Muž je držgroš

16. jan 2022

Máme dve deti, nebol vždy taký alebo až taký. Keď sme boli sami bez detí a bez hypo asi som to tak nevnímala alebo sa to časom zhoršilo, neviem. Odkedy ho poznám nosí jedny tepláky, druhé som mu kúpila ja, pyžamo to isté, jedno má ako dlazkovu handru ale to je dobré, on nové nepotrebuje. V zime nosí jedno spodné tielko, nedajbože by sa z večera do rána neuschlo keď sa operie. Holicke nepôjde, lebo šak musel by jej tam nechať 10€, radšej sa na debila ostriha doma sám. Veci si kupuje vylucne zvlášť do roboty, tie inde nenosí aby ich nezničil. Keď niekde ideme dá si staré, zničené 130 rocne handry. Ja sa hanbím ako pes, nie som módna ikona ale občas si niečo na seba kúpim a hlavne nenosím sprate prasive handry. Momentálne som na RD čiže môj prídem je značne obmedzeny, ja už ani neriešim, že v živote mi nič nekúpil keď sme spolu v obchode (keď si náhodou ide kúpiť niečo do roboty) nedostala som od neho okrem snubneho prsteňa nič, naozaj nič. Každé vianoce lamentuje, že nič si nekupujeme a to keď si niečo kúpime tak v hodnote 20€ (to on vždy uda takú hodnotu) mne je to jedno ale rada sa poteším aspoň raz za rok. Meniny, narodeniny sampanke. Ja od neho nechcem nič, žiadne dary. Ale keby si aspoň na seba kúpil 🙏 do istej doby som mu kupovala zo svojho ale už som si povedala dosť, on mi nijako finančne nepomaha, nikdy sa ma neopýtal či mám čižmy, bundu alebo niečo. Rovnako deťom všetko oblečenie kupujem ja, aj lieky, vitamíny, bežné denné nákupy v potravinách, škôlka obedy. On zaplatí hypo, nájom, poistky. Chodí na väčšie nákupy potravín počas mesiaca. Má svoj účet, zarobí dobre ale koľko má nasporené alebo čo robí ďalej s peniazmi neviem. A je mi to jedno, vždy som si vystačila sama. Pre deti kúpi až keď ho zdrbem, keď už nemám z čoho ale sám od seba sa nemá k ničomu. Chodím s ,,jeho,, autom dvakrát do týždňa s deťmi v rámci mesta na krúžky (platím ich ja) preveziem max. 5€ nafty a on mi naposledy šplechol, že mám natankovať. mne je pri týchto rečiach do plaču a to si poviem, že už horsie nevymysli ale vždy príde niečo ešte horšie. Ani neviem čo chcem od vás počuť len som to chcela volakomu už povedať lebo komu budem toto vešať na nos, s nikým sa o tom nebavím.

sima338
17. jan 2022

Uff, tak keď si to nesie od rodiny, to je silný vzorec správania, bohužiaľ. Ja by som ešte skúsila o tom s ním komunikovať, napr. v štýle, že zavádzaš na každý sviatok darček a zvýšiť tú hodnotu napr. na 50 EUR. Ty dáš jemu, on tebe. Proste pekné rodinné pravidlo. A tiež by som mu povedala, že sa hanbíš, keď má na sebe veci z roku jedna dva, že nemusí mať zrazu šatník, ale proste aspoň 2-3 slušné outfity, keď niekam pôjdete. Veď aj v bežných obchodoch sa dá za pár peňazí v dnešnej dobe dobre obliecť.

