Možnosti dôchodcu, o ktorého sa nemá kto postarať

8. máj 2020

Aké sú možnosti umiestniť 66 ročnú dôchodkyňu? My sa odmietame o ňu starať, na domov dôchodcov nemá, má exekúcie. My sme už 3 exekúcie uhradili, z dôchodku zostane cca 80 eur, odmietame ju ďalej živiť.

fkata
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
brita7777
8. máj 2020

@hyberncia asi hej vyzera to tak 🙂 sila sudit predom !!?
je to az take smutne, aj korona prisla, aj pomaly odchadza a ludom stale nedochadza, sudit druhych ked o nich vies par riadkov nie je kúl

zuzap33
8. máj 2020

@pieksamaki v dnešnej dobe sa už nedá zbaviť svojpravnosti. Dá sa len zbavenie cestou súdu na právne úkony. Nekonečný proces. Musí mať diagnózu od psychiatra, súd atď. A bude mať opatrovníka. Keď pôjde do dss a nebude sa jej tam páčit, môže kedykoľvek odísť, aj keď bude predtým liecena na psychiatrii. V dnešnej dobe už sa nedá starého alebo chorého človeka len tak strčiť do ústavu.

pieksamaki
8. máj 2020

@zuzap33
Ani ked bude zopár krat najedený na ulici a atd....a normalne riešený stav....ze vysvetlenie situácie?
To je zaujímavé....som nevedela....ani som to nikdy neriesila....ale ono je to tazke s takými ľuďmi ktori uz sa v tomto svete nevyznaju.....

cica8
8. máj 2020

@sasa1310 presne..... Si spomenie keď bude v jej veku a jej deti sa budú chcieť tiež jej zbaviť, či jej to bude príjemné...

zuzap33
8. máj 2020

@pieksamaki nie, ani v tomto prípade. Riešime v rodine podobný prípad, staršia osoba niekoľko krát liecena priebehu 2rokov na psychiatrii, niekoľko krát pokus o samovraždu, útek z bytu, obťažovanie susedov atď. Dvakrát umiestnená v dss, odišla po dvoch troch týždňoch na vlastnú žiadosť. A trápenie pokračuje. Podobne susedu, roky liecena na psychiatrii, až súdne konanie o opatrovníka, riešené niekoľko rokov, až sa konca chudera ani nedožila.

marca12
8. máj 2020

@andrbeata nezazila sj nepochopis,nesud. To ke strasna situacia v rodine a bud rada,ze to nemusis riesit.

marca12
8. máj 2020

@sasa1310 to tak vibec nefunguje,ze pred bankrotom prepises byt. Spravca konkurzu zistuje majetok a zisti,ze mala byt,ktory predala,konkurz jej zamietnu. Tusim 3 roky spatne nesmie predat majetok. To nie je take jednoduche vybavit konkurz ako si vsetci myslia

pieksamaki
8. máj 2020

@zuzap33
No to je dost od veci....nie ? Podla mojho nazoru....ved ked su samoublizovacie sklony napr aj u takeho autistu....atd.
Sa len tak zamyslam.....ze aby clovek vedel aj pomoct.....a pritom ani nemoze....

zuzap33
8. máj 2020

@majkeel ako ľahko napísané, ale prakticky neuskutočnitelne. Nemôžeš predať byt bez jej súhlasu a už vôbec siahnuť na dôchodok, atď

zuzap33
8. máj 2020

@pieksamaki v súčasnosti je takýto právny systém. Za socializmu sa starý ľudia zbavovali bežne svojpravnosti a umiestnovali v ústavoch. V dnešnej dobe to už nie je možné, nič bez ich súhlasu, alebo musia mať toho opatrovníka ustanoveného súdom. Nezávidím autorke príspevku.

stanulienkat
8. máj 2020

Poradit sice neviem,ale prajem vela sil. Hlavne psychickych. Taky clovek je velmi narocny a sam nespravi nic,nema zaujem,vsetko ma na haku a drihi nech sa staraju. Hotovy parazit. Verim,ze tie deti dali tej matke viac ako dala ona im.

