Náboženstvo a svokrovci

annairamm
8. jan 2012

Ahojte chcem sa opýtať ako ste riešili situáciu, ak ste neboli nábožensky vychovávaný, teda veríte v boha ale nechodíte do kostola ani to nemáte za potrebu, ani svadbu neplánujete v kostole a už vôbec sa nedržíte zásad najprv svadba potom deti, práve naopak, plánujete bábätko bez svadby pretože tá pre vás nie je taká dôležitá, avšak pri každej návšteve svokrovcov nepočúvate nič iné iba boh, boh a boh a kedy bude svadba a mala by byť svadba a zas boh...Ako im vysvetliť že svadbu nechceme tak skoro a v kostole už vôbec nie, aj ked oni toho vedomí sú, pretože som im to od začiatku tvrdila, nech sa ma nesnažia meniť no pri každej návšteve je to o tom istom. Ocitli ste sa aj vy v podobnej situácii? Potom tam človek chodí s nechuťou...

anika11
9. jan 2012

@majocak ako ty mozes tvrdit nieco omne,ked absolutne nic o mne nevies.nemam zaujem sa s tebou o comkolvek viac bavit...

maria200981
9. jan 2012

@majocak
majocak ja stale nerozumiem po vacsine zien co tu pisu nevravia ze su ateisti , po vacsine vravia ze v Boha veria ale neziju podla katolickych nabozenskych zvykoch a pravidiel..... vela znas tu hovorime ze v BOha verime ale nepraktizujeme napriklad navtevy kostolov, a pocuvanie kazne fararov.ale zijeme podla vlastneho svedomia...kazdy osobne vie co potrebuje a ake je jeho presvdcenie a ty stale sa vyjadrujes...ze mi ideme proti Bohu,,,
nikto tu proti Bohu nejde ... ty nemusis posudzovat inych pretoze ani mi sa nesnazime obratit tvoj nazor narozdiel od teba...ano ak mi je zle spomeniem si na Boha ..alebo to mozu len ty co chodia do kostola?? myslim ze je to normalne ...a verim ze Boh je sikovny a spravodlivy...len on vie kto a aky je a aky zivot vedie a ako sa snazi byt dobrym clovekom.... vela nabozenstiev sa tu hada o tom ktore z nich je naj... ale boh je bohom celej galaxie, milion hviezd a planet...nepremysla len nad jednou malinkou Zemou a 100 nabozenstiev ake tam su....
myslim ze indiani nepojdu do pekla len preto ze nesli do kostola, a neverim ze vsetci ateisti pojdu do pekla len preto ze neboli o Bohu presvedceni...Boh je spravodlivy a tomu verim

eri28
9. jan 2012

@annairamm jedna svadba a sme na piatej strane, daj to precitat svokrovcom 😀 😀 😀 ,nech sa pobavia 😉

annairamm
autor
9. jan 2012

@eri28 😀 no sama som prekvapená ako sa to tu rýchlo rozpísalo

kvetinka211
9. jan 2012

@annairamm ahoj, mozno este sa zide jedna info - nemusis byt pokrstena ani chodit na pripravu (okrem tych 3 stretnuti pred sobasom), ak ma tvoj priatel birmovku .. pre neho by to bol potom cirkevny sobas a pre teba by mal rovnaky ucel a zmysel ako civilny. ty by si vlastne suhlasila s tym, ze si ho beries za muza (tak ako na matrike) a slubila jemu ze ho neopustis a on by navyse aj slubil Bohu ze ta neopusti ... akurat ze on sa aj zavazuje vase deti viest ku krestanstvu + ty s tym musis vopred suhlasit a ako som pochopila, aj s tym mas problem. A velku hostinu vas nikto nemoze nutit robit, pozvite rodicov na obed a bude ...