puklica13
17. jan 2022

Autorka, prepáč za výraz, ale si naivná, ty už rozvratenu rodinu máš.. len to nechceš vidieť.. vyciciava z teba radosťzo života a elán.. čo zostane za pár rokov? Véd už teraz si len bezduchy stroj, bez radosti zo života, bojíš sa povedať co si kúpila deťom aby ta nezdzubal.. otravil ti život tímy recami...myslíš,že keď ty nie si šťastná a spokojná tak tvoje deti budú? Myslíš,že na nich nezanecháva toto stopy? Moja sesterka vyrástla presne s takým otcom, teta sa nerozviedla,ved co by ľudia povedali,nech ma dieťa komplet rodinu..ona ma 45teraz a nevie sa tešiť zo života, trpí uzkostami,neurozou a sama povedala ze psychiater jej poukázal na priamu súvislosť s detstvom a v tom v akej atmosfére vyrastala , že vždy podvedome cítila že nie je šťastná ani ona ani jej mama..
Fakt toto chceš pre svoje deti? Keď budu mat 15 a bude treba zaplatiť lyžiarsky a ty z nejakého dôvodu nebudeš mať? Alebo len stravu v škole ci nejaké kino? Alebo z toho psychoteroru co zazivas nedajbože ochories.. a nebudeš môcť robiť.. a to sa skôr,či neskôr stane , moja teta ma odkedy si pamätáte trasenie rúk, nemôže vykonávať niektoré manuálne práce, a to bola v mladosti veľmi šikovná krajčírka.. a neurológ nenašiel fyzickú príčinu a jednoducho to bol len následok života s lakomcom co jej vykrikoval aj novú zubnú kefku..teta je chorá,potrebovala by kúpele,myslíš ze ujo jej prispeje? Ostatná rodina sme jej prispeli,lebo on povedal ze na pi..viny dávať nebude a ona si iba vymýšľachoroby aby nemusela robiť a on ju musí zivit...
Spýtaj sa sama seba..fakt chceš takto skončiť? A chceš aby takto skončili tvoje deti?

yonce
17. jan 2022

nechapem ako v manzelstve mozu fungovat ludia stylom moje a tvoje. proste toto nie. ono ci sa zmeni asi tazko, ak by chcel, podla mna by to uz bol davno spravil, no najhorsie na tom je, ze aj keby si nechcela, tak tym vsetkym tpia aj vase deti

autor
17. jan 2022

@puklica13 pokiaľ kúpim niečo z môjho účtu, nepovie nič. Zatiaľ sa o také nepokusil a ak áno, veľmi rýchlo by narazil. Na deti zatiaľ nie je taky lakomec, že by im nezaplatil výlet alebo čo by si od neho vypýtali ale môže sa časom aj to zmeniť. Inak veľa vecí čo si napísala sú pravda, bohužiaľ.

puplatko
17. jan 2022

Akože keď človek šetrí tak je to super, ale niektoré veci sú už cez. Veď život máme len jeden tak prečo sa až takto obmedzovať. Skúšali ste sa o tom zhovárať? Nejako si nad tie peniaze spolu sadnúť, že teda aké máš pocity, čo by si aj ty chcela, aj on a tak?

nevenka
17. jan 2022

@autorka to aj moj muz je taky, ze chodi v starych handrach, lenze aj ja 🤣😅. Nie ze by som si nekupila, nikde nechodim, nebavi ma to skusat, mam atypicku postavu a ked mi to nesedi, no nedam za obycajne tricko neviem kolko eur, ked viem, ze sa mi zbehne, pretocia svy a po prvom oprati bude ako nosene rok kazdy den. Lenze, hoci ma ucet muz, tak mam kartu od jeho uctu a platim, co treba. Ked napriklad nevyda, tak potom platim z toho, co mne pride z rodicaku. Ja si platim sem tam drogeriu, latky - sijem hlavne detom, tak to nemusi vediet, kolko stoji 😅. Ale je to moj konicek a uz mi aj povedal, ze no a co, ze z toho sa usiju veci, tak to nie je plytvanie. Ale zase, darceky kupi a nie male, lacne, ale ked uz, tak nech to stoji za to. Nemozem povedat na toto nic. Lebo su veci, na ktorych sa setrit da a niekde sa setrit neda. Ale take, ze oblecko, topanky, bicykel, odrazadlo, na to myslim ja, ale on to zaplati, lebo vsak vacsinu financii ma on. Ale berie to tak, ze sme rodina a peniaze su spolocne. Ked niekam ideme, pokomentujeme aj spolu, ze je to drahe, ale raz za cas, preco nie?
Hlavne mna zaraza to, ze sa nevnimate ako celok, rodina. Mala som aj kolegynu, co stale - ja platim, ja zaplatim on zaplati. Moje macky - platim vsetko sama, jeho fotak a veci k tomu, plati on. A manzelia boli. To je mi take cudne. Ale my obaja sme vyrastali v rodinach, kde peniaze boli spolocne, hoci aj nasi mali oddelene ucty, ale mali dispozicne prava. Male veci sa neriesili a vacsie do domacnosti alebo pre deti, to sa rozhodovalo spolocne. Nie ze od neho nic nechcem. Vies, to je aj Tvoj postoj od zaciatku, ze si to drzgrosstvo v nom podporila tymto. Mali ste sa dohodnut vopred, nech s tym rata, ze toto a toto bude takto fungovat. Spolocne. Lebo mqli by ste byt partneri. Lenze vy ste len spolubyvajuci, ako to vnimam. No mozes skusit sa s nim porozpravat.
Ja uz ked je zle, tak mu objednam tricka, gate ho donutim ist poskusat, ze si spravime nakupny vylet. Casto povie, ze to je este dobre, ale uz ked je to moc, aj sam uzna, ze chodi vo vyblednutych gatiach, ze to nevyzera uz dobre. Ale nekupi si za 50, ale za 25 nejake...Takze takto, no...

