Muž nechce, aby syn išiel na 1. sväté prijímanie

14. sep 2022

Ahojte, riešil niekto niečo podobné, že partner nechcel aby dieťa absolvovalo 1.sv. prijímanie? Ako ste sa dohodli? Muž argumentuje, že aj tak má syn toho veľa (škola, krúžky,...) a pridávať mu ďalšie a spraví si ho, keď bude dospelý, keď bude chcieť (lenže syn chce teraz).
Syn chodí na náboženstvo a na 1.sv. prijímanie chce ísť, len proste muž nechce o tom ani počuť. Normálne som ostala zaskočená, keď mi to dnes povedal a úplná hádka na streche.
Ďakujem

deniseee
14. sep 2022

@mirkaandrej pokial ho tam ma zobrat a ostat tam s nim, tak ano, pre neveriaceho to problem je. Aj ja mam v rodine cloveka, ktori absolutne neznasa knazov, kostoly a vsetko okolo toho a nevkroci tam ani za svet. Aj svadbu mal na urade, hoci vsetci ostatni su veriaci, tak nepripustil, aby saodohral obrad v kostole. Tak taky clovek ani dieta nebude vodit na pripravu ani tam s nim sediet nebude, ani ho do kostola nevezme.

stvura
14. sep 2022

U nas je to tak, ze moj manzel je nabozensky zalozeny - aj bol vedeny k nabozenstvu - ja nie (bola som len pokrstena a prijimanie som si robila pred svadbou), ale ako matka sa samozrejme "obetujem" pre svoje deti - som to ja, co sa snimi ucila na prijimanie (teraz i na birmovku), zariadovala veci, chodila na stretnutia, zariadila vsetko okolo prijimania a teraz budem i birmovky. Nic specialne to nebolo, deti k tomu pristupovali zodpovedne, lebo chceli. A nebudem im v tom branit pokial maju zaujem. Nejedna sa o ziadnu "zlu" vec. Je to o kompromise partnerov, ktory sa da najst (tento rok boli i na krestanskom tabore), len ten druhy musi byt otvoreny novym veciam a nebrat to ako utok na jeho ego.

amiaja
14. sep 2022

To co je za hovadinu ze chlapec chodi na nabozenstvo ale na prijimanie nemoze ist? Ved pripravu maju na hodinach v skole, akurat tesne pred prijimanim budu mat nacvik.
A lepsie si to spravit teraz ako neskor dorabat a chodit na poucenia. Deti sa na to tesia, je to pekna slavnost, urcite to chlapcovi nezakazte. A muz nech sa spamata.

momi1_1
14. sep 2022

v prvom rade by malo byť najdôležitejšie to, čo chce malý. veď už keď chodí na to náboženstvo, tak je podľa mňa jasné, že bude chcieť absolvovať aj toto. len nech pekne ide a manželovi by som o tom už nehovorila, načo aj

alenamihal
14. sep 2022

MOjej sestry snubenec nema 1.sv.prijimanie,lebo jeho rodicia to normalne "odflakli" a teraz on uz nevidi dovod ,aj ked segra by chcela mat v kostole,ale neako to neriesi..ale pointa je ta,ze ak si to clovek neurobi ,ked je dieta,tak silno pochybujem ,ze ako dospely to urobi ..a zvlast v tejto dobe,ked su mladi ludia strasne skepticki ohladom viery...ci knaz je pedofil,alebo cirkev zmyka ludia z penazi atd..,.tiez moj manzel krutil nosom ,ze na co mu to bude,ale chlavabohu sa do toho obul jeho otec a ten mu to vysvetlil hned hahaha