eliska13
8. máj 2020

@cica8 a ako k tomu pridu jej deti, že sa platia exekutory za babku, ktorá sa nevie vypratať do kože?veď tu je dôvod toho, že uz majú plné zuby to bude asi niekoľkoročná záležitosť.Nehovoriac o byte o ktorý by prišli.Nepoviem potknut sa raz pomôcť splatiť dlh, ale nie opakovane to je nezodpovednosť

katkami123
9. máj 2020

Ahoj, ja som tak vybavovala babke. Do domova dôchodcov je to tak, že sa dá dostať aj prednostne, len to musí mesto schváliť. Najskôr si zájdite do domovov, kde by ste ju chceli umiestniť, tam Vam dajú tlačiva. Toto tlačivo sa vola žiadosť o bezodkladné umiestnenie. Len tam musia byt vypísané vážne dôvody. Napríklad, keby ju doma manzel bil, alebo bol alkoholik, že súrne nemá kam ísť a nemá sa kto postarať, alebo doma odpadava hocikedy a nemá kto s nou byt 24 hodin denne. V niektorých domovoch je dokonca rada aj pri čakateľoch, ktorým schválili tuto žiadosť. Čo sa týka domovov, každý ma individuálny cenník, ale ak bude na izbe ešte s niekym, žeby nechcela izbu samostatne pre seba, je to lacnejšie, niečo cez 310-320 €cca na mesiac so všetkým. A prajem pevne nervy pri vybavovaní, je to neskutočná byrokracia, overovanie, ťahanie sa po notaroch. Ešte jedna vec, keď píšeš, že tvoja matka je problémová. V jednom z tých vyhlásení, ktoré sa overuje notárom je aj ceste vyhlásenie, že za ňu niekto z vás musí prevziať zodpovednosť a napríklad doplatiť, keď vy chýbali peniaze na niečo a tiež po úmrtí výstroji pohreb.

katkami123
9. máj 2020

Ešte je tu možnosť, nemôže ísť pracovať brigádne a tak si tie peniaze splatiť? Je aj rôzna práca z domu. Najlepšie by bol ju zbaviť svojprávnosti, len to sa robí súdnou cestou, nenudí byt priamo psychiatrický prípad, to sa všetko dokazuje na súde, dôležité je, že nevie narábať s peniazmi a chyba jej súdnosť. Druha vec, keď ste za ňu už predtým splácali, asi ju veľmi ani netrápi, keby aj prišla o byt a vyhodili ju na ulicu, lebo si mysli, ze by ste si ju ku sebe nasťahovali a aspoň by sama nebola, sú mnohi ľudia aj neskutoční sebci, ktorý si myslia, že sú privilegovaní a môžu všetko. Skúste sa stretnúť s právnikom, ktorý sa zaoberá rodinným pravom, on Vam poradí ako postupovať z právneho hľadiska.

karolinakr
9. máj 2020

@katkami123 no konečne mudry nápad
My mame 68 r. brigádničku v obchode Terno, kt.robi na polovičny
Tak keby tvoja mati odrobila 4x do tyždna od 6.00-14.00, tak ma k 80€ + ja neviem kolko 480€ a to jej krásne stači na dom dochodcov
Susedova tetka v 73 r. stale robi doktorku a tych dochodkyn 67r.poznam viac, čo pracujú
Tak ani nema vyhovorku,že to nejde
Bingo
A pripad vyriešený
A ked je leniva, to už neviem...

zuzap33
9. máj 2020

@karolinakr už vidím ako denne vyráža dôchodkyňa z domu dôchodcov na brigádu 😏

karolinakr
9. máj 2020

@zuzap33 tak možno nie, ale z luftu peniaze nepriletia. Nech si najde bohateho milenca

stanulienkat
9. máj 2020

@zuzap33 spod mosta sa jej asi bude lepsie vyrazat🙃

zuzap33
9. máj 2020

@stanulienkat o tom pochybujem. Dochodcovia su v nasom prave posudzovani ako chranene osoby.

pieksamaki
10. máj 2020

To je podla mna taky pripad ze do prace nepride.....alebo tyzden a dost.