puklica13
17. jan 2022

No..vieš, ja si doteraz pamätám pár situácii.. napríklad raz prišli, keď mala mat sesterka stužkovú, že či by si nemohla požičať moje saty zo stuzkovej( ja som 2roky starsia), akoze už od prvého pohľadu aj moja mama vedela ze jej nebudú sedieť, je vyššia asi 10cm a v tej dobe bola aj taka väčšia,nie tučná,ale ma postavu po otcovi..no moje saty jej proste boli krátke a tesne..doteraz si pamätám ako sa na ňu pozeral a povedal jej niečo v tom štýle, to preto lebo stále ješ,keby si jedla menej ušetríme na jedle a nemusím kupovať saty na teba..nakoniec šla myslím v sukni a bluzke po mame..ak si pamätám,moje saty vtedy stali asi 1000korun a to boli z butiku, keď to spomenula moja mama,tak sa on len chytil za hlavu ze taka zbytocnost.. a proste doteraz mam ten pohľad poníženia vlastnej dcery v pamäti..
Podľa mňa robíš veľkú chybu ze nič nechceš od neho a sama si napísala ze kedy vedel koľko miniem tak by to komentoval..ja myslím ze by si mu mala natvrdo povedať koľko co stoji..lebo on si možno myslí že žijete zo vzduchu..

mihulam
17. jan 2022

Ja mam doma takeho isteho muza. U nas ak sme aj sli niekam na vyet a to cca raz za rok a tam sa sli najest tak aj za to sa dokazal rozculit ze za maly dzus musel dat nejakych 80 centov , za co by mal z lidlu 2l flasu, a to pred odchodom hundral preco som nevzala vodu z domu ze zase budeme musiet kupovat. Moj inak ma tiez tricka ako emental, kolegovia mu casto daruvaju oblecenie, topanky, bundy, on si vsetko nechava aj ked mu to napr nie je dobre. U nas sa zacali zhromazdovat veci, lebo vraj toto je este na daco dobre a tam to tiez, Nic nechce vyhodit, na moje a veci deti sme nemali miesto ale na prazdne krabice po spotrebicoch z 2sv. vojny ktore uz ani sme nemali , no na to miesto bolo. No vedela by som pisat litanie. A tak ako ty aj ja dokym som mala ake take svoje peniaze tak som zila z toho potom ked som musela tak opatrne pytala, aj to nie vzdy dal tolko kolko som chcela, furt vyhovorky ze zabudol, alebo ze nema tolko penazi pri sebe. Ak nechal peniaze niekde , casom hundral ze uz sa minuli? a ja som si fakt ze nic nekupovala, vsetko len strava a minimum veci pre deti. Nuz a ako dalej? Pravdupovediac asi som si bola sama na vine ze som si od zaciatku nedupla, no teraz skor, tak aj da a aj daco navyse, sice robim cirkus taky ze na celu ulicu pocut. Ale my sme manzelia a mame viac deti. Tym chcem povedat ze kym nezvysim hlas tak skusa, a aj vzdy bude. Je a bude to vecny boj.