deniseee
14. sep 2022

Nerozumiem, na jednej strane napises, ze muz s ucenim (to akoze sa s nim uci on?), a ze do skoly ho vodi… kludne ho este raz ubezpec, ze vsetko s malym zvladnes sama. Ucenie, pripravu, povinne navstevy kostola, vsetko. Ze on nemusi nic. A ze ak uvidis, ze je toho na maleho vela, tak to odlozis. Naozaj nepozname vasu situaciu. Pre mnohe deti je toho skutocne vela. Napriklad u nas v skole to bolo pre mnohych rodicov a deti narocne, pretoze stretavky msli cez tyzden, rodicia museli odchadzat kvoli tomu z prace skor, obcas to kolidovalo s kruzkami, v inych pripadoch zase ked boli tazke pisomky v skole a bolo sa treba vela ucit a oni prisli domov zo stretnutia v pokrocilej hodine, nebol cas… proste mnoho rodicov hovorilo, ze je to velmi narocne. Mne dali do ruk papier, co sa vyzaduje, doma sme to pozreli, deti to akoze najprv chceli, potom sme im povedali, co by tomu museli obetovat a vedia, ze niektore veci im ozaj nejdu a maju s tym problem a tym by to zasahovalo aj do pripravy na normalne vyucovanie, comu musia venovat viac casu a rychlo od toho upustili. Mozno to tvoj muz vobec nemysli zle a potrebuje len ubezpecit o tom, ze to zvladne, ale zaroven sam toho ucastny byt nechce. Nechaj ho teda mimo toho celeho, nech ho to nezatazi nijako a ubezpec ho, ze to zvladnes s dietatom ty. A kludne ho ubezpec, ze ak bude v buducnosti chciet, kludne moze aj celu vieru zmenit, alebo sa viery uplne vzdat. Vsetko zalezi len na tom dietati, ci bude chciet vierou zit aj v dospelosti alebo nie.

ivuska027
14. sep 2022

Ja si myslim, že muž má pravdu v tom, že človek to má absolvovať, ked bude dostatocne zrelý na to, aby tomu aj rozumel a rozhodol sa. Ak to má byt teraz len preto, lebo je to "pekné", a "potom sa mu isto nebude chciet", tak to su argumenty teda dosť na vode. Ja som si vzdy myslela, že sa to robí z presvedčenia, že to potrebuje a je to správne. To ma znova utvrdilo v tom, čo som si myslela.
Zvyšok neposudzujem.

euka210
14. sep 2022

Ked je pokrsteny, chodi na nabozenstvo, chce ist a Ty si veriaca, tak by mal ist.
Asi ste nemali cirkevny sobas...tam sa veriaca stranka zaviaze, ze deti budu vychovavane vo viere.
Ked su rozneho vierovyznania ako my, tak sa dohodnu podla ktoreho budu deti vedene a vychovavane.
Aj my mame tretiaka a pre nas to veru nie je ze v skole, hoci tam maju nabozko, ale cca kazdy tyzden stretko po liturgii, kde s nim niekto musi ist, obcas spolocne pre celu farnost, lebo sme 3 dediny. Ale pre nas to je samozrejmost ako to, ze dychame.

lucka_ke
14. sep 2022

ja som tiež za to, aby deti išli až vtedy keď tomu ozaj budú rozumieť čo vlastne robia... v detskom veku je to pre nich len akcia, kde sa pekne oblečú a dajú si princezničkovské šaty, potom do kostola mnohí nevstúpia až zase pri sobáši... a pedofilné škandály na pokoji tiež nepridávajú

simca06022011
14. sep 2022

Neriesila by som ho a vybavene. Syn nech sa pripravuje, ty to zorganizujes a hotovo.
Ja som neveriaca, dceru nemám ani pokrstenu ale ked sa tomu venujete, na náboženstvo chodí, tak nechnide na prijímanie s detmi.

ana82
14. sep 2022

deti vychovávané vo viere by tomu mali rozumieť na margo príspevku vyššie, a to že do kostola potom nevstúpia je vizitka rodičov, veď keď nechodia nebudú ani deti, privierame oči veď keď sa mu nechce....koľko detí by napr. hralo na hudobný nástroj áno zo začiatku ich to baví, ale potom príde fáza mne sa nechce načo ....čo sa týka toho, že deti toho majú veľa....no pomoc...majú oveľa lepšie podmienky ako sme mali my a to nehovorím čo všetko sme my popri učení museli urobiť....
Keď chlapec chce ísť určite by som mu nebránila.... argumentuj mužovi, že chodí na náboženstvo je to ich spoločná slávnosť a nebudeš pozerať na syna ako mu to je ľúto, že nejde....

autor
14. sep 2022

@deniseee vodi ho len do školy, všetko ostatné riešim ja -kruzky, učenie, zo školy,...