Je to tazko ...lebo oni uz su aj znechuteni....niektorym nedovoluje zdravotny stav...ci uz psychicky alebo fyzicky......
Ale navrhnut by sa jej to malo....ja len nezavidim to autorke odkomunikovat...najlepsie by bolo keby to povedala cudzia osoba.....socialny pracovnij......castokrat je to od rodinnych prislusnikov neprijate....lebo vidia ti starsi ludia za tym..ze sa ich chcu zbavit...atd....

katkami123
11. máj 2020

Mnohí ľudia sú bez sebareflexie. Môj dedo cely život pil, moja babka z neho chytila na nervy, deti ho ani vidieť nemôžu kvôli hroznému dectvu, aj babke vyčítajú, ze s ním bola a neodišli, hrozne spomienky. A myslite, ze sa taký človek spamätá? Kdeže, stále pije, je ešte protivnejsi a prekvapený, že ho má každý plne zuby a nikto sa o neho nechce starať. Takze čudujem sa tým, ktorí tu idu autorku súdiť, ze sa nechce postarať o “mamu” keď vôbec nevedia čím si prešla, aký život mala. To, že je ešte niekto rodič, neznamená, že bol dobrý a všetci sa mu už iba kvôli tomu statusu budú vrhať okolo krku s láskou. Nech si najskôr každý vstúpi do svedomia akým bol človekom. A s niektorými ľudmi je lepšie mať úplný pokoj, aj keď je to rodina. A píšte si, čo chcete, pochopí iba kto zažil.

autor
11. máj 2020

@katkami123 asi tak.

autor
11. máj 2020

@pieksamaki ona je svojprávna, dospelá, ja ju nútiť nemôžem na nič.

dovozadokoca
11. máj 2020

@katkami123 to sú tí ludia, čo ešte na smrtelnej posteli, keď ich žena krmi a utiera im prdel, jej budú do p*c a k***v nadavať. Mame v rodine taky pripad.

because
11. máj 2020

Ja som pomáhala jednemu 80roc.panovi, ktoreho druzka vyhodila z domu. Nemal ziadne peniaze iba dochodok. Vybavili sme mu domov pokojnej staroby ktoru spravuje katolícka charita. Plati cca 450€/mes.
Takze odporucam sa obrátiť a obvolat charitatívne DD s komplet starostlivosťou, dom predať, skusit vyplatit aspoň nieco a ds asi budete musiet doplacat vy. Tieto charitatívne ibstit. Su asi najlacnejšie. Potom uz len zostáva nechať ju napospas alebo pod most...

katkami123
11. máj 2020

@dovozadokoca
Ja jediná som za dedom chodila z celej rodiny ho pozrieť. Aj napriek tomu, ze i babku nebol schopný sa starať, ale nechcel ju dať ani do domova, lebo by už nemal po kom ziapať. Dopadlo to tak, ze tam boli z jeho strany pokusy si vylievať nervy ešte aj na mne, keď už nebolo na kom. Bohužiaľ, odplašil si aj tu poslednú osobu a nie je mi ho ľúto. On sám necíti ľútosť k nikomu, iba k sebe.

katkami123
11. máj 2020

@dovozadokoca
Moja babka sa stal starala o dedovu mamu. Cely čas mala silne reči, až pokým jej nezačali byť posledné hodiny. Dedo bol z toho pol roka vyplašený, keď zrazu videl, ako sa tá silná a sebavedomá žena bála zomrieť, ako kričala ja ešte nechcem zomrieť. A to pritom cely čas hovorila, ako už zomrie, aká je stará. Oni veľmi dobre vedia, prečo sa smrti boja, vtedy sa im premieta cely život pred očami... a verím v posmrtný život aj v Boha a verím aj vdaka tomuto, že vtedy, keď je už úplne neskoro, všetci sa boja, kde skončia.

katulienkax
11. máj 2020

@cica8 urcite s takym treba pocitac, zivot je taky a ty sama vies ako sa chovas k svojim detom, rodic ktory chlasta, robi dlhy vsade kde sa da neda si povedat tak takeho si vezmes domov aby ti este aj tvoj majetok vozil do zalozne? Alebo ti svojimi recami robil peklo zo zivota?

katulienkax
11. máj 2020

@dovozadokoca smutne verim tomu ale treba brat rozdiel ci bol taky furt alebo len starecka demencia - niekedy tato choroba strasne zmeni cloveka k zlemu, ale keby som vedela ze pocas zivota bol dobry a staral sa pekne to je ine