koniarova
9. jan 2012

@kvetinka211 Ona je už rozhodnutá,že svadba v kostole nie, len si to potrebovala odobriť ostatnými. 😉

halienka
9. jan 2012

@koniarova podľa mňa si to nepotrebovala dať odobriť ostatnými, je si vo svojom rozhodnutí istá, potrebovala len radu ako to "vysvetliť" svokrovcom, ktorí ju neustále dookola s tým otravujú 😉 🙂 ale ako vždy nájdu sa takí, čo vôbec neodpovedajú na položenú otázku ale začnú presviedčať o niečom o čom sa vlastne ani baviť nechcela... 😝

aduskatt
9. jan 2012

ja som ateistka, manzel silno veriaci.kym je on v kostole, ja si oddychnem, nalakujem nechty a tak🙂) ja mu nezakazujem tam chodit, on mna nenuti tam chodit, svokra to rokmi prekusla a syn ma aspon na vyber, ci sa mu chce ist do kostola s ocinom, alebo bude doma so mnou....a laska u nas je( to k tym presviedcacim prispevkom na zaciatku), uz 16 rokov..chce to len toleranciu🙂)

aduskatt
9. jan 2012

ja som proste svokre narovinu povedala, ze ma do kostola nedostane a hotovo

majocak
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majocak
10. jan 2012

@anika11 Nemúsim Ťa vôbec osobne poznať stačí,že vidím čo píšes a kolko maš v sebe zlosti 😀 😀 😀 nestoiííí mi to zato,aby som sa s Tebou bavila

koniarova
10. jan 2012

@halienka Svokrovcom to už vysvetlila x-krát, zjavne im to stále nedochádza. Nemá moc na výber. Buď si dupne a urobí po svojom, alebo sa pre dobro v rodine prispôsobí. Inak, neviem, kde sa v tomto probléme nachádza jej budúci manžel. Gro problému má riešiť so svojimi rodičmi on. Keď zjavne neakceptujú názor jeho budúcej manželky, svojho syna by hádam počúvali. No a ak nie, neostáva jej nič iné, iba obmedziť návštevy na minimum a tak pomaly ničiť vzťah medzi ňou a svokrovcami.

koniarova
10. jan 2012

A táto téma vobec nie je o bohu a cirkvi, je o schopnosti prispôsobiť sa a akceptovať sa.

sashabb
10. jan 2012

@koniarova presne tak, ale v tomto prípade by sa mali prispôsobiť svokrovci a akceptovať rozhodnutie nevesty a ženícha. Nie opačne. Je to ich svadba (teda bude) čiže si ju majú zariadiť podľa seba.

koniarova
10. jan 2012

@sashabb Ono je to veľmi ťažké súdiť. Svokrovci sú stará škola. Vychovali svojho syna vo viere a oni naozaj veria, že len manželstvo v kostole môže byť šťastné. Myslím, že to nie je o tom, že chcú mladým robiť prieky. Je to o tom, že chcú podľa nich, pre mladých to najlepšie, je to ich presvedčenie. Veď máš sama deti a keď si presvedčená o niečom, že je pre tvoje dieťa najlepšie, určite sa za tým biješ zuby, nechty. Ja zo zakladateľky témy nenám pocit, že chce nejakú vysnívanú, dlho plánovanú, pompéznu svadbu. Skôr je jej to jedno.Tak prečo už pre dobro v rodine, nevydržať jeden deň, ktorý si aj v kostole môže naplánovať podľa svojich predstáv. S manželom si berie aj jeho rodinu. Budú musieť vychádzať celý život. A keď sa nevedia dohodnúť už teraz, na začiatku vzťahu, tak to nebude fungovať ani v budúcnosti. Keby som ja videla, že je to pre mojich rodičov, alebo svokrovcov tak nesmierne dôležité, určite by som nad tým aspoň rozmýšľala. Ale zakladateľka to hneď rázne zavrhla. Aby sa potom neskôr keď prídu deti, nečudovala, prečo jej s nimi nemá kto pomôcť.