autor
14. sep 2022

@janinah prosim pekne muž mu vybral ešte dokonca cirkevnú školu, takže som s tým nejak rátala, ze keď vybral takú školu, ze syn automaticky pôjde na prijímanie. Bohužiaľ ju nevybral kvôli hodnotám, co sa tam učia, ale kvoli prístupu učiteľov, je tam dobra rodinná atmosféra.

autor
14. sep 2022

@ana82 keďže chodi na cirkevnú školu (ktorú paradoxne vybral muz) cela trieda chodi na náboženstvo a pôjdu všetci na prijimanie

jonnie
14. sep 2022

Základný problém máš asi definovaný...nezhodli ste sa v otázke viery od začiatku. ak nežijete prakticky kresťanský zivot-bude to pre neho len slávnosť. AK chceš bojovať...nech mu to syn povie a navyše by dom apeloval školou, kt.vybral.

oliva276
14. sep 2022

Príprava dospelých u nás znamená 6 mesiacov dochádzania na faru na výučbu - nevidím dôvod, aby sa to teraz odkladalo, keď už je chlapec pripravený.

deti95060810
14. sep 2022

prehovorila manžela...

deniseee
14. sep 2022

Nuz, mas to tazke, ale sama pises, ze aj skolu nevyberal kvoli viere, ale cisto kvoli pristupu ucitelov a ze je tam dobra rodinna atmosfera. Tvoj muz teda vyznava ine hodnoty v tomto smere. Z nas tu ziadna tvojho muza nepresvedci, ak on sam to tak neciti. Na tvojom mieste by som sa radsej skusila viac raz s muzom porozpravat. A ak ma tento postoj, tak ho skutocne nikdy so synom neposielaj na ziadne stretnutia ohladom prijimania, aby sa ti potom nestalo, ze teba budu ostatni prosit, aby on viac neprisiel. Nemyslim si, ze ked je naozaj striktne proti, ze ti niekto ponukne riesenie, pri ktorom ostane vlk syty aj ovca cela.

vamajka
14. sep 2022

Starsi ma krst a primanie potom uiz zacal chodit na etiku, no mladsi len krst od ZS chodil na etiku i ked muz je veriaci a chcel nabozenstvo. No ja som si presadila svoje

ropucha6
14. sep 2022

Zaujimava tema, skoda, ze ste nemali svadbu v kostole, tam sa taketo otazky vyjasnuju. Aj moj manzel je neveriaci, ale musel suhlasit, ze deti budu vychovavane vo viere. Aj ked teda, on je skor ten typ, ze je mu to proste v tomto smere jedno. Ak syn chce, asi by som si dupla, zvlast, ked vybral on cirkevnu skolu a ako vravis, nic by ohladne toho prijimania nemusel riesit.

canis_lupus
14. sep 2022

@deniseee ja som ateista a neznášam ani nie že náboženstvo, ale cirkev 😂 Keď si predstavím, že mi dieťa povie, aby som ho dala na náboženstvo, lebo tam idú všetci jeho spolužiaci, tak mi obracia žalúdok, lebo nesúhlasím s xy vecami, ktoré hlásajú. ALE keby chcel, tak by som ho tam dala. Aj by som sa s ním kľudne učila na prijímanie, ak by sa tak rozhodol. Dokonca je aj pokrstený, lebo to chcel muž (urobili sme kompromis - on ho dá pokrstiť a ja mu zas nemusím hovoriť, že darčeky nosí Ježiško, čo mi je vrcholne proti srsti 😀). Ak tým nebude autorkin muž nejak extra obmedzený, že s ním bude musieť on chodiť 2x týždenne do kostola, tak nevidím dôvod, prečo by mu to mal zakazovať.

lucia147852
14. sep 2022

Dupla by som si a syn by šiel. Argumentovala by som presne tou školou, že ešte aj vybral cirkevnú (kde je teda tá príprava omnoho jednoduchšia ako pre deti z necirkevnych, keďže všetko majú v rámci školy) a samozrejme tým, že syn chce. U nás je pre dospelých príprava potom až 2 roky.