sima338
17. jan 2022

@mihulam Mas môj obdiv, že máš naňho doslova božiu trpezlivosť.

autor
17. jan 2022

@mihulam ach žena, toto je veľmi smutné čo píšeš. Také to až u nás nie je, zatiaľ nič neskladuje a neodklada ale na toto by som ja nervy nemala. Letel by on aj jeho haraburdy cez okno. Ale je mi jasné, že vekom sa to bude len zhoršovať a ktovie kam až to dospeje

mihulam
17. jan 2022

@sima338 vdaka a to este neviete vsetko. To este ja pocuvam od neho kolko vela trpezlivosti ma on somnou 😀

loginexistuje
17. jan 2022

@mihulam ty u mna by mal inu skolu peniaze vsetky pekne mne on vreckove max 20 eur a nech si riesi nemal si rodinu robit ked sa nechce starat a toto robi aj s vecami by v drevarni skoncil
ale teda poznam aj u nas v dedine je taky jeho zena sa tvari v pohode ale teda je to hrozne ako sa sprava ten chlap a to my vidime len spicku ladovca

livka283
17. jan 2022

Môj ex detto, keď šiel môj sviatok alebo vianky mal zlé stavy 🙈 darček na vianoce 10r nič! v obchode mi vyberal potraviny z vozíka,že načo? Auto sa rozpadavalo, ja som si kúpila vlastné, to sa nedalo a trebalo z dediny stíhať škôlku prácu potom, ešte ani ručenie mi nepodpísal...na dovolenku len a rodičmi a pyžamo mal po zosnulej babke....po rozvode si kúpil nové auto, na dovolenku šiel aj s frajerkou bez rodičov a dcérky... čo ti budem utekaj hneď ako sa bude dať, ja žijem iný život konečne

mihulam
17. jan 2022

On zas je clovek co pomoze skoci vsade kde vidi ze treba/ vie pomoct, on aj pozicia peniaze uz desiatkam ludom pomohol pozicia aj vacsie sumy, co mu poctivo vracaju. No na navstevu sme chodili zvacsa naprazdno, uz ked boli znami co k nam doniesli za tasku sladkosti a cipsov tak ked siel on k nim tak daku jednu flasu kupil aby sa nepovedalo, ale to zriedka. Vsetko preratava cez peniaze. Tiez mi to pride niekedy cez, no niekedy v tom vidim aj pozitivum, ze nemina na hluposti, zbytocne znackove veci, ze mu netreba vzdy to najnovsie (napr. telefon,auto) nehrnie sa za vydobytkami dnesnej doby, ze kupujeme len z toho co mame , myslim tym ze ziadne pozicky, hypo, ci poziciavanie si penazi od rodiny. Proste nic take. Zas na stravu da, a co treba to tiez ale drzi opraty jednoznacne on. Uz zalezi na tebe ako ti to vadi do akej mieri. Ja som napr. isty cas si nechavala cast materskej len pre seba, lebo pytat od neho peniaze napr na nejaky darcek k narodeninam neteri a synovcovi som nechcela. Tak to bolo ok, mohla som si vklude rozhadzat peniaze na co som "chcela". Skus aj ty sa s nim porozpravat ze ti financie nestacia, zdovodni to zdrazovanim, vyssie naroky deti, prip ze aj ty si chces dopriat a mas na to pravo. Dohodnite sa na nejakom termine napr vzdy ked mu pride vyplata ze ti da 100eur a to z toho doplatis co potrebujes a zo zvysku si chces dopriat nieco pre seba. Je mozno (zo skusenosti) ze po mesiaci zacne zabudat, prip nebude mat akurat tolko pri sebe, ale treba si dupnut,pripomenut. nevzdavat sa hned. Casom si na to zvykne. Prajem vela energie. Ono sa vravi aj to ze ten druhy si dovoli len tolko kolko mu dovolime. Tak uz len drzim palce.

