneho peciva. my to tak vzdy robime - kazdy donesie nieco svoje napecene a odnesie si mix toho co napiekla domaca gazdinka a co jej ostatni doniesli 🙂

ada4326
26. dec 2011

@acko nabudúce tak urobím 🙂

mihouk
26. dec 2011

@ada4326 Tak pekne priatela vykrm, ja som to urobila a ked ma nejake pripomienky, tak sa jej spytam ci ma pocit, ze sa mu so mnou zle dari??? Neviem ako dlho ste spolu, ale teraz moj mm hocikedy ked sa rozpravaju s mamou, tak je povie ze ja to robim tak a tak a ze je to dobre. 😝
@e_l_e_n_k_a Odkedy mame maleho, tak som povedala dost a nemienim sediet iba doma, ze chcem aby maly nieco aj videl a zazil. A najlepsie je, ze ked ideme pozriet mm babku, tak to ona nerata a je ofucana, ale mm vie ze je to jeho rodina. Ona je cele dni doma a rozmysla nad hovadinami a tak to berieme, ved planovat nam s kym sa stretneme a co budeme robit, je na hlavu. Jednym uchom dnu, druhym von, tak to robi aj mm a potom je svokra oduta, ze jej nevychadzaju plany (aj ked su nase) 😝 😝 😝 Najnovsie som sa dozvedela ze ma uz vola Ivana, nie Ivanka ako ma vola cela rodina, tak neviem co jej zase preletelo popod nos, no ale budem sa zatazovat????? NEEEEEEEEEEEE 😀 😀 😀 😀 😀 😀

staronova
26. dec 2011

Ja som veľmi zvedavá,čo budete robiť,ked nastanú nejaké veeeelké problémy napr. ochorenie niekoho z rodiny, ked teraz sa neviete vysporiadať s banalitami. Potom zabudnete aj na blbé zákusky darčeky návštevy...apod. Trochu nadhľadu by vám nezaškodilo.

ada4326
26. dec 2011

V mojom prípade napríklad nastala situácia, že sa mi narodil syn, ale svokre sa nepáčilo meno, tak mi povedala, že sa nebude so mnou do konca života rozprávať. Syn sa narodil malý, má dodnes problémy s jedením ale vôbec nič mu nie je. Prešli sme niekoľko lekárov, všetky výsledky má chvála Bohu v poriadku. Názor lekára bol ten, že máme prestať riešiť synove nejedenie. Odpoveď svokry - že ho teda máme nechať umrieť. Ja nie som malicherná a veľa krát som sa nad vecami povzniesla, aj v prípade zákuskov som poďakovala a bola ticho. Zdravotné problémy? Tak napríklad - moja mama je chorá - vážne chorá, ja som 350 km od rodičov, ale keď som išla do roka za rodičmi, moja svokra mala pripomienky, že musí klamať susedkám prečo tam chodím. Malichernosti, hlúposti - ale čo je veľa je veľa.

irriss
26. dec 2011

@ada4326
i u nas nastal problem se jmenem, kdyz se narodila dcerka...
..tchyne se ani nezeptala jak se jmenuje ...pocitala s tim, ze se jmenuje po ni..protoze jeji syn - muj manzel ji slibil, kdyz mu bylo asi 13let, ze az jednou bude mit dite-holcicku, ze se bude jmenovat po ni...
no mala se narodila temer 30 let potè...jeste stesti, ze na tento "detsky slib " 😉 zapomnel... 😎 (jmeno tchyne v dnesni dobe je totiz nepredstavitelne a prilis tvrde)

Chtela jsem male alespon pri krtu dat jeji jmeno, bylo mi do urcite miry tchyne lito...ale tchyne odmitla, ze pry "DRUHA" nikde "stat" nebude...a to ani co se tyce jmena 😒

mirkave
26. dec 2011

@e_l_e_n_k_a to akoze plne hrnce,aby nezomrela od hladu???? akoze sa mi zastavil rozum,ale sa musim aj zasmiat 😅 .tomuto vravim sila.......to by ma roztrhlo......pekne krasne by si vsetko pobrala nazad domov

mirkave
26. dec 2011

@irriss no to ja som ako male,niekolkorocne skolkarske dievcatko raz mame,ked mi nieco nechcela dovolit,povedala,ze ju dam ako staru babku do domova 😨 .a to mam akoze splnit 😅 ?ako male deticky povieme vselico.my sa s maminou uz roky na tom smejeme.pracovala som aj v domove dochodcov a mama sa ma vtedy pytala,ze ci jej tam uz robim hniezdocko 😀 .je smiesne,ked sa stve tvoja svokra kvoli tomu,ze ste nedali jej meno.je to trapne a sebecke z jej strany.ale hold smola-co clovek,to ina povaha...... 😒

mihouk
26. dec 2011

@mirkave Tvoja mama je srandovna, mne mama vzdy hovori aka som hrozna povaha, tak jej na to poviem ze som mala dobru ucitelku 😀 , tak to mi vzdy povie ze ma mala radsej splachnut do zachoda ked mala tu moznost, lebo teraz sa tam uz nezmestim. A takuto konverzaciu moja svokra nikdy nepochopi, jej som raz povedala, ze hrozne svojho synacika vychovala a ona s vaznou tvarou odvetila, ze robila co mohla a potom som od mm dostala hubovu, ze ona to berie vazne a ze by som sa mala ospravedlnit. No tudle, viem ze mam zvlastny druh humoru, ale ak je niekto pripeceny, tak za to ja sa ospravedlnovat nebudem a ani som sa neospravedlnila. Uz jej to sice nehovorim, teraz je moje oblubene, ak sa ti nepaci, zbal si veci a chod k mamicke a to mm vzdy odmietne a ja sa v tom vyzivam, lebo mu to hovorim VZDY pred nou 😀 😀 😀 😀 Dobre, dobre som svina, ale neda sa mi pomoct, je to trvale... 😝 😝 😝