vroni
14. sep 2022

Ako sorry. Ja som tuhý a presvedčený ateista a tiež som názoru, že dieťa si ma vybrať samo. ALE!!!! Tu si dieťa samo vybralo a chce ísť na prijímanie. Tým je ďalšia diskusia vybavena. Nechápem, prečo by dieťa chodiace na cirkevnu školu a navštevujúce hodiny náboženstva malo odkladať prijímanie, lebo.... Prečo vlastne?

deniseee
14. sep 2022

@canis_lupus no vidis, ja som veriaca, cirkev tiez neznasam a zasadne odmietam vyslovit formulku: cirkev svata… a ked by to chceli ucit moje deti, ja som rovno povedala, ze knaza by vystrelo, lebo moje deti tiez ucim, aby sa nemodlili naucenymi formulami a pod. Ja by som hladala dovody, prektore s tym muz nesuhlasi a na tie by som reagovala. Mne pride, ze zakladatelka temy vopred vedela, ze muz s tymito vecami nie je ok, ze vedela aj to, ze skolu vybral z inych a nie nabozenskych dovodov a moze to ist hlboko proti jeho osobnemu presvedceniu. Takze alebo najst co mu prekaza a vyriesit to, alebo muza uplne odbremenit od celeho toho, aby s tym nemal nic a nic okolo toho nemusel, ani na prijimanie aby nemusel prist,.

michellemary
14. sep 2022

píšeš: "Syn chodí na náboženstvo a na 1.sv. prijímanie chce ísť", takže niet čo riešiť. Je to jeho PSP, on CHCE, tak vy sa už len prispôsobte.

ana82
14. sep 2022

No tak to už dovi dopo 🤦vybral mu cirkevnú školu a nechce ho pustiť na primanie 🙈nebuchol sa kdesi v poslednej dobe😀😀

sidicek
14. sep 2022

Ved ale to, ako budete viesť deti, ste predsa museli už dávno prebrať. Nečudujem sa mu, ak je neveriaci, že to chce nechať na dieťa v dospelosti, keď bude mať vlastný rozum. Musíte sa skrátka dohodnúť vy, ako rodičia.

sidicek
14. sep 2022

Až teraz vidím, že mu vybral cirkevnú školu, tak to potom ozaj nechápem. V tom prípade by syn mal ísť, ci otecko chce alebo nie.

nevenka
14. sep 2022

Ja Ti mozem povedat, ze my syna davame, a to zacal chodit na klavir, PC kruzok, sportovu pripravu, este si vymysla vedecky kruzok nejaky. Plus priprava na 1 sv.prijimanie. To je to najmenej, z toho vsetkeho...
A ja som absolvovala krst a 1.sv.prijimanie ako dospela, z dovodu, ze ja som bola povodne evanjelicka, potom dlho mimo cirkvi akejkolvek a potom som si presla tzv. obratenim a rozhodla som sa stat katolickou. Birmovku som potom mala uz ako matka skoro rocneho dietata.
Ci je to pekne, neviem...O to mi neslo.
Ale kedze sme veriaci obaja s manzelom, tak deti automaticky vedieme k viere a na 1.sv.prijimanie ist aj chcu.
Takze, ked syn chce, aj Ty, tak ho tam prihlas, ja neviem, co manzel protestuje, preco? Doteraz syn chodil na nabozenstvo, to mu nevadilo? Trosku nechapem...🤔

nevenka
14. sep 2022

@lucka_ke lenze toto je chyba rodicov a toho, ze tie deti nevedu k viere a nevysvetluju im vyznam.
My s detmi chodime do kostola od utleho veku, maju 9 a 7, chodia do zboru s otcom, on hra, dcera spieva, syn sa priuca zvukarine. Vedia sa modlit Otcenas, Zdravas, Slava Otcu, Vyznanie viery, Pod tvoju ochranu, za duse v ocistci a dalsie modlitby. Vedia sa s nami modlit aj cely ruzenec.
Takze vedia aj, co je hriech, chodia v kostole "na krizik", ked my dospeli ideme na prijimanie, vedia, ze oni este nemozu a preco a uz sa tesia, ze budu aj oni moct.
Ked synovi robil jeden chlapec v skole zle, tak mi povedal, ze on je smutny, lebo to sa robit nema a ani on nebude robit "pomstu", lebo to je strasne zle, ze to je hriech. Bol prvacik.