bodka13
10. jan 2012

@annairamm myslím,že toto by si mal s rodičmi vydiskutovať tvoj nastávajúci,teda ich syn 😉 ...a nemôže sa stavať k tomu "že mne je jedno kde bude svadba" pretože tým dáva rodičom priestor na ich neprestávajúce prehováranie k svadbe v kostole -musí sa rozhodnúť,predpokladám že bude súhlasiť s tebou 🙂

aduskatt
11. jan 2012

inak, suhlasim s tym, ze pre ateistu je mensi ustupok brat sa v kostole ako pre veriaceho sa v kostole nebrat.z toho dovodu som ustupila a mali sme sobas v kostole, mne to neublizilo a zbytok novej rodiny bol spokojny.🙂 A co sa tyka pomoci s detmi, tej sa mi, napriek korektnym vztahom nevelmi nedostava, kedze sme od seba dost daleko. Na druhej strane, netreba s tou pomocou ratat ako s niecim samozrejmym, kedze deti su nase a nie nasej rodiny.........a mat svokrovcov, ktori ma nemaju radi, tak takym by som dieta nezverila🙂

klauduska
12. jan 2012

@annairamm co sa tyka viery,som na tom rovnako.....nie som ateistka,verim v boha,ale nikdy som nebola vychovana tak,ze do kostola,ani moji rodicia,nikto....moj manzel, vtedy priatel, bol velky "kostolnik",ako ho ja volam... 😀 aj cela jeho rodina, kazdu nedelu v kostole, ministrant byvaly.....
mne vsak nerobilo problem sa prisposobit a mat svadbu v kostole,pretoze som vedela,ze nielen jemu,ale aj celej jeho rodine na tom velmi zalezi a inde si to predstavit ani nevedia.....nic ma to nestalo,ba povedala by som,ze svadba v kostole ma svoje velke caro.... 😉 dokonca som si popri nom spravila birmovku a zacala chodit do kostola, aj po svadbe,ked sme este dieta nemali..ked som mala chut,isla som s nim,ked nie,zostala som doma.......a presne ako pise
@aduskatt ze pre ateistu je mensi ustupok brat sa v kostole ako pre veriaceho sa v kostole nebrat.
Teraz ked byvame sami sa to dost zmenilo,este na zaciatku aj pekne chodil do kostola,ale vekom (alebo) mozno aj niecim inym zenivel,spohodlnel,mozno aj preto,ze ja nechodim do skotola.....nechodi uz ani on.....Avsak....za to sa vzdy s matkou pohada,lebo ta stale donho huci,ze by mal ist do kostola,na spoved a podobne veci a dohovara mu,ze by sme k tomu mali viest aj nasho syna.....vysvetlili si to uz neposcetne krat a vvzdy to skoncilo obrovskou hadkou,manzel ju uz niekolkokrat prosil,nech tuto temu nevytahuje,ze je dospely a spravi si aj tak podla seba....ale jej to neda,tvrdi,ze jej na tom zalezi a preto to stale spomina. Takze takto je to stale dokola odkedy sme svoji...
Ale najlepsie na tom je,ze ma dalsie 2 dcery,ktore byvaju inde....a ani jedna z nich nechodi do kostola,ani nechodili a dokonca ta mladsia,slobodna je az proti a ma priatela ateistu!!!!A to je v poriadku,vraj si to vsetko na zaciatku vydiskutovali.....chapete?

Mna by este zaujimalo(neviem ci to tu bolo pisane), ze tvoj priatel je tiez proti svadbe v kostole?lebo v prvom prispevku pises,ze nechcete,v mnoznom cisle....tak neviem....chodi on do kostola?A ak by chcel a zalezalo by mu na tom..nespravila by si to prenho?

annairamm
autor
12. jan 2012

@klauduska jemu na tom nezáleží, do kostola chodí viac menej k vôli svojej mame aby mal pokoj a nikdy mi nespomenul, že by chcel mať svadbu v kostole, kedže ja krstená nie som a ani do kostola nechodim tak sme sa o tom rozprávali že by nevadilo keby aj bola na matrike, ale podotýkam brať sa nechystáme, len ma zaujímali názory, a ak by aj niekedy svadba bola tak minimum ľudí, ja by som bola za aj keby o dvoch svedkoch. no som si istá, že ja do kostola chodiť nebudem nikdy, pretože to nemám za potrebu,