sonicka19983
17. jan 2022

Inak toto sa tak trošku deje aj u nás, oddelené účty, ja si platím všetko z rodičãku (pri dcérke som žila z úspor a pri synovi som si postavila hlavu a nutim ho viac kupovať a odvtedy oveľa viac hádok, lebo cíti že mu ide viac výdavkov), na sviatky nič iba drobnosti, ale to u nás sa to zhoršuje s postupom času (kedysi som aj hodinky dostala)...a v rodine tie isté indície...otec notorický lakomec... celé zlé... sedel na peniazoch a teraz také diagnózy že majetky si nemôže ani užívať...tento rok som sa zatla a nekupujeme ani jemu nič ani jeho rodine....a áno keď sa zamyslím nad budúcnosťou, je mi z nej smutno pri srdci... áno človek zostava v danom vzťahu kvôli deťom ale kvôli komu inému keď už nie kvôli nim...

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lujza123
17. jan 2022

Vieš vzťah je vždy o dvoch ľuďoch. On je lakomec, sam od seba nedá a ty namiesto konfliktu s nim volis cestu menšieho odporu - všetko si platíš sama. Nezmení sa to samo od seba, musíš sa zmeniť ty.
Najskôr sa s ním porozprávaj, v kľude. Ze jednoducho to takto ďalej nejde, aby od teba pýtal peniaze na benzin lebo vozis deti na krúžky. Co máš ako tie deti sama so sebou? Predostri mu argumenty, koľko co mesačne stojí a žiadaj na deti polovicu. Je to na ňom, možno bude chcieť ísť s tebou na mesačný nákup oblecenie/kozmetika možno bude chcieť prispievať nejakou sumou.
Bud tvrdá, nepríjemná a stoj si za svojim. Neboj sa hádok, neboj sa povyhrážať súdne určeným výživným, v žiadnom prípade neustup.
Koľko % si on dáva z platu bokom na setrenie? Toľko si ty odlož z tej tvojej materskej...

lujza123
17. jan 2022

Vieš každý sme nejaký. Niekto môže byť otrasným lakomcom ale keď na sebe pracuje môže byť tou lepšou verziou sameho seba- rozumne šetriacim clovekom.

Lakomec je vždy len tak lakomy ako mu to jeho partner dovolí. Keď je ticho, nič si nepýta, všetko si platí tak lakomec len rastie a rastie.
Hrdosť bokom, keď nechápe sám od seba treba si peniaze pýtať, aj denne. Je to jeho povinnosť, morálna aj zákonná...

A píšem z osobnej skúsenosti, naše začiatky vzťahu boli tiež všelijaké, ale zlepšilo sa to až vtedy keď som sa zmenila ja a prestala sa hrať na hrdinku co všetko zaplatí sama.

mikadooo
17. jan 2022

Je to povaha, máme takého v rodine...😕. Jeho žena vyhadzuje potajomky a nakupuje zo svojho (aj jemu). Potom síce ofrfle, aj sa pohádajú, ale keď je už raz niečo von v kontajneri, tak tam už sa on nehrabe (chvalabohu). Ona si zvykla, nerieši. Sama som bola dosť žrgrloš ale deti ma naučili 😄😄😄. Mrzí ma to... Buď sa s tým naučíš žiť, alebo nie a potom je asi jediná cesta sa rozísť - alebo čakať, že možno budeš jedného dňa veľmi bohatou vdovou 🤷.

matqa411211
17. jan 2022

🤮🤮co si si vzala to máš, ja vas zeny nechápem

apolka77
17. jan 2022

@livka283 pyžamo po zosnulej babke? Wtf 🤣🤣🤣🤣😅😅😅😅 to musel byť pohľad 😅🤣😂..bože to je diagnóza.
Vôbec si neviem a nechcem predstaviť aby chlap mal jedno tielko, či nosil vyprate tričká aká pavučina veď to je tak nepritazlive...ľudia čo takto skreckuju si nevážia ani sami seba...ako keby mi partner nikdy nič nekúpil však to je taký výstražný prst ako bude v manželstve...