katrinka8
14. jan 2012

@annairamm - necitala som celu diskusiu, tak skusim Ti len tak napisat. My sme mali v podstate ten isty "problem". Stalo nas to obrovsku davku kompromisov (na oboch stranach, hoci na nasej asi vacsiu 🙂 ) nielen co sa svadby tyka, ale aj krstu dcerky. Pre nas bolo dolezite, aby sme zachovali dobre vztahy v rodine (naozaj musim povedat, ze su velmi dobre), preto tie kompromisy. Keby som mala svoju svadbu prezit este raz, asi by som v niektorych veciach ovela viac bojovala za svoje predstavy, ale snazim sa pripominat si to, co sa mi na nej pacilo. Ked sa mi narodila dcera, niektore veci ohladne priebehu svadby som zacala vnimat inak, niektore vnimam stale ako tie, ktore by som uz riesila uplne inak. Co sa tyka krstu, dufam, ze to bola posledna vec v zivote mojej dcery, kde sme museli (chceli) urobit urcity kompromis len preto, aby sa nenarusili vztahy s inak skvelou (toto teraz nemyslim ironicky, naozaj su fajn) rodinou mojho manzela.
Dalo mi to vsak jedno obrovske odhodlanie - dufam, ze sa podari aj splnit - a to, ze nech bude mat moje dieta/i akekolvek predstavy o svojom zivote, budem sa snazit ho podporovat a nechat ho ist vlastnou cestou - poradit, ak o to poziada, ale nevnucovat svoje predstavy. Dufam, ze sa nam podari nase deti vychovat tak, aby sme toto nemuseli nikdy porusit. A Tebe prajem, aby si urobila s partnerom to spravne rozhodnutie, najlepsie tak, aby to bolo bezbolestne na oboch stranach.

annairamm
autor
15. jan 2012

@katrinka8 dakujem ti veľmi pekne, snád to dobojujeme do takého štádia aby boli spokojní všetci ale nie na úkor nášho šťastia

monika15
19. nov 2012

no unas to iste.....
maly ide do katolickej skoly a svokra uz riesi ze ako mu vysvetlit ze boh neni !!!!!!
ta reku tak ze budete ticho... lebo boh je....
hrozne....
ale vsimnite si ze ludia co v bohu neveria tak sa maju jak prasa v zite :(((((

:(((((

mesaros
4. apr 2013

@annairamm Som rodič a mám podobný problém s budúcou svokrou, ktorá chce kresťansky prevychovať syna. Osobne si myslím, že ak sa rodičia začnú starať do mladých , tak je to veľmi zle. Raz ich už vychovali, tak nech to nechajú na nich. Aj v tejto citlivej otázke musí dôjsť k dohode, pričom žiadna zo strán by nemala byť obmedzovaná.

kikaba44
5. apr 2013

Áno, panbuškárov moc nemusím, s odvolaním sa na Boha dokážu robiť divy

zanetamatej
5. apr 2013

Ja mam podobny problem, som ateistka ani pokrstena nie som, manžel ma všetky sviatosti ale do kostola ho ani nehne ist, a svokra nam do toho frfle, svatbu sme mali na urade, moze byt rada ze nejaka bola, teraz ma syn 2 roky a svokra ho chce dat pokrstit, a co mi ostava, musim suhlasit aby bol pokoj, aj mna nahovarala ale ja sa nedam,naco pre niekoho, ked to sama nechcem, no myslim ze aj ked da maleho pokrstit a bude ho chciet vychovavat vo viere, my doma ho v tom podporovat nebudeme, modlenie atd...takze myslim ze velky vplyv to mat nebude, tiez nechapem ako moze niektorych ludi tak opantat viera, ved sa nikto neriadi pravidlom -kto do teba kladivom ty donho chlebom...

kikaba44
5. apr 2013

@zanetamatej Svokre povedz, nech si s ohľadom na jej vieru diriguje doma a čo sa týka porekadla, tak ja sa riadim heslom: kto do mňa kameňom, ja do neho balvanom 🙂